ورزش پیلاتس برای چه افرادی مناسب نیست؟

ورزش پیلاتس برای چه افرادی مناسب نیست؟

حتماً شما هم در مورد ورزش پیلاتس اطلاعاتی دارید اما آیا می دانید که ورزش پیلاتس برای چه افرادی مناسب نیست؟ و یا برای چه کسانی مناسب است؟ آیا انجام این ورزش می تواند به افرادی که مبتلا به آرتروز و غیره هستند کمک کند؟ ما در این مقاله قصد داریم شما را بیشتر با ورزش پیلاتس و فواید آن آشنا کنیم و شرح دهیم که ورزش پیلاتس برای چه افرادی مناسب نیست.

پیلاتس چیست؟

پیلاتس برای افرادی که هدفشان تناسب اندام است یک تمرین خوب به شمار می رود، شما با اجرای این ورزش باعث کاستن فشارهای عضلانی و استرس خود می شوید زیرا پیلاتس جدای از قدرت، انعطاف پذیری و استقامت زیادی را به بدن شما می دهد اما اجرای این ورزش به همه افراد توصیه نمی شود در برخی شرایط افراد باید به فکر سلامتی خود باشند و ممکن است پیلاتس سلامت آن ها را به خطر بیندازد. پارت نوین یکی از باشگاه های بانوان است که ورزش پلاتس را با مربیان حرفه ای به کاربران خود آموزش می دهد و مربیان کاربران را تحت نظر دارند تا آن ها حرکات را به درستی انجام دهند.اما تا به حال این سؤال برایتان پیش آمده است که ورزش پیلاتس برای چه افرادی مناسب نیست؟ ما اینجا هستیم تا جوابی برای سؤال شما داشته باشیم پس ما را تا آخر این نگارش همراهی نمایید.

اجرای ورزش پیلاتس برای چه افرادی مناسب نیست؟

در متن بالا اشاره داشتیم که اجرای پیلاتس مناسب کلیه افراد نیست اما افراد زیادی به انجام این ورزش مشغول هستند از سنین مختلف گرفته تا جنسیت های مختلف و نکته جالب توجه اینجاست که اغلب نمی دانند که ورزش پیلاتس برای چه افرادی مناسب نیست؟و آیا خودشان در دسته ای قرار می گیرند که این ورزش مناسبشان نیست؟ پیلاتس به منظور حرکت های قدرتی، عضلانی و کششی که دارد به راحتی قابل اجرا می باشد و افراد می توانند آن را بدون احساس ناراحتی و دردی انجام دهند حتی برخی از پزشکان انجام این حرکات را به افراد مسن پیشنهاد می دهند تا تحت نظر پزشک متخصص اجرایی شود. یکی از ورزش هایی که موجب سلامتی مادر و جنین می شود ورزش پیلاتس است اما این حرکات می تواند برای افرادی که نباید آن را انجام دهند دردسر ساز شود انجام پیلاتس برای این افراد ممنوع، جدای از این که مفید نیست بلکه موجب می شود تا آسیب های جدی را به این اشخاص وارد نماید. حال به شرح این سؤال که اجرای ورزش پیلاتس برای چه افرادی مناسب نیست می پردازیم، این افراد عبارتند از:

  • اشخاصی که سکته کرده اند و یا درد در قفس سینه خود دارند
  • اشخاصی که دارای بیماری های ام اس و صرع می باشند
  • اشخاصی که دچار پوکی استخوان شده اند
  • اشخاصی که دارای مشکلات کلیوی می باشند
  • اشخاصی که به دیسک گردن و دیسک کمر مبتلا هستند
  • اشخاصی که دارای دردهای مفصلی و بیماری مانند زانو درد هستند

حال که به جواب سؤال اجرای ورزش پیلاتس برای چه افرادی مناسب نیست رسیدید به سراغ شرح کامل هر یک از آن ها می رویم:

اشخاصی که سکته کرده اند و یا درد در قفس سینه خود دارند

اولین جواب برای سؤال ورزش پیلاتس برای چه افرادی مناسب نیست این است اگر افرادی که به تازگی سکته را پشت سر گذاشته اند و یا عمل جراحی داشته اند و هنوز سلامتی کامل خود را به دست نیاورنده اند منطقی تر است که از اجرای این ورزش منصرف شوند زیرا برخی از محققان و پزشکان عنوان کرده اند حتی افرادی که مبتلا به بیماری های تنفسی هستند به هیچ عنوان نباید پیلاتس را انجام دهند.

اشخاصی که دارای بیماری های ام اس و صرع می باشند

گروه دومی که در جواب سؤال ورزش پیلاتس برای چه افرادی مناسب نیست قرار می گیرند افرادی هستند که دارای صرع و ام اس می باشند زیرا اجرای حرکات این ورزش می تواند به طور جدی باعث خطرات جانی و اختلال در آن ها شود. اشخاصی که به ام اس مبتلا هستند در مرحله پیشرفت آن به کم بینایی دچار می شوند که این امر می تواند در زمان تمرین ایجاد شود. بیماری صرع برای افراد خطر آفرین است زیرا نیاز به کنترل فرد دارد و تنش فرد با افزایش دمای بدن و ضربان قلب بیشتر می شود.

اشخاصی که دچار پوکی استخوان شده اند

تا اینجا با دو جواب از سؤال ورزش پیلاتس برای چه افرادی مناسب نیست آشنا شدیم حال به سراغ دسته سوم از این افراد می رویم. این گروه افرادی هستند که دچار پوکی استخوان شده اند و برای انجام ورزش پیلاتس به دلیل شرایط خاص جسمانی که دارند باید زیر نظر پزشک و مربی متخصص، حرکات پیلاتس را انجام دهند ناگفته نماند که بعضی از حرکات ورزش پیلاتس برای این گروه از افراد ممنوع است زیرا احتمال آسیب رساندن به مهره های کمر و استخوان در آن ها زیاد است.

اشخاصی که دارای مشکلات کلیوی می باشند

گروه چهارم از افرادی که در جواب سؤال ورزش پیلاتس برای چه افرادی مناسب نیست قرار می گیرند افرادی هستند که به مشکلات کلیوی مبتلا می باشند و ورزش های هوازی برای آن ها ممنوع می باشد زیرا انجام دادن این حرکات باعث به خطر افتادن سلامتی آن ها می شود به همین دلیل باید از این ورزش های هوازی دوری کنند.

اشخاصی که به دیسک گردن و دیسک کمر مبتلا هستند

در اینجا به یکی از مهم ترین جواب های این سؤال که ورزش پیلاتس برای چه افرادی مناسب نیست می پردازیم. افرادی که مبتلا به دیسک کمر می باشند یکی از مهم ترین گروه هایی هستند که نباید به سراغ ورزش پیلاتس بروند زیرا اجرای حرکات پیلاتس برای آن ها مشکلاتی را ایجاد می نماید و موجب می شود که به ستون فقرات این گروه فشار بسیاری وارد شود همچنین افرادی که مبتلا به دیسک گردن هستند هم باید از این ورزش اجتناب کنند.

اشخاصی که دارای دردهای مفصلی و بیماری هایی مانند زانو درد هستند

حال به آخرین جواب این سؤال که ورزش پیلاتس برای چه افرادی مناسب نیست می پردازیم. افرادی که به دردهای مفصلی و بیماری هایی مانند زانو درد مبتلا هستند باید از ورزش پیلاتس دوری نمایند. فرد باید ابتدا از این موضوع اطمینان داشته باشد که به دردهای مفصلی یا زانو درد مبتلا نیست و بعد از آن به انجام ورزش پیلاتس بپردازد. اگر فرد از این موضوع اطمینان نداشته باشد و زانوی آن در زمان اجرای حرکات پیلاتس دچار صدمه شود احتمال تخریب شدن زانوی فرد وجود دارد و ممکن است کاربر برای انجام دادن فعالیت های روزمره خود دچار مشکل شود در اینجا مجبور خواهد بود که عمل تعویض مفصل زانو را انجام دهد پس اگر شما دچار موارد ذکر شده هستید از این ورزش اجتناب کنید زیرا انجام حرکات پیلاتس باعث ایجاد دردهای بیشتر در شما خواهد شد.

باشگاه پارت نوین در تمامی رشته های ورزشی فعالیت می کند و شما می توانید از دیگر رشته های ورزشی مانند فیتنس و تمامی تجهیزات باشگاه برای فعالیت های خود بهره مند شوید. در صورتی که نیاز به مشاوره دارید می توانید از طریق مراجعه به وب سایت این باشگاه ورزشی و تماس با شماره های موجود در آن با مربیان این باشگاه بدنسازی خصوصی مشورت نمایید.

مزایای پیلاتس

تا اینجای متن با جواب این سؤال که ورزش پیلاتس برای چه افرادی مناسب نیست آشنا شدید حال به فواید پیلاتس در باشگاه ورزشی سعادت اباد هم اشاره می کنیم تا ببینیم برای افرادی که پیلاتس برای آن ها مناسب است چه مزایایی دارد:

مسکن درد

فواید پیلاتس هم درمانی و هم پیشگیرانه است، این تمرین به کاربر می کند تا از یک آسیب موجود بهبود یابد یا یک مشکل اسکلتی عضلانی مزمن را مدیریت کند همچنین ممکن است کمک کند تا یک خط پایه سالم ایجاد نماید به طوری که وقتی آن آسیب ها یا مشکلات ایجاد می شوند، بتوانند سریع تر به عقب برگردند. پیلاتس در باشگاه ورزشی میدان کاج به ویژه برای بهبود کمردرد مفید است زیرا علاوه بر عضلات سفت، کمردرد از مسائل دیگری نیز ناشی می ‌شود.

مزایای پیلاتس

استحکام هسته

هم ‌ترازی مناسب راه رفتن، کاربر را محکم ‌تر و صاف ‌تر می‌ کند که می‌ تواند ورزش را آسان ‌تر نماید و به جلوگیری از افتادن کمک کند.

قدرت هسته

یکی از دلایلی که در باشگاه ورزشی سرو شرقی پیلاتس یک تمرین خوب است این موضوع می باشد که حرکات پیلاتس به طور خاص بر روی تقویت قدرت مرکزی تمرکز دارد. در حالی که اکثر مردم شکم خود را هسته بدن می دانند اما باید اشاره کرد که هسته بسیار فراتر از آن است شاید بهتر باشد به تنه خود فکر کنند. هسته، علاوه بر ناحیه شکم شامل پهلوها، وسط تا پایین کمر و باسن می شود. همان طور که بدون شک قبلاً شنیده اید آنچه در هسته شما اتفاق می افتد بر بقیه بدن شما نیز تأثیر می گذارد.

وضعیت بدن

پیلاتس در باشگاه ورزشی شهرک غرب داشتن یک هسته قوی و هم تراز، داشتن وضعیت بدنی خوب را آسان تر می کند، یک تغییر به ظاهر کوچک که می تواند تأثیر مثبتی بر بسیاری از بخش های زندگی شما بگذارد. آرام‌ شدن و تقویت ماهیچه ‌ها کمک بزرگی به بدن شما می ‌کنند مثلاً نشستن را در نظر بگیرید وقتی به پشتی صندلی تکیه می دهید منقبض می ‌شوید و به پایین کمرتان فشار می ‌آورید همچنین قوز کردن بر تنفس و هضم شما نیز تأثیر می گذارد.

انعطاف پذیری

در پیلاتس مقدار زیادی کشش وجود دارد که به معنای بهبود انعطاف پذیری است علاوه بر گسترش دامنه فعالیت‌هایی که می‌توانید انجام دهید، انعطاف‌پذیری از شما در برابر آسیب محافظت می نماید و به عضلات شما کمک می کند تا آرام شوند و با افزایش سن، تحرک و دامنه حرکتی را حفظ کنند.

تعادل و هماهنگی

هسته ما دقیقاً همان چیزی است که به نظر می رسد یعنی مرکز بدن ما، هنگامی که ضعیف هستیم یافتن مرکز بدن دشوارتر می شود که می تواند کاربر را مستعد آسیب دیدگی کند، به خصوص در لحظاتی که سعی می کنیم چندین حرکت را همزمان انجام دهیم (هماهنگی). با تقویت هسته خود در باشگاه بدنسازی، پیلاتس به شما کمک می کند تا تعادل خود را پیدا کرده و آن را حفظ نمایید. همان طور که تعادل و هماهنگی شما بهبود می یابد، حس عمق (آگاهی فضایی) شما نیز بهبود می یابد در نتیجه حرکت مؤثرتر و متعادل تر خواهد شد.

آگاهی بدن

پیلاتس مانند مدیتیشن و یوگا، تمرکز بر بدن و تنفس در مرکز است، این آگاهی به شما کمک می کند بدن خود را بهتر بشناسید به عنوان مثال: کدام ماهیچه ها قوی ترین هستند و چگونه عضلات ضعیف تر را در جاهای دیگر جبران می کنند؟ در کجا تنش ذخیره می کنید و چه چیزی به شما بهترین احساس را می دهد؟ این آموزش در باشگاه ورزشی مدرن غرب تهران می تواند به شما کمک کند سیگنال هایی را که بدن شما هر روز برای شما ارسال می کند را بهتر درک نمایید.

کنترل تنفس

ما به طور کامل به جواب سؤال ورزش پیلاتس برای چه افرادی مناسب نیست پرداختیم اما برای افرادی که پیلاتس را انجام می دهند مانند یوگا و بسیاری از تمرین‌ های تمرکز حواس، پیلاتس به همان اندازه که مربوط به بدن است به تنفس های عمدی نیز مربوط می ‌شود. آگاهی و کنترل نفس تنها به شما اجازه نمی دهد کشش را عمیق تر کنید یا در سطح بالاتری انجام دهید تحقیقات نشان می دهد که می تواند استرس را کاهش دهید. اگر اجازه دهید تمرین تنفسی که در کلاس پیلاتس باشگاه بدنسازی غرب تهران می ‌گیرید به زندگی روزمره شما سرایت کند بهتر خواهید توانست موقعیت ها را مدیریت کنید.

سلامت روان و رفاه

همان طور که چرایی این که ورزش پیلاتس برای چه افرادی مناسب نیست را متوجه شدید حال باید فواید پیلاتس را که برای سلامت روان و رفاه افراد کاملاً ثابت شده است را بدانید. در حالی که پیلاتس یک تمرین با شدت بالا نیست، قلب کاربر را تقویت می کند و تمرینات قدرتی و مقاومتی را با کشش عمیق ترکیب می کند.

شما می توانید برای ثبت نام کلاس های پیلاتس از طریق راه های ارتباطی ذکر شده در وب سایت باشگاه پارت نوین اقدام نمایید.

نکاتی مهم برای شروع ورزش پیلاتس

پیلاتس یک روش ایمن و مؤثر برای توانبخشی و ورزش است که بر تعادل عضلانی تمرکز می کند و قدرت و انعطاف پذیری را بهبود می بخشد، در اینجا چند نکته برای کمک به شما برای شروع این ورزش را ذکر می کنیم:

  • همیشه ایده خوبی است که قبل از شروع یک برنامه تمرینی جدید با یک پزشک مشورت نمایید. پیلاتس یک انتخاب عالی برای افرادی است که دارای طیف گسترده ای از بیماری های مزمن پزشکی هستند اما بسته به شرایط ممکن است لازم باشد تمرین خود را کمی تنظیم کنید. در صورت آسیب دیدگی یا بهبودی پس از جراحی، صحبت با پزشک بسیار مهم است. پیلاتس می تواند یک تمرین شفابخش باشد اما شروع خیلی زود می تواند اوضاع را بدتر کند.
  • مطمئن شوید که یک مربی واجد شرایط دارید، شما می توانید با مربیان باشگاه پارت نوین همکاری نمایید زیرا آن ها تخصص لازم را برای آموزش شما دارند حتی در شرایطی که شما این ورزش را در خانه اجرا می کنید. اگر پیلاتس را انجام می دهید تا به یک نگرانی خاص سلامتی رسیدگی کنید، استفاده از یک مربی با آموزش پیشرفته بسیار مهم است.
  • آهسته شروع کنید حتی اگر علاقه مند به تناسب اندام هستید، مهم است که تمرین پیلاتس را آهسته و آسان شروع کنید تا به سطوح سخت بالاتر دست یابید. شما بدن خود را برای حرکت متفاوت آموزش می دهید، بنابراین می توان انتظار داشت که درد داشته باشید.

این ها نکاتی هستند که شما باید مورد توجه قرار دهید تا بتوانید ورزشی اصولی را اجرایی نمایید. حال شما هم به جواب این سؤال که ورزش پیلاتس برای چه افرادی مناسب نیست دست یافتید و هم فواید آن را مطالعه کردید. شما می توانید با بررسی این مطالب انتخاب کنید که آیا پیلاتس برای شما مناسب هست یا خیر.

ورزش پیلاتس برای چه افرادی مناسب نیست؟

پیلاتس برای افرادی که دچار کمردرد، دیسک کمر، دیسک گردن، مشکلات کلیوی، صرع، ام اس و غیره هستند مناسب نمی باشد.

چرا افرادی که دیسک کمر دارند نمی توانند پیلاتس را انجام دهند؟

این افراد به جهت مشکلی که دارند می توانند به مهره ها و ستون فقرات خود با انجام ورزش پیلاتس آسیب برسانند به همین جهت قبل از شروع ورزش باید با پزشک خود مشورت کنند.

چرا پیلاتس برای افرادی که دچار زانو درد هستند مناسب نیست؟

در متن بالا یکی از جواب های این سؤال که ورزش پیلاتس برای چه افرادی مناسب نیست همین دسته از افراد بودند زیرا آسیب به زانو می تواند موجب تخریب آن شود و حتی در برخی مواقع فرد باید زانوی خود را تعویض نماید.

مزایای پیلاتس چیست؟

پیلاتس مزیت های زیادی دارد که در اینجا می توان به قدرت و استحکام هسته بدن، تعادل و هماهنگی، کنترل تنفس، سلامت روان و غیره اشاره نمود.

آیا ورزش پیلاتس برای تمامی افراد مناسب است؟

در جواب باید بگویم خیر ما در جواب سؤال ورزش پیلاتس برای چه افرادی مناسب نیست اشاره کردیم که په افرادی با چه مسائلی نمی توانند به پیلاتس بپردازند اما افرادی که جزو این 6 گروه نبودند می توانند پیلاتس را انجام دهند تا از مزایای آن بهره مند شوند.