تی آر ایکس بیشتر لاغر می کند یا بدنسازی

تی آر ایکس بیشتر لاغر می کند یا بدنسازی

تی آر ایکس بیشتر لاغر می ‌کند یا بدنسازی؟ سبک زندگی امروزی و عدم تحرک منجر شده بسیاری از افراد دچار افزایش وزن شوند. اما هر دو این حرفه های ورزشی می ‌توانند در سوزاندن کالری و چربی سوزی شما نقش داشته باشند. با این حال باید بررسی کنید پرداختن به کدام یک منجر به چربی سوزی بیشتر می شود. اگر به دنبال کالری سوزی هستید با ما همراه باشید تا با بررسی این ورزش ها گزینه مناسب تر برای کاهش وزن را به شما پیشنهاد دهیم.

معرفی ورزش تی آر ایکس

تی آر ایکس در بین جوانان محبوب است و هر ساله افراد بسیاری به پرداختن به این ورزش ترغیب می شوند. این نوع ورزش می تواند گزینه ای عالی برای افرادی باشد که می خواهند عضلات بدن خود را تمرین داده و شکل دهند. TRX در اصل برای سربازان ارتش ایالات متحده که نیاز به ورزش در فضاهای محدود داشتند طراحی شده بود.

در این ورزش شما فقط از وزن بدن خود برای عضله سازی استفاده می کنید. در واقع TRX ورزشی برای تمرین کل بدن با استفاده از وزن بدن بدون نیاز به استفاده از هالتر یا تجهیزات بدنسازی است. تمرینات این ورزش با کمک طناب های الاستیک مخصوص انجام می شود که معمولاً به آن ها آویز یا تسمه تعلیق می گویند. در باشگاه پارت نوین تجهیزات مورد نیاز برای انجام تمرینات این حرفه ورزشی فراهم شده است.

معرفی رشته بدنسازی

اصطلاح بدنسازی به ورزشی اطلاق می شود که هدف آن ساخت ماهیچه های متقارن است. علاوه بر به حداکثر رساندن توده عضلانی، دستور کار بدنسازان این بوده که درصد چربی بدن خود را تا حد امکان پایین نگه دارند تا عضلات آن ها به بهترین نحو نشان داده شود. علاوه بر تمرین، رژیم غذایی و سبک زندگی یک ورزشکار بدنسازی نقش عمده ای در دستیابی به ظاهر مطلوب دارد.

بدنسازی ورزشی است که در حال حاضر مرسوم است و در کشور ما طرفداران زیادی دارد. می توان گفت یک ورزش تناسب اندام است و امکان تشکیل عضلات زیبا را میسر می کند. در این حرفه برای به دست آوردن نتایج رضایت بخش، کاری که باید انجام شود تمرین با وزنه و رژیم غذایی پر پروتئین است. معمولاً برای انجام حرکات این حرفه به تجهیزات بخصوصی نیاز خواهید داشت. در باشگاه بدنسازی خصوصی تجهیزات مورد نیاز برای انجام تمرینات این حرفه وجود دارد.

مزیت های TRX برای سلامتی

به گفته متخصصان با انجام تمرین TRX به مدت یک ساعت در باشگاه ورزشی مدرن غرب تهران بسته به عملکرد ورزشی، کالری زیادی می سوزانید. بنابراین، برای کسانی که می خواهند وزن کم کنند، این ورزش پیشنهاد می شود زیرا به کاهش چربی های بدن کمک می کند. ثابت شده است که این ورزش می تواند سایز دور کمر را کاهش دهد و مزیت های دیگری نیز دارد که به آن ها می پردازیم.

کاهش وزن

TRX در حال تبدیل شدن به یک انتخاب محبوب برای افرادی است که به دنبال کاهش وزن هستند. به طور کلی 1 جلسه تمرین TRX در باشگاه های بدنسازی خصوصی به مدت 60 دقیقه تا 400 کالری می سوزاند اما این امر بستگی به نوع ورزش و وضعیت بدن دارد. تی آر ایکس علاوه بر اینکه می تواند وزن را کاهش دهد، دور کمر و درصد چربی بدن را نیز کاهش خواهد داد. زمانی که می خواهید رژیم بگیرید، جدای از ورزش، باید به رژیم غذایی خود نیز توجه کنید. بنابراین، برای اینکه رژیم غذایی شما موثر باشد با یک پزشک متخصص ارتباط بگیرید.

عضله سازی

برای مردان و بانوانی که می خواهند عضله سازی کنند، تمرین TRX می تواند انتخاب مناسبی باشد. تمرینات این ورزش باری را به عضلات وارد می کند تا تعدادی واکنش مانند ضخیم شدن توده عضلانی ایجاد شود. کلید اصلی عضله سازی این است که بار داده شده باید به اندازه کافی باشد که ماهیچه ها را درگیر کند.

هنگامی که این تمرینات به درستی انجام شوند، TRX قدرت عضلانی، انعطاف پذیری ماهیچه ها و استقامت عضلانی را در مقایسه با تمرینات ماهیچه ای معمولی افزایش می دهد. این ورزش می تواند سرعت متابولیسم بدن را افزایش دهد، کالری بیشتری بسوزاند، استخوان ها و مفاصل را تقویت کند و فشار خون را بهبود بخشد.

برای همه سطوح قابل انجام است

یکی دیگر از مزایای TRX نسبت به سایر انواع ورزش ها این است که می توانید شدت جلسه تمرین را تنها با تغییر وضعیت بدن تغییر دهید. با توجه به اینکه تمرینات تی آر ایکس به وزن و گرانش بدن بستگی دارد، تغییر وضعیت بدن می تواند مقاومت عضلانی را افزایش یا کاهش دهد. این چیزی است که باعث می شود این ورزش توسط سطح آماتور تا ورزشکاران حرفه ای انجام شود.

اثرات مثبت بدنسازی بر سلامتی

انجام تمرینات بدنسازی اثرات مثبت متعددی دارد که چند مورد آن را معرفی خواهیم کرد.

افزایش اعتماد به نفس

بدنسازی یک ورزش بدن محور است که جنبه زیبایی در آن در اولویت قرار دارد. مانند همه ورزش ها، افزایش موفقیت در تمرینات منجر به چندین برابر شدن عزت نفس می شود. افزایش اعتماد به نفس به شما کمک می کند بتوانید بسیاری از فعالیت های خود را به بهترین نحو انجام دهید و در جامعه به موفقیت بیشتری دست یابید.

بهبود متابولیسم

از طریق عضله سازی هدفمند با انجام تمرینات استقامتی، تعداد میتوکندری ها افزایش می یابد. میتوکندری ها نیروگاه های سلولی هستند و این امر باعث بهبود متابولیسم بدن می شود‌. در نتیجه هرچه عضله یک فرد بیشتر باشد، کالری بیشتری سوزانده می شود و حفظ وزن بدن آسان تر است.

افزایش قدرت و استقامت

هنگامی که عضلات به طور مکرر با وزنه یا مقاومت تحت فشار قرار می گیرند، فیبرهای عضلانی دچار آسیب های ریز می شوند که سپس ترمیم و تقویت می شوند. این امر به مرور زمان و پس از تمرینات مداوم منجر به افزایش قدرت کلی می شود. علاوه بر این، تمرینات قدرتی مقاومت عضلات را به میزان قابل توجهی بهبود می بخشد.

محافظت در برابر پوکی استخوان

استرس های خمشی در طول تمرین عضله سازی، محرک قوی برای ساختن ماده استخوانی جدید هستند. تمرینات قدرتی با افزایش تراکم مواد معدنی در استخوان ها به سلامت آن ها  کمک می کنند. این ورزش تولید سلول های استخوانی جدید را تحریک کرده و ساختار آن ها را تقویت می کند.

بدنسازی

چه زمانی تمرینات بدنسازی بیشتر نتیجه می دهند؟

لازم به ذکر است که تمرینات بدنسازی و فیتنس به ویژه زمانی مفید هستند که با یک رژیم غذایی متعادل غنی از کلسیم و ویتامین D همراه باشند. همچنین باید همراه با سایر ورزش‌ های مبتنی بر وزن مانند پیاده‌ روی، دویدن یا پریدن که نیروهای کششی بر بدن وارد می ‌کنند استفاده شوند. بنابراین وقتی تمرینات قدرتی را با یک رژیم غذایی مناسب و سایر فعالیت های بدنی ترکیب می ‌کنید سریع تر چربی می سوزانید.

آیا تی آر ایکس وزن را کاهش می دهد؟

یکی از فواید ورزش تی آر ایکس در مطالعه ای که شامل 16 شرکت کننده بود به اثبات رسیده است. در این مطالعه از شرکت کنندگان خواسته شد جلسات TRX را 3 بار در هفته و به مدت 8 هفته متوالی انجام دهند. در پایان مطالعه مشخص شد که شرکت‌ کننده ها کاهش سطح چربی بدن و افزایش توده عضلانی داشتند.

کارشناسان همچنین اذعان دارند که در طول یک ساعت انجام TRX، بسته به عملکرد ورزشی، می توانید تقریباً 350-550 کالری بسوزانید. بنابراین، ورزش TRX یقیناً می تواند به کاهش وزن شما کمک کند. در حقیقت، در تحقیقاتی که قبلا ذکر شد، ثابت شد که این ورزش می تواند سایز دور کمر را کاهش دهد. بنابراین با انجام این ورزش در باشگاه ورزشی سرو شرقی می توانید خیلی سریع به تناسب اندام برسید.

نقش افزایش توده عضلانی در چربی سوزی

معمولاً بعد از انجام تمرینات مداوم بدنسازی در باشگاه بدنسازی غرب تهران شاهد افزایش توده عضلانی خواهیم بود. در واقع تمرینات قدرتی باعث افزایش توده عضلانی می شود که تأثیر مثبتی بر میزان متابولیسم دارد. متابولیسم نشان دهنده مقدار انرژی است که بدن ما برای حفظ عملکردهای حیاتی خود استفاده می کند.

علاوه بر این امر عضله بافت فعالی است که کالری بیشتری نسبت به بافت چربی مصرف خواهد کرد. بر همین اساس هر چه توده عضلانی بیشتر باشد، میزان متابولیسم پایه بالاتر است. این بدان معناست افرادی که توده عضلانی بیشتری دارند، حتی در حالت استراحت، نسبت به افرادی که توده عضلانی کمتری دارند، کالری بیشتری می سوزانند.

تاثیر بدنسازی در کاهش وزن

هنگامی که تمرینات بدنسازی را در باشگاه بدنسازی بانوان تهران انجام می دهید، بدن شما کالری می سوزاند تا انرژی ماهیچه ها را تامین کند. با افزایش توده عضلانی خود، میزان کالری که در طول ورزش می سوزانید را نیز افزایش می دهید. علاوه بر این، تمرینات قدرتی متابولیسم شما را برای ساعت ها پس از تمرین تحریک می‌ کند. این بدان معناست که بدن شما حتی پس از توقف فعالیت بدنی به سوزاندن کالری ادامه می دهد. علاوه بر تاثیر مستقیم بر مصرف انرژی، تمرینات بدنسازی به کاهش وزن در طولانی مدت نیز کمک می کند.

همانطور که با بدنسازی عضلات خود را می سازید، نسبت توده عضلانی نسبت به توده چربی افزایش می یابد. ماهیچه‌ های شما با انجام این ورزش سفت تر به نظر می ‌رسند. این بدان معنی است که حتی اگر وزن شما روی ترازو به میزان قابل توجهی کاهش پیدا نکند، ممکن است متوجه بهبود ظاهر بدنی و کاهش سایز بدن خود شوید. علاوه بر این، تمرینات قدرتی نقش مهمی در جلوگیری از افزایش مجدد وزن پس از کاهش وزن دارند.

حفظ توده عضلانی بالا متابولیسم شما را فعال تر نگه می دارد و حفظ وزن از دست رفته را برای شما آسان تر می کند. توجه به این نکته مهم است که کاهش وزن نه تنها به تمرینات قدرتی، بلکه به عوامل دیگری مانند رژیم غذایی و سطح فعالیت عمومی شما نیز بستگی دارد. با این حال، تمرینات بدنسازی می تواند با ترویج چربی سوزی و کمک به حفظ وزن سالم در طولانی مدت، یک مکمل ارزشمند در برنامه کاهش وزن شما باشد.

تفاوت های تی آر ایکس و بدنسازی

برای پی بردن به این موضوع که تی ‌آر‌ ایکس بیشتر لاغر می کند یا بدنسازی باید تفاوت های این دو حرفه ورزشی را بشناسید.

تقویت هسته مرکزی بدن

به عضلاتی که در ناحیه کمر و شکم وجود دارند عضلات هسته بدن یا مرکزی گفته می ‌شوند. وقتی حرکات مختلف تی آر ایکس را در باشگاه پارت نوین انجام می ‌دهید بیشتر عضلات شکمی تمرین داده خواهند شد. بر همین اساس باید گفت که انجام این ورزش منجر خواهد شد که هسته میانی بدن به نسبت بدنسازی بیشتر تقویت شود.

عضلات هدف

در تمرینات بدنسازی شما به صورت خاص عضلات یک یا چند قسمت از بدن را تقویت می ‌کنید. بر همین اساس در صورتی که هدف شما تقویت و کار بر روی یک عضله خاص است بدنسازی در باشگاه ورزشی سعادت اباد توصیه می شود. اما تمرینات تی آر ایکس به این صورت هستند که عضلات مختلف بدن را درگیر می کنند.

تقویت عضلات

تمرینات قدرتی با تقویت عضلات اطراف مفاصل، نقش اساسی در پیشگیری از آسیب ها ایفا می کند. ماهیچه هایی که مفاصل را احاطه کرده و حمایت می کنند، مانند عضلات مرکزی، عضلات پشت، عضلات شانه و عضلات لگن، نقش مهمی در ثبات مفاصل دارند. تقویت این عضلات باعث بهبود هماهنگی، تعادل و وضعیت بدن می شود. این امر خطر آسیب های مفصلی مانند رگ به رگ شدن، کشیدگی و تاندونیت را کاهش می دهد. نتایج نشان داده که هر دو این ورزش ها در تقویت عضلات نقش دارند.

معایب تی آر ایکس

هر رشته ورزشی در کنار مزیت هایی شاخص ممکن است که معایبی نیز داشته باشد. برای انجام حرکات مختلف این حرفه ورزشی شما به یک ست کامل از بند TRX، قلاب محکم و دو دسته بدون کش احتیاج خواهید داشت. برای خرید این ابزارها معمولاً باید هزینه ‌بالایی را پرداخت کنید که ممکن است برای شما صرفه اقتصادی نداشته باشد. علاوه بر این امر در هنگام انجام حرکات مختلف این ورزش باید دقت کنید که آسیب نبینید. اما با این حال معایب این ورزش به حدی نیستند که اشخاص را از انجام آن منصرف کنند.

معایب بدنسازی

انجام تمرینات مختلف بدنسازی در برخی مواقع ممکن است که معایبی داشته باشد.

تمرین بیش از حد

به ویژه افراد مبتدی به دلیل انتظارات بیش از حد، تمایل دارند از محدودیت های خود فراتر روند. با این حال، تمرین بیش از حد جاه طلبانه می تواند باعث آسیب های جدی عضلانی شود، که اغلب می تواند به ورزشکار آسیب بزند. از این نظر، مهم است که شدت تمرین را به آرامی و بر اساس سطح آمادگی فردی خود افزایش دهید.

تمرینات نادرست اجرا شده

حرکات نادرست نه تنها موفقیت تمرین را به حداقل می رساند، بلکه سلامت شما را نیز به خطر می اندازد. حرکات نادرست منجر به فشار بیش از حد بر سیستم اسکلتی عضلانی و در نتیجه افزایش خطر آسیب می شود. اشتباهات معمولی مبتدیان شامل وضعیت نامناسب، استفاده از وزنه های خیلی سنگین، اجرای حرکات خیلی سریع و استراحت های بسیار کوتاه در بین تمرینات است.

عدم تعادل عضلانی

بدنسازانی که در طول تمرین عمدتاً بر روی گروه های عضلانی خاصی تمرکز می کنند، ممکن است آسیب ببینند. بدنساز همچنین باید عضلات عمیق و مرکزی بدن خود را تمرین دهد. بنابراین در صورتی که قصد پرداختن به این حرفه ورزشی را دارید حتما زیر نظر مربیان باشگاه ورزشی شهرک غرب تمرینات را انجام دهید.

نکات تغذیه ای برای کاهش وزن سالم

هر یک از این رشته های ورزشی را که انتخاب کردید می توانید در باشگاه ورزشی میدان کاج آن را انجام دهید. اما نیاز است که حتما تغذیه مناسبی در کنار این ورزش ها برای افزایش اثربخشی آن ها داشته باشید.

مصرف شیرینی جات خود را کاهش دهید

برخی از میان وعده ها  و شیرینی ها حاوی مقدار زیادی قند هستند که می تواند باعث افزایش سریع سطح قند خون شود و در کوتاه مدت انرژی شما را افزایش دهد. با این حال، مدت کوتاهی بعد، سطح قند خون دوباره کاهش می ‌یابد. این امر می‌ تواند منجر به کاهش عملکرد بدن و کاهش میل به غذا شود.

کاهش مصرف محصولات حیوانی

غذاهای حیوانی پرچرب حاوی چربی های اشباع شده هستند که می تواند تأثیر نامطلوبی بر سطح کلسترول بدن شما داشته باشند. وقتی صحبت از گوشت و لبنیات می شود، انواع کم چرب را انتخاب کنید. به طور کلی، مصرف گوشت در هفته حداکثر 300 تا 600 گرم را توصیه می کنند.

سالاد، سبزیجات خام و میوه هر روز

سبزیجات خام و سالاد ( مانند کلم، هویج، رازیانه، خیار، اسفناج و گوجه فرنگی) حاوی کالری کم و فیبر زیادی هستند. به لطف حجم زیاد این مواد، احساس سیری ایجاد می کنند. علاوه بر این امر فیبر موجود در این مواد هضم غذاهای مختلف را بسیار راحت می کند.

مصرف کربوهیدرات های پیچیده

کربوهیدرات های پیچیده شامل محصولات غلات کامل، بسیاری از سبزیجات، آجیل، حبوبات و سیب زمینی می شود. بدن ابتدا باید زنجیره های مولکولی این مواد را بشکند تا بتواند آن ها را متابولیزه کند. بنابراین آن ها شما را آهسته تر، اما برای مدت طولانی تری سیر می کنند.

در آخر

تی آر ایکس بیشتر لاغر می کند یا بدنسازی؟ هر دو این حرفه ها می توانند به کاهش وزن شما کمک کنند. با کمک حرکات تی آر ایکس قادر خواهید بود که بسیاری از عضلات بدن را درگیر و تقویت کنید. اما باید توجه داشت که بدنسازی به طور اختصاصی بر روی بعضی از عضلات بدن کار می کند. با این حال هر یک از این ورزش ها را باید به صورت اصولی آموزش ببینید. در باشگاه پارت نوین بهترین مربیان و تجهیزات برای ورزشکاران فراهم شده است. شما می توانید با عضویت در این باشگاه از تجهیزات و دانش مربیان آن بیشترین بهره را ببرید.