حرکات اولیه یوگا

ورزش یوگا یکی از جذاب ترین ورزش های است که بانوان و آقایان آن را انجام می دهند.در این مقاله در مورد حرکات اولیه یوگا صحبت می کنیم. برای انجام این ورزش هیچ محدودیتی وجود ندارد اما اگر شما مبتدی هستید نیاز است که ابتدا حرکات اولیه یوگا را یاد بگیرید. این حرکات زیاد سخت نیستند و شما با کمی تمرین قادر خواهید بود آن ها را انجام دهید. اگر شما یک مربی داشته باشید این حرکات را به خوبی به شما آموزش می دهد. البته در این مطلب قصد داریم که حرکات اولیه این ورزش را مورد بررسی قرار دهیم. تا شما با آن ها آشنا شوید پس با ما همراه باشید تا این حرکات مفید و سودمند را به شما آموزش دهیم.‌

 یوگا

قبل از هر چیزی بهتر است کمی با خود این ورزش آشنا شوید. یوگا یک آموزه در تلاقی دین و فلسفه است که از هند به ما رسیده است و هدف آن خودشناسی شخص، توانایی کنترل است. نه تنها بدن او، بلکه از طریق تمرینات ویژه و حوزه روانی-عاطفی و معنوی. بنابراین، یوگا نه تنها بر لایه بیرونی فیزیکی، بلکه بر وضعیت درونی، احساسات و حتی وضعیت آگاهی ما نیز تأثیر مثبت دارد. احتمالاً حتی یک نفر در جهان وجود ندارد که این کلمه “یوگا” را نشنیده باشد.

این ورزش قلب افراد بیشتری را در جهان تسخیر می کند هنرمندان مشهور غربی و افرادی که در دنیای تجارت به جایگاه زیادی رسیده اند، طرفداران ایده ها و آموزه های یوگا می شوند. اگر این شخصیت های قوی و عاقل که در زندگی به موفقیت های زیادی دست یافته اند، یوگا را انتخاب کنند، به احتمال زیاد در این مورد حقیقتی وجود دار. و ارزش درک عمیق تر دلایل انتخاب آن ها را دارد.

یوگا فقط این نیست که “من می خواهم تشک را پهن کنم و در وضعیت نیلوفر آبی بنشینم.” یوگا قبل از هر چیز یک کار معنوی برای خود است، از 8 مرحله هاتا یوگا، اولین مرحله پایه اخلاقی است. مرحله بعدی خود سازی و خود انضباطی است و تنها از مرحله سوم تمرینات بدنی شروع می شود که عمدتاً با هدف گوش دادن به احساسات شما و پراکنده شدن در طبیعت است.

 یوگا در گذشته و حال

منشا یوگا حدود 5000 سال پیش در هند و در دوره ودایی قرار دارد. این امر باعث شده است که این رشته مفاهیم بسیاری را با سه دین هندو، بودیسم و جینیسم مشترک باشد. با این حال، روشن است که یوگا یک دین نیست، زیرا سردرگمی زیادی در مورد آن وجود دارد. درست است که بسیاری از ارزش ها و ایده‌ هایی را که بخشی از فلسفه آن هستند در هندوئیسم نیز خواهید یافت، اما این باعث نمی ‌شود که آن دین باشد. بسیاری از مردم با ایمان به دین دیگری یوگا و مدیتیشن را انجام می دهند.

فلسفه یوگا در یوگا سوترا های پاتانجلی (قرن سوم قبل از میلاد) گردآوری شده است. این متون بنیادی شامل 196 قصیده یا عبارت کوتاه است که تمام حکمت پاتانجلی را در خود دارد. در دوره ودایی (از قرن پانزدهم تا ششم قبل از میلاد)، چهار کتاب مقدس از حکیمان هندی ظاهر شد که به نام‌های «ریگودا»، «آثارواودا»، «ساماودا» و «یاجورودا» نام‌ های مشترک با نام مشترک The منتشر شده اند. آن ها با تأسیس مدارسی که یکی از آن ها سیستم یوگا است به توسعه تفکر فلسفی در هند کمک کرده اند.

پاتانجلی حکیم هند باستان که در قرن دوم تا اول قبل از میلاد می زیست، بنیانگذار آموزه های یوگا به حساب می آید. بدیهی است که پاتانجلی یوگا را به عنوان یک سیستم مستقل بر اساس تجربیات موجود از تمرین فردی یوگی ها خلق کرده باشد. او فلسفه و تمرین یوگای کلاسیک را در 185 قصیده خود به نام یوگاسوترا توضیح می دهد. تفسیر فلسفی تمرین یوگا در یوگاسوتراها مطابق با اعتبار ودا ها است، زیرا اصطلاحات کاملاً از آن ها گرفته شده است.

حکیمان باستانی که بر تمرینات عملی سیستم یوگا تسلط داشته اند به دلایل مختلف از رواج آن پرهیز کرده اند و همین امر منجر به راز آلود شدن این آموزه باستانی شد. در حال حاضر، نیاز به مطالعه سیستم یوگا است، که البته دانشمندان در حال تحقیقات علمی گسترده ای هستند. اما باید به خاطر داشت که تفسیرهای نادرست زیادی از سیستم یوگا توسط مفسران و نویسندگان بی پروا ادبیات یوگا وجود دارد.

حرکات اصلی و حرکات اولیه یوگا برای مبتدیان

حرکات بسیار زیادی وجود دارد که افراد مبتدی می توانند آن ها را انجام دهند. اما اساسا این چند حرکت کارایی فراوان تری برای افراد مبتدی دارند که در صورت تمایل می توانند آن ها را فرا بگیرند.

حرکت کوهستانی (تاداسانا)

یکی از حرکات اولیه یوگا حرکت کوهستانی است. پاهای خود را محکم روی زمین بگذارید، انگشتان پا را شل کنید، اما احساس کنید که کف پاهایتان به زمین فشار می آورد. سعی کنید شکم خود را به سمت عقب بکشید، شانه های خود را به عقب بچرخانید و در حالی که این حالت را نگه می دارید به آرامی نفس بکشید.

هر چقدر هم که ساده به نظر برسد، ژست کوهستانی قدیمی در تصحیح دو مورد از معایبی که صندلی اداری برای ما به جا می گذارد بسیار موثر است شانه های افتاده و باسن سفت. این حرکت می تواند به هر کوهنوردی کمک کند تا استرس لحظه ای را از بین ببرد.

ژست کودک

یکی از حرکات اولیه یوگا ژست کودک است.روی زمین دراز بکشید و ساق پاها یتان را نگه دارید و اجازه دهید پیشانی یتان روی زمین قرار گیرد، در حالی که باسن تان به سمت پاها یتان می‌آید. آرام باشید و اجازه دهید بدنتان کاملاً روی زمین قرار بگیرد. اجازه دهید وزن بدن‌ تان روی ماهیچه‌ هایتان فشرده شود تا شل شود.

متخصصان یوگا می گویند این حالت «سیستم عصبی را آرام می کند، کمر، ستون فقرات و شانه ها را کشیده و عضلات گردن را شل می کند.‌

تنفس چهار زمانه

یکی از حرکات اولیه یوگا تنفس چهار زمانه است.این یک تمرین تنفسی ساده است که شامل تنفس به مدت چهار ثانیه، مکث یک ثانیه و سپس بازدم برای چهار ثانیه است.

اگر نتوانسته اید با ژست کودک آرام شوید، این تمرین تنفسی کل سیستم عصبی شما را آرام می کند. بدن و ذهن شما را آرام می کند، و تمرکز شما را بیشتر می کند، مهارتی کلیدی برای به دست آوردن بهترین عملکرد در کوهنوردی. 

سگ رو به پایین

یکی از حرکات اولیه یوگا حرکت سگ رو به پایین است.دستان خود را صاف روی زمین قرار دهید، بند انگشتان خود را شل کنید و انگشتان خود را از هم باز کنید. باسن خود را به سمت آسمان بلند کنید، بازوهای خود را فشار دهید. تا وزن خود را بالا ببرید و سپس به عقب برگردید، پاشنه های خود را به سمت زمین پایین بیاورید، پاهای خود را صاف کنید. حفظ یک خم کوچک در زانو الزامی است.

این وضعیت به طور همزمان باعث کشش و تقویت کل بدن و در عین حال تثبیت مفاصل می شود. علاوه بر این، کشش های ایستا مقاومت را افزایش می دهد.

 جنگجو 2

یکی از حرکات اولیه یوگا حرکت جنگجو است.با یک پا جلوتر از پای دیگر بایستید تا بتوانید به جلو پرت شوید، به طوری که زانوی جلوی شما با مچ پای شما همسطح باشد. بازوهای خود را بالا بیاورید تا در راستای شانه هایتان باشند. وزن خود را به طور مساوی بین پای جلو و عقب خود متعادل کنید.

به خاطر پاها، باسن، شانه‌ها و کمرتان این حرکت را انجام دهید تا در این نواحی کشش خوبی بدهید. آن‌ها را به اندازه کافی منعطف کنید تا در صعود بعدی خود هر چالشی را تحمل کنید.

 وضعیت صندلی

یکی از حرکات اولیه یوگا وضعیت صندلی می باشد.پاهای تان را محکم روی زمین قرار دهید، زانوهای تان را خم کنید تا با انگشتان تان همسطح شوند، به عقب تکیه دهید (انگار می خواهید روی صندلی بنشینید)، پشت خود را صاف نگه دارید و شکم را منقبض کنید، بازوها یتان را بالا بیاورید. فراموش نکنید که آرنج خود را کمی خم کنید تا شانه های خود را قفل نکنید.

این ژست به تقویت ران ‌های داخلی، مچ پا و پاهای ورزشکاران کمک می‌ کند. همچنین این حرکت ستون فقرات، پشت و بغل ها را کشیده تا آزادی حرکت زیادی را به دست آورید.

انواع یوگا

آیا انواع یوگا را می شناسید؟ خوب، وقت آن رسیده است که به خودتان اجازه دهید به رایج ترین آن ها آشنا شوید. تا بتوانید آنچه را که برای شما مناسب تر است انتخاب کنید و لذت ببرید. اگر فکر می کرده اید که انتخاب های زیادی در این رشته وجود ندارد، در اشتباهید. زیرا ترکیبی از رفاه هم برای جسم و هم برای ذهن است. که باعث می شود بعد از هر کلاس احساس خیلی بهتری داشته باشیم.

 هاتا یوگا در حرکات اولیه یوگا

هاتا در یوگا یکی از یکی از حرکات اولیه یوگا می باشد.بله، از بین تمام انواع یوگا این یکی از محبوب ترین یا رایج ترین آنها است، هر چه می خواهید آن ها را بنامید. حرکاتی با تنفس و مدیتیشن ترکیب می شوند، فواید و اهمیت بیشتری در بدن ما خواهند داشت. زیرا عملکرد فیزیکی و ذهنی ما را بهبود می بخشد. اگر قصد دارید تمرین یوگا را شروع کنید، یکی از انواع عالی است. علاوه بر این، شما می توانید آن را در بسیاری از باشگاه ها پیدا کنید.

آکرویوگا

آکرویوگا یکی از حرکات اولیه یوگا می باشد.بازی با تعادل و هماهنگی با یک شریک می تواند به حفظ انگیزه شما در سطوح بی نظیر کمک کند و به ایجاد پیوند اعتماد بین افراد یک گروه کمک کند. یوگا شریک یا آکرویوگا می تواند تعادل، هماهنگی و اعتماد به نفس را با چند حرکت کمکی در وسط جلسه به کوهنوردان آموزش دهد.

 

کوندالینی یوگا

کوندالینی یوگا یکی از حرکات اولیه یوگا می باشد.در این مورد، به نظر می رسد که مدیتیشن یکی از اصل های اساسی باشد. باید گفت که این یکی از رشته هایی نیست که دارای تمرینات پیچیده باشد زیرا تمرکز آن بر پاکسازی ذهن و توانایی یافتن آرامش درونی است. البته، هر جلسه با شدت بالا است، اما اگر سطح استرس بالایی دارید، یکی از بهترین گزینه هایی است که می توانید انتخاب کنید. زیرا سیستم عصبی شما تقویت خواهد شد.

آشتانگا یوگا

یکی دیگر از حرکات اولیه یوگا آشتانگا یوگا می باشد.در این مورد ما به یک مرحله بسیار سخت تر می رویم، بنابراین برای کسانی که تازه وارد این رشته شده اند توصیه نمی شود. در این مورد، بدون فراموش کردن انعطاف پذیری، روی مقاومت کار خواهیم کرد. یک تمرین کامل تر برای از بین بردن استرس از ذهن ما، در عین حال تقویت بدن و همچنین کاهش وزن. از آنجایی که حرکات کاملا سریع و پر انرژی هستند تمرین مداوم و مهارت را طلب می کنند.

آینگار یوگا

اگر نیاز به بهبود وضعیت بدن خود دارید، این رشته برای شما مناسب است که یکی دیگر از حرکات اولیه یوگا حرکت آینگار یوگا می باشد. از آنجا که به لطف آن ستون فقرات در حال صاف شدن است، بنابراین یکی از مهم ترین ورزش هایی است که می توانیم سلامت بدن خود را تضمین کنیم. بنابراین، اگر به تازگی یوگا را شروع کرده اید یا ممکن است آسیب دیده باشید و نمی توانید انواع دیگر ورزش ها را انجام دهید، این بهترین گزینه شما خواهد بود. هر یک از پوزیشن ها کم انجام می شود، بنابراین نسبت به بقیه راحت تر است.

بیکرام یوگا

یکی دیگر از حرکات اولیه یوگا بیکرام یوگا می باشد.چندی پیش این رشته یوگا مد شد زیرا به نظر می رسد که حتی افراد مشهور نیز برای آن ثبت نام کرده اند. حقیقت این است که جدای از یک ایده عالی برای توانایی انجام موقعیت های مختلف، به این سادگی نخواهد بود. زیرا بدن شما را بسیار گرم می کند بنابراین، علاوه بر داشتن یک تمرین کامل برای بدن و ذهن خود، سموم اضافی را نیز از دست خواهید داد. می توانید با این ورزش تنها در یک جلسه بیش از 600 کالری از دست بدهید. شما می‌توانید انعطاف ‌پذیری را افزایش دهید و احساس بهتری داشته باشید.

فواید یوگا

این ورزش یکی از محبوب ترین ورزش ها است و فواید بسیاری برای جسم و روح ورزشکاران دارد. با توجه به اینکه این فواید بسیار گسترده هستند به مهم ترین آن ها اشاره خواهیم کرد حتما آن ها را مطالعه کنید.

تقویت ایمنی از طریق یوگا

آیا این حقیقت دارد یا افسانه است؟ آیا یوگا به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند؟ برای پاسخ به این سوالات مطالعاتی انجام شده است که نتایج آن شما را شگفت زده می کند. مطالعات در بسیاری از کشورها انجام شد و به این نتیجه رسیده اند که بهبود در سطح سلولی بدن به صورت نامرئی اتفاق می افتد. تمرینات تنفسی یوگا به شما کمک می کند تا نفس عمیق تر و فشرده تر را یاد بگیرید که گردش خون را بهبود می بخشد. بهبود جریان خون در بدن تأثیر خوبی بر کار سایر اندام های داخلی دارد، فرد کمتر بیمار می شود و هر بیماری را بهتر تحمل می کند.

کاهش میگرن

اغلب زنان از میگرن رنج می برند این سردرد ناتوان کننده قرن ها است که گریبان نیمه بیشتر بشریت را گرفته است. حتی در کلاسیک های قرون وسطی، اغلب یک خانم با اشک با این جمله التماس می کند که تنها بماند، مرا رها کن دوست عزیزم، من دوباره میگرن گرفتم. اما علم پزشکی ادعا می کند که این بیماری ساختگی نیست و حتی مردان نیز به آن بیمار دچار می شوند اما کمتر شاهد آن هستیم. بنابراین یوگا با این هیولا مقابله می کند و نتیجه را می توان در اولین درس ها مشاهده کرد. اما هنوز ارزش آن را دارد که نتیجه را ثابت کرده و به کار خود ادامه دهید. پس از 3 ماه ورزش منظم، از شدت درد کاسته شده و تعداد حملات به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

یوگا به عنوان اکسیر جوانی

حتی در دوران باستان، حکیمان توصیه می کرده اند که زمان را با کمک یوگا متوقف کنید. تمرین خاصی وجود دارد آسانا معکوس که باید هر روز انجام شود. باید از چند دقیقه شروع کنید و در ماه سوم زمان تمرین را به 30 دقیقه برسانید. محققان یوگا ادعا می کنند که به لطف این تمرین، شما برای سال های زیادی جوان و سالم می مانید. در یک کلاس ورزش موثر و منحصر به فرد شرکت کنید و بدون تزریق، عمل و عوارض به نتایج دلخواه خود برسید.

رهایی از افسردگی

برای آن دسته از زنانی که در زندگی متحمل سختی ها یا ضرر هایی شده اند، بازیابی قوای ذهنی بسیار دشوار است. اغلب، دشواری ‌های زندگی می تواند آغازی برای وارد شدن خود به چاله افسردگی باشد که تأثیر مخربی هم بر روان و هم بر سلامت جسمی فرد خواهد داشت. بنابراین یوگا به شما کمک می کند تا از این گودال گل آلود افسردگی خلاص شوید. باز هم، این ها فقط کلمات نیستند، بلکه حقایقی مبتنی بر تحقیق هستند. کلاس های منظم یوگا نه تنها بدن، بلکه روح را نیز درمان می کنند. فرد آرام تر، متعادل تر می شود و مقابله با آسیب های روانی آسان تر می شود. اما فواید یوگا برای زنان شامل هر دو بخش جسمانی و معنوی است. بعضی از این حرکات عضلات ناحیه لگن را تقویت می کنند و خطر افتادگی لگن کاهش پیدا می کند.

خوب راحت

پیش می آید که خوابی شیرین و آرام می خواهید، اما نمی شود. افکار نگران کننده، حملات پانیک، حملات اضطرابی. از چنین شبی، خسته از خواب بیدار می شوی و کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد. دوباره، تحقیقات انجام شده در دانشگاه معروف هاروارد نشان داد که 8 هفته یوگا می تواند به خلاص شدن از شر بی خوابی یا خواب ناآرام کمک کند

روزهای حساس

دردهای قاعدگی که به دلیل آن تقریباً تا بسیار اذیت می شوید بسیاری از زنان را عذاب می دهد. تمرینات خاصی در یوگا وجود دارد که درد را کاهش می دهد و در روزهای درد را کمتر حس خواهید کرد. برای زنانی که به آستانه یائسگی نزدیک شده اند، ورزش هایی وجود دارد که علائم دردناک و ناخوشایند مرتبط با این دوره را کاهش می دهد که یکی از این ورزش ها یوگا است.

خطرات و عوارض جانبی

بسیاری از انواع یوگا نسبتاً ملایم بوده و بنابراین برای افراد بی خطر هستند. البته زمانی که یک مربی خوب و آموزش دیده این تمرینات را هدایت کند. این امر نادر است که هنگام انجام یوگا آسیب جدی وارد شود. شایع ترین آسیب ها در بین افرادی که یوگا انجام می دهند، رگ به رگ شدن و کشیدگی است. البته فردی که باردار است یا یک بیماری مداوم مانند تحلیل استخوان، گلوکوم یا سیاتیک دارد. توصیه می کنیم قبل از انجام یوگا در صورت داشتن بیماری خاص یا موارد گفته شده با پزشک مشورت کنید.

سخن پایانی

در این مطلب به بررسی ورزش یوگا و فواید آن پرداختیم این ورزش از جمله ورزش ‌هایی محسوب می ‌شود که خطرات بسیار کمی دارد. پس شما می توانید آن را با اطمینان خاطر انجام دهید. حرکات اولیه یوگا بسیار آسان هستند اما فواید زیادی برای بدن دارند. البته در صورتی که شما یک مربی خوب برای فرا گرفتن ورزش یوگا انتخاب کنید. اگر به اطلاعات بیشتری در این زمینه نیاز دارید می توانید با مجموعه پارت نوین ارتباط بگیرید. کارشناسان ما با داشتن تخصص بالا بهترین اطلاعات را در اختیار شما قرار خواهند داد.

1. فواید ورزش یوگا چه هستند؟ قدرت عضلانی، افزایش انعطاف پذیری، ترویج تنفس بهتر، حمایت از سلامت، بهبود عملکرد قلب، کمک به تناسب اندام

2. مضرات ورزش یوگا چه هستند؟ این ورزش مضرات زیادی ندارد در صورتی که زیر نظر مربی آموزش ببینید. البته بانوان باردار و افرادی که بیماری خاص دارند باید حتما ابتدا با مربی یا پزشک مشورت کنند.

3. آیا پرش یوگا جدید است؟ این ورزش پیشینه تاریخی دارد که انواع جدید آن نیز با کمی تغییر طراحی شده است.

4. چه نوع یوگایی مناسب است؟ با توجه به فیزیک بدنی و علاقه می توانید نوع یوگا را انتخاب کنید.

5. حرکات اولیه یوگا چند حرکت هستند؟ این حرکات تنوع بالایی دارند اما برای مبتدیان شامل 7 حرکت می شوند.