همه چیز درباره ورزش سی ایکس و رژیم غذایی مناسب آن

چندسالی است که ورزش های جدیدی با تکنیک های جدید و مخصوص هر ناحیه از بدن در کشورهای به روز دنیا بنیان گذاری می شود.سی ایکس یکی از این ورزش هاست. شاید بپرسید ورزش سی ایکس چیست؟در ادامه با باشگاه بدنسازی غرب تهران همراه باشید تا شما را با این ورزش که یکی از نوین ترین ورزش های معرفی شده توسط شرکت لس میلز (Lesmilles) است آشنا کنیم…

نقطه ی شروع سی ایکس ورکس (CXWORKX) از کجا بود؟

ورزش سی ایکس یا به اصطلاح دیگر سی ایکس ورکس یکی از ورزش های نوین است که توسط شرکت معروف لس میلز طراحی شده است. سی ایکس ورزشی ترکیبی از قدرتی و هوازی است که با درگیر کردن بخش مرکزی و میانه بدن، بالاتنه و پایین تنه، ارتباط بین کل اعضای بدن را بهبود بخشیده و به تقویت عضلات بدن می پردازد. این ورزش معمولا در باشگاه های ورزشی برای کوچک کردن شکم و باسن مفید می باشد و موجب می‌شود تا شما پس از انجام آن بتوانید فعالیت‌های روزانه‌تان را با قدرت بیشتری انجام دهید.

هدف از طراحی این ورزش قوی کردن میان ‌تنه بدن می باشد.حرکات به کار رفته در این ورزش نهایتاً ۳۰ دقیقه زمان میخواهد.همین عوامل این ورزش را به ورزشی محبوب در میان بانوان تبدیل کرده است.

با انتخاب ورزش سی ایکس شما می توانید هدفتان را روی قوی کردن بدنتان با کمترین زمان بگذارید. اصطلاحی که در توصیف این ورزش به کار می رود این است که ورزش سی ایکس مانند چسب دوقلویی وارد بدنتان شده و همه ی نواحی بدنتان را منسجم و یکپارچه می کند.

حرکات ورزشی طراحی شده در سی ایکس ورکس، کاملا سطح‌بندی شده و متناسب با تناسب اندام شما می باشد و هر فرد باید با توجه به آمادگی بدن خودش تمرینات را دریافت کند.

 

اطلاعات تکمیلی ورزش سی ایکس در باشگاه ورزشی شهرک غرب:

 • مدت زمان انجام سی ایکس ورکس: ۳۰ دقیقه
 • عضلات هدف: عضلات شکم، باسن و پاها
 • اثرات جانبی: بهبود وضعیت و حالت بدن
 • هدف اصلی: افزایش قدرت بدنی و فرم دادن به بدن
 • وسایل مورد نیازبرای شروع: کش ورزشی و وزنه
 • سطوح ورزش: سه سطح مختلف متوسط، حرفه‌ای و خیلی حرفه‌ای

 

 

نحوه ی اثر گذاری ورزش سی ایکس ورکس (CX WORKX)بر روی بدن چگونه است؟

 • اثر گذاری بر هسته بدن: یکی از کارهایی که تمرینات سی ایکس با بدن می کند، افزایش قدرت بخش مرکزی بدن یعنی شکم و کمر، می باشد.
 • عضله سازی: دومین اثری که سی ایکس بر بدن دارد، عضله سازی نواحی عضله ای بدن در کوتاه ترین زمان ممکن می باشد.
 • چربی و کالری سوزی: سومین تاثیر سی ایکس، چربی سوزی فوق العاده این ورزش است.با سی ایکس شما می توانید در نیم ساعت بیش از ۲۹۲ کالری بسوزانید.
 • تصحیح فرم بدنی: با انجام تمرینات سی ایکس و قوی تر کردن عضلات هسته بدن، فرم بدنی‌تان بهتر شده و قد بلند تر و خوش اندام تر به نظر خواهید رسید.

 

برای شروع سی ایکس در باشگاه ورزشی سعادت آباد چه وسایلی بخریم؟

این ورزش یکی از ورزش های ارزان قیمت است.برای انجام تمرینات این ورزش تنها به یک کش بدنسازی، یک حوله، زیر انداز و وزنه نیاز دارید. سنگینی وزنه نیز با توجه به آمادگی بدنی فرد انتخاب شده و برای افزایش سطح مقاومت و چالشی‌تر کردن حرکات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

آیا سی ایکس ورزشی پرچالش و سخت است؟

در جواب به این سوال باید گفت بله، ورزش سی ایکس یک ورزش پرچالش و نسبتا سخت است. شاید در اولین روزهای تمرین بدن درد و کوفتگی در بخش‌های مرکزی بدن، علی الخصوص در نواحی کمرتان احساس درد کنید که این یک امر طبیعی است که این امر نشان‌دهنده قوی‌تر شدن این عضو شما است.

توجه داشته باشید که به هیچ عنوان احتیاجی نیست که پس از کلاس‌های سی ایکس، تمرین یا ورزش دیگری را نیز انجام دهید. تمرینات سی ایکس به اندازه کافی چالشی بوده و اگر در وارد کردنِ فشار به بدنتان زیاده‌روی کنید، دچار آسیب دیدگی خواهید شد.

 

مراحل انجام ورزش سی ایکس ورکس در باشگاه ورزشی بانوان در سعادت آباد:

1- گرم کردن از مراحل اصلی تمامی ورزش ها: برای گرم کردن پیش از شروع سی ایکس در باشگاه ورزشی سرو شرقی از حرکات مختلف کششی برای آماده سازی عضلات استفاده کنید.

2- حرکات قدرتی و استقامتی مربوط به عضلات مرکزی یک طبق برنامه: این حرکات معمولا در حالت دراز کش یا معلق بر روی دست ها انجام می شود.

3- حرکات استقامتی ایستاده یک: این حرکات معمولا در حالت ایستاده انجام می شوند و نواحی بالایی و پایینی بدن را درگیر میکند.

4- حرکات استقامتی ایستاده دو: این حرکات نیز معمولا در حالت ایستاده انجام می شوند و اثر بخشی آن بر روی ماهیچه های سرینی ،باسن و پا می باشد.

5- حرکات قدرتی و استقامتی مربوط به عضلات مرکزی دو: این حرکات معمولا بر چرخش و تقویت ماهیچه های بیرونی شکم اثر می گذارند.

6- حرکات قدرتی و استقامتی مربوط به عضلات مرکزی سه: این حرکات بر روی عضلات کمر متمرکز میشوند و باعث تقویت آن نیز میشوند.

 

چه تفاوتی میان ورزش cx با بدنسازی وجود دارد؟

همه ما می دانیم که ورزش بدنسازی متشکل شده از مجموعه حرکاتی است که برای پرورش اندام هر فرد طراحی می شود. اما ورزش سی ایکس ورکس ورزشی است که در آن تمرینات به طور کلی مکمل یکدیگرند و به هم مرتبط می باشد و همانطور که در ابتدا گفتیم بر روی تمام نقاط بدن علی الخصوص هسته اصلی بدن تمرکز دارند. ورزش بدنسازی یک ورزش فردی بوده و تمرینات مختص هر فرد تنظیم می‌شود ولی ورزش سی ایکس ورکس کاملا گروهی بوده و مربی تمرینات را با توجه به آمادگی گروه تنظیم و طراحی می‌کند.

 

قبل از شروع تمرینات سی ایکس در باشگاه ورزشی میدان کاج چه مواد غذایی بخوریم بهتر است؟

معمولا بهترین و ارزشمندترین موادغذایی پیش از شروع تمرینات، مواد غذایی متشکل شده از مقداری کربوهیدرات پیچیده و پروتئین است. وعده ی پیشنهادی ما برای شروع این ورزش:

 • برنج قهوه‌ای (۱/۲ فنجان) به همراه لوبیا چیتی (۱/۲ فنجان)
 • یک سیب زمینی کوچک به همراه بروکلی بخارپز (۱ فنجان)
 • کراکر غلات (۱۰ عدد) به همراه حمص (۳ قاشق غذاخوری)
 • آرد جو دوسر (۱/۲ فنجان) به همراه یک نوع توت از خانواده‌ی توت‌ها (۱ فنجان)

  

پس از اتمام تمرینات سی ایکس در باشگاه ورزشی مدرن غرب تهران چه مواد غذایی بخوریم بهتر است؟

به نقل از مجله‌ی انجمن بین‌المللی پزشکی ورزشی، مصرف پروتئین و کمی هم کربوهیدرات بلافاصله پس از تمرین بهترین گزینه است. در زیر برخی از خوراکی‌های مورد علاقه‌ی من به عنوان تغذیه‌ی پس از تمرین را خواهید خواند. این خوراکی‌ها به ریکاوری، و دریافت حداکثری مزایا از تمرینتان کمک خواهند کرد.

 • شیک پروتئین متشکل از نصف موز، یک پیمانه پودر پروتئین، شیر بادام، و شاهدانه (یک منبع عالی پروتئین)
 • سالادی به همراه نخود (۱/۲ فنجان)، روغن زیتون و سرکه
 • سبزیجات سرخ کرده یا بخارپز (۱ فنجان) به همراه پنیر لوبیا (۱/۲ فنجان)
 • نان غلات (۲ تکه) به همراه کره‌ی بادام زمینی (۲ قاشق غذاخوری) و شهد گیاه آگاو