دریافت مدرک مربیگری رشته های ورزشی چه مراحلی دارد؟

مربیگری را باید مهم ترین مبحثی دانست که شور و هیجان و اشتیاق را برای انجام فعالیت های ورزشی در افراد به وجود می آورد. هیچگاه نباید مربیگری یا همان Coaching را با سایر موارد همچون مشاوره و روش های درمانی اشتباه بگیرید. مربیان هیچ اهمیتی نمی دهند که فرد چگونه به موقعیت فعلی خود دست یافته است. آن چیزی که برای آنها اهمیت دارد، خواسته او برای آینده است. در مربی گری به تمرکز بر روی نقاط قوت فرد تاکید می شود. همچنین در تلاش است تا از تفکرات دقیق، معلومات و حتی ایده ها و اهداف فرد در راستای ایجاد تغییرات کاربردی، حمایت های لازم را به عمل آورد.

مربیگری نه تنها انگیزه و توان لازم برای دستیبابی به یک نتیجه خاص را در ورزشکار به وجود می آورد، بلکه موقعیت های شخصی او در گام های بعدی زندگی اش را نیز تعیین می کند. به عبارتی میتوان گفت مربیگری (Coaching) به جای آن که توجه خود را به خطاها و اشتباهات معطوف کند، به تقویت آنچه را که صحیح است می‌پردازد.

هیچ اهمیتی ندارد که در چه رشته ای فعالیت می کنید، زیرا این امکان برای شما فراهم است تا مدرک مربیگری رشته های ورزشی مختلف را بدست آورید. اما این سوال مطرح می شود، برای انجام این کار باید چه مراحلی را طی کنیم؟

اگر سودای مربیگری را در سر میپرورانید؛ توصیه می کنیم در ادامه این مقاله با ما همراه باشید. زیرا در نظر داریم توضیحاتی را خدمت شما ارائه دهیم.

 

مراحل دریافت مدرک مربیگری رشته های ورزشی

با توجه به درآمد مناسب و جذابیت مربی بودن، بسیاری از ورزشکاران تلاش خود را برای مربی شدن انجام می دهند. اما این نکته را فراموش نکنید که هر مربی، در آمد خوبی ندارد. باید در هرکاری سطح اول باشید و حرفه ای و با معلومات علمی و عملی بالا باشید تا موفق شوید.

اگر قصد دریافت کارت و مدرک مربیگری رشته های ورزشی مختلف یا یک رشته خاص را دارید نیاز است تا مراحل زیر را طی کنید. این مراحل عبارتند از:

 

*قدم اول: کارآموزی

برای اینکه مربی شوید باید قبل از شرکت در دوره های مربی گری، برای کسب تجربه و دریافت نتیجه بهتر در آزمون، دوره کوتاهی به کارآموزی بپردازید. حضور در سالن های ورزشی، تجربه های فوق العاده ای را در اختیار شما قرار می دهد.

 

* قدم دوم: شرکت در دوره های مربیگری

مرحله دوم دریافت مدرک مربیگری رشته های ورزشی به شرکت در دوره ها اختصاص دارد. هیچ اهمیتی ندارد که در چه رشته ای فعالیت دارید و یا قصد دریافت مدرک مربیگری کدام رشته را در سر میپرورانید. در هر صورت نیاز است تا در کلاس های تئوری شرکت کنید. همچنین در اختیار داشتن مدرک مربیگری آمادگی جسمانی درجه سه از جمله موارد ضروری به حساب می آید. کلاس های آمادگی جسمانی پایه و اساس مربیگری را به شما می آموزد. اینکه چگونه یک کلاس را مدیریت کنید و از چه تمریناتی برای گرم کردن، سرد کردن وحتی آماده کردن بدن شاگردان استفاده نمائید.

*قدم سوم اطلاع از زمان و مکان کلاس ها

شما قبل از هر چیزی باید هیئت رشته ورزشی استان خود یا سایت فدراسیون ورزش مربوطه مراجعه کنید. حال با توجه به اینکه به شهر دیگری می روید یا در شهر خودتان کلاس ها برگزار می شود میتوانید برای حضور اماده شوید.

پس از اطلاع از زمان و مکان کلاس ها، باید شرایط کاری و زمانی خودتون رو در نظر بگیرید. البته نباید از این مسئله غافل بشید که زمان این کلاس ها محدود بوده و معمولا طی دوره یک هفته تا ده روز برگزار می شود. حتی کارگاه های آموزشی آن نیز در طی همان مرحله انجام می شود.

دقت داشته باشید حضور در کارگاه های آموزشی اجباری می باشد.

 

* قدم چهارم؛ شرکت در آزمون

معمولا یک الی دو ماه پس از کلاس ها، آزمون های عملی و تئوری آن برگزار خواهد شد.

 

*قدم پنجم: دریافت نتیجه آزمون

پس از گذشت چیزی حدود یکماه، نتیجه آزمون توسط هیئت رشته ورزشی مورد نظرتان، اعلام می شود. اینکه آیا در این دوره ها نمره قبولی را کسب کرده اید یا خیر.

 

*قدم ششم: صدور مدرک مربیگری

معمولا چیزی حدود 3 ماه و حتی بیشتر، زمان می برد تا مدرک مربیگری رشته های ورزشی درجه 3 به عنوان مجوزی برای مربیگری صادر شود. البته پس از اعلام نتایج آزمون و قبولی میتوانید از هیئت ورزش برگزارکننده کلاس ها، مجوز یا گواهی اشتغال خود را دریافت کنید و به انجام کار بپردازید. زیرا به طور کلی صدور کارت زمانبر است.

 

*قدم هفتم: مهلت دریافت مدرک درجه 2

دو سال پس از صدور کارت مربیگری رشته های ورزشی درجه 3، میتوانید برای حضور و دریافت مدرک مربیگری درجه 2 اقدام کنید. برای اخذ این درجه از مدرک نیز باید تمامی مراحل قبلی را طی نمائید.

 

* قدم هشتم: دریافت مدرک درجه 1

سه سال بعد از درجه 2 هم میتوانید با ثبت نام در کلاس درجه 1 موفق به اخذ آن شوید.

 

مدارک لازم جهت اخذ مدرک مربیگری رشته های ورزشی

برای کسب اطلاعات بیشتر نسبت به مدارک مربیگری رشته های ورزشی میتوانید به بخش تماس باما مراجعه کنید. زیرا هر رشته ورزشی به مدارک خاص خود احتیاج دارد. اما به طور کلی در اختیار داشتن مدارک زیر الزامی است.

• آخرین مدرک تحصیلی

• چند قطعه عکس

• کپی و اصل مدارک شناسایی (شناسنامه و کارت ملی ) 

• مدرک تئوری

• کارت مربیگری آمادگی جسمانی

• فیش پرداخت هزینه شرکت در دوره مربیگری

 

دقت داشته باشید هزینه شرکت در دوره های مربیگری با توجه به رشته ای که برای مدرک مربی گری آن اقدام کرده اید متفاوت است. همچنین هر ساله تغییراتی در قیمت آن به وجود می آید.

 

کلام آخر

در این محتوا شما را مفهوم مربیگری و مراحل دریافت آن آشنا کردیم. حتی میدانید در اختیار داشتن چه مدارکی میتواند شما را به خواسته تان برساند. همه میدانیم رسیدن به سطح اول مربیگری کاری سخت و دشوار و البته زمانبر است. اما اگر عزمی راسخ داشته باشید موفقیت شما حتمی است. با این حال اگر سوالی ذهن شما را به خود مشغول کرده، توصیه می کنیم به بخش تماس باما مراجعه کنید تا کارشناسان ما اطلاعات کاملی در اختیار شما قرار دهند.