ورزش سی ایکس و فواید آن

احتمالا تاکنون اسم ورزش سی ایکس به گوشتان خورده ولی نمی‌دانید که دقیقا چه نوع ورزشی است یا هیچ اطلاعات خاصی درباره این ورزش ندارید. ما در این مطلب از باشگاه ورزشی پارت نوین (ویژه بانوان) قصد داریم تا شما را با ورزش CX و فواید آن آشنا کنیم.

بر طبق گفته متخصصان، این ورزش یک تمرین 30 دقیقه ای است که به شدت شما را به چالش می کشد و می توانید نتیجه فوق العاده ای را در این مدت زمان کم، بدست آورید. ورزش CX یکی از ورزش های جدید است که حدوداً چند ساله اخیر در حال انجام می باشد، اما به سرعت از نظر محبوبیت در بین مردم به خوبی رشد کرده است و مردم آن را به عنوان یک برنامه تمرینی مناسب در زندگی روتین خود قرار داده اند.

ورزش سی ایکس چیست؟

ورزش سی ایکس ورکس از جمله ورزش‌های گروهی برای تناسب اندام است. این ورزش که توسط کمپانی لس مایلز اختراع شده، با هدف تقویت عضلات مرکزی بدن و بالاتنه از جمله ورزش‌ های قدرتی و هوازی است. شعار این ورزش «سلامتی، پیشرفت در ورزش و تقویت عضلات مرکزی بدن» است. این ورزش روی عضلات ناحیه شکم، بالای شکم، باسن و شانه تاثیر می ‌گذارد و باعث بالا رفتن آمادگی این عضلات می ‌شود.

این تمرینات باعث می ‌شود تا شما به بتوانید ورزش ‌های مورد علاقه شما مانند تنیس و فوتبال را راحت ‌تر و بدون خستگی بیش از حد انجام دهید. یکی از ویژگی‌ های اصلی این ورزش داشتن پایه ‌های مختلف است تا شما با توجه به آمادگی جسمانی خود حرکات را متناسب با آن انتخاب و انجام دهید. ورزش سی ایکس CXworx از جمله ورزش‌ هایی است که شما را به چالش می‌ کشد. شما در یک جلسه نیم ساعته فعالیت ‌های بدنی و قدرتی بسیار بالایی خواهید داشت.

یکی از ویژگی ‌های بسیار این ورزش، تاثیراتی است که روی بدن شما به خصوص عضلات مرکزی بدن می‌ گذارد. تاثیرات این ورزش به حدی است که بلافاصله از تمام شدن جلسات قدرت را در این عضلات حس می‌ کنید. البته توصیه می ‌کنیم که پس از انجام این تمرینات به هیچ عنوان تمرینات قدرتی انجام ندهید تا از آسیب دیدگی عضلات خود جلوگیری کنید.

ورزش سی ایکس ورکس چه نوع کاری را بر روی بدن انجام می دهند؟

نوعی تمرین برای تقویت عضلات مرکزی است و آمادگی عضلات ناحیه باسن، شکم ، بالای شکم تا شانه ها را افزایش می دهد.این ورزش بیشتر به تقویت عضلات بالا تنه می پردازد و هدف اصلی آن تقویت عضلات مرکزی بدن است.

این ورزش، نوعی حرکت بین ورزش های هوازی و قدرتی است و در حال حاضر کلاس های آن در 80 کشور در سراسر جهان برگزار می شود و معمولاً کمتر از 30 دقیقه طول می کشد و حرکات تمرینی آن در 6 گام انجام می شود.

 فواید ورزش سی ایکس ورکس

از مهم ترین فواید CXWorx (سی ایکس ورکس)، اثر بخشی بسیار سریع این رشته ورزشی است که بدون توجه و در نظر گرفتن وضعیت بدنی شما برای دستیابی به اندام قوی و بهتر و ماهیچه ای شما را یاری می کند.

عضلات شما را برش و شکل می دهد و قسمت بالایی بدنتان را با قسمت پایینی بدن به تناسب می رساند. یک گزینه ایده ال برای سفت کردن شکم می باشد و به افزایش استقامت و پیشگیری از آسیب دیدگی کمک قابل توجهی می کند.

اما اصلی ‌ترین فایده ورزش CXWorx را باید در تاثیر آنی آن دانست. فرقی ندارد که چه در نوع وضعیت بدنی قرار دارید. تاثیر این ورزش بسیار سریع است و به سرعت اندام شما را قوی و بهتر خواهد کرد.

سی ایکس ورکس می ‌تواند به سرعت به عضلات شما شکل مناسبی دهد. کسانی که می‌ خواهند شکم سفت داشته باشند می ‌توانند روی این ورزش حساب ویژه‌ ای باز کنند.

یکی از دیگر از فواید بسیار خوب این ورزش افزایش استقامت بدن و همین طور جلوگیری از آسیب‌ دیدگی‌ های ورزشی است. از دیگر فواید ورزش سی ایکس می ‌توان به کاهش درد کمر، بهبود پوسچر (فرم نامناسب بدن در هنگام بلند کردن وزنه)، بهبود تعادل بدن، هم انقباضی عضلات شکم، کار کردن بالا تنه به عنوان یک واحد محکم و افزایش استقامت بدن برای تمرین‌ های سخت ‌تر در باشگاه اشاره کرد.

ورزش و لاغری

معمولاً قبل از شروع به انجام تمرینات یک ورزش اولین سوالی که در ذهن شما ایجاد می ‌شود این است که «با انجام این ورزش لاغر می‌شم یا نه»؟ پاسخ این است انتخاب ورزش سی ایکس برای لاغری انتخاب بسیار خوبی خواهد بود. با انجام این ورزش می ‌توانید حجم عضلات خود را بیشتر کنید. این ورزش به شما این امکان را می‌ دهد تا در یک بازه زمانی کمتری روی تمام عضلات خود کار کنید و در نتیجه چربی سوزی بیشتری داشته باشید و توده عضلانی خود را بیشتر کنید.

برای انجام سی ایکس به وسایلی لازم دارید؟

برای انجام سی ایکس به یک کش مقاومتی ورزشی، وزنه و تشک احتیاج خواهید داشت. توجه داشته‌ باشید که میزان سنگینی وزنه با توجه به آمادگی بدنی شما انتخاب می ‌شود. حتماً برای انجام این ورزش یک لباس راحت بپوشید و همچنین یک حوله همراه خود داشته باشید.

 حرکات ورزش سی ایکس ورکس

حرکات ورزش سی ایکس ورکس علاوه بر تنوعی که دارند به تناسب اندام بالا تنه و لاغری کمک شایانی خواهند کرد. شما در یک جلسه از این ورزش تمرینات استقامت ایستایی، تمرینات استقامت شکمی و تمرینات استقامتی عضلات مرکزی را انجام خواهید داد. حرکات ورزش سی ایکس ورکس شامل لگ لیفت، کرانچ، کراس کرال، پل زدن، کشش پا، کرانچ از پهلو، وودچاپ، پلانک و… خواهند بود.

آموزش سی ایکس ورکس

بسیاری به دنبال پکیج‌ های آموزش سی ایکس ورکس هستند تا این ورزش را در خانه انجام دهند. پکیج‌ های مختلفی از آموزش سی ایکس ورکس است که سعی می‌ کند تا تمامی مباحثی که گروه لس میلز درباره این ورزش آموزش داده را شرح دهند.

اگر چه بهترین آموزش، آموزشی است که در باشگاه ورزشی ویژه بانوان در منطقه سعادت آباد به شما داده می ‌شود. فایده آموزش CX در باشگاه ورزشی این است که شما این ورزش را به صورت گروهی و بسیار پرنشاط و شاداب انجام خواهید داد. علاوه بر این حرکات شما زیر نظر یک مربی با تجربه خواهد بود تا ایرادهای شما را در حین انجام حرکات ورزش سی ایکس ورکس به سرعت برطرف می کند.

مراحل انجام ورزش سی ایکس ورکس

  1. گرم کردن: انجام حرکات مختلف کششی تا موجب آماده سازی عضلات شوند.
  2. حرکات قدرتی و استقامتی مربوط به عضلات مرکزی یک: این حرکات معمولا در حالت دراز کش یا معلق بر روی دست ها انجام شود.
  3. حرکات استقامتی ایستاده یک: حرکاتی که در حالت ایستاده انجام می شوند و قسمت بالایی و پایینی بدن را درگیر می کند.
  4. حرکات استقامتی ایستاده دو: این حرکات هم در حالت ایستاده انجام می شوند و بر روی ماهیچه های سرینی، باسن و پا تاثیر می گذارند.
  5. حرکات قدرتی و استقامتی مربوط به عضلات مرکزی دو: این حرکات بر چرخش و تقویت ماهیچه های بیرونی شکم کار می کند.
  6. حرکات قدرتی و استقامتی مربوط به عضلات مرکزی سه: این حرکات بر روی عضلات کمر متمرکز می شوند و باعث تقویت آن نیز می شوند.