ورزش اسپینینگ چیست؟

ورزش اسپینینگ که یک ورزش نوظهور است به مجموعه تمرینات هوازی گفته می شود که در داخل سالن و بر روی یک دوچرخه ثابت  به همراه موسیقی های جذاب انجام می شود. شاید  فکر کنید که تفاوتی بین دوچرخه سواری و اسپنینگ وجود ندارد، اما باید بدانید که علاوه بر تفاوت در نوع دوچرخه برنامه تمرینی، نحوه انجام تمرینات، قدرت و همچنین شدت تمرینات اسپینینگ در باشگاه بدنسازی بانوان غرب تهران تفاوت بسیاری با دوچرخه سواری دارد. اسپینینگ، عضلات سرینی، چهار سر ران، میان ‌تنه و پشت شما را درگیر می ‌کند، به همین علت با انجام این ورزش به مدت یک‌ ساعت حدود 500 کالری انرژی مصرف خواهید کرد.

مزایای ورزش اسپينينگ

 1. قوی نمودن عضلات پا: استفاده از دوچرخه ثابت بدون تحمل فشار خاصی، سبب تقویت ماهیچه های پا و عضلات ران، باسن و تاندون ها خواهد شد.
 2. چربی سوزی: در صورتی که ضربان قلب شما بین 65 تا 75 درصد باشد چربی سوزی در بدنتان رخ خواهد داد. در ورزش اسپینینگ این امکان را دارید که ضربان قلبتان را به صورت دستی یا دیجیتالی اندازه گیری نموده و با انجام تمرینات به صورت مداوم به وزن دلخواهتان برسید.
 3. بهبود عملکرد قلبی و عروقی: تمرینات اسپینینگ سبب بهبود گردش خون و اکسیژن رسانی می شود که این موضوع باعث ارتقا عملکرد سیستم قلبی عروقی که شامل قلب و شش می باشد خواهد شد. عملکرد مطلوب سیستم قلبی عروقی منجر به بهبود تناسب اندام فرد می شود.
 4. کاهش احتمال آسیب دیدگی در هنگام ورزش: یکی از مزیت های تمرینات اسپینینگ آسیب دیدگی بسیار کم به خصوص در ناحیه ی مفاصل در هنگام انجام تمرینات است. زیرا در این ورزش نیاز به بلند کردن وزنه و یا احتمال برخورد و در نتیجه صدمه دیدگی وجود ندارد.

مضرات اسپینینگ

 1. نبود حس هیجان: تمرینات ورزش اسپینینگ بر روی یک دوچرخه ثابت و در فضای سرپوشیده انجام می شود درست و حس و حال دوچرخه سواری در یک فضای باز را به شما منتقل نخواهد کرد.
 2. تکراری بودن جلسات: ممکن است پس از مدتی حرکات ورزش اسپینینگ برای شما تکراری شود که البته این نکته بسیار به مربی بستگی دارد.
 3. تلاش بسیار برای رسیدن به نتیجه مطلوب: شما باید خودتان را برای اثر حداکثری، تحت فشار قرار دهید.

اهداف اسپینینگ

 1. کنترل و کاهش وزن
 2. فرم دهی به اندام های میانی و پایین تنه
 3. ایجاد تناسب اندام
 4. ایجاد آمادگی جسمانی در سطح مطلوب
 5. سوزاندن ۴۵۰ تا ۵۰۰ کالری در هر جلسه
 6. افزایش توانایی سیستم قلبی و عروقی

عضلات درگیر در هنگام انجام تمرینات اسپینینگ

 • کور یا میان ‌تنه : برای حفظ تعادل و تثبیت بدن در ورزش اسپینینگ لازم است تا از میان تنه خود استفاده نمایید و همین موضع سبب تقویت عضلات این ناحیه خواهد شد.

 • عضلات پشت: برای اینکه تمرینات اسپینینگ را به طور صحیح انجام دهید لازم است تا ستون فقرات قوی و پایداری داشته باشید. در اسپینینگ به طور کاملا ناخودآگاه عضلات پشت درگیر و تقویت خواهند شد.
 • پایین تنه: بیشترین عضله ای که در هنگام انجام تمرینات اسپینینگ درگیر خواهد شد عضلات ناحیه پایین تنه می باشد. بالا بردن سرعت، تغییر شیب دوچرخه، افزایش مقاومت که در حین تمرین انجام خواهید داد؛ مستقیماً عضلات پایین ‌تنه از جمله سرینی، چهار سر ران، ساق و همسترینگ را تحت تاثیر قرار می ‌دهد.

نحوه تنظیم اسپینینگ

زمانی که قصد دارید خودتان به تنهایی دوچرخه تان را تنظیم کنید، سعی کنید زین را به نحوی تنظیم نموده تا در راستای رانتان قرار بگیرد. پای خود را روی پدال قرار داده و به آرامی پدال ها را بچرخانید. زمانی که پدال در موقعیت ساعت 6 قرار گرفت باید زانوی شما خمش بسیار کمی داشته باشد. اگر این موقعیت در حالت درست برای شما قرار ندارد، ارتفاع صندلی را تنظیم نموده تا پاهای شما در راستای درستی قرار بگیرد. موقعیت دسته کاملاً به راحتی شما بستگی دارد. اما به شما توصیه می کنیم که دسته ها را به اندازه کافی نزدیک هم قرار داده تا هنگام گرفتن آن ‌ها آرنجتان کمی خم شود. اگر دسته ها خیلی دور باشند سبب خم شدن کمر شما در هنگام تمرین کردن خواهد شد.

 

سوالات متداول 

 

1- اسپینینگ چیست؟

سواری داخل سالن یا ورزش اسپینینگ، تمرینی با شدت بالا بر روی دوچرخه های ایستاده است که ترکیبی از تمرینات استقامتی و هوازی می باشد و در جلسات 45 دقیقه ای کالری سوزی برگزار خواهد شد.

2- ورزش اسپینینگ چه فوایدی دارد؟

تمرینات اسپینینگ به علت هوازی بودن برای قلب و عروق بسیار مناسب بوده و علاوه بر فرم دادن به ماهیچه ها، آن‌ها را بسیار قوی نیز می نماید. تمرینات اسپینینگ عضلات چهار سر، همسترینگ و گلوتئال تقویت نموده و همچنین از میگرن جلوگیری می کند.

3- میزان کالری که در طی انجام یک جلسه اسپینینگ سوزانده می شود چه مقدار است؟

در طول تمرینات اسپینینگ شما مقدار زیادی کالری می سوزانید. این مقدار حدود 400 تا 600 کالری در یک جلسه 45 دقیقه ای تخمین زده شده است.

4- برای انجام تمرینات اسپینینگ چه وسایلی مورد نیاز می باشد؟

همه چیزهایی که برای این ورزش نیاز دارید لباس ورزشی، حوله و یک بطری آب است.

5- اسپینینگ مناسب چه افرادی است؟

اسپینینگ فقط برای مسابقات بین‌المللی دوچرخه‌ سواری ساخته نشده است. این کلاس‌ها برای افرادی از سطح مبتدی تا حرفه‌ای و هر اندازه از آمادگی جسمانی طراحی شده است.