برنامه غذایی مناسب برای ورزشکاران رشته اسپینینگ

دوچرخه سواری از جمله فعالیت های لذت بخشی می باشد که از دوران کودکی علاقمند به انجام آن هستیم. این ورزش که اغلب یک تفریح در میان مردم شناخته می شود، توانسته فواید بسیار زیادی را برای سلامتی ما به بار آورد. اما آیا تاکنون چیزی در رابطه با ورزش اسپینینگ شنیده اید؟ این ورزش دقیقا همان دوچرخه سواری است. با این تفاوت که دوچرخه ثابت باقی می ماند و سوار باید 45 دقیقه به طور مداوم رکاب بزند و عرق کند. آن هم در اتاقی کاملا بسته. شاید در نگاه اول این کار برایتان ناخوشایند باشد. اما این ورزش نیز همچون سایر ورزش ها، لذت های خاص خود را دارد. فارغ از این مسئله، مطمئناً کنجکاو شده اید تا بدانید که برنامه غذایی درست و اصولی برای ورزش اسپینینگ چیست؟

باید بگوییم جزء علاقمندان و دنبال کنندگان این ورزش هستید، توصیه می کنیم در ادامه این مقاله از سایت باشگاه ورزشی پارت نوین در منطقه سعادت آباد با ما همراه باشید. زیرا در نظر داریم توضیحات کاملی را در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم. 

ورزش اسپینینگ را بشناسید:

ورزش اسپینینگ که در زبان انگلیسی از آن تحت عنوان indoor cycling یاد می شود. از جمله ورزش های فوق العاده جذاب و عالی است که توانسته طرفداران بسیار زیادی را به سمت خود جذب نماید. این ورزش اغلب برای کسانی که سودای لاغر شدن و تناسب اندام را در سر دارند مناسب است. زیرا کالری سوزی آن فراتر از چیزی‌ست که حتی در گوشه ای ترین بخش ذهن خود جای داده اید. به همین دلیل در حال حاضر از آن به عنوان بهترین ورزش ها در راستای کاهش وزن یاد می شود. 

ورزش اسپینینگ اغلب در کلاس ها و تمرینات دوچرخه سواری در محیط داخلی باشگاه مورد استفاده قرار می گیرد. و همانطور که گفته شد یکی از بهترین روش ها برای کاهش وزن است. در واقع این تمرین با شدت بسیار زیاد کالری سوزی را انجام می دهد و به حفظ فرم عضلات خصوصا در فصول نامناسب مانند زمستان و پاییز می پردازد. زیرا به طور عمومی فعالیت افراد در این فصول به طور محسوس کاهش پیدا می کند. 

با این حال اگر به دنبال یک تمرین درست و حسابی هستید و سعی در سوزاندن کالری برای رسیدن به وزن دلخواه را دارید، ورزش اسپینینگ یکی از بهترین گزینه هاست. هر چند نباید این مسئله را فراموش کند که اسپینینگ تنها برای کاهش وزن مورد استفاده قرار نمی گیرد. شما می توانید برای کنترل و حفظ وزن خود نیز به سراغ آن بروید. چه بسا که در حال حاضر کلاس های مخصوصی برای انجام این ورزش در محیط های باشگاهی در نظر گرفته شده است. 

اما با شرح این توضیحات؛ آیا فکر کرده اید که در این ورزش باید از برنامه غذایی مناسب استفاده نمود؟ همه می دانیم که ورزش به تنهایی نمیتواند تناسب اندام و لاغری را به همراه داشته باشد. در صورتی که شما نتوانید میزان غذا و کالری های بدن تان را جذب کنید مطمئناً ورزش نیز نخواهد توانست در رساندن شما به وزن دلخواه موفق عمل کند. از همین رو باید در مصرف کالری ها نیز نهایت دقت را بکار گیرید. اگر کالری های جذب شده را مورد استفاده قرار ندهید بصورت چربی در بدن ذخیره شده و باعث چاق شدنتان می شود.

از همین رو این سوال در ذهن مخاطبان شکل می گیرد؛ برنامه غذایی مناسب برای ورزشکاران این رشته چیست؟ در ادامه به این مسئله می پردازیم. 

برنامه غذایی مناسب برای ورزشکاران ورزش اسپینینگ

این مسئله را نمی توانید کتمان کنید که تغذیه و داشتن برنامه غذایی مناسب از جمله ضروری ترین موارد در کاهش وزن و داشتن اندامی متناسب است. این مسئله در رابطه با ورزش اسپینینگ یا همان دوچرخه ثابت نیز صدق می کند. در انجام این ورزش، ورزشکاران باید همواره تلاش کنند تا از میوه، سبزیجات و دانه ها در تغذیه ی روزانه ی خود استفاده کنند. همچنین میزان مناسبی از پروتئین های سبک را باید به بدن خود برسانند. مصرف روزانه تمامی گروه های غذایی سالم نیز از جمله مواردی است که باید در دستور کار خود قرار دهند. 

این توضیحات نشان می دهد که نباید در مصرف هیچ کدام از منابع غذایی موجود، زیاده روی کرد و یا بدن را در کمبود هر کدام از آنها قرار داد. همچنین میزان مصرف شیرینی جات و خوردنی های چرب را باید به حداقل برساند. 

این اصول نه تنها برای علاقه مندان و طرفداران ورزش اسپینینگ بلکه برای تمامی افرادی که علاقمند به داشتن بدنی سالم هستند، صدق می کند. این اصول کمک می کند تا هرگونه بیماری از آنها دور بماند. چه بسا که اجرایی کردن آنها نیز آنچنان سخت نیست. 

اما این موارد به طور خاص برای دوچرخه سواران سالنی اهمیت دارد. شما می خواهید بدن تان را برای داشتن سطح بالایی از انرژی برای تمرین و ورزش آماده کنید، پس باید مواد غذایی مقوی و مفید مصرف کنید. 

نکاتی برای افزایش سوخت رسانی در ورزشکاران رشته اسپینینگ

همه می دانیم که سوخت رسانی به بدن در حین ورزش از جمله مهمترین نکات موجود برای داشتن سلامتی است. این مسئله در رابطه ورزش اسپینینگ نیز صدق می کند. اما چه روش هایی کارآمد خواهد بود؟  

 • ورزش نکردن با شکم خالی
  هیچ گاه برای دوچرخه سواری و اسپینینگ با شکم خالی اقدام نکنید. شکم خالی باعث می شود تا قند خون شما افت کند. پس حتما قبل از ورزش، مواد غذایی حاوی قند را میل کنید. این دسته از مواد غذایی به راحتی هضم می شوند. از جمله این مواد می توان به موز یا حبوبات اشاره کرد.  
 • به میزان کافی آب بنوشید
  به طور کاملا ناخودآگاه در حین انجام ورزش اسپینینگ میل شدیدی به نوشیدن آب دارید. این مسئله به علت تعرق بالای بدن رخ می دهد. شما در این راه باید با کمک آب، از بالا رفتن بیش از اندازه دمای بدنتان جلوگیری کنید.  
 • قهوه بنوشید
  مصرف قهوه باعث می شود تا میزان کافئین بدن شما تا حدود قابل توجهی افزایش پیدا کند. همین مسئله کمک می کند تا بدن تان این توانایی را داشته باشد در مدت زمانی طولانی تر به ورزش بپردازد و دیرتر خسته شود. همچنین سرحالی و شادابی بیشتری را در حین ورزش تجربه نماید.  
 • از میان وعده استفاده کنید
  توصیه می شود حدود یک ساعت بعد از تمام شدن ورزشتان برای جایگزینی گلیکوژن از دست رفته بدن اقدام به مصرف مواد غذایی که پروتئین و هیدروکربنات دارند استفاده شود. میان وعده هایی مانند مقداری گردو، یک عدد سیب و یا شیرکاکائو با میزان چربی پایین بهترین مواد غذایی بعد از ورزش هستند. 

کلام آخر

در این مقاله به طور کامل در رابطه با مواد غذایی مناسب برای ورزشکاران رشته اسپینینگ توضیحاتی خدمت شما ارائه داده ایم. حال می دانید که در چه صورت می توانید تناسب اندام و سلامتی را برای خود فراهم آورید. با این حال اگر سوالی ذهن شما را به خود مشغول کرده، توصیه می کنیم به بخش تماس با ما باشگاه ورزشی بانوان پارت نوین مراجعه کنید تا کارشناسان ما اطلاعات کاملی در این زمینه در اختیار شما قرار دهند.