همه چیز درباره ورزش کراس فیت

یکی از ورزش های ترکیبی که در بسیاری از باشگاه های ورزشی جزء برنامه ی ورزشی بسیاری از افراد می باشد، ورزش کراس فیت است.

این ورزش ترکیبی از تمارین مقاومتی، انفجاری، سرعتی، وزنه برداری ، کتل بلز، تمرین وزن بدن، ژیمناستیک و تمرین‌های استقامتی می باشد.

هدف از انجام ورزش کراس فیت، تناسب اندام و درگیری تمامی اعضای بدن می باشد.این ورزش موجب ایجاد تناسب ریوی و قلبی، استقامت، قدرت و استحکام عضلانی، انعطاف، نیرو، سرعت، چالاکی، تعادل، هماهنگی و دقت می گردد. در ادامه ی مطلب با ما همراه باشید تا همه چیز درباره ورزش کراس فیت برای شما بیان کنیم و این ورزش پرطرفدار را بررسی نماییم…

جایگاه تغذیه در ورزش کراس فیت:

یکی از مهم ترین عوامل در ورزش کراس فیت، رعایت نکات تغذیه ای است. مواد غذایی توصیه شده در طول دوره انجام ورزش کراس فیت شامل: ۴۰ درصد کربوهیدرات، ۳۰ درصد پروتئین و ۳۰ درصد چربی می باشد. نکته قابل توجه در رابطه با رژیم غذایی این ورزش این است که ورزش کراس فیت با مصرف گوشت و سبزیجات، آجیل و دانه ها، چند نوع میوه، کمی نشاسته و بدون شکر اجرا می‌شود.برای کسب اطلاعات بیشتر در مطالبی دیگر از سایت پارت نوین با ما همراه باشید.

مزایای ورزش کراس فیت:

• تمرینات فشرده و کوتاه مدت

• تمارین منعطف و تقریبا آسان

• تمارین هیجان انگیز

• بدون نیاز به تجهیزات گران قیمت

• نتایج قابل توجه پس از انجام تمارین

• بهترین روش برای افزایش استقامت ورزشکاران باشد

• بهترین گزینه به عنوان ورزش روزانه

• یکی از کم خطر ترین تمارین ورزشی

معایب ورزش کراس فیت:

• احتمال آسیب‌دیدگی بالا

• احتمال صدومیت بالا پس از تمارین طولانی مدت

• کم آبی بدن

• کاهش رطوبت بدن پس از تمارین متعدد

 

معرفی حرکات ورزشی مورد استفاده در ورزش کراس فیت:

1- حرکت پاورکلین

این حرکت با بلند کردن هالتر و بالا آوردن آن تا جلو و روی شانه‌ها، همراه با سرعت و قدرت همراه می باشد.

2- حرکت بِرپی

برای انجام این حرکت احتیاج به وزنه‌ی خاصی نمی باشد. برای انجام این حرکت ابتدا بر روی زمین بایستید و باسرعت به‌حالت شنا روی زمین قرار بگیرید و یک بار حرکت شنا را اجرا نمایید. پس از اجرای این حرکت حال باید به‌حالت اسکوات بروید و حرکات را به سمت حرکات سرعتی ببرید.

3- حرکت اسنچ

این حرکت با بلند کردن متوالی و سریع هالتر از روی زمین و بالا آوردن آن تا روی سر، درحالی که بازوهای شما راست شده باشند، همراه می باشد.

4- حرکت تراستر

این حرکت ورزشی یکی از حرکاتی است که با تکیه بر وزن بدن انجام می‌شود و برای شروع آن باید ابتدا بایستید و سپس هالتر را تا جلوی شانه‌هایتان بالا بیاورید. حال باید به حالت اسکوات پایین بیایید تا زانوهای شما درحالت موازی با زمین قرار گیرند، سپس به‌سرعت بالا می‌آیید و هالتر را به سمت بالای سر خود پرس می‌کنید.

5- حرکات روز کراس فیت (WOD)

یکی دیگر از روش های انجام ورزش کراس فیت، انجام حرکات روز کراس فیت است که همه روزه کراس فیت آن را بر وب‌سایت رسمی ، بار گذاری می کند که به این حرکات WOD هم گفته می شود. نکته ی قابل توجه در رابطه با این حرکات این است که حرکات WOD هر روز تغییر می‌کنند و اجرای آنها اصلا آسان نیست و احتیاج به تمارین مکرر دارد.

6- حرکت باربارا

حرکت باربارا شامل ۵ حرکت بارفیکس، ۳۰ شنا، ۴۰ دراز و نشست و ۵۰ اسکوات با استفاده از وزن بدن است. مدت زمان استراحت بین هر سِت ۳ دقیقه است و در طول حرکات باید بدن را هیدراته نگه داشت.

7- حرکت انجی

حرکت انجی شامل:۱۰۰ بارفیکس، ۱۰۰ شنا، ۱۰۰ دراز و نشست و ۱۰۰ اسکوات با استفاده از وزن بدن برای متراکم‌سازی درطول تمرین می باشد. نکته مورد توجه در رابطه با حرکت انجی این است که درصورت کمبود آمادگی جسمانی، به‌ هیچ عنوان این حرکات را به‌صورت پشت هم انجام ندهید زیرا موجب آسیب دیدگی بدن خواهد شد.

8- حرکت مرف

حرکت مرف شامل: ۱/۸ کیلومتر دویدن زمان‌دار که با ۱۰۰ بارفیکس، ۲۰۰ شنا، ۳۰۰ اسکوات با استفاده از وزن بدن ادامه می باشد و در آخر تمرین با ۱ مایل دویدن به پایان می‌رسد.

9- حرکت جکی

حرکت جکی شامل:۱۰۰۰ پارویی، ۵۰ تراستر و ۳۰ بارفیکس می باشد. نکته ی قابل توجه در رابطه با این حرکات این است که بهتر است بین ست‌های این تمرین استراحتی نداشته باشید.

 

 

نکات مهم در رابطه با ورزش کراس فیت:

• تمرینات ورزش کراس فیت را می‌توانید به‌طور کاملا شخصی و یا در باشگاه‌های مخصوص این ورزش مانند باشگاه ورزشی مدرن غرب تهران انجام بدهید.

• برای انجام این ورزش به صورت شخصی، باید توانایی‌های بدنی مناسبی داشته باشد.

• برای انجام حرکات WOD پیشنهاد می کنیم از ویدیوهای آموزشی وبسایت رسمی فیت کراس بهره ببرید.

• پیشنهاد می کنیم برای انجام تمارین به باشگاه مراجعه کنید تا این ورزش را با شور و انگیزه‌ی بیشتری انجام دهید.

• نکته ی قابل توجه در رابطه با باشگاه‌های کراس فیت این است که باشگاه های مخصوص این ورزش مانند سایر باشگاه‌های ورزشی نمی باشند و در آنها شاهد حضور تردمیل یا دستگاه‌های بدنسازی معمولی نخواهید بود. در باشگاه های ورزش کراس فیت مانند باشگاه بدنسازی غرب تهران پر از هالتر، جعبه‌های پلیومتریک، توپ‌های ورزشی، دمبل و کتل‌بل است. میله‌های بارفیکس، طناب‌ و حلقه‌های ژیمناستیک از سقف آویزان هستند. تنها وسیله برای انجام تمرینات هوازی، دستگاه پارویی است. برای دویدن می‌توانید از محوطه‌ی اطراف باشگاه استفاده کنید. تمرینات نیز به‌صورت گروهی انجام می‌شوند.

• معمولا باشگاه‌های کراس فیت مانند باشگاه ورزشی پارت نوین ، دارای دوره‌ های یک ماهه برای افراد مبتدی می باشند تا این افراد بتوانند با روش درست انجام حرکات کراس فیت آشنا شوند.

• توجه داشته باشید که در روزهای ابتدایی انجام حرکات کراس فیت در باشگاه ورزشی پارت نوین واقع در میدان کاج ، دچار درد عضلانی خواهید شد. این موضوع یک امر طبیعی است و در این صورت باید چند روز استراحت کنید تا عضله به‌خوبی بازسازی شود و آب زیادی نیز مصرف کنید.

 

 

کلام آخر:

ورزش کراس فیت یکی از تمارین ورزشی نوین در باشگاه ورزشی بانوان در سعادت آباد است که دارای معایب ومزایایی می باشد که در این مطلب به معرفی این موارد پرداختیم.

اگر اهل ورزش هستید و به دنبال یک ورزش جدید و مفید می باشید، به شما پیشنهاد می کنیم ورزش کراس فیت را در باشگاه ورزشی سعادت آباد حتما امتحان کنید.

همچنین اگر مبتدی هستید بهتر است برای انجام حرکات کراس فیت به باشگاه ورزشی پارت نوین واقع در شهرک غرب مراجعه کنید تا برنامه‌های تمرینی اختصاصی دریافت کنید.