دانستنی های ورزش پیلاتس

یکی از ورزش های پرطرفدار در باشگاه ورزشی پارت نوین در سرو شرقی، ورزش پیلاتس است؛ پس با ما همراه باشید تا دانستنی های ورزش پیلاتس را ارائه کرده و این ورزش جذاب را بررسی کنیم.

  فواید ورزش پیلاتس بر سلامتی

 1.  جلوگیری از آسیب به بدن و ریکاوری سریع تر بدن پس از آسیب
  همانطور که می دانید معمولا ورزشکاران، به کمک تمرینات ورزشی مانند تمرینات بدنسازی بر روی عضله سازی ظاهری بدن کار می کنند و از تقویت سایر نقاط بدن غافلند. ورزش پیلاتس می تواند به عنوان یک ورزش مکمل تمامی عضلات را تقویت کند و از آسیب رسیدن به نقاط بدن جلوگیری کند.
 2.  تقویت ماهیچه ها و زیبایی بدن
  در رابطه با تمرینات پیلاتس باید گفت اکثر تمرینات این ورزش بر روی وضعیت صحیح بدن و هم ترازی بدن تمرکز دارد. زمانی که تمرینات پیلاتس به درستی انجام گیرد، این ورزش می تواند با تقویت ماهیچه ها به زیبایی بدن نیز کمک زیادی کند.
 3.  تقویت عضلات مرکزی بدن
  اگر در کلاس های پیلاتس شرکت کرده اید قطعا می دانید که تمرینات پیلاتس، تمریناتی آهسته و روانی هستند که با افزایش سطح تعادل بدن به تقویت عضلات مرکزی بدن کمک زیادی خواهد نمود.
 4.  تقویت کف لگن
  یکی از ورزش های بسیار کاربردی برای خانم های باردار( البته با مشورت پزشک) تمرینات پیلاتس است. تمرینات منظم پیلاتس باعث تقویت عضلات کف لگن برای زایمان کمک زیادی خواهد کرد.
 5. بهبود وضعیت بدن هنگام نشستن یا ایستادن انجام حرکات ورزش پیلاتس به بدن شما چگونگی نگه داشتن خود را دوباره آموزش می دهد و کم کم، کاهش نتایج منفی طولانی نشستن و خیره شدن به تلفن همراه را در پی دارد.

سایر فواید ورزش پیلاتس برای سلامتی بدن

 •  تقویت سیستم ایمنی بدن
 •  بالا بردن قوای بدن و آزاد سازی افکار منفی از ذهن و فکر
 •  کاهش دهنده دردهای مهره ای و کمر
 •  ایجاد کشیدگی در ظاهر اندام
 •  ایجاد شکم صاف و کمر باریک
 •  انعطاف پذیری و ایجاد تعادل
 •  افزایش تحرک مفاصل
 •  حجیم کردن فضای ریه و افزایش قابلیت تنفس و بهبود عملکرد سیستم تنفسی
 •  تقویت سیستم قلبی- عروقی
 •  افزایش دامنه حرکات مفاصل و عضلات
 • از بین بردن درصد جراحت و آسیب پذیری بدن
 •  داشتن خواب با کیفیت تر
 •  کاهش استرس و خستگی
 •  داشتن فرم بدنی بهتر

چند نوع ورزش پیلاتس وجود دارد؟

 1.  پیلاتس استات
  اولین نوع و پرطرفدار ترین نوع پیلاتس، پیلاتس استات است. این روش از سال 1988 پایه ریزی شده و به کمک لوازم مخصوصی انجام می شود. پیلاتس استات یک ورزش ایمن است که حتی خانم های باردار و افراد آسیب دیده می توانند آن را امتحان کنند.
 2.  پیلاتس کنترل بدن
  پیلاتس کنترل بدن شاخه ای دیگر از ورزش پیلاتس است که بر روی نقاط خاصی از بدن تمرکز کرده و به بهبودی حرکت و تقویت آن نقاط می پردازد.

ورزش پیلاتس چه تاثیری بر کاهش درد کمر خواهد داشت؟

با توجه به تحقیقات گسترده ی متخصصین، متخصصین دریافتند حرکات پیلاتس برای کمردرد می تواند در تسکین کمردردهای شدید بسیار موثر عمل کند. همچنین استفاده از دستگاه Reformer در پیلاتس، فرد را قادر می سازد تا با حمایت از دستگاه این ورزش را به راحتی هرچه تمام تر انجام دهد.

ورزش پیلاتس در خانه چه تاثیری بر روی کاهش وزن دارد؟

همانطور که گفتیم، ورزش پیلاتس در حقیقت یک فعالیت ماهیچه ای است که می تواند به شما در حفظ وزن سالم کمک زیادی کند. کلاس های پیلاتس از نظر شدت تمارین متفاوت می باشد و به 2 نوع کلی تقسیم می شوند: کلاس های پیلاتس ملایم و کلاس های پیلاتس پویا که در این کلاس معمولا افراد به دنبال کاهش وزن شدید تری هستند.

در نهایت در صورتی که قصد کاهش وزن را دارید، توصیه می کنیم ورزش پیلاتس را با رژیم غذایی سالم و برخی فعالیت های هوازی نظیر شنا، پیاده روی و دوچرخه سواری همراه کنید.

 لوازم مورد نیاز برای شرکت در کلاس های پیلاتس با دستگاه:

 • برای شرکت در کلاس های پیلاتس با دستگاه باید از ابزارهایی همچون: ریفورمرها، صندلی ها ، کادیلاک ها و استوانه های مخصوص و… استفاده نمود.
 •  لوازم مورد نیاز برای شرکت در کلاس های پیلاتس با تشک:
  برای انجام حرکات پیلاتس تشکی نیز معمولا در سالن های ورزشی از انواع تشک با ابعاد مختلفی استفاده می شود.

در ورزش پیلاتس ممکن است با چه صدماتی مواجه شویم؟

همانطور که در این مطلب بارها اشاره کردیم، ورزش پیلاتس یک نوع ورزش ملایم است، بنابراین آسیب های آن بسیار کمتر از سایر حرکات ورزشی رخ می دهد. اما با این حال، بهتر است برای انجام تمارین پیلاتس حتما کلاس پیلاتس باشگاه بدنسازی پارت نوین در سعادت آباد را برای آمادگی و کسب توانایی انتخاب نمایید.

ورزش پیلاتس برای چه افرادی مناسب می باشد؟

همانطور که گفتیم ورزش پیلاتس شامل حرکاتی است که افراد می توانند با توجه به سن و قدرت خود از حرکات مختلف آن بهره ببرند.

ورزش پیلاتس برای چه افرادی مناسب نیست؟

 •  در صورتی که این ورزش به آرامی و با تمرکز کافی انجام شود، برای همه ورزش مفیدی خواهد بود، حتی افراد سالمند نیز می توانند این ورزش را انجام دهند.
 •  خانم های باردار نیز می توانند به آرامی این ورزش را دنبال کنند. البته لازم است بعضی از تمرین هایی که برای یک خانم باردار دشوار است را انجام ندهند.

 تفاوت پیلاتس و یوگا در چیست؟

ورزش پیلاتس و یوگا، هر دو ورزش هایی هستند که فاکتورهای: قدرت، تعادل، انعطاف پذیری، وضعیت بدنی و تکنیک تنفس خوب را تقویت می کنند. این دو ورزش بر سیستم ارتباط بین سلامت جسمی و ذهنی تاکید می کنند، اگرچه یوگا تاکید بیشتری بر آرامش دارد و از مدیتیشن استفاده می کند. پیلاتس روی دستگاه و تشک اجرا می شود، در حالی که یوگا کلاسیک از تجهیزات استفاده نمی کند. تمرینات پیلاتس در جریان حرکت بدون ژست ایستایی که معمولا با یوگا مرتبط است، انجام می شود.

سوالات متداول: 

رده سنی مناسب برای انجام تمرینات پیلاتس چه سنی است؟

ورزش پیلاتس هم برای بانوان و هم آقایان بالای ۱۷ سال با هر رده توانایی بدنی ورزش مفیدی به حساب می آید.

لباس مناسب برای انجام تمرینات پیلاتس چه ویژگی هایی دارد؟

در کلاس پیلاتس برای اجرای راحت حرکات بهتر است از لباسهای خیلی چسبان و خیلی گشاد استفاده نکرد. همچنین انجام حرکات پیلاتس به کفش خاصی نیاز ندارد و شما می توانید با جوراب نیز حرکات را انجام دهید.

حرکات پیلاتس برای لاغری را باید چند بار در طول هفته انجام داد؟

بهترین زمان برای انجام حرکات پیلاتس دو الی سه بار در هفته می باشد. همچنین بهتر است بین جلسات خیلی وقفه نیافتد تا برای فراگیری حرکات و تمرینات دچار مشکل نشوید.

چه مدتي پس از زايمان مي توان اين ورزش را شروع كرد؟

پس از زايمان طبيعي (3 الي 4 ماه بعد) زايمان سزارين (6 الي 7 ماه بعد)

آیا ورزش پیلاتس مناسب خانم های باردار هم می باشد؟

پیلاتس استات یک ورزش ایمن است که حتی خانم های باردار و افراد آسیب دیده می توانند آن را امتحان کنند.