بهترین سن شروع ژیمناستیک در کودکان، نوجوانان و بزرگسالان

بهترین سن شروع ژیمناستیک در کودکان، نوجوانان و بزرگسالان

ژیمناستیک، شامل مجموعه ای از تمرینات بدنی است که برای ایجاد قدرت و هماهنگی ایجاد می شود و سؤالی که برای بیشتر افراد مطرح می شود این است که بهترین سن شروع ژیمناستیک چه زمانی می باشد؟ برای پاسخ به این پرسش در ادامه متن، ورزش ژیمناستیک را به صورت کامل مورد بررسی قرار داده ایم. شما با خواندن این مقاله، اطلاعات کاملی برای پاسخ به پرسش ذکر شده دریافت خواهید کرد.

انواع ورزش ژیمناستیک

این ورزش ابعاد گسترده ای دارد به همین منظور در متن ذیل، به انواع ورزش ژیمناستیک اشاره کرده ایم:

 ژیمناستیک هنری: نمایشی از حرکات هنری که در آن ورزشکاران روتین های کوتاهی را بر روی دستگاه های مختلف باشگاه ورزشی سعادت اباد انجام می دهند.

ژیمناستیک ریتمیک: تمرینات مختلف با استفاده از وسایلی مانند: طناب، توپ، چماق، حلقه و روبان انجام می شود.

ژیمناستیک ترامپولین: یک ورزش رقابتی شامل اجرای آکروباتیک در حین پریدن روی ترامپولین باشگاه بدنسازی پارت نوین است. حرکات از پرش در حالت استرادل، تاک، پایک تا ترکیب های پیچیده حرکت به جلو و عقب در سالتو و پیچش متغیر است.

غلت زدن قدرتی: یک ورزش ژیمناستیک که شامل انجام حرکات آکروباتیک مانند: غلت زدن، پیچش، فنرهای دستی یا سالتو روی تشک کف یا زمین بدون استفاده از دستگاه است.

ژیمناستیک آکروباتیک: ترکیبی از یک تیم که ژیمناستیک را در ترکیب با حرکات رقص انجام می دهد تا شاهکارهایی را ایجاد کند.

ژیمناستیک ایروبیک: ترکیبی از مهارت های ژیمناستیک با رقص در یک ورزش بدنسازی سرگرم کننده و سریع است.

این ورزش معمولاً بر روی دستگاه های مخصوص به منظور نشان دادن قدرت، تعادل و کنترل بدن انجام می شود. ژیمناستیک را می توان برای اهداف تفریحی هم انجام داد؛ زیرا یک فعالیت سرگرم کننده و جذاب است. علاوه بر این، می توان آن را در مسابقاتی مانند المپیک نیز اجرا کرد. بسیاری از افراد برای داشتن سبک زندگی و بدنی مناسب و سالم ژیمناستیک را انجام می دهند؛ بنابراین، اگر می‌خواهید فرزندتان فعال، پرانرژی و متحرک بماند، آگاهی از بهترین سن شروع ژیمناستیک گزینه ای است که می تواند به شما کمک کند تا بهترین تایم را برای کلاس‌های ژیمناستیک کودکان خود در نظر بگیرید. نگران این هستید که چگونه این ورزش چالش برانگیز را فرزندان شما یاد خواهند گرفت؟ نگران نباشید، باشگاه ورزشی مدرن غرب تهران، مربیان متخصصی دارد که به فرزند شما از سطح پایه تا پیشرفته آموزش های لازم را می دهند و اطمینان حاصل می کنند که آیا آنها به مجریان متخصص تبدیل شده اند یا خیر؟

چه سنی برای شروع ژیمناستیک کودک مناسب است؟

بهترین سن شروع ژیمناستیک کودک در سالهای ابتدایی است. شما می توانید کلاس های ژیمناستیک کودکان خود را از دو سالگی شروع کنید. به این دلیل که کودک در آن سن، از ترس زمین خوردن بی خبر است. این امر یادگیری مهارت های مختلف ژیمناستیک را آسان تر می کند و رشد عضلات و حافظه را تقویت می کند. علاوه بر این، اشتیاق به ورزش و ایده مناسب ماندن تا آخر عمر را در خود ایجاد می کند. با این حال، برخی از کارشناسان ژیمناستیک بر این باورند که والدین باید صبر کنند تا فرزندانشان حدود 5 یا 6 سال سن داشته باشند تا آنها به اندازه کافی عاقل باشند تا خطرات و تهدیدات مربوط به انجام این ورزش را درک کنند. کودکانی که از دو تا سه سالگی شروع به یادگیری ژیمناستیک می کنند، ژیمناست های موفقی می شوند. آنها نسبت به بدن خود و عشق به ورزش آگاهی پیدا می کنند. به این ترتیب، اعتماد به نفس استثنایی و هماهنگی فیزیکی در آنها ایجاد می شود. آغاز این ورزش در بهترین سن شروع ژیمناستیک، علی الخصوص یادگیری و تمرین در سنین پایین فواید متعددی دارد. کودک شما می تواند مهارت های استثنایی هماهنگی دست و چشم، تعادل و چابکی مورد نیاز برای برتری در این ورزش را توسعه دهد. هر چه بیشتر منتظر بمانید تا فرزندتان بزرگ شود، احتمال کمتری دارد که بتواند با بچه هایی که از دوران کودکی تمرین کرده اند رقابت کند. با این حال، این بدان معنا نیست که فرزند شما نمی تواند روزی به عنوان متخصص برجسته ژیمناستیک در جهان ظاهر شود. از این گذشته، دایان دوس سانتوس، قهرمان جهان برزیل، ژیمناستیک را تا 12 سالگی شروع نکرد.

مزایای یادگیری ژیمناستیک در کودکان

همان گونه که اشاره کردیم، بهترین سن شروع ژیمناستیک در کودکان 2 تا 3 سالگی است. آموزش این ورزش در این سن و در باشگاه ورزشی شهرک غرب، مزیت های بسیاری دارد که در متن ذیل به آن ها اشاره کرده ایم:

 • کودک شما قدرت، هماهنگی، استقامت، تعادل، و انعطاف پذیری بسیار خوبی خواهد داشت که به او در ژیمناستیک و سایر زمینه های زندگی کمک می کند.
 • فرزند شما به دلیل مهارت و تجربه استثنایی می تواند بزرگ شود تا به یک ورزشکار پیشرو یا متخصص ژیمناستیک تبدیل شود.
 • کودک شما با یادگیری ژیمناستیک از سنین پایین می تواند رشد شناختی، اجتماعی و عاطفی بیش از حدی داشته باشد.
 • یادگیری ژیمناستیک رشد عالی مهارت های حرکتی را تضمین می کند.
 • فرزند شما تمرکز، نظم و انضباط، مهارت‌های سازمانی و مدیریت زمان را توسعه خواهد داد.
 • عزت نفس و اعتماد به نفس فرزند شما به طور خارق العاده ای افزایش می یابد؛ زیرا در مقابل چندین نفر اجرا می کند.
 • کلاس های ژیمناستیک در باشگاه ورزشی سرو شرقی، بچه ها را با روش های بهتری برای مقابله با چالش های عاطفی و فیزیکی در زندگی مجهز می کند.
 • ژیمناستیک دروازه ورود به چندین ورزش دیگر برای کودکان است.

مزایای یادگیری ژیمناستیک در کودکان

ژیمناستیک برای کودکان چه ضررهایی دارد؟

این ورزش به تمرین و تلاش زیاد نیاز دارد و اگر تمرینات به صورت درست صحیح صورت نگیرد، مشکلاتی نظیر: درد مفاصل، آسیب دیدن مهره ‌ها، شکستن استخوان ‌ها و کاهش توده بدنی را به همراه دارد. در مورد ژیمناستیک کودکان و کوتاهی قد هم باید عنوان کنیم که فشار بیش از حد تمرینات ورزشی و ادامه دادن این ورزش از سن کم تا رسیدن به قهرمانی، تاثیر بر کوتاهی قد هم دارد. از آن جایی که این ورزش سبب تغییرات هورمونی شود، اختلال در دوران قاعدگی و تأخیر در بلوغ جنسی از عوارض ژیمناستیک کودکان دختر محسوب می گردد. به‌ همین جهت بهتر است فرزند خود را تا قبل از 11 سالگی، در این رشته ثبت نام کنید.

چگونه ژیمناستیک را برای کودکان آسان کنیم؟

قبل از اینکه فرزندان خود را در کلاس های ژیمناستیک ثبت نام کنید، مهم است که آنها را از چیستی ژیمناستیک آگاه کنید. اگر چه ژیمناستیک یک ورزش مفرح و هیجان انگیز است؛ اما به همین راحتی هم نیست. این ورزش برای دستیابی به هماهنگی بدن، تعادل، انعطاف پذیری و استقامت نیاز به سخت کوشی بیش از حد، پشتکار، صبر، تمرکز و مهارت های مدیریت زمان دارد. بنابراین، یادگیری سازنده این ورزش برای بچه ها سخت است.

ژیمناستیک ورزشی مهیج برای کودکان پرانرژی

اگر فرزند شما تحرک بسیار بالایی دارد و به ورزش های مهیج علاقه نشان می ‌دهد، بهتر است او را در ژیمناستیک کودکان ثبت نام کنید. این ورزش مجموعه‌ ای از فعالیت‌ های آموزشی و هنری است که جدای از سرگرم نمودن کودکان، به رشد مهارت‌ های روانی، جسمی و عاطفی آن‌ ها کمک بسیاری می‌ کند. کودکان از سن 2 سالگی قادر هستند تا ژیمناستیک را یاد بگیرند؛ اما بنا به باور مربیان این رشته، 5 سالگی بهترین سن شروع ژیمناستیک است. به منظور جلوگیری از ایجاد خطرات احتمالی، برای یادگیری، فرزندان خود را در باشگاه‌ بدنسازی پارت نوین ثبت نام نمایید تا تحت نظر مربی این ورزش را ادامه دهند.

آموزش ژیمناستیک کودکان

افراد در هر سنی توانایی ها و عملکردهای خاصی را دارند به همین منظور در ادامه مقاله، به سنین مختلف برای شروع ورزش ژیمناستیک پرداخته ایم:

ژیمناستیک برای 2-3 سال

برای کودکان با سن 3-2 سال، تمرکز کلاس‌های مقدماتی بر روی آشنایی با بدن و ایجاد علاقه به این ورزش و فعالیت بدنی آن ها است. کلاس‌های ترکیبی که والدین به همراه کودکان حضور دارند، به آن‌ها کمک می‌کند تا اعتماد به نفس و تسلط کافی بدنی اولیه را تجربه نمایند.

ژیمناستیک برای 3-5 سال

کلاس های این سنین‌، به توان فیزیکی بیشتری نیاز دارد و دارای حرکات ابتدایی ژیمناستیک نظیر سامرسالت و غلت ‌های برعکس است. همچنین، تمرینات حفظ تعادل بر روی میله ‌های سطح پایین هم در این دوره آغاز می شود.

ژیمناستیک برای 6 سال

بعد از اینکه کودک به خوبی حرکات ابتدایی را یاد گرفت، می‌تواند به کلاس ‌های مقدماتی ژیمناستیک وارد شود که اغلب برای سن 6 سالگی مناسب هستند. همچنین، دیگر ورزش‌ ها می‌ توانند در اعتماد به نفس کودکان و تقویت توانایی‌ های فیزیکی آن ها مفید باشند.

شما می ‌توانید جهت ثبت نام این ورزش در باشگاه بدنسازی پارت نوین، به وب سایت این مجموعه مراجعه کرده و ثبت نام خود را انجام دهید.

ژیمناستیک برای 6 سال

بهترین سن شروع ژیمناستیک نوجوانان

نوجوانان هم این فرصت را دارند تا از دنیای جذاب ژیمناستیک ریتمیک، ژیمناستیک هنری، ژیمناستیک آکروباتیک و یا دیگر سبک های آن، استفاده کنند. درست است که می توان در هر سنی ژیمناستیک را شروع کرد؛ اما به این نکته توجه کنید که هر چه دیرتر کودک تمرینات ژیمناستیک را شروع کند، امکان رقابت با کودکانی که از سنین پایین‌تر این ورزش را شروع کرده‌ اند، دشوارتر می‌ شود. مهم ترین نکته این است که اگر نوجوانان به ژیمناستیک علاقه داشته باشند و عاشق پیشرفت در این رشته باشند، می‌ توانند در هر سنی این ورزش را شروع کنند. هر چه زودتر استارت بزنند، توانایی پیشرفت بیشتری خواهند داشت؛ اما حتی در سنین بالاتر هم می‌توانند به دنیای زیبای ژیمناستیک پا بگذارند و مهارت های خود را بهبود بخشند.

بهترین سن شروع ژیمناستیک در بزرگسالی

آیا تصور می‌کنید که استارت ژیمناستیک در بزرگسالی مناسب است؟ آیا سنی که در بزرگسالی دارید می‌تواند مانعی برای شروع این ورزش هیجان انگیز باشد؟ در ادامه متن، به شرح بیشتر پاسخ این پرسش می پردازیم:

مهم ترین نکته این است که نباید به سن شروع ژیمناستیک خود اهمیت زیادی بدهید و از استارت کلاس‌های این ورزش در باشگاه ورزشی میدان کاج، در بزرگسالی منصرف شوید. اصلی ترین سؤال باید این باشد که چه توقعاتی از ژیمناستیک دارید؟ آیا قصد دارید برای بهبود ورزشکاری خود تلاش کنید یا به دنبال یک تجربه تفریحی هستید؟ اگر تصمیم دارید ژیمناستیک را به عنوان یک ابزار برای افزایش چابکی، قدرت، استقامت، انعطاف پذیری و بهبود عمومی حالت بدنی خودتان استفاده کنید، شروع آن در هر سنی مناسب است. حتی اگر شما در سن 17 یا 35 سالگی باشد، شروع ژیمناستیک به تناسب بدنی شما کمک می کند. اگر فرزند 16 ساله ‌ای دارید که برای اولین بار قصد دارد ژیمناستیک را شروع کند، مهم است که با او در مورد توقعاتش صحبت کنید. شاید فرزند شما برای رقابت در مسابقات المپیک در باشگاه بدنسازی غرب تهران تمرین نکند؛ اما او می‌تواند از این تمرینات به منظور بهبود ورزش و حالت عمومی بدنی خود استفاده کند. در نتیجه، بدون توجه به سن، شروع ژیمناستیک را به عنوان یک روش برای بهبود ورزشکاری و حالت عمومی بدنی خود در نظر بگیرید و آن را استارت بزنید.

چه سنی برای شروع ژیمناستیک دیر است؟

اگر به دنبال بهترین سن شروع ژیمناستیک در بزرگسالی هستید و پرسش هایی درباره مناسب بودن این انتخاب در سنین بالاتر دارید، با ما همراه باشید. در اصل، شما در هر سنی که دلتان بخواهد می توانید برای شروع ژیمناستیک اقدام نمایید؛ اما مهم است که به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • اگر تصمیم به استارت این ورزش در سنین بزرگسالی گرفته ‌اید (بالای 12 سال)، احتمال دارد زمان کمتری به جهت تسلط به حرکات ژیمناستیک و مهارت ‌ها داشته باشید. همچنین، رقابت با کسانی که از دوران کودکی این ورزش را آغاز کرده اند، می تواند دشوار باشد.
 • ژیمناستیک ورزشی است که احتیاج به تمرینات مداوم در باشگاه بدنسازی خصوصی و تسلط بر حرکات پیچیده دارد. شما با گذاشتن تایم کافی برای این ورزش می توانید به راحتی به سطوح مسابقاتی و بهبود در آن برسید.
 • در بعضی از مسابقات ژیمناستیک، محدودیت ‌های سنی اعمال می گردد. به عنوان مثال، در مسابقات المپیک ژیمناستیک، اغلب محدوده سنی افراد حدود 17 تا 26 سال است.

در نهایت، اصلی ترین نکته این است که اگر از ژیمناستیک برای چابکی، بهبود عمومی حالت بدنی و افزایش استقامت استفاده می کنید، هیچ محدودیت سنی برای شما وجود ندارد. پی، بدون نگرانی از سن، می‌توانید این ورزش را در باشگاه بدنسازی بانوان تهران استارت بزنید و از فواید آن بهره ‌مند شوید.

سخن پایانی

در پایان این مقاله یادآور می‌ شویم که بدون شک شروع ژیمناستیک می ‌تواند در هر سنی آغاز شود. اصلی ترین موضوع این است که شما از این ورزش لذت ببرید و به اهداف شخصی خود توجه کنید. عشق به حرکت و فعالیت بدنی، به همراه اراده و تلاش، به شما فرصت دستیابی به موفقیت در این ورزش را می دهد. در هر سنی که ورزش را شروع کرده ‌اید، با پشتکار و انگیزه به تمرینات خود در باشگاه بدنسازی پارت نوین بپردازید و از فواید این ورزش لذت ببرید. چرا که این حرکات نه تنها باعث بهبود جسمی شما می شود؛ بلکه اعتماد به نفس و انگیزه برای پیشرفت شما را دو چندان می کند.

آیا ژیمناستیک برای کودکان نوپا بی خطر است؟

در اکثر سناریوها و برای اکثر بچه ها، بله. با این حال، ممکن است تصادفاتی رخ دهد، به خصوص زمانی که فرزندان شما درگیر برنامه های جدی ژیمناستیک هستند. بنابراین، به شما پیشنهاد می شود که یک مربی وظیفه شناس برای فرزندان خود انتخاب کنید. هنگامی که به فرزندان شما ژیمناستیک آموزش داده می شود، در صورت افتادن یا آسیب دیدگی باید روی حرکات آنها تمرکز شود. با این حال، گاهی اوقات آسیب های جزئی اجتناب ناپذیر است.

آیا ژیمناستیک برای بدن کودکان مضر است؟

اگر فرزندان شما به درستی هدایت شوند، قطعاً پاسخ منفی است. برعکس، فرزندان شما از ژیمناستیک سود زیادی خواهند برد. برای کودکان نوپا، این یک راه خوب برای بیرون آوردن انرژی است. با افزایش سن و سطح آنها، مهارت های ژیمناستیک بیشتری یاد خواهند گرفت و پیشرفت های بیشتری در بدن خواهند داشت. مهم نیست که در نهایت به چه سطحی خواهند رسید، آن ها سبک زندگی سالمی خواهند داشت.

آیا بچه ها می توانند ژیمناستیک را از 12 سالگی یا بالاتر شروع کنند؟

بله حتماً. نوجوانان هم می توانند از ژیمناستیک بهره مند شوند. هر چه سن آنها بیشتر باشد، شانس برای رقابت با سایر ژیمناست‌ها که از سنین کودکی تمرین کرده‌اند، کمتر می‌شود.

رقص کودک یا ژیمناستیک؟

سایر ورزش ‌ها مانند رقص تقریباً همان فوایدی را دارند که ژیمناستیک ارائه می‌کند از جمله: قدرت، تعادل، آگاهی بدن، مهارت‌های اجتماعی، اعتماد به نفس و عزت نفس، و غیره. اگر نمی‌دانید کدام گزینه برای فرزندانتان بهتر است، به او اجازه دهید تا هر یک از آنها را امتحان کنید و سپس یکی را انتخاب نماید که پتانسیل یا علاقه زیادی در آن دارد. به طور معمول، هر دو رقص و ژیمناستیک انتخاب های خوبی برای دختران و پسران هستند، در حالی که بیشتر دختران ممکن است علاقه بیشتری به رقص نشان دهند و پسران ممکن است ژیمناستیک را ترجیح دهند.

آیا انتخاب باشگاه در يادگیری ژیمناستیک موثر است؟

بله، باشگاه بدنسازی پارت نوین دارای مربیان فدراسیونی است که هر یک توجه بسیاری به ورزشکاران خود دارند تا آن ها به درستی تمرین را انجام دهند و از سویی انگیزه بیشتری را برای ادامه مسیر برای آن ها ایجاد می کنند.