تی آر ایکس بهتره یا بدنسازی

تی آر ایکس در سال های اخیر رشد کرده است و ورزشکاران بزرگی به انجام آن تمایل نشان دادند. این حرفه جذاب به عنوان یک ورزش قدرتی شناخته می شود و مزایای بی شماری برای بدن دارد. بانوان و آقایان قادر هستند در کلاس های این حرفه شرکت کنند و آن را زیر نظر مربی فرا بگیرند. با این حال برخی افراد در میان انتخاب این ورزش و بدنسازی بر سر دوراهی قرار می گیرند. به نظر شما کدام یک بهتر است؟ ما را همراهی کنیم قصد داریم شما را به پاسخ سوالتان برسانیم.

 تی آر ایکس را بهتر بشناسید

برای مقایسه بهتر این حرفه با بدنسازی بهتر است ابتدا هر یک را به طور دقیق بشناسید. (تمرین مقاومتی کل بدن) که به آن تمرین تعلیق نیز می گویند، یک تمرین مقاومتی است که تمام بدن را تحت تأثیر قرار می دهد. این تمرین در پایان قرن بیست و یکم توسط نیروی دریایی ایالات متحده ساخته شد. هدف از ایجاد این ورزش این بود که آن ها وسیله ای کوچک و با قابلیت حمل آسان برای ملوانان ایجاد کنند که بتوانند در هر موقعیت و هر مکانی در فرم مناسب خود بمانند.

تجهیزات مورد نیاز برای انجام تی آر ایکس

تجهیزات TRX از دو بند نایلونی مقاوم و قابل تنظیم متصل به دو حلقه تشکیل شده اند که برای حمایت از پاها و دست ها عمل می کنند. این وسیله بسیار سبک و قابل حمل بوده و برای انجام صدها تمرین در هر مکانی ایده آل است. بدن هدف و موتور این دستگاه تناسب اندام بوده و تمرینات بی شماری وجود دارد که می توانید انجام دهید. حتی لازم نیست از وزنه های اضافی استفاده کنید، زیرا وزن بدن کافی است. سطح سختی تمرین فقط توسط شما کنترل می شود، در واقع از طریق زاویه تمایلی که بدن خود را در آن قرار می دهید این امر صورت خواهد گرفت.

کلاس تی آر ایکس

تی آر ایکس را می توان هم به صورت گروهی و هم به صورت انفرادی تمرین کرد و هر فردی باید یک وسیله برای تمرینات داشته باشد. نتایجی که می توانید با این تمرین که یک نوع تمرین عملکردی بوده به دست آورید، بسیار رضایت بخش است. می توانید تنها در 30 دقیقه تا 700 کالری بسوزانید، به عبارتی نوعی ورزش بوده که در آن بعد از یک جلسه تمرین شروع به احساس نتایج می کنید. کلاس تی آر ایکس می تواند به شما در افزایش قدرت، تعادل و استقامت کمک کند.

چگونه تمرینات را انجام دهیم؟

اول از همه، باید بدانید کجا می توانید تسمه های نایلونی را به جایی که هستید وصل کنید سقف، یک در بسته یا یک درخت همه گزینه های عالی هستند. در این مرحله، ضروری است که حداکثر دقت را داشته باشید و از دو جنبه اطمینان حاصل کنید.

 • نقطه لنگر وزن شما را تحمل کند.
 • حداقل 1.80 متر ارتفاع و 2.40 متر عرض فضای آزاد داشته باشید.

هنگامی که تجهیزات را برای شروع تمرین آماده کردید، باید در نظر بگیرید که روی کدام گروه از عضلات می خواهید کار کنید و از آنجا تمرین خود را تطبیق دهید. اگر به عنوان مثال می خواهید روی پاهای خود کار کنید، می توانید اسکات را با تجهیزات TRX انجام دهید. تنها کاری که باید صورت گیرد این است که بدن خود را در حالتی قرار دهید که پاهای خود را به سمت جلو کشیده و بازوهای خود را توسط حلقه ها به سمت جلو نگه دارید. سپس، شما فقط باید چمباتمه بزنید، باسن خود را به عقب ببرید و پشت خود را صاف نگه دارید، و بالا بروید و به موقعیت شروع بازگردید.

صدها تمرین برای انجام با تجهیزات TRX وجود دارد، تمام تمرینات به استفاده از کل بدن و انعطاف پذیری نیاز دارند. با این حال، می توانید تمرینات را با اهداف خاصی که دارید تنظیم کنید. مثالی از تمرین برای تقویت پاها ذکر شده، اما موارد دیگر بسیار زیادی نیز وجود دارد. اگر یک حرفه ای شما را همراهی می کند، او می تواند به شما کمک کند تا بهترین تمرینات را برای رسیدن به اندام رویایی خود با TRX پیدا کنید.

فواید تی آر ایکس برای بانوان

چرا همه این تمرین را انجام می دهند؟ آیا این امر فقط یک موضوع مد است؟ یا این ورزش واقعا نتایج سودمندی را ارائه می دهد؟ فهرستی از فواید تی آر ایکس برای بانوان برجسته شده در زیر را مرور کنید و متوجه شوید که چرا ورزشکاران و ستارگان تلویزیونی اینقدر طرفدار این ورزش هستند.

مصرف کالری بالایی دارد

فقط برای اینکه به شما ایده بدهم، در یک تمرین TRX، یک فرد می تواند به طور متوسط ​​تا 850 کالری بسوزاند. به عنوان مثال، تنها در نیم ساعت، شما می توانید بین 300 تا 700 کالری از دست بدهید که نشان دهنده  میزان کالری بالایی است. علاوه بر از دست دادن توده چربی در این تمرین هوازی کامل، همچنان می توانید احساس چابکی، انعطاف پذیری و قوام بیشتری داشته باشید.

این یک تمرین کوتاه است

تی آر ایکس تمام ماهیچه های بدن را به صورت یکپارچه کار داده و به شما امکان می دهد حرکات را به سرعت از یک تمرین به تمرین دیگر منتقل کنید. با توجه به این امر قادر خواهید بود تنها در 30 دقیقه یک تمرین بسیار کامل داشته باشید. برای کسانی که زمان زیادی برای ورزش ندارند، TRX می تواند گزینه ایده آلی باشد، زیرا در مدت زمان کوتاهی نتیجه می گیرید و می توانید در هر مکانی و در هر زمانی تمرین کنید.

ارزان است

باندهای مورد نیاز برای این ورزش در مقایسه با سایر ماشین های بدنسازی و سایر تجهیزات، نسبتاً ارزان هستند. پس اگر فکر می کنید برای تمرین ورزش تی آر ایکس باید هزینه زیادی کنید این امر کاملاً اشتباه است. تجهیزات این حرفه ورزشی با قیمت های مختلفی در بازار عرضه می شوند. مربی باشگاه می تواند به شما کمک کند تا تجهیزات باکیفیت را با حداقل هزینه خریداری کنید.

می توان در هر جایی تمرین کرد

تجهیزات تی آر ایکس بسیار کوچک هستند، بنابراین به راحتی در کیف یا کوله پشتی قرار می گیرند. با این حال توصیه می کنیم که ابتدا در کلاس های این ورزش شرکت کنید. بدون آموزش صحیح و اصولی شما قادر نخواهید بود که تمرینات این ورزش را به خوبی فرا بگیرید. انجام تمرینات به صورت اشتباه منجر خواهد شد که بدن شما آسیب جدی ببیند.

نتایج خوبی را به سرعت ارائه می دهد

تی آر ایکس به سرعت و با کمی تلاش نتایج خوبی می دهد. از آنجایی که آموزش کامل و بسیار شدید است، کافی بوده آن را 3 بار در هفته انجام دهید تا بعد از یک ماه، حداقل از نظر انعطاف پذیری، نتایج قابل مشاهده باشد. همین نتایج سریع منجر شده بسیاری از افراد فعال در دیگر حرفه های ورزشی به این ورزش تمایل نشان دهند.

وضعیت و هماهنگی را بهبود می بخشد

اگر به دنبال تمرینی هستید که بتواند مشکلات وضعیت بدن شما را اصلاح کند یا هماهنگی کلی شما را بهبود بخشد، TRX یک گزینه عالی است. این روش به بهبود تعادل عضلانی، ایستا و پویا کمک کرده و به طور همزمان ستون فقرات را تقویت می کند. در بسیاری از مواقع از این حرفه در فرآیندهای توانبخشی ورزشکاران نیز به لطف این فواید استفاده می شود.

توانایی بدنی را توسعه می دهد

تی آر ایکس روی قدرت، استقامت، انعطاف پذیری، ظرفیت قلبی تنفسی، عضلات مرکزی، شکم، باسن و کمر کار می کند. کسانی که ورزش می کنند احساس سلامتی، قوی تر و مقاومت بیشتری دارند. این واقعیت که برای انجام تمرین فقط به وزن بدن خود نیاز دارید، فواید زیادی دارد. این ورزش مانع از آن می شود که وزن بیشتری نسبت به آنچه واقعاً توانایی دارید استفاده کنید، بنابراین خطر آسیب کمتری وجود خواهد داشت.

تی آر ایکس برای چه کسانی مناسب است؟

حتی اگر برای انجام تمرین TRX فقط به وزن بدن خود نیاز دارید، این بدان معنا نیست که نمی توان آن را با سایر تجهیزات و مدالیته ها ترکیب کرد. اگر تمرینات قدرتی مانند هنرهای رزمی، رقص، پیلاتس، تمرینات نظامی، فیزیوتراپی یا موارد دیگر انجام می دهید، می توانید آن ها را با TRX تکمیل کنید تا عملکرد بهتری داشته باشید.

TRX را می توان توسط افراد در هر سنی و با آمادگی های فیزیکی بسیار متفاوت انجام داد. از مبتدیان تا ورزشکاران برتر، TRX تقریباً برای همه قابل دسترس است. انعطاف پذیری این ورزش امکان کنترل زیادی را از سوی تمرین ‌کنندگان فراهم می‌ کند، زیرا برای افزایش یا کاهش شدت تمرین، فقط باید موقعیت بدن خود را تنظیم کنید.

مضرات ورزش تی آر ایکس

همانطور که قبلا ذکر شد TRX یک روش با مزایای متعدد است. اما این ورزش جذاب ممکن است معایبی نیز داشته باشد بنابراین اکنون مضرات ورزش تی آر ایکس را به صورت مختصر معرفی خواهیم کرد.

شروع کردن ممکن است مشکل باشد

در ابتدا، یادگیری برخی تمرینات ممکن است کمی طول بکشد. برای انجام TRX به آگاهی بدنی زیادی نیاز است، بنابراین شروع برای کسانی که هیچ نوع ورزشی را انجام نمی دهند می تواند دشوارتر باشد. البته اگر شما زیر نظر مربیان ماهر این حرفه ورزشی را فرا بگیرید سریع تر می توانید به نتایج دلخواه دست پیدا کنید.

هدف قرار دادن کل بدن

این ورزش بدن را به طور کلی کار می دهد، بنابراین عضله خاصی را جدا نمی کند. این روش در تمام سطوح عضلانی، از عمیق ترین تا سطحی ترین، عمل خواهد کرد. با این حال، اگر هدف شما رسیدن به هایپرتروفی باشد، برای مثال بدنسازی نتایج بهتری نسبت به TRX برای شما به ارمغان می آورد. منظور از هایپرتروفی در واقع رشد بخش های عضلانی ماهیچه ها است.

مدت زمان آموزش توصیه شده

 در دنیای تناسب اندام به طور فزاینده ای اتفاق نظر وجود دارد که تمرینات کوتاه تر و شدیدتر نسبت به تمرینات طولانی تر فواید بیشتری به همراه دارد. زیرا باعث افزایش متابولیسم، ظرفیت بدنی و سوزاندن کالری بیشتر می شوند. بنابراین، توصیه برای تمرین تی آر ایکس حدود 30 تا 35 دقیقه است. تمرین باید 2 تا 3 بار در هفته انجام شود، ایده آل است که شدت تمرینات را کم کم افزایش دهید. البته این امر ممکن است با توجه به نظر مربی شما متغیر باشد.

 

معرفی بدنسازی

توسعه عضلات از طریق هیپرتروفی است، با هدف اصلی زیبایی شناسی بنابراین به جای قدرت، بر ظاهر تمرکز دارد. بدنسازان با حذف چربی های ناخواسته بدن، با ترکیبی از کم آبی خارج سلولی و بارگیری کربوهیدرات، برای دستیابی به حداکثر اندازه عضلات، خود را برای رقابت آماده می کنند. بدن بدنساز به تلاش و زمان زیادی نیاز دارد تا به نتایج مطلوب برسد.

در ابتدا، در سال اول بدنسازان می توانند به سرعت توده عضلانی به دست آورند. با این حال، پس از چند سال، این افزایش عضلانی کند می شود، یعنی توده عضلانی افزایش می یابد، اما با سرعت کمتر. معمولاً بدنسازی دارای دو دسته حرفه ای و آماتور است که افراد با توجه به هدف خود یکی از آن ها را انتخاب می کنند. بدنسازی آماتور با هدف بهبود وضعیت جسمانی و تناسب اندام صورت خواهد گرفت.

در صنعت بدنسازی مدرن، اصطلاح حرفه ای معمولا به معنای بدنسازی است که در مسابقات مقدماتی برنده شده و کارت حرفه ای دریافت کرده است. حرفه ای ها واجد شرایط شرکت در مسابقاتی می شوند که شامل جوایز نقدی خواهند بود. بسته به میزان موفقیت، بدنسازان ممکن است از اسپانسرها یا آژانس های تبلیغاتی مختلف پاداش های مالی دریافت کنند.

تاریخچه بدنسازی

سنت بلند کردن سنگ های سنگین در مصر و یونان باستان رواج داشت. اما وزنه برداری غربی از سال 1880 تا 1953 در اروپا توسعه یافت، زمانی که افراد قوی از نظر بدنی در مقابل عموم، اعمال قدرت پیچیده ای را به نمایش گذاشتند. اولین مسابقه بدنسازی در 14 سپتامبر 1901 با نام مسابقه بزرگ برگزار شد و موفقیت بزرگی داشت.

مزایای بدنسازی

افراد زیادی وجود دارند که به دلیل مزایای بدنسازی به انجام آن تمایل پیدا می کنند. سطح های مختلف این حرفه هریک مزایای به خصوصی برای بدن دارند. برخی از مربیان ادعا می کنند که بدنسازی حرفه ای تاثیر بسیار خوبی بر عضلات، استخوان ها و مفاصل دارد. بدن و ماهیچه ها را قوی و انعطاف پذیر نگه می دارد، همچنین به پوکی استخوان و آرتروز کمک می کند. آن ها می گویند که دلایل زیادی برای ورود به بدنسازی حرفه ای وجود دارد، فراتر از مزایای آشکار عضله سازی و بهبود رفاه و اعتماد به نفس.

معایب بدنسازی

طبق نظرسنجی ژوئن 2018 در مجله توانبخشی فیزیکی، تمرین شدید بدنسازان حرفه ای آن ها را در معرض خطر آسیب قرار می دهد. در این تحقیق مشخص شد که 45 درصد از بدنسازان در حال حاضر از آسیب دیدگی رنج می برند. مطالعه دیگری که در شماره اکتبر 2014 مجله بین المللی پزشکی ورزشی منتشر شد همچنین نشان داد که بدنسازان بزرگسال حتی میزان آسیب دیدگی بالاتری دارند.

نویسندگان یک مطالعه در سال 2014 خاطرنشان کردند که بدنسازانی که مورد بررسی قرار گرفتند به احتمال زیاد دچار آسیب دیدگی در ناحیه کمر، شانه، آرنج و زانو شدند. علاوه بر این، بسیاری از ورزشکاران گزارش داده اند که با درد مزمن زندگی می کنند. اما نمی توان گفت که تمامی این معایب ممکن است شامل حال بدنسازان شود.

تجهیزات بدنسازی

بدنسازی یکی از حرفه هایی است که باید تمرینات آن با استفاده از تجهیزات به خصوصی انجام شوند. بدون وجود این تجهیزات قطعاً نمی توانید تمرینات دلخواه را انجام دهید. در باشگاه های ورزشی این تجهیزات در اختیار مراجعه کنندگان قرار می گیرند. اکنون به چند مورد از مهم ترین و ضروری ترین آن ها اشاره خواهیم کرد.

 • بالش بوکس
 • توپ یوگا
 • تشک
 • طناب
 • طناب سنگین برای تناسب اندام
 • ددمبل
 • میله برای وزنه برداری
 • بشقاب هالتر

ورزش تی آر ایکس را انتخاب کنیم یا بدنسازی؟

برای انتخاب ورزش مناسب خود باید چندین فاکتور را در نظر بگیرید. اکنون به صورت مختصر این فاکتورها را ذکر خواهیم کرد.

 • عضلات هدف، تی آر ایکس بر روی عضلات خاصی تمرکز ندارد. اگر هدف شما بهبود وضعیت ‌عضلات ویژه ای است بدنسازی گزینه مناسب تری به حساب می آید.
 • تجهیزات اندک، بی شک در TRX به تجهیزات بسیار کمی نیاز خواهید داشت.
 • اثر بخشی بر هسته بدن، در این زمینه تی آر ایکس می تواند شما را به نتایج بهتری برساند.
 • میزان وزنه، امکان تعیین بار در TRX وجود ندارد و حرکات با وزن بدن انجام می شوند.

سخن پایانی

مناسب بودن تی آر ایکس یا بدنسازی با توجه به شرایط جسمانی و وضعیت بدن برای هر فرد متفاوت است. شما باید تخصص کافی داشته باشید که بتوانید حرفه مناسب را انتخاب کنید. هر یک از این فعالیت های ورزشی مزایا و معایب به خصوصی دارند. مربیان باشگاه های ورزشی تا حدودی در این زمینه اطلاعاتی را در اختیار شما قرار خواهند داد. در هر صورت هیچ یک از این حرفه ها را بدون آموزش اصولی انجام ندهید. همچنین حتما با یک پزشک قبل از انجام تمرینات درباره وضعیت جسمانی و سلامتی خود مشورت داشته باشید.

 

برای رشد ماهیچه ها تی آر ایکس بهتر است یا بدنسازی

اگر هدف شما رسیدن به هایپرتروفی باشد، برای مثال بدنسازی نتایج بهتری نسبت به TRX برای شما به ارمغان می آورد.

مزیت های ورزش تی آر ایکس چه هستند؟

نیاز به تجهیزات اندک، اثربخشی فوق العاده بالا، تناسب بدن و افزایش قدرت بدنی

تمرینات تی آر ایکس باید در چه بازه زمانی انجام شوند؟

توصیه برای تمرین تی آر ایکس حدود 30 تا 35 دقیقه است

TRX چه مزیت مهمی نسبت به بدنسازی دارد؟

برای انجام این حرفه ورزشی شما به تجهیزات بسیار اندکی نیاز خواهید داشت.

بهتر است TRX را انجام دهیم یا بدنسازی؟

پاسخ این سوال با توجه به فیزیک بدنی و هدف شما متفاوت خواهد بود.