چه ورزش رزمی قد را بلند می کند؟

چه ورزش رزمی قد را بلند می کند؟

چه ورزش رزمی قد را بلند می کند؟ قد یکی از آن ویژگی های فیزیکی شخص است که همیشه مورد توجه قرار می گیرد و نمی توان آن را نادیده گرفت. قد خوب اعتماد به نفس را افزایش می دهد و شخصیت کلی فرد را نیز بهبود می بخشد. با این حال، همه ما قدهای متفاوتی داریم که هر انسانی را خاص می کند. انجام بعضی از ورزش های رزمی و همچنین داشتن یک رژیم غذایی مناسب می تواند در افزایش قد نقش چشمگیری داشته باشد. با ما همراه باشید قصد داریم شما را با این ورزش ها بیشتر آشنا کنیم.

هنرهای رزمی چگونه به رشد شما کمک می کند؟

در حالی که هنرهای رزمی در درجه اول به عنوان وسیله ای برای دفاع از خود و رشد شخصی شناخته می شود، اما به طور غیرمستقیم در رشد قد تاثیر دارد. این ورزش ها از فوایدی مانند بهبود وضعیت بدن، تقویت قدرت مرکزی، تحریک تولید هورمون رشد و غیره برخوردار هستند. اما به یاد داشته باشید که قد در درجه اول توسط ژنتیک و عوامل دیگر تعیین می شود.

با این حال پرداختن به انواع ورزش های رزمی در باشگاه معروف پارت نوین به این دلیل که باعث تحریک هورمون های رشد فرد می شود می تواند بر قد وی  تأثیر مثبتی بگذارد. بنابراین، افراد جوان با انجام این ورزش می توانند تأثیرات مثبت تمرینات رزمی را بر روی قد خود تجربه کنند. به مرور زمان فعالیت هنرهای رزمی، رژیم غذایی سالم، خواب کافی و دریافت کافی کلسیم، پتاسیم و ویتامین D ممکن است قد فرد را افزایش دهد. بر همین اساس، بهترین راهکار برای شما این است که ورزش های رزمی مختلف را با استراتژی های متنوعی ترکیب کنید تا بتوانید پتانسیل رشد قد را به حداکثر میزان آن برسانید.

آیا بعد از بلوغ قد افزایش می یابد؟

پایان بلوغ نقطه اوج رشد بدن انسان است و به گفته کارشناسان 80 درصد توسط عوامل ژنتیکی تعیین می شود. 20 درصد باقیمانده به عوامل محیط زیستی از جمله عوامل تغذیه ای و مشکلات سلامتی نسبت داده می شود. همین امر منجر شده، تعداد زیادی از پزشکان این نظر را بیان کنند که بعد از گذشت سن 21 سالگی، رشد بیشتر قد شخص دیگر ممکن نباشد. با این حال، روش های علمی ثابت شده، برای افزایش چند اینچ قد وجود دارد که بسیاری از افراد به دنبال آن هستند.

یکی از این روش ها افزایش طول استخوان بوده که در سال های اخیر محبوبیت آن افزایش یافته است. این عمل شامل شکستن استخوان درشت نی و ثابت کردن دو وسیله فلزی به پاها با استفاده از پیچ های کشیده می شود. البته این جراحی یک جایگزین بسیار پرخطر و پرهزینه است، به همین دلیل بوده که اصولاً باید فقط برای اصلاح  ناهنجاری های ژنتیکی اعمال شود. برای جلوگیری از چنین روش‌ های افراطی، ما جایگزین بسیار سالم ‌تر و طبیعی ‌تری را به شما پیشنهاد می ‌کنیم و آن حرکات رزمی و تمرینات بدنی است.

ورزش های موثر در افزایش قد

برخی از هنرهای رزمی معروف را معرفی خواهیم کرد و به تاثیر آن ها در افزایش قد می پردازیم.

نقش کاراته در قد شما

به گفته دانشمندان، ورزش های شدید مانند کاراته باعث ترشح هورمون های اضافی موثر در افزایش  قد می شود. کاراته و سایر فعالیت ‌های سخت بدنی به ایجاد استخوان‌ های قوی‌ تر کمک می ‌کنند که ممکن است در رشد شما تاثیر گذار باشند. اگرچه ژن ها تعیین کننده اندازه قد شما هستند اما کاراته نیز می تواند این روند را تسهیل کند. تمرینات فشرده این ورزش در باشگاه بدنسازی غرب تهران تحرک شما را افزایش داده و علل افزایش قد را تحریک می کند. افرادی که کاراته تمرین می کنند، وضعیت بدنی خوبی دارند و بعد از تمرین منظم  دچار قوز کمر نخواهند شد. در نتیجه، همیشه پشتی صاف خواهند داشت و این احساس را به آن ها می دهد که قدشان بلند است.

جودو

جودوکاران تمرینات متعددی را انجام می دهند که به انعطاف پذیری و رشد آن ها کمک می کند. تمرین اسکات در جودو قدرت پاهای شما را افزایش می دهد و تمرینات دیگر آن قدرت بالاتنه و وضعیت ستون فقرات و گردن شما را بهبود می بخشند. گردن، باسن، شکم و شانه ها در طول تمرین جودو تقویت می شوند که به شما وضعیت و تعادل خوبی می دهد.

تکواندو

می ‌توان گفت با کمک ورزش تکواندو عضلات دو سر و سه سر شانه ها، گردن و پشت را می‌ توان تقویت کرد. فعالیت های بدنی مانند تکواندو در تقویت هورمون های نقش برجسته ای دارند. علاوه بر این امر  این حرفه ورزشی قادر است به ترشح هورمون های بیشتر که موثر در افزایش قد هستند کمک کند. این هورمون ها به نوبه خود قادر خواهند بود که به افزایش قدتان به میزان قابل توجهی کمک کنند.

تکواندو یک هنر رزمی کره‌ ای بوده که به‌ خاطر تکنیک ‌های پا زدن و حرکات آکروباتیک که منجر به افزایش انعطاف ‌پذیری و بهبود عملکرد کلی بدنی می شود شهرت دارد. با تمرین منظم ضربات، ایستادن و فرم‌ ها، می ‌توانید ماهیچه‌ های پا را قوی کنید، وضعیت بدن را بهبود ببخشید و ستون فقرات را در حالت ایده آل نگه دارید.

تکواندو

پیلاتس

پیلاتس نیز فعالیتی پر از حالت ‌ها و حرکات کششی کامل برای به دست آوردن قابلیت ارتجاعی در عضلات است. این ورزش به تصحیح وضعیت بدن کمک کرده و با کمک آن ساختارهای استخوانی به خوبی مرتب و هم تراز می شوند. همچنین تمرین منظم در نتیجه فعالیت عمیق عضلات داخلی و کشش ستون فقرات به دستیابی به وضعیت زیبای بدن کمک می کند. در نتیجه رشد افزایش می‌ یابد، وضعیت صحیح بدن شکل می ‌گیرد و وضعیت ستون فقرات به تدریج اصلاح می ‌شود.

آیا انجام هنرهای رزمی مختلف قد شما را بلندتر می کند؟

باید اذعان کرد که هیچ پاسخ قطعی برای این سوال وجود ندارد. با این حال، یک چیز مسلم است ورزش هایی مانند کاراته، تکواندو، جودو و سایر هنرهای رزمی مطمئناً تأثیر مثبتی بر قد و سلامت کلی شما خواهند داشت.

پرداختن به انواع ورزش های رزمی به این دلیل که باعث تحریک هورمون های رشد می‌ شود می تواند در افزایش قد افراد تأثیر بگذارند. بر همین مبنا، انجام ورزش‌ های شدید می تواند به میزان چشمگیری تأثیر مثبت بر بهبود کلی کیفیت خواب افراد داشته باشند. اما مهم ترین چیزی که باید در مورد قد  بدانید این است که از نظر ژنتیکی تعیین می شوند. یک مطالعه نشان داد که اگر کودکان به تمرینات بدنی مانند کاراته بپردازند، می تواند منجر به افزایش 1.47 درصدی قد آن ها شود.

دلایل علمی نشان دهنده افزایش قد با انجام  ورزش

اکنون با بررسی دلایل علمی مختلف افزایش قد با انجام  حرکات ورزشی را به طور کلی بررسی می کنیم تا بیشتر با آن ها آشنا شوید.

کشش و انبساط عضلات

اساسا با انجام حرکات ورزشی مختلف کشش و گسترش در ماهیچه ‌های شما اتفاق می ‌افتد. کشش روزانه ماهیچه ها به افزایش قد شما کمک می کند. گسترش و کشش در بافت‌ های نرم رباط ها و ماهیچه ها با انجام حرکات ورزشی مختلف صورت می ‌گیرد و در افزایش انعطاف پذیری بدن نقش دارد. علاوه بر این، می تواند خطر آسیب دیدگی شما را کاهش دهد، به درد پس از ورزش کمک کند و عملکرد ورزشی شما را افزایش دهد. دو نوع کشش پویا و الاستیک در هنرهای رزمی رایج است. 80 درصد رشد هر فرد معمولاً به وراثت و عوامل ژنتیکی وی بستگی دارد. با این حال، نباید از این نکته غافل شوید که انجام حرکات کششی به میزان قابل توجهی در افزایش قد شما تاثیرگذار خواهد بود.

ترشح هورمون های رشد

ترشح هورمون رشد نقش بسیار مهمی در توده عضلانی، رشد کلی فرد و تراکم استخوان ‌های وی دارد. درگیر شدن در فعالیت های بدنی شدید، مانند ورزش های رزمی، می تواند تولید هورمون های رشد را در بدن تحریک کند. یکی از عواملی که می ‌تواند ترشح هورمون رشد را افزایش دهد انجام حرکات ورزشی است. ورزش های رزمی شدید به تحریک هورمون ‌های رشد (هورمون سوماتوتروفیک) کمک می‌ کند که در نهایت باعث افزایش قد و سلامت کلی شما می شود.

بهبود وضعیت بدن

تمرین هنرهای رزمی باعث می شود که دائماً  کمر خود را صاف نگه دارید و ستون فقرات خود را خم کنید. این کار ممکن است چند سانت به قد شما اضافه کند و به جلوگیری از ناهنجاری های ستون فقرات که می تواند رشد را متوقف کند، کمک کند. بهبود وضعیت بدن می تواند پتانسیل قد طبیعی شما را به حداکثر برساند. علاوه بر این امر باید ذکر کرد که ایجاد یک هسته قوی با کمک ورزش های رزمی می تواند تاثیرات مثبتی بر ستون فقرات شما بگذارد. مانع فشردگی مهره‌های کمر شده و در بهبود وضعیت آن ها نقش دارد. در نتیجه، به طور بالقوه می تواند به رشد مطلوب قد کمک کند.

آسایش روانی

جدا از فواید فیزیکی، هنرهای رزمی به توسعه تمرکز، عزم و استقامت کمک می کند. در واقع زمانی که ذهن آرامی داشته باشید یک سبک زندگی سالم همراه با خواب کافی و تغذیه عالی انتخاب می کنید. سبک زندگی سالم برای رشد مطلوب در طول سال‌ های رشد بسیار مهم هستند.

فواید هنرهای رزمی

پرداختن به حرکات رزمی مختلف زیر نظر مربی علاوه بر اینکه در بلند کردن قد اشخاص تاثیر می ‌گذارد می ‌تواند بر روی بدن اثرات مثبت دیگری نیز به همراه داشته باشد.

  • هنرهای رزمی به شما کمک می کند تا سلامت جسمی و روانی را تجربه کنید.
  • در کلاس های این ورزش های محبوب باشگاه پارت نوین، به شما خویش داری و اهمیت رفتار با نزدیکان و دیگر افراد را آموزش خواهند داد.
  • هنرهای رزمی نه تنها به شما کمک می کند تا اعتماد به نفس داشته باشید بلکه در کاهش وزن نیز نقش مهمی ایفا می کند. تمرینات با شدت بالا کالری را می سوزاند که در نهایت وزن بدن شما را کاهش می دهد.
  • در صورتی که شما احساس افسردگی، ناامنی یا هر نوع ناراحتی روحی دارید، این ورزش قادر است عزت نفستان را به میزان قابل توجهی افزایش دهد‌.

عوامل موثر بر قد

دانشمندان تحقیقات زیادی انجام داده اند تا بفهمند چه عواملی بر روی قد تاثیر می گذارند.

ژن ها

همه ما می دانیم که ژنتیک و ویژگی های ارثی تعیین کننده حیاتی قد ما هستند. ژن ‌های ما که از والدین به ارث رسیده ‌اند، پایه‌ ای برای پتانسیل رشد ما ایجاد می ‌کنند. صفحات رشد، همچنین به عنوان صفحات اپی فیزیال شناخته می شوند، نقش مهمی در رشد عمودی در دوران کودکی و نوجوانی دارند. این لایه های نازک غضروف در انتهای استخوان های بلند ما قرار دارند.

آن ها با تولید بافت استخوانی جدید، باعث افزایش طول استخوان می شوند. با این حال، هنگامی که صفحات رشد بسته و جوش می‌ خورند، معمولاً در سنین 18 تا 20 سالگی برای زنان و 20 تا 22 سالگی برای مردان، رشد بیشتر قد محدود می ‌شود. همچنین هورمون ها با ترویج تولید مثل و بازسازی سلول ها به تحریک رشد کمک می کنند. بر کسی پوشیده نیست که ژن های هر شخص مهم ترین مورد در تعیین قد او هستند.

تغذیه

علیرغم اینکه ژن ها حدود هشتاد درصد قد شما را تعیین می کنند، هنوز عوامل دیگری وجود دارند که می توانند تفاوت قابل توجهی ایجاد کنند. یکی از این موارد تغذیه است. یک رژیم غذایی خوب تمام ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن را در اختیار شما قرار می دهد. برای رشد قد داشتن یک رژیم غذایی حاوی ویتامین سبزیجات، پروتئین، کلسیم و مصرف میوه‌ ها ضروری است.

خواب

این مورد ممکن است تعجب آور باشد، اما خواب نقش مهمی در قد شما دارد. هنگام خواب، بدن شما تحت ترمیم بافت و ترشح هورمون رشد قرار می گیرد که به رشد قد کمک می کند. بدن شما بیشتر مراحل رشد و ترمیم خود را در حالت استراحت انجام می دهد. در زمان خواب بدن شما تمام هورمون هایی را ترشح می کند که به بهبود قد شما کمک می کنند.

همین امر منجر شده که زود در شب فوق العاده مهم باشد و مورد تاکید قرار گیرد. داشتن یک الگوهای کافی و همچنین ثابت به میزان قابل توجهی می تواند به شما کمک کند رشد خوبی داشته باشید. بنابراین، مطمئن شوید که ساعات توصیه شده برای گروه سنی خود را در طول شبانه روز را به خوابیدن اختصاص دهید.

ورزش و قد

تحقیقات بسیار زیادی تاکنون بر روی اثرات ورزش کردن بر روی قد اشخاص مختلف صورت گرفته است. با این حال هنوز پاسخ قطعی برای این سوال که ورزش می‌ تواند در افزایش قد نقش داشته باشد وجود ندارد. با این حال بسیاری از دانشمندان تاکید دارند که ورزش می ‌تواند منجر به تحریک هورمون‌ های رشد و افزایش قد شود. علاوه بر این امر باید ذکر کرد که انجام حرکات ورزشی مانع افزایش قد نمی ‌شود و در واقع تحریک کننده رشد و افزایش آن است.

آیا هنرهای رزمی مانع رشد می شوند؟

قطعاً پاسخ این سوال خیر است، هنرهای رزمی مانع رشد نمی شوند. در افراد زیر 18 سال انجام حرکات ورزشی مختلف می ‌تواند تسهیل کننده رشد آن ها باشد. بدون شک بعد از بالغ شدن فرد رشد آن محدود خواهد شد. اما اگر جوانان خوب غذا بخورند، خوب بخوابند و ورزش های رزمی انجام دهند، ممکن است به آن ها کمک کند تا 1.5٪ قد بلندتر شوند. بر همین مبنا می توان گفت یکی از تفکرات نادرست این بوده که این ورزش ها یک مانع برای افزایش قد افراد هستند.

اهمیت انجام تمرینات رزمی زیر نظر مربی

اگر شما حرکات رزمی را بدون آموزش انجام دهید به بدن خود آسیب وارد می ‌کنید. علاوه بر این امر برای رسیدن به اهداف مختلف مانند افزایش قد ورزش کردن زیر نظر مربی توصیه می ‌شود. افرادی که به دنبال افزایش قد هستند نیز باید تمرینات را به درستی و با راهنمایی مربی انجام دهند. معمولاً مربیان برای افزایش قد حرکات کششی را به ورزشکاران آموزش می دهند که فوق العاده سودمند هستند.

کشش های پویا و ایستا که کمر، همسترینگ، خم کننده های لگن و عضلات ساق پا را هدف قرار می دهند، می توانند به ظاهر بلندتر و افزایش قد کلی کمک کنند. بر همین اساس مربیان توصیه می کنند حرکات کششی را بخشی از روتین گرم کردن و خنک کردن خود قبل و بعد از جلسات هنرهای رزمی قرار دهید. ضروری است با یک مربی هنرهای رزمی که در رشد قد تخصص دارد و می تواند یک برنامه آموزشی سفارشی طراحی کند صحبت کنید.

توصیه های سنی

رعایت برخی نکات با توجه به سن به شما کمک می کند که بتوانید سریع تر قد خود را بلند کنید.

رده سنی 4 تا 10

دوران کودکی به عنوان دوره رشد و نمو بدن شناخته می شود. بنابراین، تمرین هنرهای رزمی می تواند به عادات وضعیت بدنی سالم، هم ترازی مناسب بدن و بهبود انعطاف پذیری کمک کند و به طور بالقوه رشد قد را افزایش دهد. با این حال، مطمئن شوید که در کلاس ‌های متناسب با سن که بر روی تکنیک ‌های اساسی، هماهنگی و سرگرمی تمرکز می ‌کنند به جای تمرینات بدنی شدید، شرکت کنید.

رده سنی 11 تا 18

شرکت در کلاس های هنرهای رزمی باشگاه بدنسازی خصوصی در دوران نوجوانی می تواند مزایای بیشتری برای رشد قد داشته باشد. ورزش هایی که بر تمرین‌ های کششی، تمرینات انعطاف‌ پذیری و اصلاح وضعیت بدن تأکید دارند، می‌ توانند تأثیر مثبتی بر سلامت کلی اسکلت بدن داشته باشند و پتانسیل رشد را به حداکثر برسانند. تکواندو، تای چی و یوگا به ویژه برای این گروه سنی مناسب هستند.

بالای 18

در حالی که هنوز می توان از هنرهای رزمی در بزرگسالی لذت برد و تمرین کرد، تأثیر بالقوه بر رشد قد به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. زیرا اکثراً طبق ژنتیک به حداکثر پتانسیل قد خود رسیده اند. اما باید اذعان کرد که انجام ورزش ‌های رزمی در این سنین تاثیرات روحی و جسمی مختلفی مانند سلامت قلبی عروقی، کاهش استرس، افزایش انعطاف پذیری و قدرت بدن را به همراه دارد.

در آخر

اگرچه هنرهای رزمی به طور مثبت به قد شما کمک می کند، اما وراثت یکی از عوامل غالب در این زمینه است. در درجه اول، ژن های شما تعیین کننده قد هستند، با این حال، می توانید با کشش منظم ماهیچه های خود، چند سانت به قدتان اضافه کنید. کاراته و سایر ورزش ‌های پر فشار به ساخت استخوان ‌های قوی ‌تر کمک می‌ کنند که می ‌تواند به طور غیرمستقیم به افزایش قد شما نیز تاثیر گذار باشد. بر همین اساس شما در باشگاه ورزشی پارت نوین می توانید این ورزش ها را به خوبی آموزش ببینید.