همه چیز راجع به EMS

 EMS مخفف شده Electrical Muscle Stimulation و به معنی تحریک الکتریکی عضلات می باشد که یک تکنولوژی به روز است که فرد با پوشیدن یک جلیقه تمرینی که شامل الکترود هایی می باشد که بر روی عضلات قرار می گیرند و سبب انقباض عضلات می شوند و با اعمال فشار بر روی آن ها می توانند سبب کاهش وزن افراد شوند. 

 

EMS مخفف شده Electrical Muscle Stimulation و به معنی تحریک الکتریکی عضلات می باشد که یک تکنولوژی به روز است که فرد با پوشیدن یک جلیقه تمرینی که شامل الکترود هایی می باشد که بر روی عضلات قرار می گیرند و سبب انقباض عضلات می شوند و با اعمال فشار بر روی آن ها می توانند سبب کاهش وزن افراد شوند. این روش لاغری با تاثیر گذاری و سرعت بالای کاهش وزن افراد و عدم فشار بر روی مفاصل و همچنین دارا بودن قابلیت کنترل میزان فشار به عضلات برای افرادی با گروه سنی 18 سال به بالا که قصد کاهش وزن دارند و نمی خواهند از روش های تهاجمی کاهش وزن مانند انواع عمل های جراحی استفاده کنند و همچنین قصد صرف هزینه های بالا را ندارند بسیار مناسب می باشد. در ادامه مطلب با باشگاه ورزشی سرو شرقی همراه باشید تا شما را با ویژگی های EMS و مزایا و معایب آن آشنا نماییم.

کاربرد های EMS

در قرن 18 میلادی برای درمان و رفع مشکلات عضلانی و اسکلتی افراد، روشی به نام ای ام اس ابداع شد که در این روش عضلات فرد بدون انجام دادن هیچ حرکت خاصی تحریک میشد و آسیب های عضلانی برطرف و ترمیم شده و قدرت عضلات تا 40 درصد افزایش می یافت. پس از آن ورزشکاران هم برای ریکاوری از این روش استفاده نمودندو در سال های اخیر ای ام اس با تولید جلیقه ها و لباس های در برگیرنده عضلات مختلف بدن به یک روش برای تناسب اندام تبدیل شد.

مزایای EMS

1- انجام تمرین با استفاده از روش ای ام اس در باشگاه ورزشی شهرک غرب به هیچ عنوان دردناک نبوده زیرا این دستگاه پالس های الکتریکی را به میزان بسیار ضعیف به بدن منتقل نموده و پس از مدتی بدن به این پالس ها عادت خواهد نمود.

2- ورزش ems در باشگاه ورزشی سعادت آباد دارای محدودیت سنی خاصی نبوده و افراد از سن 18 سال به بالا می توانند برای رسیدن به تناسب اندام از این روش استفاده نمایند.

3- انجام حرکات EMS در باشگاه ورزشی بانوان در سعادت آباد معمولا تحت نظر مربی بوده و آن ها با توجه به نیاز بدن افراد حرکات مناسب را برنامه ریزی و پیاده سازی خواهند کرد که تا حد زیادی از آسیب رسیدن به بدن افراد جلوگیری خواهد شد.

4- پالس های دستگاه ای ام اس، امواج بسیار ضعیفی هستند که به افراد این تضمین را می دهند که هیچ نوع خطری سیستم عصبی و مغز آن ها را تهدید نخواهد کرد.

5- دستگاه های EMS در باشگاه ورزشی میدان کاج فقط برای لاغری و کاهش وزن کاربرد ندارند و در موارد بسیاری میتوانند بیماری ها و ناتوانی های افراد را برطرف و درمان نمایند که شامل موارد زیر می باشند.

• تقویت و بازسازی عضلات کف لگن

• افزایش گردش خون

• شفافیت پوست

• کاهش چربی های بدن

• افزایش روند رشد

• برطرف شدن افسردگی حاصل از افزایش وزن

• از بین رفتن سلولیت

• برطرف کننده تکرر و بی اختیاری ادرار.

• ترمیم و قوی نمودن عضلات تحلیل رفته پس از عمل جراحی و کم تحرکی

معایب EMS

1- ممکن است پس از مدتی از انجام ورزش EMS فرد دیگر میلی به انجام دوباره این حرکات نداشته باشند که به این اختلال تمرین زدگی می گویند.

2- به دلیل اینکه بدن افراد در انجام این حرکات ورزشی در همان لحظه شدت تمرین را متوجه نخواهد شد و فرصتی لازم است تا بدن میزان و شدت فشار تمرین را حس کند فرد باید زمانی را برای ریکاوری در نظر بگیرد زیرا اگر این کار را انجام ندهد ممکن است در نهایت به هدف مورد نظر خود نرسد.

3- ممکن است حرکات EMS در باشگاه ورزشی مدرن غرب تهران برای افرادی که دچار مشکلات قلبی عروقی هستند مضر باشد. بنابراین بهتر است افراد تمرینات خود را تحت نظر مربی انجام دهند.

4- جلسات طولانی مدت EMS در باشگاه بدنسازی غرب تهران به دلیل قرار گرفتن افراد در معرض امواج ممکن سبب بروز آسیب‌های عضلانی شود بنابراین بهتر است مدت زمان هر جلسه بیش از 20 دقیقه نباشد.

5- ممکن است فشار های فیزیکی که با انجام حرکات EMS به بدن وارد می شود سبب آسیب رساندن به عضلات بدن و حتی کلیه شود.

6- ممکن است پس از انجام چندین جلسه تمرینات EMS به نتیجه قطعی و مطلوب دست نیابید البته احتمال این موضوع بسیار کم است.

7- قیمت دستگاه EMS بسیار بالا می باشد اما ورزشگاه های مجهز و حرفه ای این دستگاه را دارا می باشند که شما می توانید با مراجعه به این ورزشگاه ها از دستگاه EMS استفاده نموده و هزینه های خود را تا حد زیادی کاهش دهید.

ممنوعیت های انجام تمرینات EMS

همان طور که می دانید حرکات EMS فشار زیادی را به عضلات و بدن وارد می نماید و بهتر است قبل از شروع اولین جلسه تست های از افراد گرفته شود تا بتوان متوجه شد که بدن افراد با قرار گرفتن در معرض پالس هایی دستگاه EMS دچار آسیب نخواهد شد. همچنین بهتر است افرادی که دچار بیماری هایی مانند دیابت، کم کاری تیروئید، بیماری های خود ایمنی، قلبی عروقی و تنفسی هستند قبل از تصمیم به شروع تمرینات EMS با پزشک خود مشورت نمایند. علاوه بر موارد ذکر شده انجام تمرینات EMS برای افراد زیر ممنوع است.

• افراد که دچار صرع و یا تشنج هستند

• افرادی که در بدنشان ضربان ساز مصنوعی یا ایمپلنت الکتریکی وجود دارد

• خانم های باردار

• افراد دچار بیماری های عصبی مانند ام اس، پارکینسون و…

• افرد دچار بیماری های حاد عفونی، باکتریایی و ویروسی

افراد دچار هموفیلی شدید

• افرادی که دچار بیماری سرطان یا تومورهای بدخیم هستند

توصیه های غذایی برای اثر بخشی تمرینات EMS

سعی کنید پس از تمرین های EMS میزان زیادی آب مصرف کنید زیرا ورزش ای ام اس فشار بسیاری را بر بدن وارد نموده و میزان آنزیم کراتین کیناز را افزایش داده بنابراین مصرف آب می تواند اسید لاکتیک مازاد را از بدن دفع نموده و از کوفتگی و درد های عضلانی و هم چنین سردرد به میزان قابل توجهی جلوگیری نمایید. میزان آب مصرفی باید بطور کل افزایش یابد. میزان و نحوه مصرف آب باید به گونه ای باشد که قبل از تمرین حداقل 5/0 لیتر، در هنگام تمرین 250 سی سی و پس از تمرین 5/0لیتر دیگر آب مصرف شود.

به دلیل پر فشار بودن تمرینات EMS بدن باید دارای مقادیر زیادی کربوهیدرات ذخیره شده باشد پس سعی کنید از مصرف کربوهیدرات به میزان لازم غافل نشوید.

به علت تحریک و درگیر شدن فیبرهای عضلانی بدن بهتر است برای ثمر بخشی تمرینات ای ام اس میوه ها، سبزیجات و خوراکی های که دارای مواد معدنی شامل پتاسیم، سدیم، کلسیم و منیزیم هستند به میزان مناسبی مصرف شود. همچنین سعی کنید مصرف ویتامین های ‌B1٬ B12 و C را فراموش نکنید.