فواید تی آر ایکس برای بانوان

اگر به دنبال ورزش مناسبی برای کاهش اندام می گردید، باید به شما بگویم که این مقاله را درست آمدید. امروزه با افزایش اهمیت مردم و به ویژه بانوان به تناسب اندام، افراد مختلفی به باشگاه می روند و ورزش های مختلفی را برای چربی سوزی انتخاب میکنند. تی آر ایکس از جمله ورزش‌هایی است که انتخاب اغلب افراد به ویژه بانوان است. با پارت نوین در ادامه این مقاله همراه باشید تا با تی آر ایکس بانوان بیشتر آشنا شوید.

ورزش تی آر ایکس چیست؟

ورزش تی آر ایکس به طور کلی به جمع تمرین های استقامتی گفته می شود شود که با استفاده از وزن بدن و ایجاد تعادل و تناسب اندام را برای ورزشکار به ارمغان می آورد. در سال های اخیر این ورزش در میانه ورزشکاران بسیار محبوبیت زیادی پیدا کرده است. جالب است بدانید این ورزش اولین بار توسط نیروی دریایی ارتش آمریکا یا به وجود آمد. خارج از تناسب اندام و استفاده این ورزش در باشگاه ها از این ورزش برای آماده کردن نیروهای نظامی و افراد آتش نشانی و حتی پلیس ها استفاده می شود.

تاریخچه ورزش تی آر ایکس

این ورزش در کمتر از نیم قرن پیش در سال ۱۹۹۰ توسط یکی از ورزشکاران به نام رندی هتریک ابداع شد. آقای هتریک فردی نظامی بود و در ارتش خدمت می‌کرد. او هر روزه شاهد تمرینات نیروی دریایی و سپاه بود. هنگامی که سربازان خود را در مدت زمان طولانی روی کشتی نگه می داشت برای اینکه بدن آنها همیشه در حالت آماده باش قرار داشته باشد، چیزی که ابداع این ورزش افتاد. همین امر باعث شد نیروی دریایی ارتش را باید همیشه آماده باشد و بدن آنها همیشه باقی بماند و برای مدت طولانی عضله های آنها گرم باشد. به طور کلی در سال ۲۰۰۵ نواقص مربوط به رشته ورزشی تی آر ایکس در حد قابل قبولی رفع شد و این ورزش به محبوبیت بسیار زیادی رسید.

فواید تی آر ایکس

تی آر ایکس بانوان از جمله ورزش هایی است، که بانوان می توانند به راحتی آن را انتخاب کرده و روند چربی سوزی خود را سرعت بخشند. این ورزش فواید زیادی دارد و این موضوع هم برای بانوان و هم آقایان صدق میکند. در این پاراگراف قصد داریم منحصراً فواید تی آر ایکس بانوان را مورد بررسی قرار دهیم:

 • تنها یک بند: نکته قابل توجه در ورزش تی آر ایکس این است که شما فقط با یک طناب به مجموعه جامعی از تمرین های نامحدود دسترسی پیدا می‌کنید.
 • قابل حمل و نقل بودن: شما خارج از اینکه در باشگاه ورزش کنید و یا در خانه به راحتی میتوانید این ورزش را انجام دهید و حتی در سفر ها ورزش خود را رها نکنید.
 • صرفه جویی در زمان: به جای اینکه در باشگاه از یک دستگاه به دستگاه دیگر برای تمرین قسمتهای مختلف بدن بروید در یک قسمت تمام این کارها را انجام دهید.
 • چالش عضلات مرکزی: در هر یک از تمرین های ورزش تی آر ایکس عضلات مرکزی که همان ماهیچه های مرکزی شما هستند درگیر می شوند. ماهیچه های مرکزی مربوط به شکم پشت و قفسه سینه و همینطور ماهیچه های لگن خاصره هستند. از دیگر فواید تی آر ایکس بانوان این است که تعادل و انعطاف بدن شما را تا حد بسیار زیادی بهبود بخشد. جالب است بدانید ماهیچه های مرکزی در تمام فعالیت های روزانه ما نقش دارند و حتی خم و راست شدن نیز این عضلات را درگیر میکند.
 • جلوگیری از آسیب: به طور کلی ورزش تی آر ایکس با با استفاده از تمرینات جدید و پیشرفته باعث می شود که آسیب ورزشی به بدن و بخصوص کمر کاهش یابد. اغلب حرکات ورزش تی آر ایکس حرکت های پرسی و جلو بازو می باشند که این حرکت ها در بیشتر اوقات در حالت نشسته انجام می شوند. این ورزش به شما عضلات محکم و کشیده تحویل می دهد که در زندگی روزمره کاربرد بسیار زیادی دارد. برای بانوانی که در خانه و خارج از خانه فعالیت زیادی دارند این یکی از فواید تی آر ایکس بانوان به حساب می آید.

فواید تی آر ایکس برای بانوان

مضرات تی آر ایکس

در قالب کلی هر ورزشی فواید و مضرات خود را دارند. اگر شما ورزش تی آر ایکس را زیر نظر مربیان مخصوص آن آموزش ببینید از فواید آن بهره مند می شوید اما مانند تمام چیزهای دیگر اگر خلاف قوانین عمل کنید دستاورد شما خلاف انتظارتان خواهد بود. تی آر ایکس مانند همه ورزش ها می تواند مضراتی داشته باشد. مضرات ‏تی آر ایکس عبارتند از:

 • مناسب نبودن برای شروع: به دلیل سنگین بودن و داشتن ماهیت بدون تکیه گاهی ورزش تی آر ایکس، تمرینات آن عموماً پیچیده است در واقع شما باید زمینه ورزشی داشته باشه و در کنار آن ورزش تی آر ایکس را ادامه دهید. به بیان دیگر برای شروع ورزش و وارد شدن به رشته های ورزشی تی آر ایکس گزینه مناسبی نیست.
 • یکنواخت نبودن تمرینات: هنگامی که شما تمرینات تی آر ایکس را انجام میدهید پایین تنه شما به اندازه بالاتنه درگیر نمی باشد. بهتر است هنگام انجام تمرینات تی آر ایکس مراقب باشید که پاهای تان نیز درگیر باشند و تمرینات مناسبی را انجام دهند این موضوع نیازمند زمان زیادی می باشد.
 • حالت وی شکل طناب: هنگامی که طناب مربوط به تی آر ایکس حالت شکلی به خود می‌گیرد ممکن است ادامه تمرینات اندکی دشوار شود و این یکی دیگر از مضرات تی آر ایکس میباشد.
 • بالا بودن قیمت بند: با توجه به اینکه ورزش تیآر ایکس تنها با بند مخصوص به آن انجام می شود، ممکن است اگر قصد دارید این ورزش را به صورت شخصی به در منزل انجام دهید از دیدن قیمت های آن شوید زیرا این ورزش جزو ورزش های گرانقیمت به حساب می آید. راه حل این مشکل ثبت نام در باشگاه های معتبر مانند پارت نوین است.                       

تاثیر تی آر ایکس بر شکم و پهلو

به طور کلی ورزش تی آر ایکس به دلیل داشتن حرکات استقامتی و مقاومتی باعث بالا رفتن سوخت و ساز بدن می‌شود و در نتیجه آن تعریق چربی ها را به همراه دارد. این ورزش با استفاده از وزنه زدن شما باعث تحریک عضلات می‌شود و به مرور زمان هیکل و اندام شما را متناسب و ورزشی می سازد.

از فواید تی آر ایکس بانوان می توان به تاثیر تی آر ایکس بر شکم و پهلو اشاره کرد البته لازم به ذکر است که حرکات مختلفی برای لاغری شکم و پهلو بانوان وجود دارد که در پاراگراف های بعدی آنها را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد.                                 

تاثیر تی آر ایکس بر شکم و پهلو

حرکات مربوط به لاغری شکم و پهلو

در تی آر ایکس بانوان حرکات منحصر به فردی وجود دارد که منحصراً شکم و پهلو را تحت تاثیر قرار می دهند. این حرکات عبارتند از:

 • حرکت اسکات: نقطه اثر اصلی این حرکت عضلات شکمی می باشد و با درگیر کردن عضلات شکمی، چربی سوزی بسیار زیادی را برای شما به ارمغان می آورد. عضلات دیگری هم مانند ماهیچه چهار سر ران، عضله سرینی باسن و ماهیچه همسترینگ که در پشت در ران واقع شده است، در حرکت اسکات دخیل می باشند.
 • شنا: نقطه اثر این حرکت همانند حرکت اسکات عضلات شکمی می باشد اما بدیهی است که عضلات درگیر دیگری در حرکت شنا وجود دارد، عضلاتی مانند لگن، شانه ها و عضلات مورب شکمی. حرکت شنا در تی آر ایکس بانوان بسیار حائز اهمیت (از نظر تاثیر در لاغری شکم و پهلو) است.
 • حرکت پلانک: حرکت پلانک که حرکت نسبتاً سختی به شمار می آید از جمله حرکتهای شناسنامه‌دار تی آر ایکس بانوان به حساب می آید. حرکت پلانک همانند حرکت شنا و حرکت اسکات بسیار روی عضلات شکمی تاثیر می گذارد. عضلات درگیر دیگر در حرکت پلانک مانند حرکت شنا است.

ورزش تی آر ایکس بهتر است یا ایروبیک

انتخاب ورزش به عنوان رشته تخصصی یک امر کاملا سلیقه ای تلقی می شود. اما در این پاراگراف قصد داریم به طور کامل در مورد رشته تی آر ایکس و ایروبیک صحبت کنید تا در نهایت تصمیم گیری را به شما واگذار کنیم.

تی آر ایکس بانوان

رشته تی آر ایکس از جمله رشته هایی است که می توان آن را فارغ از مکان و زمان همیشه به همراه داشت. تی آر ایکس یک ورزش قدرتی و استقامتی به حساب می آید. این رشته با استفاده از وزن شما و نیروی گرانش زمین، توانایی اینکه اغلب عضلات بدن را درگیر کند را دارد. به طور کلی با انجام ورزش تی آر ایکس می‌توانید با یک تیر دو نشان بزنید به گونه ای که هم عضلات خود را تقویت کنید و هم چربی سوزی قوی انجام دهید.

تمرین ها و کالری سوزی تی آر ایکس

شما با انجام مداوم یک ساعت ورزش تی آر ایکس می‌توانید حدوداً ۱۶۰ تا ۲۶۰ کالری را از دست دهید. ورزش trx باعث میشود که اتصال عضله به استخوان تقویت شود این عضله ها در اکثر افراد قدرت کافی را ندارد. اگر تا به حال این عضلات را حس نکرده اید متوجه ضعف آنها نشده اید به این دلیل است که هیچگاه به طور تخصصی تمرینات قدرتی و استقامتی را همزمان با هم انجام نداده اید. با انجام ورزش تی آر ایکس میتوانید به طور همزمان قدرت و استقامت عضلات خود را افزایش دهید.

ایروبیک

ایروبیک از جمله رشته هایی است که امروزه بیشتر ورزشکاران آن را بانوان تشکیل می‌دهند. این ورزش بر پایه و اساس حرکات کششی در هوازی و قدرتی برنامه ریزی شده است. با انجام ورزش ایروبیک تمرکز ذهنی شما بسیار بالا میرود و اگر برای شروع ورزش نیازمند انتخاب یک رشته خوب هستید می توانید از رشته ایروبیک شروع کنید. ایروبیک از جمله ورزش‌هایی است که آمادگی جسمانی شما را قوی میکند.

تمرین ها و کالری سوزی ایروبیک

ایروبیک فعالیتی است که با استفاده از عضلات بزرگ انجام میشود. شما حداقل ۱۲ دقیقه تمرین با حرکات دارای ریتم و موزون می توانید کالری مناسبی را کم کنید. هنگامی که فعالیت های شما طولانی می‌شود نیاز بدنتان به اکسیژن افزایش می‌یابد بنابراین این ورزش نقش ورزش های هوازی را نیز بازی می کند.

شما با خواندن این دو قسمت می توانید متوجه شوید که با توجه به فیزیک بدنیتان و علایقتان کدام ورزش بیشتر برای شما مناسب است و کدام را انتخاب می کنید.بنابر این تصمیم گیری در مورد انتخاب رشته ورزشی مورد علاقه تان بر عهده خودتان است.

آیا تی آر ایکس عضله سازی میکند؟

آیا تی آر ایکس عضله سازی میکند؟

حتما تا به حال ورزشکاران زیادی را دیده اید که در کنار ورزش خود، رشته تی آر ایکس را به صورت تخصصی دنبال می کنند. این کار آنها به این منظور است که عضله های خود را تقویت کنند و آنها را برای مدت طولانی گرم نگه دارند. رشته تی آر ایکس از جمله ورزش هایی که بدون نیاز به مکان خاصی مانند باشگاه های تخصصی و پیشرفته، قابلیت انجام را دارد و همین موضوع باعث شده است که برخی افراد آن را ساده تلقی کنند و بدون در نظر گرفتن نکات مربوط به انجام این رشته به خود آسیب برساند.

نکات مهم انجام عضله سازی

 اگر تی آر ایکس را به صورت تخصصی انجام دهید، در مدت زمان طولانی عضله های زیبایی را برای بدن خود به ارمغان میاورید.  عضله سازی در تی آر ایکس بسیار رایج است و اغلب ورزشکاران و چهره های سرشناس در برنامه روزانه خود انجام حرکات تی آر ایکس را گنجانده اند.امروز بیشتری بانوان علاقه مند به تناسب اندام و اندام عضله‌ای به تی آر ایکس بانوان روی می‌آورند و فواید تی آر ایکس بانوان بهره مند می شوند.

سوالات متداول

آیا تی آر ایکس برای بانوان مناسب است؟

بسیاری از بانوان علاقمند به تناسب اندام و فرم دهی بدن خود دارند. انتخاب ورزش تی آر ایکس بانوان انتخابی بسیار هوشمندانه است زیرا علاوه بر فرم دهی و چربی سوزی، بدن شما را با عضله سازی های مردانه زشت نمی کند.بنابر این شما میتوانید این ورزش را با خیال راحت انجام دهید و نگران اندام عضله ای نباشید

آیا تی آر ایکس به سلامت بدن و کمر آسیب می رساند؟

برخلاف تصور اکثر افراد که فکر می کنند ممکن است در مدت زمان طولانی باعث فرسایش استخوان ها و آسیب جدی به مهره های کمر شود لازم به ذکر است اصلا اینگونه نیست. ورزش تی آر ایکس به خصوص تی آر ایکس بانوان اگر به اندازه و زیر نظر کارشناسان انجام شود، نه تنها باعث آسیب نمی شود بلکه روند کاهش وزن شما را بسیار سرعت می بخشد

آیا تی آر ایکس حتماً باید در باشگاه انجام شود؟

خیر ورزش تی آر ایکس فارغ از مکان و زمان خاصی می تواند با نصب تجهیزات آن  در خانه نیز انجام شود. باید توجه داشته باشید هنگام شروع ورزشی تی آر ایکس در خانه حتماً زیر نظر کارشناسان و مربیان مربوطه باشید تا از آسیب های احتمالی جلوگیری کنید.

تی آر ایکس بهتر است یا دمبل؟

مقایسه کردن این دو رشته از باشگاه بدنسازی به طور کلی کار چندان درستی نیست. تی آر ایکس در قالب ورزش های متحرک انجام می‌شود و حین انجام آن شما دارای تحرک بسیار زیادی می باشید. دمبل و یا تمرینات مربوط به دمبل ثابت انجام می‌شود و عضلات درگیر در این حالت کاملاً با حالتی که در حال تکان دادن طناب‌های  تی آر ایکس میباشید، متفاوت است

تی آر ایکس برای چه سنی مناسب است؟

به طور کلی شروع ورزش تی آر ایکس به آمادگی جسمی بدن شما بستگی دارد اگر از بچگی اهل ورزش بودید و بدن نسبتا آماده ای دارید به طور معمول از ۱۲ یا ۱۳ سالگی به بعد می توانید تی آر ایکس را شروع کنید و تا پایان عمر ادامه دهید. برخلاف تصور برخی افراد که خیال می‌کنند تی آر ایکس بانوان مخصوص به سن خاصی است، لازم به گفتن این نکته است که این ورزش محدود به جنسیت خاص و یا سن خاصی نمی شود.

کلام آخر

ورزش و ورزش کردن باعث میشود که در طولانی مدت، بدن شما سالم بماند وزندگی همراه با تندرستی را تجربه کنید. باشگاه ورزشی پارت نوین علاوه بر ارائه امکانات منحصر به فرد همواره در مسیر تندرستی همراه شما خواهد بود. شما می توانید با مراجعه به قسمت های دیگر همین وب سایت در مورد اطلاعات کلاس ها و ورزش ها ی تخصصی و همینطور مربیان آنها اطلاعات بیشتری کسب کنید.