تمرینات پیلاتس برای تقویت عضلات مرکزی بدن

امروزه ورزش های محبوب زیادی در باشگاه ها رایج شده است. ورزش پیلاتس یکی از این ورزش ها است. می توان گفت هم بانوان و هم آقایان از تمرینات پیلاتس می توانند استفاده کند. این ورزش را هم در خانه و هم در باشگاه های ورزشی می توان انجام داد. برای اولین بار ژوزف پیلاتس این ورزش را ابداع کرد. مدتی از ابداع این ورزش توسط آقای پلاس نگذشته بود که این ورزش توانست محبوبیت زیادی در بین مردم پیدا کند. هنوز هم افراد فراوانی متقاضی استفاده از تمرینات این ورزش هستند. این ورزش مزایای فراوانی برای جسم و روح افراد دارد. قبل از پرداختن به هر ورزشی باید اطلاعات جامع و دقیقی از آن داشته باشید. تمرینات پیلاتس که برای تقویت عضلات مرکزی بدن انجام می شود نیز از این قائده مستثنی نمی باشد؛ اگر می خواهید به اطلاعات دقیق از ورزش پیلاتس برسید این مقاله از باشگاه ورزشی پارت نوین را تا انتها مطالعه کنید.

ورزش پیلاتس چیست؟

ورزش پیلاتس به مجموعه ای از تمرینات ورزشی گفته می شود که به صورت تخصصی انجام خواهد شد. تمرینات پیلاتس بر روی ذهن و بدن ورزشکاران تاثیر می گذارند و می تواند استقامت و قدرت تمام اعضای بدن را بالا ببرد. تمرینات پیلاتس عمقی ترین عضلات بدن را نشانه می گیرد. تمرینات ورزش پیلاتس این گونه است که بدن تلاش می کند بر روی عضلات خود تمرکز کند. انجام مداوم این تمرینات سبب می شود تا ذهن بهتر بدن را درک کند.

درک بهتر بدن توسط ذهن باعث می شود به مرور زمان متعادل تر و توانمندتر شود. این مطلب قابل توجه است که بدانید این ورزش تاثیر به سزایی بر روی عضلات و مفاصل دارد. ورزش پیلاتس بیشتر عضلاتی را درگیر می کند که در فعالیت های روزانه تاثیر گذار هستند. تمرینات ورزشی پیلاتس طرز صحیح انجام حرکات روزانه را در بدن ثبت می کنند. در واقع این ورزش، حرکات ورزشی را به شکلی آموزش می دهد که مانع از بروز آسیب ورزشی در بدن افراد شود.

می توان گفت ورزش پیلاتس یک روند برگشت به زندگی طبیعی است و با امور غیر طبیعی تضاد دارد. پیلاتس یک ورزش کاملاً سالم و صحیح است که به شما می آموزد نسبت به خود شناخت بیشتری را کسب نمایید. امروز شیوه های نادرست زندگی در بین عموم مردم به خصوص جوانان رایج شده است. این شیوه های نادرست ضررهایی بسیاری به جسم و روح این افراد وارد می کند. در ضمن این شیوه زندگی سبب می شود افراد هر روز از زندگی طبیعی خود فاصله بگیرند.

فاصله گرفتن از زندگی طبیعی منجر می شود تا افراد به عارضه های مختلف جسمی و روحی مبتلا شوند. ورزش پیلاتس می‌ تواند افراد را خیلی سریع به روند طبیعی زندگی خود برگرداند و در کنترل و درمان این عارضه ها بسیار تاثیر گذار است. علم کنترل بدن سبب هماهنگی کامل بین جسم و روح می شود. این علم به افراد مختلف آموزش می دهد که چگونه مغز، اراده و کنترل کامل جسم را در دست بگیرد.

کنترل مغز بر روی جسم سبب می شود که عضلات بدن از مغز فرمان گیرند. بعد از کنترل بدن توسط ذهن، با انجام مداوم تمرین ها و حرکات مختلف ورزش پیلاتس، شما به حد چشمگیری پیشرفت می کنید. قابل ذکر است که این تمرکز ذهن بر بدن سبب می‌ شود تا به مرور زمان تمام عادت های نادرست را کنار بگذارید.

اصول تمرینات پیلاتس

ورزش پیلاتس بر مبنای شش اصل  می چرخد. این اصل ها شامل تمرکز، کنترل، تحرک، ایجاد نیروی دفاعی، دقت و تنفس هستند. رعایت این اصل ها برای رسیدن به عملکرد مفید بسیار ضروری است. توجه داشته باشید که ورزش پیلاتس بیشتر تمرکز خود را بر روی کیفیت حرکات گذاشته است. در ورزش های دیگر شما مشاهده می کنید که یک حرکت چندین بار تکرار شده است، اما حرکات پیلاتس اینگونه نیستند. بلکه این حرکات با تعداد کم از کیفیت بسیار بالاتری برخوردار می باشند.

این کیفیت حرکات ورزش پیلاتس سبب می شود که ورزشکار خیلی زود به اهداف خود برسد. شما با رعایت 6 اصل پایه ورزش پیلاتس می توانید به حد چشمگیری قوای بدنی و پایداری ستون فقرات خود را افزایش دهید. توجه داشته باشید که افزایش قوای بدنی با بالا رفتن سن به موضوع بسیار مهمی تبدیل می شود. شما می توانید از همین امروز این تمرینات را انجام دهید و بدن خود را برای شرایط سخت آماده کنید.

چه افرادی می توانند ورزش پیلاتس را انجام دهند؟

تمرینات پیلاتس برای تمامی مردان و زنان با هر رده سنی مجاز است. ورزشکاران، افرادی که به دلیل حرکات شدید و همچنین افرادی که فعالیت فراوانی ندارند، حتی افراد سالخورده می توانند از این ورزش استفاده کنند. پزشکان و متخصصان این ورزش را حتی به افرادی که از نظر ذهنی دچار آسیب شدند نیز بسیار توصیه می کنند. توجه داشته باشید افرادی که بیماری های خاصی مانند پوکی استخوان، ام اس MS، درد مفاصل یا جراحی سنگین دارند، باید ابتدا قبل از انجام تمرینات پیلاتس با دکتر خود مشورت کنند و سپس اقدام به انجام این تمرینات نمایند. همچنین ورزش پیلاتس می تواند به خواب بهتر ورزشکاران کمک کند و استرس و فشار را برای ورزشکاران بسیار کم کند.

تمرینات ورزش پیلاتس نشسته، خوابیده، بدون طی مسافت پرش و جهش صورت می گیرد. همین امر سبب می شود که این تمرینات، آسیب ناشی از صدمات مفصلی را به حد چشمگیری کاهش دهند. تمرینات پیلاتس، دامنه وسیعی در این سه وضعیت بیان شده دارد. این تمرینات با تنفس عمیق و انقباض درد عضلانی صورت می گیرد.

مراکز ورزشی زیادی در سطح کشور وجود دارد که به انجام تمرینات پیلاتس بانوان می پردازند. ورزش پیلاتس باعث تقویت عضلات مرکزی بدن می شود. از جمله مراکز محبوب که به این ورزش پرداخته می توان به  تمرینات پیلاتس برای تقویت عضلات مرکزی بدن در باشگاه ورزشی بانوان شهرک غرب اشاره کرد. شما با مراجعه به این مرکز می توانید به تقویت عضلات مرکزی بدن خود کمک کنید. تقویت عضلات مرکزی بدن بانوان سیار حائز اهمیت است.

جالب است که بدانید انجام ورزش پیلاتس بانوان زیر نظر مربیان حرفه ای باشگاه ورزشی سعادت آباد توانسته میزان رضایت بالایی از متقاضیان جلب کند. توجه داشته باشید تقویت عضلات مرکزی با تمرینات پیلاتس زیر نظر افراد متخصص به راحتی صورت می گیرد. شما با صرف هزینه و وقت کم می توانید این تمرینات را انجام دهید. 

رژیم غذایی مناسب تمرینات پیلاتس برای تقویت عضلات مرکزی بدن

داشتن برنامه غذایی مناسب می ‌تواند تاثیر بسزایی در عضله سازی و همچنین چربی سوزی بدن داشته باشد. در صورتی که شما رژیم غذایی مناسبی همراه با تمرینات پیلاتس نداشته باشید این تمرینات نتیجه عکس خواهد داشت. پس حتماً رژیم غذایی مناسبی در کنار تمرینات پیلاتس داشته باشید. در ادامه شما را با یک رژیم غذایی مناسب آشنا می کنیم. حتماً توجه داشته باشید که در رژیم غذایی خود از پروتئین ها استفاده نمایید. زیرا پروتئین ها می توانند کمک شایانی به بازسازی سیستم ایمنی بدن و تقویت آن کنند.

 • پروتئین ها

افرادی که به انجام تمرینات پیلاتس می پردازند اگر به مقدار کافی پروتئین مصرف نکند بدن پروتئین های ذخیره شده در بدن را تجزیه می کند. اگر این پروتئین ها مصرف شوند بدن دیگر جایگزینی ندارد و شروع به کاهش وزن می کند. شما نباید به صورت خود سر و بدون هماهنگی از پودرهای پروتئین موجود در بازار استفاده کنید. استفاده از پودرهای پروتئین باید زیر نظر متخصص انجام گیرد. زیرا که میزان پروتئین مصرفی هر فرد بسته به نوع بدن آن متفاوت می باشد، پس رعایت این امر در مصرف پروتئین بسیار ضروری است.

افراد ورزشکار برای گرفتن نتیجه بهتر باید به رژیم غذایی خود توجه کنند. شما می‌ توانید در روز 6 وعده غذای با کیفیت و کم حجم مصرف کنید تا به نتیجه بهتری در تمرینات پیلاتس برسید. اگر شما می خواهید نتیجه تمرینات پیلاتس خود را به وضوح ببینید، از مواد سرخ کردنی و فست فود استفاده نکنید و تلاش کنید تا هر چه بیشتر از گوشت ماهی سالمون استفاده کرده که سرشار از مواد مغذی است. بهترین زمان برای دریافت پروتئین برای بدن در ورزش پیلاتس، دو ساعت قبل از شروع ورزش و از طریق مصرف یک وعده غذای سرشار از پروتئین می باشد.

 • کربوهیدرات

 دیگر ماده مصرفی که شما باید در رژیم غذایی خود بگنجانید، کربوهیدرات ها هستند. کربوهیدرات ها می توانند انرژی مورد نیاز بدن را تامین کنند، پس استفاده از آنها بسیار لازم و ضروری است. تحقیقات جدید نشان داده که علاوه بر چربی ها، کربوهیدرات ها یکی از وعده های موثر دیگر در رژیم غذایی در ورزش پیلاتس هستند. کربوهیدرات ها نیز جزو مواد تشکیل دهنده قندی و شیرین هستند، پس در مصرف کربوهیدرات ها در زمان انجام تمرینات پیلاتس باید دقت ویژه داشته باشید. دو نوع کربوهیدرات ساده و پیچیده وجود دارد. کربوهیدرات های ساده خیلی سریع جذب بدن می شوند.

 • چربی ها

چربی ها مانند کربوهیدرات ها می تواند انرژی مورد نیاز بدن را تامین کنند. علاوه بر تامین انرژی نقش بسزایی در محافظت از اندام های بدن، گرم کردن بدن و… دارند. همه مواد در عین داشتن خاصیت های خاص خود، ضررهایی را نیز دارند. چربی ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. اگر شما میزان چربی زیاد و غیر اصولی مصرف کنید با تجمع چربی در بدن رو به رو خواهید شد. پس لازم است مصرف این ماده به صورت کاملاً اصولی و با آگاهی کامل صورت گیرد.

نوشیدنی های مناسب تمرینات پیلاتس برای تقویت عضلات مرکزی بدن

مصرف نوشیدنی مناسب همراه با تمرینات پیلاتس می تواند تاثیرات این تمرینات را بیشتر نشان دهد. در این بخش از مقاله به معرفی چند نوشیدنی پرخاصیت و سالم در تمرینات پیلاتس می پردازیم. قطعاً شما با مصرف این محصولات می توانید نتایج بهتری را کسب کنید. همانطور که مصرف مواد غذایی سالم بسیار حائز اهمیت است، مصرف نوشیدنی سالم نیز مهم می باشد. نوشیدنی ها خواص و تاثیرات متفاوتی دارند. تاثیرات آن ها  به گونه ای است که بسیاری از متخصصان مصرف آن‌ها را در برنامه روزانه توصیه می کنند.

 • قهوه

می‌ توان گفت قهوه جزء پر متقاضی ترین نوشیدنی های موجود در جهان است. این نوشیدنی محبوبیت خاصی بین عموم مردم دارد. حجم کافئین موجود در قهوه بسیار زیاد است. تحقیقات نشان داده این حجم از کافئین می تواند درد های ناشی از تمرینات سنگین ورزشی را کاهش دهد. این ماده سوخت و ساز بدن را زیاد می کند. قهوه سرشار از آنتی اکسیدان بوده و در برابر سلول های سرطانی مقاومت می کند. حتماً چند ساعت قبل از خواب از خوردن این نوشیدنی اجتناب فرمایید.

 • چای سبز

چای سبز یکی از محبوب ترین چای موجود در کشور است. این چای علاوه بر طعم منحصر به فردی که دارد یک چربی سوز سریع به حساب می آید. این چای همانند قهوه مقدار زیادی کافئین دارد. اما کافئین موجود در چای به نسبت قهوه بسیار کم تر است. علاوه بر کافئین زیاد، چای سبز دارای مقدار فراوانی پتاسیم و ویتامین B نیز می باشد. اگر شما در کنار تمرینات پیلاتس به دنبال چربی سوزی سریع می گردید، توصیه ما به شما مصرف چای سبز است. این محصول در عضله سازی نیز نقش دارد.

 • آب

هفتاد درصد بدن ما از آب تشکیل شده است. همه ما می دانیم در صورت نبود آب ادامه زندگی ممکن نیست. تمرینات پیلاتس به دلیل پر فشار بودن باعث از دست رفتن بخشی از آب بدن می شوند. در این صورت شما باید مصرف این نوشیدنی را زیاد کنید. برای بانوان همیشه مهم است که پوست مرطوبی داشته باشند. اگر می خواهید در کنار این تمرینات پوستی سالم و شفاف داشته باشید مصرف آب را هرگز فراموش نکنید. این نوشیدنی سبب می شود مقدار زیادی از سموم بدن دفع شوند.

 • شیر

اگر شما به دنبال نوشیدنی هستید که مقدار زیادی پروتئین داشته باشد، ما به شما شیر را پیشنهاد می کنیم. این نوشیدنی می تواند کمک شایانی به عضله سازی بدن کند. همچنین شیر می تواند آب را زمان بیشتری در بدن نگه دارد. اگر شما می خواهید خاصیت این محصول بیشتر شود می توانید آن را با مغزها ترکیب کنید. البته مصرف روزانه این نوشیدنی بسته به نوع بدن فرد متفاوت است. شیر دارای مقدار زیادی کلسیم است که این حجم از کلسیم می تواند در فرایند استخوان سازی به بدن شما کمک کند.

 • نوشیدنی های طبیعی

نوشیدنی های طبیعی گزینه بسیار مناسبی برای مصرف در بین تمرین ها هستند.  قند موجود در این نوشیدنی کاملاً طبیعی و سالم است.‌ همین امر سبب شده برای بدن ضرری نداشته باشد. نوشیدنی های طبیعی دارای کالری زیادی هستند که می تواند انرژی لازم را به بدن شما بدهند. البته اگر شما به دنبال کاهش وزن هستید، باید در مصرف این نوشیدنی ها دقت کنید. بهتر است از نوشیدنی های کاملاً طبیعی در تمرینات پیلاتس استفاده کنید که مواد نگهدارنده نداشته باشند. 

مزایای تمرینات پیلاتس

 1. حرکات پیلاتس باعث کشش عضلات می شوند. در هنگام انجام حرکات تمام عضلات بدن درگیر می شوند و کشش خوبی برای آن ها صورت می گیرد.
 2. افرادی که مدت زمان زیادی بی تحرک هستند، می توانند بهترین استفاده را از تمرینات پیلاتس داشته باشد. زیرا که این حرکات باعث می شود وضعیت بدن بهبود پیدا کند.
 3. شما می توانید توان عضلانی خود را با ورزش پیلاتس افزایش دهید. به معنای دیگر می توانید باعث سفتی و قوای ماهیچه خود شوید. برای عضله سازی باید به طور مداوم به این تمرینات بپردازید و چند روز در هفته تمرینات پیلاتس را انجام دهید.
 4. ورزش پیلاتس تمام عضلات بدن را هدف قرار می دهد. شما با این ورزش یاد می گیرید که چگونه عضلات بدن را فعال کنید. ویژگی خاص ورزش پیلاتس این است که تمرکزش بر روی عضلات عمیق مرکزی از جمله عضلات عمقی کمر و عضلات کوچک مفاصل بسیار زیاد است.
 5. تحقیقات نشان داده افرادی که به ورزش پیلاتس مشغول هستند، میزان استرس و اضطراب کمتری دارند. این ورزش با کمک کردن به ذهن سبب می شود میزان استرس و اضطراب افراد بسیار کمتر شود.
 6. ویژگی های خاص ورزش پیلاتس سبب می شود تمرکز ذهنی افراد بالا برد. توجه داشته باشید که علاوه بر بهبود وضعیت جسمانی بر روی ذهن نیست کار می کند. در واقع پیلاتس یک تمرین ذهنی است که باعث می شود روی بدن و حرکات خود تمرکز داشته باشید.
 7. افزایش خونرسانی به اندام های بدن موجب بهبود عملکرد آن خواهد شد. توجه داشته باشید که افزایش جریان خون می تواند تاثیر بسزایی در خلق و خوی شما داشته باشد.
 8. ورزش پیلاتس تمرکز بسیاری بر روی نفس کشیدن دارد. این ورزش می تواند الگو تنفسی شما را احیا کند و در بهبود آن بسیار تاثیر گذار باشد.
 9. از جمله مزایای ورزش پیلاتس که بسیار حائز اهمیت است این است که شما حتی در محیط خانه نیز می توانید به راحتی تمرینات پیلاتس را انجام دهید. به نوعی این ورزش برای افراد مختلف با سنین متفاوت کاملاً در دسترس است.
 10. حرکات پیلاتس می‌تواند باعث تناسب اندام شما شود. اگر شما می خواهید که بدنی خوش فرم داشته باشید سعی کنید که تمرینات پیلاتس را بطور مداوم انجام دهید.
 11. تمرینات پیلاتس می تواند باعث افزایش انعطاف پذیری بدن شما شود. تحقیقات نشان داده افرادی که به ورزش پیلاتس مشغول هستند از انعطاف پذیری بیشتری برخوردار می باشد.
 12. طراحی حرکات پیلاتس به گونه ‌ای است که دردهای مهره و کمر را به حد چشمگیری کاهش می‌دهند. افرادی که از دردهای کمر رنج می برند می توانند به ورزش پیلاتس رو بیاورند.

 

سوالات تکمیلی 

1. ورزش پیلاتس چه تاثیراتی دارد؟

این ورزش باعث تناسب اندام، افزایش انعطاف پذیری بدن، افزایش تمرکز، تقویت عضلات مرکزی، کاهش دردهای مهره و کمر و… می گردد.

2. ورزش پیلاتس برای چه افرادی مناسب است؟

ورزش پیلاتس برای همه افراد مناسب است، اما کسانی که بیماری خاص دارند بهتر است قبل از انجام تمرینات پیلاتس با دکتر خود مشورت کنند.

3.نوشیدنی های ورزش پلاتس چه هستند؟

• آب

• چای سبز

• نوشیدنی های لبنی

4. مواد تغذیه ای مناسب در ورزش پیلاتس کدامند؟

استفاده به جا و درست از کربوهیدرات، پروتئین و چربی

5. هدف حرکات پیلاتس چیست؟

• افزایش تمرکز ذهن

• تقویت عضلات مرکزی بدن