فانکشنال فیتنس

فانکشنال فیتنس یک طبقه بندی از تمرین است که بدن را برای حرکات و فعالیت های واقعی آماده می کند همچنین به عنوان تمرین عملکردی یا حرکت عملکردی شناخته می شود، فانکشنال فیتنس ماهیچه های شما را برای کار کردن با هم می آزماید و با شبیه سازی حرکات مشترکی که می توانید در خانه، محل کار یا در ورزش انجام دهید، ماهیچه ها را آماده می کند. فانکشنال فیتنس، عملکردی بر ساختن بدنی است که قادر به انجام فعالیت های زندگی واقعی در موقعیت های واقعی می باشد نه فقط بلند کردن مقدار وزن در یک وضعیت ایده آل ایجاد شده توسط دستگاه بدنسازی به عنوان مثال، شما می توانید بیش از ۲۰ کیلو وزنه را در ورزشگاه بلند کنید، اما وقتی می خواهید یک چمدان را در عقب ماشین خود بگذارید به سختی این کار را انجام می دهید. اگر این موارد برای شما پیش آمده است یعنی زمان آن فرا رسیده که تمرینات فانکشنال فیتنس را در برنامه روزانه خود بگنجانید.

فانکشنال فیتنس

مؤلفه های فانکشنال فیتنس

چند مؤلفه برای فانکشنال فیتنس وجود دارد، قبل از اینکه بتوانید آزادانه در زندگی روزمره خود بدون آسیب حرکاتی انجام دهید باید اصول اولیه را به کار بگیرید این ها شامل تعادل، هماهنگی، قدرت، دامنه حرکت و تحرک است. رعایت کردن این جنبه ها از آموزش فواید بی شماری خواهد داشت که به زندگی روزمره شما ترجمه می شود در این ورزش حرکاتی مانند راه رفتن، آهسته دویدن، دویدن، دوی سرعت، پریدن، بلند کردن، هل دادن، کشیدن، خم شدن، چرخش، ایستادن در حین تمرین روز به روز آسان تر می شود.

آیا ورزش فانکشنال برای شما مناسب است؟

در هر نوع ورزش جدید، مهم است که با سرعت مبتدی شروع کنید تا به راحتی آن را انجام دهید. اگر ورزش فانکشنال شبیه چیزی است که به آن علاقه دارید، مهم است روشی را که در آن تمرینات را کامل انجام می دهید در نظر بگیرید. در حالی که ممکن است بدون نظارت مربی در انجام این ورزش موفق شوید اما در صورت تغییر تمرین، نمی توانید آن را به راحتی و به شکلی صحیح انجام دهید. باشگاه پارت نوین با استفاده از مربیان حرفه ای یکی از مجهزترین باشگاه های بدنسازی بانوان است و یکی از کلاس های فعال آن، کلاس فیتنس می باشد. شما می توانید با ثبت نام در این کلاس ها به بدن خود قدرت و انرژی لازم را تزریق نمایید. باشگاه بدنسازی بانوان تهران توصیه می کند با تمریناتی شروع کنید که فقط از وزن بدن خود برای مقاومت کمک می گیرید. شما می توانید ورزش هایی که تناسب اندام بیشتری را در بدنتان پدید می آورند و با این سبک تمرین سازگار می شوند، به تمرینتان اضافه کنید. آموزش عملکردی باید به صورت فردی اجرا شود زیرا تمرینات برای هر فرد طراحی می شود تا از طریق استفاده از آن به اهدافش دست یابد در حالی که کلاس های تناسب اندام گروهی ممکن است برای برخی مفید باشد یک برنامه فردی موفقیت شما را از طریق تقویت نقاط ضعف خاص و انجام تمرینات با هدف شما تضمین می کند. هر روشی را که در نهایت انتخاب کنید، فانکشنال فیتنس مطمئناً عملکرد شما را در داخل و خارج از ورزشگاه بهینه خواهد کرد.

تاریخچه فانکشنال فیتنس

قبل از اینکه فانکشنال فیتنس حتی نامی داشته باشد همه اجداد ما این کار را انجام می دادند اگر صادق باشیم قبل از دوران مدرن، فانکشنال فیتنس اساساً تنها نوعی تناسب اندام بود. انسان های باستان با شکار و جمع آوری اشیا زنده می ماندند و اگر نمی توانستند به اندازه کافی سریع باشند و یا به اندازه کافی قوی باشند که بتوانند از سلاح های خود استفاده کنند، زنده نمی ماندند این گونه بود که نسل بشر در طول هزاران سال زندگی می کرد و بدن ما با محیط و کارهایی که برای زنده ماندن باید انجام می دادیم سازگار شد.

فانکشنال فیتنس چیست؟

فانکشنال فیتنس نوعی ورزش است که از زندگی روزمره شما پشتیبانی می کند، فانکشنال حرکاتی مانند راه رفتن، هل دادن، کشیدن، خم شدن، چمباتمه زدن و غیره است. ورزش فانکشنال چیزی است که در همه ما ریشه دارد بدن ما با این هدف توسعه یافته است که همه با هم کار کنند تا بتوانند تمام حرکات و وظایف خود را انجام دهند. جداسازی گروه های عضلانی خاص برای افزایش حجم چیزی نبود که بدن ما به طور طبیعی برای آن ساخته شود. ورزش امروزه به شدت تحت تأثیر دوران طلایی بدنسازی قرار گرفته و به همین دلیل است که بیشتر سالن های ورزشی تجاری مملو از دستگاه ها هستند. مشکل ماشین ها این است که آن ها برای هدف قرار دادن عضلات شما در انزوا طراحی شده اند و قرار نیست بدن شما اینگونه عمل کند، باید شما را نسبت به وزن بدنتان قوی تر کند وزنه های آزاد و تمرینات با وزن بدن برای بهبود هماهنگی، ثبات و قدرت نسبت به وزن بدن شما در اولویت می باشند.

آنچه که درباره ورزش فانکشنال یا تناسب اندام عملکردی مدرن می دانیم بر پایه هایی که ریشه در توانبخشی و درمان دارد ایجاد شده است. فیزیوتراپیست ها و کاردرمانگران براساس آموزش عملکردی برای اصلاح و بازآموزی بیماران مبتلا به اختلالات حرکتی استفاده می کنند حتی اگر بیماران از هر طریقی اعم از تصادف، جراحت، جراحی یا صرفاً ناتوانی های حرکتی اولیه آسیب دیده باشند، آموزش عملکردی برای بیماران تجویز داده می شود تا به آن ها کمک کنند نقاط ضعف خود را اصلاح کرده و زندگی کامل تری داشته باشند به عنوان مثال اگر فردی تحت عمل جراحی قرار گیرد که بر تحرک لگن او تأثیر بگذارد تمریناتی شبیه فعالیت هایی که در خانه یا محل کار انجام می دهد به او کمک می کند تا با موفقیت به زندگی خود بدون آسیب بازگردد. اگر آن فرد دارای فرزند باشد، تمرینات او به سمت بلند کردن متوسط و تحرک عالی در ناحیه آسیب به هدف قرار می گیرد، ویکی پدیا این نکته را تکرار می کند که این روش برای درمان همیشه براساس هر فرد در نظر گرفته می شود.

اعضای تناسب اندام عملکردی

تناسب اندام عملکردی علاوه بر اینکه شما را به عنوان یک فرد قوی تر می کند کارایی بیشتری دارد و شامل فوایدی برای سلامتی، زندگی روزمره و عملکرد ورزشی شما می شود بیایید به پنج مورد از مزایای اصلی تناسب اندام عملکردی در باشگاه پارت نوین نگاهی بیندازیم:

  • بهبود زندگی روزمره: عملکرد کلی بدن افزایش قدرت و استقامت عضلانی، پایداری بدن را برای فعالیت ‌های روزمره زندگی افزایش می دهد. در مقایسه با تمرینات معمولی، تعداد کاربران تناسب اندام عملکردی بیشتر از هر تمرین دیگری هستند زیرا در واقع حرکاتی را هدف قرار می دهند که ما هر روز آن ها را انجام می ‌دهیم علاوه بر این، کلاس فیتنس به دلیل عامل کاهش استرس، کیفیت کلی زندگی را بهبود می بخشد. این نوع آموزش معمولاً سرگرم کننده تر از سایر آموزش هاست زیرا شما اساساً برای زندگی روزمره خود تمرین می کنید.
  • حافظه عضلانی بیشتر: شما با انجام تمرینات تناسب اندام عملکردی منظم، نه تنها عضله و قدرت مرکزی را می‌سازید بلکه در واقع مغز را نیز تمرین می ‌دهید و به عنوان دیگر آن را تقویت می‌کنید.
  • افزایش بهبودی، هماهنگی، پذیرش، قدرت عضلانی و چابکی: همه این مؤلفه ‌ها باعث می شوند که شما قدرت بیشتری داشته باشید تا کارهای روزمره خود را با انرژی بیشتری انجام دهید همچنین عملکرد شما را در فعالیت ‌های فیزیکی تفریحی که از انجام آن ها لذت می ‌برید، بهبود می ‌بخشد مانند دوچرخه ‌سواری، پیاده‌ روی، کوه ‌نوردی یا ورزش ‌های گروهی ‌تر مانند بازی فوتبال یا بسکتبال.
  • بهبود شرایط و وضعیت بدن: از آنجایی که تناسب اندام عملکردی به تمرین بدن برای کار کردن با نتیجه هدفمند می پردازد، قدرت و عملکرد کلی بدن شما را بهبود می بخشد. تمرین ماهیچه ها برای مدیریت صحیح وزن نیز باعث کاهش استرس در بدن می شود و به نوبه خود، وضعیت بدن بهبود می یابد.
  • کاهش خطر آسیب: با تقلید از حرکات انجام شده در زندگی روزمره، بدن بیشتر می تواند در برابر عوامل استرس زا مقاومت کند. تمرینات تناسب اندام عملکردی باعث تقویترباط ها می شوند زیرا رباط ها بسیار مستعد آسیب هستند.
  • شکل بهتری پیدا می کنید: آموزش کاربردی یک آموزش هدفمند است اما چنان سرگرم کننده و متنوع است که شما را درگیر می کند. این کار با انجام تمرینات چند مفصلی، ساختن قدرت و عضله به روشی کاربردی و متعادل، کل بدن شما را به کار می ‌گیرد به همین دلیل پایدار است و شما در درازمدت شاهد پیشرفت هایی خواهید بود.

در حالی که این لیست تنها یک لیست عادی از مزایا می باشد، به راحتی می توان درک کرد که فانکشنال فیتنس چقدر می تواند برای سلامتی شما مفید باشد. شاید برایتان این سؤال پیش بیاید که هدف آموزش عملکردی چیست؟ در اینجا به طور خلاصه می توان به این موارد اشاره کرد: ارتقا نحوه حرکت و عملکرد بدن، بهبود قدرت در الگوهای حرکتی و افزایش عملکرد فیزیکی بدن.

 مزایای فانکشنال فیتنس

فانکشنال فیتنس چه تفاوتی با سایر اشکال ورزشی دارد؟

فانکشنال فیتنس به گونه ای طراحی شده است که شما را برای تمام جنبه های زندگی خود آماده کند، نه فقط برای بلند کردن وزن های سنگین در باشگاه. اگر می توانید در باشگاه بدنسازی یک اسکوات سنگین وزن بزنید اما هنگام راه رفتن از ماشین تا درب جلو نفستان بند می آید فانکشنال فیتنس می تواند پاسخگوی نیاز شما باشد. این سبک تمرین در باشگاه بدنسازی سعادت آباد به شما کمک می کند تا به ورزشکاری قوی تر تبدیل شوید. سه سبک اصلی تمرین وجود دارد که با تناسب اندام عملکردی رقابت می کنند آن ها تمرینات وزنه معمولی با دستگاه، کلاس های گروهی و بدنسازی می باشند.

تناسب اندام عملکردی در مقابل تمرین با وزنه

ابتدا بیایید نگاهی به تمرینات وزنه معمولی با دستگاه بیندازیم، شما باید در باشگاه پارت نوین تمرین با وزنه را با مقدار مشخصی از وزن در یک وضعیت ایدهآل تنظیم کنید این به شما آموزش می دهد که در گروه های عضلانی ایزوله عضله بسازید مهم ترین ویژگی های تمرین با وزن سنتی به شرح زیر است:

• هر بار روی یک عضله تمرکز می کند

• وضعیت نشسته یا حمایت شده

• سرعت حرکت آهسته برای تکرارهای تمرینات دستگاهی

• به حرکات زندگی روزمره مربوط نیست

• دامنه حرکت محدود شده است

در حالی که زمان و مکانی برای وزنه برداری وجود دارد، ورزش فانکشنال این ویژگی را ندارد به عنوان مثال خم شدن، شما را برای جنبه های دیگر زندگی مانند برداشتن یک کودک، پرستاری که بیمار را به تخت دیگری منتقل می کند یا یک نجار که تمام روز خمیده کار می کند، آماده می کند اما کار با دستگاه که شما در آن روی صندلی نشسته اید و سینه خود را روی پدها فشار داده اید و دو اهرم را به عقب می کشید تنها بدن را تقویت می کند.

فانکشنال فیتنس در مقابل کراس فیت گروهی

همانطور که قبلاً گفته شد تمرینات تناسب اندام عملکردی زمانی موفق تر است که به صورت فردی انجام شود. تطبیق برنامه برای فرد کلید حل هرگونه نقص حرکتی و همچنین اطمینان از تحقق اهداف شماست. در کراس فیت گروهی، هیچ تضمینی برای اینکه فرد از فرم و وزنه درست استفاده می کند وجود ندارد. در حالی که حرکات انجام شده در برخی از کلاس های تناسب اندام گروهی را می توان به عنوان تمرین عملکردی طبقه بندی کرد، اما رسیدن به هدف اصلی پشت این سبک برنامه نویسی غیرممکن است. فانکشنال فیتنس باید به شیوه ای فردی صورت گیرد تا نتایج بهینه شود. با این اوصاف، برخی از تمرینات گروهی وجود دارند که به دلیل انجام حرکات عملکردی، خود را به عنوان کلاس های تناسب اندام عملکردی نام گذاری می کنند. باشگاه بدنسازی خصوصی غرب تهران به طور خاص برای تناسب اندام کاربردی طراحی شده است. هر کاربر برنامه مخصوص به خود را دریافت می کند و از طریق تمریناتی که مربیان حرفه ای به کاربر آموزش می دهند هر روز به هدف خود نزدیک تر می شود.

فانکشنال فیتنس در مقابل بدنسازی

در حالی که بدنسازی سنتی با تناسب اندام عملکردی متفاوت است، بدنسازی مدرن دارای شباهت هایی به تمرینات عملکردی است. بدنسازی نوعی تمرین با وزنه است که همراه با تمرین های تغذیه ای صحیح برای تغییر شکل یا فرم بدن فرد اعمال می شود. باشگاه بدنسازی بانوان شهرک غرب به طور معمول تمرینات بدنسازان را بر روی ساخت گروه های عضلانی خاص متمرکز می کنند تا به توده عضلانی دست یابند و درصد چربی بدن را کاهش دهند. بزرگ ترین تفاوت بین بدنسازی و فانکشنال فیتنس این است که کاربران تنها برای کارکرد خود روی صحنه تمرین می کنند. نحوه تمرین آن ها در باشگاه بدنسازی خصوصی غرب تهران معمولاً شامل تمرین برای زندگی روزمره نمی شود علاوه بر این، بدنسازان بیشتر در معرض آسیب هستند. بسیاری از روتین های بدنسازی برخی از عضلات تثبیت کننده کوچک تر که در تمرینات کلاس فانکشنال مورد تأکید قرار می گیرند را نادیده می گیرد. تمرکز بر ساختن توده در گروه های عضلانی بزرگ خاص باعث می شود فرد در زندگی روزمره خود هنگام انجام کارهای معمولی مستعد آسیب دیدگی شود. در حالی که آن ها تفاوت های خود را دارند، می توان کراس اوور را بدنسازی عملکردی نامید. بدنسازی عملکردی راهی برای ساختن بدنی محکم، اصلاح الگوهای حرکتی بد، افزایش حجم تمرین، ایجاد قدرت در تعادل، استفاده از کار ایزوله و سرعت برای رسیدن به هدف توصیف می شود. اگر به دنبال محیطی تمیز و آرام برای اجرای ورزش فانکشنال هستید می توانید با مراجعه به وب سایت پارت نوین و از طریق شماره های موجود در آن برای ثبت نام کلاس فانکشنال اقدام نمایید.

آیا تمرینات عملکردی بهتر از بدنسازی است؟

تمرینات عملکردی بسیار بیشتر از تمرینات کاردیو یا بدنسازی در حالت ثابت چربی می سوزاند زیرا کل بدن شما در حال حرکت است. ترکیب حرکات چند سطحی، چند مفصلی و چند ماهیچه ای به معنای چربی سوزی بالا و همچنین تناسب اندام همه جانبه است.

متضاد تناسب اندام عملکردی چیست؟

نقطه مقابل تمرینات تناسب اندام عملکردی، تمرینات غی عملکردی است. همان طور که معمولاً در تمرینات بدنسازی مشاهده می کنید، تمرینات غیرعملکردی در یک زمان روی یک عضله متمرکز می شوند. تناسب اندام عملکردی در عوض بر روی عضلات و حرکات مفاصل متعدد تمرکز می کند تا مؤثرترین و کارآمدترین تمرین برای کل بدن باشد.

تناسب اندام عملکردی چیست و روی چه مولفه هایی تمرکز دارد؟

برنامه های تناسب اندام عملکردی شامل تمام عناصر کلیدی تناسب اندام انسان خواهد بود که عبارتند از: قدرت عضلانی، قدرت و استقامت، تناسب اندام قلبی عروقی، تعادل و هماهنگی، دامنه حرکت، انعطاف پذیری و تحرک می باشد علاوه بر این، باید انواع حرکاتی که انجام می دهید را نیز در نظر بگیرید. کلاس فانکشنال به ورزشی اشاره دارد که به شما در انجام فعالیت های روزمره کمک می کند مانند: بلند شدن از روی زمین، حمل اجسام سنگین و گذاشتن وسیله ای در قفسه.

هدف اصلی تمرینات عملکردی چیست؟

تمرینات عملکردی موجب بهبود قدرت و ثبات در حرکات مختلف می شود به همین دلیل مفاصل بهتر محافظت می شوند و ماهیچه ها در برابر آسیب های رایج مانند کشیدگی ها مقاوم تر می مانند.

آیا ورزش فانکشنال برای قشر خاصی مناسب است؟

جواب خیر است زیرا در ورزش فانکشنال فرد براساس توانایی ها و مهارت های خود برنامه ورزشی را دریافت می نماید تا بتواند گام به گام به هدف خود نزدیک تر شود.