کیک بوکسینگ دخترانه

در باشگاه های ورزشی کیک بوکسینگ دخترانه بسیار محبوب است و طرفداران بی شماری دارد. این کلیشه که بوکس کار یک زن نیست مدت ها بوده که معنای را از دست داده است. زیرا این ورزش در چندین سال اخیر توسط دختران بسیاری انتخاب شده و جایگاه ویژه ای نزد آن ها دارد. در سالن ‌های ورزشی مدرن به خصوص این حرفه ورزشی به صورت تخصصی به بانوان آموزش داده می شود. مزایای متعدد این حرفه ورزشی قطعاً می تواند عاملی ترغیب کننده برای انجام آن باشد. در این مطلب اطلاعاتی درباره این ورزش در اختیار شما قرار می دهیم پس با ما همراه باشید.

کیک بوکسینگ دخترانه


تاریخچه ورزش کیک بوکسینگ دخترانه

به صورت مختصر، کیک بوکسینگ یک هنر رزمی ضربی است که به شما اجازه می دهد با دست و پا ضربه بزنید. انواع مختلفی از این ورزش وجود دارد که در میان آن ها ژاپنی، آمریکایی، چینی (ساندا) و فرانسوی (ساوات) به ویژه رایج است. علیرغم این واقعیت که در اصل یک هنر رزمی منحصراً مردانه بود، از دهه 1980 کیک بوکسینگ برای دختران شروع به محبوبیت کرد. خانم ها هم به خاطر عشق به این ورزش و هم برای خوش اندام شدن به این ورزش رزمی روی آوردند.

معرفی ورزش کیک بوکسینگ

کیک بوکسینگ دخترانه ورزشی متعلق به گروه هنرهای رزمی است که از طریق ضربات پا و مشت انجام می شود. این تمرین یک مبارزه مدرن در نظر گرفته می شود. همچنین بر اساس انواع دیگر مبارزات با منشاء آسیایی ایجاد شد و برخی از حرکات آن ها را در هم آمیخت، مانند مورد کاراته. به گفته WAKO (انجمن جهانی سازمان های کیک بوکسینگ)، این ورزش بسته به آرزوهای هر تمرین کننده می تواند در سطح رقابتی یا تفریحی انجام شود. این موسسه بیان می کند که کیک بوکسینگ مبارزه ای بوده که برای بهبود سلامت بدن، ایجاد قدرت و استقامت طراحی شده است.

فواید کیک بوکسینگ برای دختران

کیک بوکسینگ شامل ترکیبی از تمرینات قلبی و قدرتی است. تمریناتی که در طول فرآیند تمرین انجام می شود، تمام عضلات بدن را درگیر می کنند و از این طریق به تقویت و رشد آنرها کمک خواهند کرد. در نتیجه، دختر نه تنها عضلات زیبا بلکه، عملکرد هماهنگ اندام های داخلی و همچنین افزایش قابل توجهی در سطح استقامت را دریافت می کند. البته این ورزش مزایای بی شماری دیگری نیز دارد. در میان مزایای کیک بوکسینگ دخترانه، مواردی را اکنون ذکر می کنیم که برجسته تر هستند.

 • کاهش خطر آسیب دیدگی، هنرهای رزمی تأثیر مثبتی بر بافت ماهیچه ‌ها، مفاصل و رباط ‌ها دارند و آن ها را انعطاف ‌پذیرتر و بادوام ‌تر می ‌کند.
 • پوست نرم، در فرآیند کیک بوکسینگ، چربی به طور فعال در بدن دختر می سوزد و گردش خون بهبود می یابد، که به از بین بردن سلولیت و ترک های پوستی کمک می کند.
 • بهبود واکنش تمرین ضربات و نیاز به نظارت مداوم بر اعمال حریف تأثیر مثبتی بر فعالیت دستگاه وستیبولار و رفلکس دارد.
 • عادی سازی عملکردهای تنفسی و نظارت بر سرعت تنفس مهم است که به اشباع بدن با اکسیژن و بهبود متابولیسم کمک می کند.
 • افزایش سطح استقامت، نیاز به غلبه مداوم بر مشکلات و غلبه بر خود، دختر را از نظر جسمی قوی می کند.
 • کیک بوکسینگ دخترانه تأثیر مفیدی بر ستون فقرات، ناحیه قفسه سینه و کمربند شانه دارند و به بهبود وضعیت بدن کمک می کند.
 • یک مزیت اضافی تسلط بر روش های دفاع شخصی خواهد بود که دانش آن به ورزشکار اعتماد به نفس می دهد و به مقابله با مجرم در موقعیت خطرناک کمک می کند.

نکته اصلی فراگیری کیک بوکسینگ

نکته اساسی انجام کیک بوکسینگ دخترانه گوش دادن به مربی و یادگیری تکنیک ها به صورت اصولی است. مانند هر ورزش دیگری، اولین توصیه برای کسانی که می خواهند بوکس را شروع کنند این است که به توصیه های مربی خود گوش فرا دهید. مربی کیک بوکسینگ همیشه به شما کمک می کند و به شما می گوید که چگونه این یا آن تمرین را انجام دهید. مربی همه چیز را درک می کند و همیشه آماده کمک است، بنابراین از درخواست کمک یا مشاوره در مورد تنظیم تکنیک اجتناب نکنید.

علاوه بر این، نیاز است با آموزش مربی برای نخستین بار به تکنیک اولیه به صورت درست تسلط یابید، حتی اگر به نظر شما خسته کننده باشد. در صورتی که حرکات این حرفه را به خوبی فرا نگیرید قادر نخواهید بود به نتایج دلخواه دست یابید. علاوه بر این امر انجام تمرینات کیک بوکسینگ دخترانه به صورت غلط به مرور زمان ممکن است به سلامت شما آسیب برساند. این ورزش در باشگاه پارت نوین به بهترین صورت آموزش داده می شود تا مزایای آن شامل حال ورزشکاران شود.

سبک های کیک بوکسینگ

کیک بوکسینگ به دو بخش اصلی تقسیم می شود آمریکایی و ژاپنی که هر دو در دهه 1960 به وجود آمدند. کیک بوکسینگ آمریکایی به سرعت در سراسر جهان گسترش یافت و به طور موقت به عنوان یک ورزش المپیک شناخته شد. این ورزش بر اساس تکواندو و کاراته شوتوکان کره بود. اما امروزه به انواع دیگری تقسیم می شود که آن ها را معرفی می کنیم.

 • تماس
 • تماس کامل با لگد به پاها
 • طبق قوانین با کسب امتیاز مبارزه کنید.
 • دوئل با ممنوعیت ضربه قوی به پاها و سر (تماس سبک)
 • کیک لایت (مرحله میانی بین اسپارینگ کامل و نیمه تماسی).

کیک بوکسینگ ژاپنی بوکس تایلندی است که با دوران مدرن سازگار شده است. ضربات آرنج در آن ممنوع بوده، زیبایی شناسی مبارزه با ارزش تر تلقی می شود. همچنین تکنیک ضربه بر اساس یک سیستم امتیازدهی متفاوت ارزیابی خواهد شد.

حرکات و ضربات پایه

بی شک هر نوع حرفه ورزشی از حرکات و ضربات پایه به خصوصی تشکیل شده است. کلاس های کیک بوکسینگ برای دختران با مطالعه پوزیشن های اولیه شروع می شود که شامل مشت و لگد می شود. بیشترین حرکات در کیک بوکسینگ دخترانه شامل تکنیک های است که آن ها را معرفی خواهیم کرد.

نام حرکت قسمت های درگیر کننده جهت ضربه

آپرکات دست پایین

ضربه پشت پا پشت

ضربه زدن نزدیک ترین دست به حریف به طور مستقیم

ضربه قبلی  پا  در بالا

ضربه گرد پا  دایره ای به سر

مشت دورترین دست از حریف  به طور مستقیم

ضربه پرشی پا درست روی پرش

پشتی دست راست ضربه چرخان

ضربه ضعیف ساق پا دایره ای در ران

باید تمام ضربات به خصوص در مراحل اولیه باید با حضور مربی حرفه ای کیک بوکسینگ دخترانه انجام شود. شرط لازم وجود دستکش و کلاه ایمنی است، ضربه زدن به سر، مچ، پهلو، بالا یا پایین مشت، زانو یا آرنج ممنوع است.

تجهیزات

برای اطمینان از ایمنی در حین تمرین، اگر وزن فردی بیش از 75 کیلوگرم باشد، باید دستکش بوکس با وزن 10 یا 12 اونس از قبل خریداری شود. همچنین برای محافظت از دست ها در کیک بوکسینگ دخترانه به باند کشی با عرض بیش از 5 سانتی متر نیاز خواهید داشت. دختر  باید کلاه ایمنی روی سر خود داشته باشد که قسمت بالایی و کناره های سر، پیشانی و پشت سر را بپوشاند.

برای محافظت از پاها در کیک بوکسینگ دخترانه، محافظ ساق پا روی پا قرار می گیرد. علاوه بر این، برای اطمینان از ایمنی دندان های خود در طول کلاس ها، باید یک محافظ دهان مخصوص خریداری کنید. همچنین بانوان از محافظ‌ های مخصوص سینه ‌ها استفاده می ‌کنند که غدد پستانی را از ضربات تصادفی محافظت می‌ کند. اکنون چند مورد از این تجهیزات را بیشتر مورد بررسی قرار خواهیم داد. در باشگاه پارت نوین مربیان به شما توصیه می کنند که چه تجهیزاتی را مورد استفاده قرار دهید پس جای نگرانی نیست.

محافظت از دندان

محافظت از دندان در کیک بوکسینگ دخترانه اهمیت فوق العاده بالایی دارد. محافظ دهان برای محافظت از دندان ها، لب ها و زبان عمل می کند. اغلب در کیک بوکسینگ از محصولاتی استفاده می شود که فقط ردیف بالایی دندان ها را پوشش می دهند. با این حال، گزینه دیگری وجود دارد که هر دو ردیف را پوشش می دهد. هنگام انتخاب اندازه ها، هیچ مشکلی وجود نخواهد داشت، زیرا معمولاً تنها دو مورد از آن ها یعنی برای کودکان و بزرگسالان یافت می شود. هر محافظ دهان تازه خریداری شده همراه با دستورالعملی است که روش آماده کردن آن را توضیح می دهد.

محافظ قفسه سینه

محافظ سینه به بخش مهمی از تجهیزات برای مبارزان زن تبدیل شده است. عملکردهای آن شامل جلوگیری از آسیب به اندام های واقع در ناحیه قفسه سینه و همچنین غدد پستانی خواهد بود. به نظر می رسد یک تاپ سبک، ساخته شده از پارچه های با کیفیت بالا و راحت است. فنجان های پلاستیکی در قسمت جلویی محصول قرار داده شده که سرعت و قدرت ضربات را کم می کند. در انتخاب محافظ سینه توصیه می شود به نکاتی توجه کنید که به آن ها اشاره می کنیم.

 • مواد، برای ساخت نسخه های مدرن تاپ، از لباس بافتنی چرم و الاستیک استفاده می شود. قسمت داخلی محصولات با کیفیت همیشه از پارچه های طبیعی ساخته شده است. در غیر این صورت پوست ورزشکار نفس نمی کشد که باعث ایجاد ناراحتی می شود.
 • قابلیت اطمینان محافظ پلاستیکی دوخته شده باید بادوام و متناسب با اندازه سینه باشند.
 • چفت و بست، به عنوان یک قاعده، تسمه های به عنوان اتصال دهنده در این محصولات استفاده می شوند. هنگام خرید تجهیزات، مهم است که مطمئن شوید که آن ها قابل اعتماد هستند و پوست را خراب نمی کنند.

رهایی عاطفی عالی

هیچ چیز به بیرون ریختن پرخاشگری که به دلیل شرایط خاص زندگی انباشته شده است مانند کیک بوکسینگ دخترانه کمک نمی کند. در واقع می توان گفت که این حرفه ورزشی راهی برای بیرون ریختن خشم محسوب می شود. این ورزش به شما این امکان را می دهد که تمام احساسات منفی را در سالن رها کنید و به آرامش برسید. از آنجا که با آرامش از کلاس خارج می شوید، بهتر می توانید امور روزانه خود را انجام دهید. شما حتی به برخی مشکلات کمی متفاوت نگاه می کنید.

آماده سازی بدن برای تمرینات کیک بوکسینگ

همه آرزوی قهرمان شدن ندارند و در واقع هر کسی می تواند بر اصول کیک بوکسینگ مسلط شود. حتی بخش هایی برای کودکان در باشگاه های رزمی برای بزرگسالان وجود دارد. اخیراً دختران بیشتر وارد رینگ می شوند و این ورزش را انتخاب می کنند. یک مبارز تازه کار باید کنترل بدنی عالی داشته باشد، بنابراین کلاس ها با گرم کردن شروع می شود. کلاس حدود نیم ساعت طول می کشد و از قسمت های تشکیل شده است که به آن ها می پردازیم.

 • دویدن (معمولی، با گام های جانبی، لگد زدن متناوب پاها به جلو – عقب – به طرفین).
 • گرم کردن عضلات و مفاصل (حداکثر، چرخش، شیب، چرخش دایره ای بازوها، اسکات، فشار دادن)
 • کشش (پروانه، ریسمان، پل، و غیره)
 • طناب پرش

سپس آموزش شروع می شود، که شامل بوکس، با پرتابه (کیسه پانچ، کیسه، پنجه) و مبارزه با دشمن است. بدن باید برای ضربات قوی، فعالیت بدنی آماده بوده و استقامت داشته باشد. کیک بوکسینگ شامل ضربه به بازوها و پاها می شود. در هر لحظه باید برای حمله حریف آماده باشید و بتوانید پاسخ دهید. تمام تمرینات مجموعه گرم کردن این ورزش با هدف کسب مهارت انجام می شود.

 

کیک بوکسینگ برای همه سنین است

اگر سن 27 سالگی برای اسکیت بازی یا ژیمناستیک دیر محسوب می شود، اما در کیک بوکسینگ همه چیز متفاوت است. به اصطلاح، می توان گفت همه افراد می توانند در کلاس های این ورزش شرکت کنند. همچنین شما دختران کوچک 16-17 ساله و بزرگسالان را می توانید در حین فراگیری حرکات این ورزش مشاهده کنید. تنها چیزی که توصیه نمی شود شرکت در تمرینات کیک بوکسینگ دخترانه با کمر درد (احتمالاً با مشکل ستون فقرات، کمر) است. با توجه به اینکه بدن درگیر تمرینات بوده و مجبور هستید مدام خود را بچرخانید، بهتر است با کمر درد این ورزش را انجام ندهید.

کیک بوکسینگ مناسب چه افرادی است؟

کیک بوکسینگ یک مبارزه آزاد برای همه جنسیت ها است که توصیه می شود از سن هشت سالگی تمرین شود. با این حال، مانند هر نوع فعالیت بدنی، محدودیت هایی در مورد این روش وجود دارد. از آنجایی که کیک بوکسینگ دخترانه یک فعالیت عملی با شدت بالا در نظر گرفته می‌ شود، بهتر است که سابقه سلامتی پزشک خود را ابتدا بررسی کنید.

افرادی که فشار خون بالا یا پایین و همچنین هر مشکل قلبی دارند، با توجه به تغییرات فشار و ضربان قلب در حین انجام تمرینات، حتما باید مجوز پزشکی داشته باشند. در مورد افرادی که دارای محدودیت ها یا نوعی ناتوانی جسمی هستند شرایط کنی متفاوت است. متخصصان می گویند که ممکن است توصیه شود به دنبال یک فرد آموزش دیده باشند که مایل به انطباق حرکات ورزش برای چنین شرایطی باشد.

تغذیه در کیک بوکسینگ

مهم است که وقتی می خواهید غذا بخورید نشانه های درونی خود را بشناسید و به آن ها پاسخ دهید، و برای ورزشکاران و ورزشکاران معمولی مهم است که سیگنال های بدن شما را تنظیم کنند. فشار همسالان و تصاویر تلویزیونی را نادیده بگیرید و تعیین کرده کدام غذاها شما را خوش فرم می کند و به آنچه واقعا می خواهید فکر کنید.

به این امر توجه داشته باشید که آیا بدن شما هوس چیزی گرم، سرد یا دمای اتاق، ترد، جویدنی، شیرین، ترش، شور یا تند دارد. شاید به جای غذا به مایع نیاز داشته باشید. هر پیامی که مانع از اهداف شما برای حفظ وزن سالم یک ورزشکار موفق می شود را حذف کنید. البته مربیان باشگاه پارت نوین نیز می توانند درباره تغذیه مناسب در کیک بوکسینگ دخترانه اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهند.

آماده سازی و وعده های غذایی

ورزشکارانی که به کیک بوکسینگ دخترانه مشغول هستند باید غذاهای کبابی، آب پز، پخته شده، بخارپز یا مایکروویو می خورند، از غذاهای سرخ شده اجتناب کنند. افزودن روغن به غذا به این معنی است که کالری اضافی و چربی اشباع شده به آن می افزاید. ورزشکاران روزانه صبحانه می خورند، ناهار شما کمتر از صبحانه است و شام باید کوچکترین وعده غذایی روز باشد.

آن ها همچنین گاهی اوقات انتخاب می کنند که چندین وعده غذایی کوچک در طول روز میل کنند. خوردن غذاهای غیر چرب در طول روز می تواند به کاهش وزن شما کمک کند، زیرا اگر هر سه ساعت یکبار غذا بخورید، بدن شما چربی کمتری ذخیره می کند. اما به یاد داشته باشید که تا چهار ساعت قبل از خواب غذا نخورید، زیرا که در این مواقع غذا هضم یا پردازش نمی شود.

سخن پایانی

اگر شما یک دختر هستید و می خواهید در نهایت مطمئن شوید که کیک بوکسینگ برای شما مناسب است، باید بگوییم متخصصان این ورزش را توصیه می کنند. کیک بوکسینگ دخترانه به رهایی عاطفی شما کمک خواهد کرد و منجر می شود به آرامش دست پیدا کنید. در باشگاه ورزشی پارت نوین می توانید حرکات این حرفه ورزشی را به خوبی فرا بگیرید.

 

1. چرا داشتن یک مربی ماهر برای فراگیری کیک بوکسینگ اهمیت دارد؟

زیرا انجام تمرینات به صورت غلط علاوه بر عدم رسیدن به نتایج دلخواه ممکن است به سلامت شما آسیب برساند.

2. کیک بوکسینگ چه نوع ورزشی است؟

کیک بوکسینگ ورزشی متعلق به گروه هنرهای رزمی است که از طریق ضربات پا و مشت انجام می شود.

3. مزایای ورزش کیک بوکسینگ دخترانه چه هستند؟

انعطاف پذیری، رسیدن به تناسب اندام، سلامت جسمی و بهبود عملکرد قلب و عروق

4. کیک بوکسینگ مناسب چه افرادی است؟

کیک بوکسینگ یک مبارزه آزاد برای همه جنسیت ها است که توصیه می شود از سن هشت سالگی تمرین شود.

5. در خرید محافظ سینه برای بانوان باید به چه نکاتی توجه داشته باشیم؟

مواد سازنده، دوام، چفت و بست