کیک بوکسینگ چیست؟

از گذشته تا به امروز بانوان و آقایان به انجام ورزش های مختلف علاقه خاصی داشته اند. این ورزش ها متناسب با نوعشان دارای ویژگی و مزایایی هستند. کیک بوکسینگ از جمله ورزش های بسیار محبوب شناخته می شود. سبک این ورزش سبب شده که آقایان و بانوان بدون محدودیت جنسیتی بتوانند از آن بهره ببرند. البته قبل از اینکه به ورزش کیک بوکسینگ بپردازید بهتر است آن را بررسی کنیم. محبوبیت این ورزش و همچنین ویژگی های آن ما را وا داشته تا در این مقاله به بررسی کیک بوکسینگ بپردازیم.

آشنایی با ورزش کیک بوکسینگ

بهتر است که در ابتدا به صورت خیلی مختصر آشنایی با ورزش کیک بوکسینگ پیدا کنید. کیک بوکسینگ از جمله ورزش های بوده که از تکنیک های آن برای دفاع شخصی نیز استفاده می شود. نوع این ورزش به صورتی است که افراد برای تمرین از آن استفاده می کنند. البته دیدن مسابقات و تمرینات  این ورزش جذابیت بسیار زیادی دارد.

به همین دلیل بسیاری از افراد به تماشای این ورزش علاقه خاصی دارند. در تمرینات کیک بوکسینگ ورزشکاران حرکات شدید و تکراری را انجام می دهند. منظور از حرکات شدید این است که مثلاً بارها به پدی که در دست افراد دیگر وجود دارد ضربه می زنند.‌ این ورزش هوازی انواع مختلفی دارد که ورزشکاران می توانند از انواع آن نهایت بهره را ببرند. بعضی از افراد انواع آن را برای شرکت در مسابقات انجام می دهند و بعضی دیگر برای لذت از ورزش کردن.

 فرقی نمی کند که شما در کدام دسته جای داشته باشید در هر صورت ورزش کیک بوکسینگ نهایت بهره را ببرید. این ورزش جزو ورزش های رزمی قرار می گیرد. به طور کلی کیک بوکسینگ را تلفیقی از کاراته بوکس و موی تای می‌ دانند که در دسته ورزش های هوازی جای دارد. بسیاری از افراد برای جنبه سرگرمی کیک بوکسینگ است که به آن علاقه فراوانی دارند. اگر شما به ورزش های پر هیجان علاقه مند هستید این ورزش گزینه مناسبی است.

تاریخچه ورزش کیک بوکسینگ

باید بدانید کیک بوکسینگ یک ورزش جدید نیست بلکه دارای تاریخچه کهنی است.  نوع خاص این ورزش سبب شده از گذشته تا به امروز محبوبیت ویژه ای داشته باشد. بسیاری از افراد معتقدند که ریشه کیک بوکسینگ به تایلند بر می گردد و افراد از هزاران سال پیش از این ورزش استفاده می کرده اند.  برای نخستین بار اصطلاح کیک بوکسینگ توسط یک فرد ژاپنی به کار گرفته شد.  این فرد یکی از بوکسور های ژاپنی بود که در سال ۱۹۵۰ از آن استفاده کرد. هدف استفاده آن از این اصطلاح اشاره به بوکس و کاراته موی تای بود.

 محبوبیت ورزش کیک بوکسینگ سبب شد که در سال ۱۹۷۰ در ایالات متحده رواج زیادی پیدا کنند. پس می توان گفت که این ورزش از جمله ورزش هایی است که سال های زیادی است توسط ورزشکاران استفاده می شود پس تنوع حرکات آن بسیار زیاد است. کیک بوکسینگ محدودیت امتیاز دهی مانند کاراته را ندارند و در رینگ بوکس اجرا می شود. همین ویژگی آن سبب شده ورزشکاران برای مسابقات به آن علاقه شدیدی پیدا کنند.

 بهترین حرکات کیک بوکسینگ

بهترین حرکات کیک بوکسینگ

بی دلیل اینکه ورزش کیک بوکسینگ از تلفیقی حرکات رزمی و قدرتی و غیره  است. دارای حرکات بسیار متنوع و گسترده ای است. افراد می توانند از این حرکات بهره بگیرند. بهترین حرکات کیک بوکسینگ متناسب با عوامل مختلفی تعیین می شود. به عنوان مثال اگر شما قصد داشته باشید که این ورزش را برای سرگرمی و تفریح انجام دهید حرکات خیلی سنگین به شما توصیه نمی شود.

حرکات پیچیده

حرکات پیچیده در کیک بوکسینگ حرکات هستند که افراد برای انجام آن ها باید توانایی بیشتری داشته باشند.  در صورت مسلط بودن  به این رشته ورزشی می توانید این تمرینات را انجام دهید. پرش به زانو و لگد چرخشی از پشت جزو حرکات پیچیده این ورزش هستند. قطعاً برای انجام درست این حرکات آموزش نیاز دارید.‌

لگد ها در کیک بوکسینگ

در کیک بوکسینگ لگد ها جزو حرکات رایج آن محسوب می شوند. این تمرینات و این حرکات معمولاً برای خنثی کردن رقیب مورد استفاده قرار می گیرند. لگد از پشت، لگد از بغل، لگد چرخشی جزو این حرکات هستند. اما اجرای لگد چرخشی دشواری به نسبت بیشتری دارد. البته در صورت تکرار و تمرین برای شما اجرای این حرکات عادی خواهد شد.

حرکات دفاعی

ورزش کیک بوکسینگ از جمله ورزش هایی است که برای دفاع شخصی نیز کاربرد دارد. بر همین اساس بسیار رایج است که دارای حرکات دفاعی فراوانی باشد. حرکات دفاعی قطعاً بر این اساس طراحی شده اند که در برابر عوامل مختلف از شما دفاع کنند. همچنین می توانند از آسیب دیدن شما جلوگیری کنند. دفع، جا خالی، گارد از جمله بهترین حرکات دفاعی هستند.

حرکات ضربه ای

اگر شما به دنبال حرکات راحت هستید باید بدانید که حرکات ضربه ای جزو راحت ترین حرکات کیک بوکسینگ به حساب می آیند. کراس و آپرکات از جمله محبوب ترین این حرکات هستند. البته شما از این حرکات می‌توانید برای مبارزه نیز استفاده کنید.

حرکات ترکیبی

حرکات ترکیبی تنوع بالایی دارند که بر اساس سبک کیک بوکسینگی که شما در آن فعالیت دارید این حرکات مختلف هستند. اما یادگیری آن ها اهمیت بسیاری دارد. اگر شما به مبارزه واقعی می پردازد باید حتما حرکات ترکیبی را به خوبی فرا بگیرید. جب کراس لگد جزو بهترین حرکات ترکیبی است.

آیا کیک بوکسینگ خطرناک است؟

بسیاری از افرادی که قصد دارند به ورزش کیک بوکسینگ بپردازند با این سوال مواجه هستند که آیا کیک بوکسینگ خطرناک است؟ باید بگوییم شما هیچ ورزشی را نمی توانید بیابید که امکان آسیب دیدن در آن وجود نداشته باشد. کیک بوکسینگ نیز به دلیل نوع حرکات آن احتمال آسیب در آن وجود دارد. اما نمی توان گفت که این ورزش بسیار خطرناک است و باید از انجام آن خودداری کرد. اگر شما کیک بوکسینگ را به صورت اصولی یاد بگیرید هیچ نگرانی بابت خطرات آن نداشته باشید.

به علاوه هنگامی که شما سعی دارید این ورزش را یاد بگیرید مربیان تمام اصول لازم را به شما متذکر خواهند شد. پس کمتر در این ورزش دچار آسیب می شوید. البته اگر شما به صورت خودسر و بدون آموزش کیک  بوکسینگ را انجام دهید ممکن است که دچار آسیب شوید. به طور کلی انجام هر ورزشی بدون آموزش می‌تواند خطرناک باشد. کمان که  انجام نادرست حرکات ورزشی علاوه بر اینکه مزایای به بدن نمی رساند بلکه ممکن است  ضرر های فراوانی را به آن تحمیل کند.

 پس برای جلوگیری از آسیب کیک بوکسینگ را به صورت اصول یاد بگیرید. اگر امکان آسیب در کینگ بوکسینگ وجود داشته باشد این آسیب ها بیشتر متوجه افرادی است که به صورت حرفه ای و برای مسابقات متعدد این ورزش را انتخاب کرده اند. افرادی که به صورت معمولی و برای حفظ سلامتی و سرگرمی تمرینات این ورزش را انجام می دهند زیاد دچار آسیب نخواهند شد. اما به طور کلی نمی توان گفت که این ورزش در دسته ورزش های خطرناک جای می گیرد. 

فواید ورزش کیک بوکسینگ

فواید ورزش کیک بوکسینگ

قبل از انجام هر ورزشی بهتر است که به طور کامل فواید آن را بررسی کنید.  شما با بررسی فواید می توانید به این نتیجه برسید که آیا این ورزش مناسب شما است یا خیر. کیک بوکسینگ مزایای ورزش های رزمی و بوکس را با هم یکجا دارد.  در همین راستا اکنون مهم ترین فواید ورزش کیک بوکسینگ را بیان می کنیم.

کاهش استرس

در دنیای امروز ما شاهد هستیم که بسیار از افراد دارای استرس شدید هستند. این استرس و عواقب سنگینی را در پی خواهد داشت.  بر همین اساس به دنبال راهی هستند که بتوانند استرس را کاهش دهند و یا آن را کنترل کنند. ورزش کیک بوکسینگ با داشتن حرکات مختلف یک مزیت ویژه دارد. این مزیت این است که می‌ تواند به میزان قابل توجهی در کاهش استرس سهیم باشد. تمرینات کیک بوکسینگ می ‌تواند عضلات مختلفی از بدن را درگیر کند. انجام این حرکات به مرور زمان   منجر به کاهش استرس خواهد شد.

افزایش اعتماد به نفس

نیاز است برای اینکه بتواند حضور فعال و مستمری در دنیای امروز داشته باشید از اعتماد به نفس بالایی برخوردار باشید. بعضی از افراد به دلیل عدم داشتن اعتماد به نفس بسیاری از موقعیت های شغلی خود را از دست می دهند. جالب است که بدانید انجام تمرینات کیک بوکسینگ می‌ توانید به آزاد سازی اندورفین ها کمک کنید.  این امر در روحیه شما بسیار تاثیر گذار خواهد بود. مزیت قابل توجه آزادسازی اندورفین این است که موجب احساس شادی و مثبت اندیشی بعد از تمرینات می شوند.

افزایش هماهنگی بدن

افزایش هماهنگی بدن می ‌توانند منجر به انجام بهتر فعالیت های روزانه شود. انجام  کیک بوکسینگ می‌ تواند میزان هماهنگی را در بدن افزایش دهد. همچنین این ورزش منجر خواهد شد که شما بتوانید بیشتر روی انجام امور مختلف تمرکز داشته باشید. البته این هماهنگی فقط برای امروز شما نیست بلکه  در صورت استفاده از کیک بوکسینگ با بالا رفتن سن نیز باز می توانید حرکات و فعالیت های روزانه را بهتر از هم سن و سالان خود انجام دهید.

تناسب اندام

داشتن یک اندام خوب و منحصر به فرد  برای آقایان و  بانوان بسیار مهم است. کیک بوکسینگ به دلیل خاصیت و همچنین ویژگی تمرینات آن به میزان چشمگیری به تناسب اندام شما کمک می کند. فقط کافی است که یک مدت تمرینات این ورزش را انجام دهید تا به وضوح و تاثیر آن را بر تناسب اندام خود ببینید. این ورزش از اضافه وزن شما جلوگیری کرده و منجر به از بین رفتن چربی های مضر بدن می شود. خیلی راحت با انجام کیک بوکسینگ منجر به تناسب اندام بدن خود شوید.

از بین رفتن توده های چربی

متأسفانه امروزه شاهد هستیم به دلیل استفاده فراوان از غذاهای چرب، بی تحرکی و سبک نادرست زندگی بسیاری از افراد دارای اضافه وزن هستند. این اضافه وزن می تواند عواقب سنگینی را به همراه داشته باشد. بر همین اساس پزشکان توصیه می کنند تا حد امکان میزان چربی های بدن را کاهش دهید. ورزش کیک بوکسینگ به میزان زیادی می تواند سرعت چربی سوزی را بالا ببرد. همچنین در کم کردن و از بین بردن توده های چربی نقش دارد.

افزایش انرژی

افراد برای انجام فعالیت های روزانه نیاز است که زیادی داشته باشند. کیک بوکسینگ یک تمرین کاردیو انرژی بالا به حساب می آید. این ورزش می تواند بدن و ذهن شما را ارتقا دهد و سطح انرژی را در آن چندین برابر کند. به بسیاری از افراد که دارای انرژی کمی هستند توصیه می شود که حتما مدتی به ورزش کیک بوکسینگ بپردازند. هنگام تمرینات کیک بوکسینگ افراد فعالیت زیادی دارند این امر سبب می‌ شود که سموم از بدن دفع و میزان انرژی بالا برود.

بهبود وضعیت بدن

بسیاری از افراد به دلیل شرایط شغلی خود یا عوامل دیگر مجبور هستند که ساعت های بسیاری بدون حرکت در پشت کامپیوتر یا سیستم های مختلف بنشینند. این بی تحرکی در مدت زمان طولانی عواقب سنگینی را در پی دارد. اگر شما می خواهید از بروز این عواقب جلوگیری کنید و وضعیت بدن خود را بهبود ببخشید می توانید تمرینات کیک بوکسینگ را انجام دهید. تحقیقات نشان داده ورزش کیک بوکسینگ نقش چشمگیری در بهبود وضعیت بدن دارد، پس بهتر است از انجام آن ها غافل نشوید.

بهبود وضعیت قلب و عروق

حتما شما نیز به خوبی می دانید که قلب وظیفه پمپاژ خون و حیات ما را برعهده دارد. متاسفانه امروزه به دلیل مصرف بی رویه مواد شیمیایی و چربی ها ما شاهد هستیم که قلب در برابر خطرات متعدد قرار می گیرد. مثلاً ذرات چربی اگر به جریان خون وارد شوند می تواند در رگ های منتهی به قلب انسداد پیدا کنند.  شما با تمرینات کیک بوکسینگ  می‌ توانید وضعیت قلب و عروق خود را بهبود ببخشید. این امر با توجه به آزمایشات بسیار اثبات شده است.

تقویت استخوان و مفاصل

نیاز است که حتماً همیشه استخوان های مقاوم و سالمی داشته باشیم. داشتن استخوان های ضعیف با مقاومت کم خطر شکستگی استخوان و ابتلا به پوکی استخوان را افزایش می دهد. البته ما شاهد هستیم بسیاری از افراد با افزایش سن دیگر نمی توانند حرکات و فعالیت های روزانه خود را به خوبی انجام دهند.  که این امر به دلیل داشتن استخوان های ضعیف است. اما مزیت قابل توجه کیک بوکسینگ این است که منجر به تقویت استخوان و مفاصل می شود. شما با انجام این تمرینات نگرانی بابت پوکی استخوان و غیره در سنین بالا نداشته باشید.‌

عوارض کیک بوکسینگ

عوارض کیک بوکسینگ

شما نمی توانید هیچ ورزشی را پیدا کنید که فقط فواید داشته باشد. همه ورزش های دنیا نیز در کنار فواید ضرر هایی دارند. البته ضرر های کیک بوکسینگ وقتی شامل حال  ورزشکاران می شود که به صورت  نادرست این تمرینات را انجام دهند. اگر شما به صورت اصولی و زیر نظر یک مربی تمرینات کیک بوکسینگ را انجام دهید کمتر با ضرر های آن روبرو خواهید شد. اکنون دلایلی که منجر به عوارض کیک بوکسینگ می شود را بیان می کنیم.

ورزش کیک بوکسینگ

فرم نامناسب

اگر قصد دارید که تمرینات کیک بوکسینگ را انجام دهید باید بدانید که ابتدا این تمرینات را باید زیر نظر یک مربی یاد بگیرید. فرم نامناسب انجام حرکات این ورزش می تواند عواقب سنگینی را در پی داشته باشد. بعضی از افراد به دلیل انجام نامناسب این حرکات دچار آسیب هایی مانند کمر درد، پا درد، استخوان درد و غیره می شوند. البته ابتدا بهتر است که از تخصص و مهارت مربی نیز اطمینان خاطر حاصل کنید.  

سرعت بیش از حد

همانطور که می دانید تمرینات کیک بوکسینگ جزو تمرینات قدرتی محسوب می شود. اگر شما با شدت بسیار زیاد این تمرینات را انجام دهید ممکن است که با عوارض آن مواجه شوید. از جمله عوارضی که به شدت بیش از حد تمرینات مربوط می شود می توان به آسیب در ناحیه دست، پا، آرنج و غیره  اشاره کرد.  اگر شما به مبارزه می پردازید حتما باید احتیاط های لازم را انجام دهید. زیرا که در مبارزات بسیار سنگین و بدون رعایت اصول امکان آسیب به سر وجود دارد.

موسیقی تند

اگر شما در سالن های ورزشی این ورزش را انجام می دهد نیاز است که با موسیقی مناسب این تمرینات را انجام دهید.  آهنگ های بسیار تند می تواند هیجانات شما را افزایش دهد. با توجه به اینکه این تمرینات قدرتی هستند و به کمی تمرکز نیاز دارند  در صورت عدم تمرکز ممکن است آسیب ببینید. پس سعی کنید که ورزش کیک بوکسینگ را با موسیقی دارای ریتم خوب انجام دهید.

ورزش بیش از حد

معمولاً ورزشکاران تمرینات را در روزهای مختلف انجام می دهند. این تمرینات در ساعات مشخصی انجام می شوند. اما در بعضی موارد افراد بدون برنامه ریزی ورزش کیک بوکسینگ را خیلی زیاد انجام می دهند.  همه ما می دانیم زیاد روی در هر کاری عواقبی را در پی خواهد داشت. با توجه به حرکات و قدرتی بودن آن ها نیاز است که  تایم تعیین شده و مشخصی برای انجام آن ها اختصاص دهید.

 اگر شما یک مربی داشته باشید آن مربی با توجه به تجربه و همچنین ساختار بدن شما تعداد روز و ساعات  تمرینات را به شما اعلام می کند.  در هر صورت بهتر است که تمرینات را در روز های مشخص انجام دهید. اگر شما بیش از حد ورزش کیک بوکسینگ را انجام دهید ممکن است با عوارضی مانند خستگی، لاغری بیش از حد، آسیب به بدن و غیره مواجه شوید.

سخن پایانی

اگر شما به دنبال یک ورزش عالی برای کاهش وزن و تناسب اندام خود هستید کیک بوکسینگ گزینه مناسبی است. این ورزش دارای تاریخچه غنی بوده که بیانگر محبوبیت آن از گذشته تا به امروز است. البته شما با یاد گیری این ورزش می توانید به مزایای خیلی بیشتری دست پیدا کنید. برای جلوگیری از صدمات در کیک بوکسینگ آن را زیر نظر یک مربی و در یک مرکز معتبر یاد بگیرید. در این راستا باشگاه پارت نوین را به شما معرفی می کنیم. شما می توانید این حرکات را به خوبی در این باشگاه فرا بگیرید.

کیک بوکسینگ چه فوایدی دارد؟

کاهش استرس، بهبود وضعیت قلب و عروق، تناسب اندام و غیره

آیا کیک بوکسینگ خطرناک است؟

اگر شما آن را به صورت اصولی انجام دهید خطرات زیادی ندارد

آیا میتوان بدون آموزش حرکات کیک بوکسینگ را انجام داد؟

خیر برای انجام این حرکات به آموزش نیاز دارید

بهترین حرکات کیک بوکسینگ چه هستند؟

حرکات دفاعی، ضربه ای و غیره

چه زمانی ممکن است با مضرات کیک بوکسینگ مواجه شویم؟

انجام فرم نادرست حرکات، تمرینات زیاد، موسیقی تند و غیره