چرا بعد از باشگاه بدنسازی بدن درد میگیریم

چرا بعد از باشگاه بدنسازی بدن درد میگیریم + راه درمان

اکثر افراد بعد از باشگاه بدنسازی دچار بدن درد و یا به کوفتگی پس از ورزش دچار می شوند. آیا این سؤال برایتان پیش آمده است که چرا بعد از باشگاه بدنسازی بدن درد میگیریم؟ بیشتر افراد تصور می‌کنند این درد، بیانگر تأثیر ورزش و شروع عضله سازی می باشد؛ در حالی‌که افراد دیگری تصور می‌کنند این گرفتگی، به جهت فشار بیش از اندازه و یا آسیب دیدن عضلات است و سعی می‌کنند تا از ایجاد این وضعیت جلوگیری کنند؛ اما مهم‌ترین موضوع، رفع بدن درد پس از باشگاه است. ما در این مقاله قصد داریم به شرح این سؤال که چرا بعد از باشگاه بدنسازی بدن درد میگیریم بپردازیم و ذکر کنیم که برای رفع این مسئله چه کاری باید انجام دهید.

بدن درد بعد از ورزش نشانه چیست؟

حتماً برای شما هم این اتفاق رخ داده است که به باشگاه بروید و بعد از آن بدن درد بگیرید و به این سؤال فکر کنید که بدن درد بعد از ورزش نشانه چیست؟ درد عضلانی بعد از ورزش به عارضه ثانویه‌ ای گفته شود که 24 تا 48 ساعت بعد از تمرین سنگین در باشگاه بدنسازی در فرد ایجاد می شود. فیزیولوژیست‌ های حوزه ورزش به این نکته اعتقاد دارند که این اتفاقی طبیعی است و به منظور فشار بیش از اندازه بر روی عضلات رخ می‌ دهد و در واقع از پارگی‌ های میکروسکوپی در فیبر های ماهیچه‌ ای نشئت می گیرد. این درد عضلانی اغلب پس از حرکات انقباضی شدید ایجاد می‌ شود که به عنوان مثال می‌ توان به عدم انبساط کامل دست بعد از تمرین کیک بوکسینگ اشاره کرد این دردها پس از ورزش عادی هستند. هم افراد تازه‌ کار و هم ورزشکاران با سابقه که تمرینی جدیدی را استارت می زنند که بدن آن ها به آن تمرین عادت ندارد، با این درد مواجه می‌ شوند. هر چند پس از چند روز این دردها به طور کامل از بین می‌ رود. تا اینجا کمی با جواب این سؤال که چرا بعد از باشگاه بدنسازی بدن درد میگیریم آشنا شدیم در ادامه بیشتر در این باره توضیح می دهیم.

بدن درد فقط در ورزش های رزمی رخ نمی دهد؛ بلکه در برخی از افراد که عضلاتشان ضعیف است ایجاد می شود و حتی این احتمال هم وجود دارد که افراد بعد از کار سخت دچار بدن درد شوند. برخی متصور می شدند که بدن درد پس از ورزش در اثر تجمع اسید لاکتیک در بافت عضلانی رخ می دهد به همین جهت آن را برای بدن مضر می ‌دانستند و تلاش می کردند تا به گونه‌ ای تمرینات ورزشی خود را انجام دهند که بدن به درد دچار نشود؛ اما در حال حاضر به این نتیجه رسیده ‌اند که اگر بدن درد ناشی از تجمع اسید لاکتیک باشد، باید کمی بعد از ورزش بهبود پیدا کند و کمتر شود. با این حال معمولاً بدن درد بعد از ورزش ممکن است ۳ تا ۵ روز در بدن ماندگار شود. در احتمالی دیگر، گرفتگی و کوفتگی عضلات به جهت فشار بسیاری است که تاندون ها و ماهیچه ها تحمل می‌کنند و این باعث می شود تا حد زیادی به آن ‌ها صدمه وارد شود، به‌ شکلی که ماهیچه‌ ها ملتهب می‌شوند و این التهاب به دلیل احساس کشش در ماهیچه باعث ایجاد درد می شود. این احساس کشش به سبب کوتاهی عضله است، به همین منظور فرد در زمان حرکات کششی و انبساط عضله مبتلا به درد و سختی می‌شود. در برخی از باشگاه ها مانند باشگاه پارت نوین خدمات ماساژ درمانی وجود دارد که شما می توانید برای برقرای آرامش بیشتر در بدن آن را انجام دهید. در این بخش با پاسخ این پرسش که چرا بعد از باشگاه بدنسازی بدن درد میگیریم آشنا شده اید با ما همراه باشید تا به شرح این موضوع بپردازیم که آیا این دردها برای عضلات مزایایی دارند یا خیر.

آیا دردهای عضلانی برای عضلات مفید هستند؟

وقتی در باشگاه غرب تهران تمرین می‌کنید ممکن است عضلات خود را به شکل میکروسکوپی پاره کنید این اتفاق برای بسیاری از افراد پیش می آید و می گویند چرا بعد از باشگاه بدنسازی بدن درد میگیریم و بعد از مدتی این درد از بین می رود؟ بدن چند روز بعد از انجام حرکات ورزشی کراسفیت شروع به ترمیم آن ‌ها می کند و در طول این مدت شما قدرت و میزان چگالی عضلانی خود را افزایش می‌دهید. حتماً این سؤال را هم از خود پرسیده اید که شاید این دردها چندان بد هم نیستند و می ‌توانند علامت رشد عضلانی باشند؟ باید ذکر کنم که دردهای عضلانی پس از باشگاه بدنسازی می ‌توانند علامت این باشند که شما در تمرینات خود به خوبی به عضلات خود فشار وارد آورده اید ولی این دردها بعد از مدتی که به آن‌ عادت کردید به طور کامل از بین می روند پس علامتی قطعی برای رشد عضلانی نیستند. شما باید برای انجام تمرینات پیلاتس خود نباید به دنبال این باشید که در هر تمرین به این سطح از درد برسید. شما با پیدا کردن یک نقطه تعادل می توانید به رشد عضلات خود کمک کنید. البته خیلی از ورزشکاران مبتدی رشته کاردیو دچار این درد می شوند و پیش خود تصور می کنند که چرا بعد از باشگاه بدنسازی بدن درد میگیریم حتماً مشکلی هست اما خیالتان راحت باشد این دردهای عضلانی کاملاً طبیعی هستند. باشگاه پارت نوین یکی از باشگاه های مجهز بانوان است که شما می توانید در طول روز بدون ایجاد کوچک ترین استرس به دلیل نرسیدن به باشگاه یا ایجاد کاری فوری و از دست دادن تایم باشگاه به ورزش مورد علاقه خود بپردازید. این باشگاه دارای سالن های تفکیک شده ای است که هر یک از آن ها در ورزش خاصی فعال هستند به عنوان مثال سالن ترامپولین پر است از دستگاه های مخصوص این ورزش که علاقه مندان می توانند لحظات مفرحی را در آن بگذرانند و یا سالن اسپینینگ که افراد می توانند با ورزش همزمان با آهنگ به کاهش سایز یا وزن خود دست یابند.

آیا با وجود درد عضلانی باید روز بعد هم تمرین کرد؟

تصوری وجود دارد که افراد می‌گویند چرا بعد از باشگاه بدنسازی بدن درد میگیریم پس اگر امروز درد عضلانی کشیده‌ ایم فردا به باشگاه نمی رویم که بیشتر به خود آسیب وارد ‌نکنیم زیرا در فرایند ریکاوری و ترمیم اختلال ایجاد می شود. اما این تصور اشتباه است نتایج تحقیقات نشان می‌دهد کسانی که امروز در تمرینات ژیمناستیک خود دچار درد عضلانی می شوند اگر فردا دوباره تمرین کنند صدمه ای به عضلات وارد نمی شود و در فرایند ریکاوری هم اختلالی به وجود نمی آید. تا این بخش درک بهتری از این پرسش که چرا بعد از باشگاه بدنسازی بدن درد میگیریم پیدا کرده اید با ما همراه باشید تا به سراغ درمان این دردها برویم.

آیا با وجود درد عضلانی باید روز بعد هم تمرین کرد؟

درمان سریع بدن درد بعد از ورزش

زمانی که به باشگاه مدرن غرب تهران می روید و شروع به تمرین ورزش های مورد علاقه خود می کنید به بدن درد مبتلا می شوید ممکن است 2 سؤال برای شما پیش آید یکی این که چرا بعد از باشگاه بدنسازی بدن درد میگیریم که پاسخ آن را در بخش بالا شرح داده ایم و سؤال دوم این که برای درمان این دردها چه کاری باید انجام بدهید؟

موضوعی که دارای اهمیت است این نیست که چرا بعد از باشگاه بدنسازی بدن درد میگیریم بلکه کاهش بدن درد پس از ورزش، قسمت مهمی است که در این نگارش به آن می پردازیم؛ زیرا در هر صورت، هنگام هر ورزش مانند تی آر ایکس فشاری که به عضلات می آید باعث به وجود آوردن درد می شود و باید بدانیم برای درمان بدن درد پس از ورزش چه کار کنیم.

گرم کردن بدن

اکثر ورزشکاران قبل از انجام حرکات ورزشی مانند پیلاتس با حرکاتی که باعث بالا بردن ضربان قلب و سطح انرژی آن ها می شود بدن خود را گرم می‌کنند؛ اما اغلب بعد از ورزش، ورزشکاران تلاش می‌کنند با خنک کردن بدن از گرما و تعریق را از خود دور کنند. شما باید بدانید که گرم کردن بدن از قبیل استفاده از جکوزی و یا دوش آب گرم بعد از ورزش می‌تواند باعث کاهش بدن درد شود؛ بنابراین هر زمان که این سؤال ذهنتان را قلقلک داد که چرا بعد از باشگاه بدنسازی بدن درد میگیریم سعی کنید از دوش آب گرم استفاده نمایید تا هم بدن درد را کاهش دهید و هم ذهنتان را آرام نمایید.

پروتئین رسانی به بدن پس از ورزش

همان طور که ذکر شد یکی از پاسخ های این سؤال که چرا بعد از باشگاه بدنسازی بدن درد میگیریم آسیب رسیدن به عضله است و در اصل این درد همان پارگی ریز به وجود آمده در عضلات می باشد. استفاده کردن پروتئین بعد از باشگاه و تا یک روز بعد به جبران آسان تر آسیب و التهاب به عضله ها کمک می کند به همین منظور در کاهش بدن درد پس از ورزش مؤثر است. مصرف تخم مرغ، شیر، گوشت، ماهی، مرغ، پودرهای پروتئینی طبیعی و… از گونه های مختلف منابع پروتئینی هستند که می‌توانید برای از بین بردن بدن درد پس از ورزش از آن ها کمک بگیرید.

انجام حرکات کششی

همان‌طور که در متن بالا اشاره کردیم یکی از دلایل این سؤال که چرا بعد از باشگاه بدنسازی بدن درد میگیریم کوتاه شدن عضلات می باشد. از بهترین راه هایی که به شما کمک می‌کند تا بعد از ورزش درد کمتری را تحمل کنید، اجرای حرکات کششی مانند ورزش ایروژیم به مدت یک ربع تا نیم ساعت پس از ورزش است. در این روش ماهیچه های شما منبسط شده و آرامش بیشتری را احساس می کنید.

آرام شدن

به جای فکر کردن به اینکه چرا بعد از باشگاه بدنسازی بدن درد میگیریم یک خنک کننده جامد مصرف کنید؛ زیرا این روش می تواند از جمع شدن مایعات در مفاصل و عضلات جلوگیری کند به علاوه، اگر قلب شما به سرعت می زند 10 تا 15 دقیقه خنک شدن به نفس شما کمک خواهد کرد تا به حالت معمولی خود بازگردد.

ماساژ دریافت کنید

ماساژ دادن به عضلات کمک می کند تا خود را شل کنند و جریان خون را به منطقه مورد نظر بفرستند تا مایع جمع شده را از بدن بیرون کنند و به سرعت باعث بهبودی این درد شوند. شما می‌توانید از انواع روغن بدن که حاوی مواد آرام بخش و ضد التهاب هست استفاده نمایید.

مواد غذایی ضد التهاب

به جای اشغال شدن ذهن برای این پرسش که چرا بعد از باشگاه بدنسازی بدن درد میگیریم کاری که باید انجام دهید این است که مواد غذایی را مصرف کنید که خاصیت ضد التهابی دارند. زردچوبه و سرکه سیب هر یک موادی ضد التهابی هستند. برای مصرف کردن سرکه سیب می توانید دو فنجان از آن را در یک وان پر از آب بریزید و به مدت ۲۰ دقیقه در وان دراز بکشید. روش دیگر هم این است که در یک لیوان آب ولرم دو قاشق سرکه سیب را حل کرده و میل نمایید.

ممکن است زمانی که به ورزش در باشگاه بدنسازی لاکچری غرب تهران مشغول هستید دچار گرفتگی عضلات شکم شوید. اگر مفصل و یا عضله شما مانند زانو دچار کبودی و یا آسیب دیدگی شد می‌توانید کمی زردچوبه، یک عدد تخم مرغ، فلفل و نمک را روی یک پارچه یا باند کشی ریخته و روی نقطه ای که آسیب دیده است ببندید. با این کار می‌توانید محل آسیب دیده را درمان نمایید.

کافئین

نوشیدن قهوه پس از اجرای ورزش نه ‌تنها به چربی سوزی شما کمک می‌کند؛ بلکه برای کاهش دردهای عضلانی هم مفید است. شما به منظور درمان گرفتگی عضلات شکم، حداکثر تا دو فنجان قهوه را می توانید بنوشید و از شدت دردهای عضلانی خود بکاهید. برای بالا بردن چربی سوزی و متابولیسم بدن در افرادی که احتیاج به چربی سوزی در زمان ورزش ای ام اس دارند می توانند قهوه را قبل و یا در حین تمرینات مصرف نمایند.

مرکبات و میوه‌ ها

اگر شما در باشگاه از مربی خود هم بپرسید که چرا بعد از باشگاه بدنسازی بدن درد میگیریم به شما خواهد گفت به منظور به چالش کشیدن عضلات است. یکی از سالم‌ ترین و بهترین گزینه ‌هایی که می‌تواند باعث کاهش دردهای عضلانی شما بعد از ورزش شود، خوردن میوه ‌هایی است که مقدار زیادی ویتامین C دارند. این ویتامین، خستگی عضلات را رفع می‌کند و برای برطرف کردن درد عضلات بسیار مفید است.

آبرسانی به بدن

یکی از جواب های این پرسش که چرا بعد از باشگاه بدنسازی بدن درد میگیریم این است که قبل، حین و بعد از ورزش آب کافی مصرف نمی کنید مهم ترین زمان برای آبرسانی به بدن حین ورزش است که عرق کردن افزایش می یابد؛ بنابراین نوشیدن حداقل 8 لیوان آب در روز به کاهش بدن درد پس از ورزش کمک می‌کند. در اصل یک قانون وجود دارد که باید به ازای هر 15 تا 30 دقیقه ورزش مقداری آب بنوشید تا بدنتان هیدراته شود.

باشگاه پارت نوین دارای رشته های مختلفی از کلیه ورزش ها می باشد که از نوجوان تا افراد مسن می توانند در آن به ورزش مورد علاقه خود بپردازند. ای ام اس غرب تهران یکی از دستگاه هایی است که حتی افرادی که نمی توانند تحرک زیادی داشته باشد قادر خواهند بود با آن کار کنند.

چه مکملی برای کاهش دردهای عضلانی استفاده می شود؟

مؤثرترین و بهترین مکمل ‌ها به منظور برطرف کردن دردهای عضلانی به شرح زیر است:

  • منیزیم روزی ۲ مرتبه هر وعده ۲۵۰ میلی گرم
  • کورکومین استفاده روزانه ۴۰۰ میلی‌گرم
  • نوشیدن کافئین قبل از تمرینات ورزشی
  • مکمل تائورین، آمینو اسیدهای شاخه‌ ای، مکمل گلوتامین و روغن ماهی

اگر به دنبال باشگاهی هستید که بخواهید نگرانی از جهت فضا، تهویه، کم بودن دستگاه های ورزشی نداشته باشید می توانید با مراجعه به وب سایت باشگاه پارت نوین و تماس از طریق راه های ارتباطی در وب سایت اقدام به ثبت نام رشته مورد علاقه خود نمایید.

1.چرا بعد از باشگاه بدنسازی بدن درد میگیریم؟

افراد زیادی در هنگام انجام تمرینات دچار درد بدن می شوند و بعد از خود می پرسند که چرا بعد از باشگاه بدنسازی بدن درد میگیریم در جواب این سؤال باید گفت به جهت فشار وارد شده به روی عضلات این دردها ایجاد می شود.

2. بدن درد بعد از ورزش نشانه چیست؟

این که چرا بعد از باشگاه بدنسازی بدن درد میگیریم و آیا این نشانه خاصی است باید گفت علامت خاصی نیست و تنها دلیل آن پارگی‌ های میکروسکوپی در فیبر های ماهیچه‌ ای می باشد.

3. برای از بین بردن دردهای عضلانی چه کاری انجام دهیم؟

افراد می توانند برای کاهش و رفع دردهای عضلانی قبل، حین و بعد از ورزش آب مصرف نمایند و یا از ماساژ درمانی کمک بگیرند البته راه های بسیاری وجود دارد که در متن بالا آن ها را ذکر کرده ایم.

4. آیا درد عضلانی قطعاً نشانه رشد عضلات است؟

جواب خیر است؛ زیرا بعد از مدتی این درد عادی می شود و به صورت کامل از بین می رود پس نمی تواند نشانه رشد عضلات باشد.

5. مصرف چه مکمل هایی می تواند بعد از ورزش دردهای عضلانی را کاهش دهد؟

شما می توانید با مصرف کردن مکمل هایی از قبیل: منیزیم روزی ۲ مرتبه هر وعده ۲۵۰ میلی گرم، مکمل کورکومین استفاده روزانه ۴۰۰ میلی‌گرم، مصرف کردن کافئین قبل از تمرینات ورزشی به مقدار کافی، مصرف مکمل تائورین، آمینو اسیدهای شاخه‌ ای، مکمل گلوتامین و روغن ماهی دردهای عضلانی خود را کم کنید.