تمرینات کیک بوکسینگ

تمرینات کیک بوکسینگ کاردیو یک راه عالی برای سوزاندن، ایجاد استقامت و به چالش کشیدن مرکز بدن شما است. شاید تمرینی پیچیده به نظر برسد اما زمانی که در باشگاه حرکات اولیه را پایین بیاورید، متوجه خواهید شد که به راحتی می توانید تمرین خود را با سطح دیگری انجام دهید. کیک بوکسینگ انواع گوناگونی دارد که هر کدام برای نقطه های تماس قوانین متفاوتی دارند به عنوان مثال: نقطه تماس کیک بوکسینگ موی تای زانو و آرنج می باشد و نقاط جلوگیری از تماس در کیک بوکسینگ امریکایی دست و پاها می باشند. در کیک بوکسینگ کاردیو شما قادر خواهید بود به شخص تمرینی ضربه را وارد نمایید به طور کلی در کاردیو کیک بوکسینگ مانند سایر کیک بوکسینگ ها از تکنیک های پا و ضربه زدن استفاده می شود. حرکات کیک بوکسینگ در بدنسازی ترکیبی از حرکات بوکس، کانتکت کاراته و موی تای می باشد. در این ورزش دو مبارز ضربه های سختی را از طریق پا، دست ها، آرنج ها، ساق پا، زانو‌ها و پا‌ها به طرف رقیب پرتاب می کنند. سبک های کیک بوکسینگ شامل سان شو چینی، موی تای، ساواته فرانسوی و کیک بوکسینگ آمریکایی یا اروپایی است. این ورزش در باشگاه ورزشی سعادت اباد توسط مربیان حرفه ‌ای برگزار می شود. شما با ثبت نام در باشگاه پارت نوین می توانید از دیگر خدمات و ارزنده این باشگاه مدرن غرب تهران بهره ‌مند شوید. در برخی از باشگاه ‌ها این ورزش را به شکل هوازی اجرا می کنند.

تمرینات کیک بوکسینگ

کیک بوکسینگ دارای فواید بسیاری است و هر چه فرد با تمرینات کیک بوکسینگ در باشگاه بدنسازی غرب تهران بیشتر آشنا شود بهتر می تواند حریف خود را از میدان به در کند زیرا در طول مسابقات حریفان از ضربه های مشت و لگد استفاده می کنند. کیک بوکسینگ دارای حرکات مختلفی است زیرا هم از قسمت بالا تنه و هم پایین تنه برای مشت و لگد استفاده می شود در کل این ورزش به عنوان یک تمرین کامل کاردیو به حساب می آید. در باشگاه غرب تهران ورزش هوازی کاردیو کیک بوکسینگ به طور خصوصی برگزار می شود که با دویدن یا حرکت های تند و سریع موجب بالا نگه داشتن ضربان قلب، سوختن چربی و کالری بدن می شوند. کاردیو نوع رایج ورزش کیک بوکسینگ است و جدای این حرکت های ثابت برای افزایش و تقویت قدرت کل بدن، از تمرین های ضربات با مشت ها و لگد‌های گوناگونی استفاده می کنند. باشگاه ورزشی میدان کاج در تمرینات کیک بوکسینگ کاردیو از موسیقی استفاده می کند که این ورزش با تمرینات تنظیم و هماهنگ می شود. حرکات تمرینات کیک بوکسینگ کاردیو به شکل شخصی در باشگاه ورزشی سرو شرقی اجرا می شود اما نه به جهت رقابت با حریف. یکی از مزایای تمرینات کیک بوکسینگ این سبک، کاهش وزن می باشد تمرینات طبق سطح تناسب اندام فرد تطبیق داده شده و در تمرینات کیک بوکسینگ کاردیو از هیچ تجهیزاتی استفاده نمی کنند.

تمرینات کیک بوکسینگ معمولی یکی دیگر از انواع تمرینات کیک بوکسینگ است که برگرفته از کیک بوکسینگ سنتی می باشد. در تمرینات کیک بوکسینگ معمولی برخلاف تمرینات کیک بوکسینگ کاردیو از تجهیزات به جای اجرای حرکات مشت و لگد استفاده می کنند. افراد قادر خواهند بود با استفاده از دستکش ‌های محافظ و چکمه ‌ها یا در مقابل حریف مبارزه کنند و یا تمرین های گوناگون مشت و لگد را در مقابل کیسه بوکس انجام دهند. این تمرین ‌ها برای افراد آماتور به جهت تقویت کل بدن مورد استفاده قرار می گیرند. تمرینات کیک بوکسینگ دفاع شخصی نوع دیگری از تمرینات است که در باشگاه ورزشی شهرک غرب برگزار می شود. در این تمرین، حرکاتی به فرد برای دفاع شخصی آموزش داده می شود که در واقع حرکات کیک بوکسینگ سنتی با تمام نکات آن می باشد. تمرینات کیک بوکسینگ دفاع شخصی توسط مربیان رزمی کار باشگاه بدنسازی خصوصی، به افرادی که قصد دارند تا در زمان بروز حادثه ‌ای توانایی کافی برای دفاع از خود داشته باشند آموزش داده می شود، این تمرینات بهترین گزینه برای بانوان می باشند.

 

اسامی حرکات کیک بوکسینگ

 

شما در باشگاه پارت نوین ضربه های کیک بوکسینگ را به طور کامل یاد می گیرید، ضربات یکی از اساسی ‌ترین حرکات کیک بوکسینگ هستند، انواع ضربات مجاز در یک مسابقه به سبک کیک بوکسینگ وجود دارند. راه‌ های ضربه زدن به حریف توسط کیک بوکسور بسیار است که تعدادی از آن ها عبارتند از:

جب: این شاید ابتدایی ‌ترین حرکات کیک بوکسینگ باشد. دست جلو می آید و به سر یا بدن حریف ضربه می ‌زند.

کراس: این معمولاً به دنبال ضربه جب از جهات مختلف به هدف وارد می شود.

آپرکات: این حرکت یک ضربه مشت به چانه حریف از پایین به سمت بالا می باشد.

هوک: این حرکت از کنار انجام می شود، بازو با زاویه ۹۰ درجه خم شده و بدن با پانچ می ‌چرخد.

مشت چکشی: این پانچ به وزن بدن متکی است تا به حریف شما برسد این حرکات نیم دایره ‌ای و عمودی هستند.

آرنج: در این ضربه از آرنج به جای مشت استفاده می شود و می تواند بسیار قوی باشد.

زانو: ضربات زانو معمولاً از پایین به بالا می آید که می تواند زاویه دار هم باشد.

 

لگد‌ها در تمرینات کیک بوکسینگ

 

با آموزش لگد‌ها در باشگاه پارت نوین می توانید حریف را خنثی کنید، انواع لگد‌ها در متن زیر آورده شده است:

لگد از جلو: این لگد ضربه اصلی شماست که برای وارد کردن ضربه به صورت یا سینه با پاشنه پا صورت می گیرد.

لگد جانبی: این ضربه به سمت بیرون رانده می شود و با بلند کردن زانو شروع می شود.

لگد از پشت: این لگد از عقب شروع به حرکت می‌ نماید.

لگد هلالی: این ضربه با یک حرکت برشی، با بالای پا یا ناحیه پنجه پا انجام می شود.

لگد چرخشی: این ضربه از پشت می آید و شامل چرخش به سمت جلو لگن است.

 

 

حرکات دفاعی کیک بوکسینگ

 

تقریباً از هر ورزشکاری بپرسید، او به شما خواهد گفت که یکی از مهم ترین مؤلفه ‌های موفقیت داشتن، یک بازی دفاعی عالی است. این حرکات دفاعی می تواند به جلوگیری از آسیب کمک کند و مکمل سایر حرکات پایه کیک بوکسینگ باشد.

دفع: این مانور دفاعی اساساً به دستان کیک بوکسور متکی است تا با ضربه زدن در نیمه راه و تغییر جهت دادن حرکت، ضربات را منحرف کند.

جا خالی: اگر هیچ حرکت دفاعی کیک بوکسینگ دیگری یاد نگرفتید، این چیزی است که باید یاد بگیرید. هنگامی که به حریف خود جا خالی می‌ دهید، بدن خود را درست به موقع می‌ چرخانید تا مشت از کنار شما رد شود.

گارد: اگر راست دست هستید، پای چپ شما جلوتر از شما و پای راست شما کمی عقب ‌تر خواهد بود. زانو‌ها نرم و آماده حرکت هستند، دست ها در حالت آماده قرار دارند و در حالی که برای مبارزه آماده می شوید، به سمت گونه ‌های شما قرار دارند. توجه داشته باشید که سبک های مختلف کیک بوکسینگ ممکن است موضع دفاعی متفاوتی را دیکته کنند. همان طور که در توانایی ‌های کیک بوکسینگ خود راحت ‌تر می شوید، به زودی آماده خواهید شد تا حرکات دشوارتری را انجام دهید.

پرش با زانو: این حرکت ضربه زانوی شما را بالا می ‌برد تا با سر حریف خود برخورد کنید و احتمالاً آن ها را‌ناک اوت می کند.

لگد چرخشی از پشت: این حرکت شامل یک ضربه به عقب همراه با یک چرخش ۱۸۰ درجه است.

لگد ناگهانی: اگر چه یک حرکت پیشرفته نیست، اما هنگامی که یاد می گیرید چگونه ضربه را به صورت استراتژیک وارد کنید، ضربه سریع در کاهش سرعت حریف بسیار مؤثر می شود.

لگد‌های پرشی: این گروه از ضربات یک حرکت جهشی را با هر تعداد حرکت ضربه سریع ترکیب می کند و می تواند در برابر حریف بسیار کارآمد باشد.

 

 حرکات دفاعی کیک بوکسینگ

 

تمرینات ترکیبی کیک بوکسینگ

 

حرکت ‌های ترکیبی در کیک بوکسینگ مهم هست زیرا هنگامی که آن ها را یاد می گیرید، تبدیل به ماهیت شما می شوند، ترکیب‌ های کلاسیک نسبت به سبک کیک بوکسینگ متفاوت هستند.

جب-کراس-هوک-آپرکات: این ترکیب سریع عقربه ‌ها را تمرین کنید تا زمانی که بتوانید آن را با سرعت و قدرت انجام دهید.

جب- کراس- لگد: ضربه در پایان این ترکیب می تواند برای حریف شما غافلگیر‌کننده باشد و به شما برتری در مسابقه را بدهد.

جب- کراس- هوک-لگد: مانند ترکیب فوق، ضربه ممکن است برای حریف شما غافلگیر‌کننده باشد.

کیک بوکسینگ به یک ورزش محبوب برای تناسب اندام و رقابت تبدیل شده است. اگر چه این ورزش بر اساس همان اصول حرکتی کاراته است، اما می تواند چالشی منحصر به فرد برای کسانی که به دنبال یک ورزش رقابتی با تماس کامل هستند، ایجاد کند. اخیراً کلاس ‌های کیک بوکسینگ این حرکات منحصر به فرد را انجام داده اند و آن ها را با موسیقی ترکیب کرده اند تا یک تمرین قلبی با تأثیر بالا ایجاد کنند که تقریباً افراد با هر سطح تناسب اندام می ‌توانند از آن لذت ببرند.

 

مزایای تمرینات کیک بوکسینگ

 

نمی توان انکار کرد که کیک بوکسینگ در باشگاه ورزشی مدرن غرب تهران یکی از بهترین تمرینات برای بدن شماست. این ترکیبی از تمرینات قلبی و قدرتی است و عضلات را تقویت می کند و در عین حال چربی را می ‌سوزاند. این فرم عالی تمرین هوازی است زیرا شما دائماً به خودتان فشار می ‌آورید، معمولاً با یک مربی کار می‌ کنید تا در طول جلسه به شما انگیزه دهد. در واقع، تمرین یک ساعته شما قبل از اینکه متوجه شوید تمام می شود. در اینجا چند مزیت کیک بوکسینگ را مطالعه کنید که باعث می شود این تمرین را به برنامه تناسب اندام خود اضافه کنید.

کل بدنتان را تقویت کنید

استفاده از این حرکات همراه با یکدیگر باعث تقویت ماهیچه‌ ها می شود و در عین حال چربی بدن را کاهش می دهد.

دفاع شخصی را یاد بگیرید

این امتیازی است که برنامه‌ های تمرینی زیادی نمی‌ توانند به آن افتخار کنند، کیک بوکسینگ نه تنها برای ذهن و بدن شما عالی است، بلکه به عنوان ابزاری برای یادگیری دفاع شخصی بسیار کاربردی است. این تمرین های دفاع شخصی کیک بوکسینگ برای افرادی مانند بانوان و دختران از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد و اگر این افراد آموزش لازم را دیده باشند می توانند در شرایط مختلف این مهارت را به کار بگیرند.

کالری بسوزانید

کیک بوکسینگ یک تمرین با شدت بالا و تأثیر زیاد است که شما را دائماً در حال حرکت می کند. ضربان قلب شما در طول جلسه افزایش می ‌یابد به این معنی که کالری می ‌سوزانید. به طور کلی در این ورزش کاربران در هر جلسه ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ کالری از دست می‌ دهند و کالری ‌های سوزانده شده واقعاً به سطوح شدت و ویژگی‌ های فردی شما بستگی دارد. کیک بوکسینگ یکی از ورزش هایی است که با فعالیت ‌های هوازی شدید باعث می شود تا شما کالری بیشتری را نسبت به دیگر ورزش ها با حرکت های متوسط ‌بسوزانید. برای کمک به تقویت ریکاوری عضلات پس از کیک بوکسینگ، یک شیک بعد از تمرین با پروتئین وی تهیه کنید.

استرس را از بین ببرید

برخی مواقع هر احساسی که داشته باشیم دلمان می خواهد آن را از بین ببریم تا حالمان خوب باشد، مطالعات همچنین نشان داده‌ اند که تمرینات بوکس می توانند احساس اضطراب، افسردگی و خشم را کاهش دهند. کیک بوکسینگ به افرادی که از انجام این ورزش لذت کافی می برند این امکان را می دهد تا بتوانید استرس های خود را از بین ببرید در اصل وقتی فرد به کیسه مشت می ‌زند یا دستکش می ‌زند، انرژی بد از بدنش خارج می شود.

استقامت را بهبود بخشید

تمرینات قلبی سنگین بلیطی برای ایجاد استقامت هستند، کیک بوکسینگ می تواند استقامت قلبی و عضلانی ایجاد کند. کیک بوکسینگ و بوکس مسلماً یکی از بهترین و سرگرم ‌کننده ‌ترین راه‌ ها برای بهبود استقامت است، هر چه بیشتر این کار را انجام دهید، استقامت شما بیشتر می شود. یادگیری تکنیک های تنفس صحیح و حفظ آن ها در طول جلسه برای تمرین شما حیاتی است.

افزایش انرژی

این ورزش به گونه ای طراحی شده است که شما بعد از انجام تمرین های کیک بوکسینگ بتوانید انرژی بیشتری نسبت به قبل از انجام تمرینات داشته باشید. کیک بوکسینگ، مانند بسیاری از انواع ورزش ها به افزایش انرژی کمک می کند، زیرا جریان خون را در قسمت‌ های مختلف بدن افزایش می دهد. مازاد جریان خون و فعال شدن کلی ماهیچه‌ ها، هورمون‌ هایی را آزاد می کند که می تواند به افزایش سطح هوشیاری کمک کند. بهبود گردش اکسیژن ناشی از ورزش به بهبود انرژی شما تقریباً آنی کمک می کند.

بهبود وضعیت بدن

روز‌های خمیده خود را پشت سر بگذارید! اضافه شدن کیک بوکسینگ شما را وادار می کند تا سر بلند باشید. انگشتان پا و یافتن تعادل ضروری است و به بهبود وضعیت بدن شما کمک می کند. برای بهبود وضعیت بدنی خود، به یک هسته قوی نیاز دارید که شامل عضلات شکم و کمر است. کیک بوکسینگ این ماهیچه‌ ها را درگیر می کند و در نتیجه ثبات تنه، حالت‌ ایستاده و همچنین کنترل وضعیت بدن را در طول فعالیت بدنی بهبود می ‌بخشد.

خواب بهتر

فعالیت بدنی خواب را بهبود می ‌بخشد، از جمله در افراد مبتلا به اختلالات خواب. شواهد قابل توجهی وجود دارد که نشان می دهد ورزش منظم بر کیفیت و مدت خواب تأثیر مثبت دارد.

بهبود سلامت روان

کیک بوکسینگ شامل ورزش‌ های هوازی و غیر ‌هوازی هست که تأثیر مثبتی بر سلامت روان ما دارند. این کار را با افزایش اندورفین و ایجاد تغییراتی در بخشی از مغز انجام می دهد که می تواند استرس، اضطراب و افسردگی را بهبود بخشد.

ایجاد هماهنگی بهتر

در انجام ورزش کیک بوکسینگ مهم ترین اصل به دلیل ضربه هایی که وجود دارد، هماهنگی بین دست ها و پاها می باشد همین امر باعث ایجاد هماهنگی بهتر در بدن شما می شود.

ایمنی کیک بوکسینگ

 

کیک بوکسینگ در باشگاه بدنسازی همانند سایر ورزش های دیگر بی خطر است اما اگر به صورت درست اجرا نشود سبب آسیب به بدن می شود. شایع ترین آسیب ها بین افرادی که ورزش کیک بوکسینگ را برای تناسب اندام انجام می دهند عبارتند از: آسیب‌ ها کشیدگی شانه، پشت، باسن، زانو و مچ پا است. اگر آسیبی در این نواحی دارید قبل از شروع ورزش کیک بوکسینگ لازم است به پزشک مراجعه نمایید.

کیک بوکسینگ چیست؟

کیک بوکسینگ یک ورزش از هنر‌های رزمی است که شامل حرکت پا، لگد زدن و مشت زدن می باشد.

تمرینات کیک بوکسینگ چه تمریناتی هستند؟

تمرینات کاردیو کیک بوکسینگ، تمرینات کیک بوکسینگ جهت دفاع شخصی، تمرینات کیک بوکسینگ سنتی از انواع تمرینات کیک بوکسینگ می‌باشند.

فواید تمرینات کیک بوکسینگ برای بدن چیست؟

تمرینات کیک بوکسینگ فواید گوناگونی دارد که در اینجا می‌ توان به کاهش وزن، استقامت بدن، افزایش انرژی، تقویت عضلات بدن و هماهنگی آن ها اشاره نمود.

کیک بوکسینگ جهت دفاع شخصی برای چه کسانی مناسب است؟

این تمرین برای دختران و بانوان بهترین گزینه است تا در صورت بروز مشکلی بتوانند از خود در برابر طرف مقابل دفاع کنند.

آیا ورزش کیک بوکسینگ از لحاظ ایمنی امن است یا خیر؟

این ورزش شبیه دیگر ورزش ها امن است اما اگر به شکل درستی صورت نگیرد آن وقت است که باعث آسیب به بدن شما می شود.