ورزش سی ایکس بانوان

در چندین سال اخیر تمایل بانوان به انجام ورزش های متنوع بسیار زیاد شده است. ورزش سی ایکس بانوان یکی از این ورزش های محبوب بوده که فواید بسیار زیادی دارد. این ورزش جزو ورزش های پر تحرک بوده که نشاط و سر زندگی ورزشکاران را چندین برابر می کند. البته در صورتی از مزایای این ورزش می توان بهره مند شد که به صورت اصولی آن را فرا گرفت. قبل از انتخاب سی ایکس و انجام آن نیاز بوده کمی با آن آشنایی پیدا کنید. این آشنایی به منظور این است که متوجه شوید آیا این ورزش مناسب شما است یا خیر. با ما همراه باشید در این مطلب قصد داریم پیرامون این موضوع اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

 

ورزش سی ایکس بانوان

 

معرفی ورزش سی ایکس بانوان

 

قبل از پرداختن به ورزش سی ایکس بانوان بهتر بوده آن را دقیق تر بشناسید. سی ایکس با نام انگلیسی CXWorx  در جهان معروف است. یک رشته طراحی شده برای تمرکز و تقویت هسته بدن بوده که جزو ورزش های هوازی محسوب می شود. برای طراحی آن تحقیقات بسیار زیادی انجام شده تا در بهبود عملکرد بدن نقش قابل توجهی را ایفا کند. حرکات این ورزش با جدید ترین موسیقی ها همراه هستند. پس افراد به انجام بیشتر تمرینات سی ایکس با موسیقی با نشاط کلاس مشتاق تر می شوند. این رشته ای است که همه مخاطبان را هدف قرار می دهد. برای نخستین بار شرکت Les Mills  این ورزش محبوب و پر متقاضی را معرفی کرده است.

مدت زمان انجام ورزش سی ایکس بانوان

 

 CXWorx را می توانند مردان و زنان در سنین مختلف انجام دهند. این ورزش مناسب برای کاربرانی است که می خواهند ماهیچه های “هسته” را مدل سازی و تقویت کنند. تمام این موارد در کلاسی انجام می شود که فقط 30 دقیقه طول می کشد.  در آن بازه زمانی، تمرینات قدرت هسته هر ورزشکار را آزمایش می کند. همچنین به عضلات اصلی تنه، شانه ها و باسن برای عملکردی بهتر کمک خواهد کرد.

 

 

 

ورزش سی ایکس بانوان برای چه کسانی طراحی شده است؟

 

ورزش سی ایکس بانوان به گونه ای خاص و هوشمندانه طراحی شده است. افراد زیادی قادر خواهند بود با این ورزش به اهداف خود برسند. این تمرینات هم برای “افرادی که به دنبال بهبود سطح عمومی سلامت هستند و هم برای ورزشکارانی که هدفشان افزایش عملکرد شان بوده، طراحی شده است. زیرا تمرینات این ورزش محبوب به آن ها امکان افزایش قدرت را نیز می دهد. این رشته را می توان در کلاس های مختلف زیر نظر مربی و در جلسات متعدد تمرین کرد.

 

 

 CXWORX چه نوع آموزشی است؟

 

 Les Mills آن را به ‌عنوان یک تمرین اصلی 30 دقیقه ‌ای به شدت چالش ‌برانگیز تعریف می ‌کند. این ورزش در جاهایی از بدن که بیشترین اهمیت را دارند به شما نتایج خواهند داد. به عبارت دیگر، ما با یک روال کوتاه روبرو هستیم که به دنبال تقویت هسته مرکزی، بهبود تناسب اندام، بهبود عملکرد شکم و باسن و همچنین کار با نوارهای ضربدری برای تقویت کل بدن است.  اساساً با CXWORX قرار شما از زانو تا شانه خود را ورزش دهید. اگرچه این یک تمرین قلبی عروقی خالص نیست و نه تمرینی برای وزنه زدن اما در همه آن ها نقش دارد.

 

 

cx""

 

حرکات مختلف ورزش سی ایکس بانوان

 

مانند بقیه رشته های ورزشی، ورزش سی ایکس بانوان آموزش طراحی شده بین المللی است بنابراین مهم نیست در کجای دنیا آن را انجام دهید. زیرا همیشه حرکات آن مشابه خواهد بود. در جلسات این کلاس شما 30 دقیقه زمان خواهید داشت که به 6 قسمت تقسیم شده است.

 • گرمایش، حرکات مختلف دراز کشیدن به پشت برای آماده سازی عضلات مرکزی.
 • قدرت هسته، ضربات بلند برای پشت.
 • قدرت ایستادن، حرکات ایستاده برای ادغام بالا و پایین بدن.
 • قدرت ایستادن، حرکات ایستاده برای ورزش کردن باسن، باسن و پاها.
 • هسته، حرکات مختلف برای بهبود چرخش و اریب.
 • قدرت هسته، حرکات برای تمرکز عضلات

 در یک کلاس معمولی CXWORX شما ترکیبی از حرکات ایزوله و یکپارچه مانند لانژ، کرانچ، پل های باسن، اکستنشن پا را انجام خواهید داد. همچنین حرکات کرانچ اریب، اسکیت بازان باند مقاومتی، سوپر من، پلانک، پله‌ نوردان، اسکات باند و موارد دیگر را اجرا می کنید. نگران ندانستن تمرینات نباشید، مربی در حین انجام آن‌ها را برای شما توضیح می‌دهد.

 

مزایای ورزش سی ایکس بانوان بر روی حرکات بدن

 

معمولاً خانم ها برای بهره مندی از مزایای ورزش سی ایکس بانوان آن را انجام می دهند. پس باید این ورزش مزایای فوق العاده زیادی داشته باشد. برنامه Les Mills Core (CXWORX) عضلات مرکزی و شکم را هدف قرار می دهد.  این ها نواحی اصلی هستند که بالا و پایین بدن را به هم متصل می کنند.  یک مزیت آشکار هدف قرار دادن این نواحی این است که به ساخت شکم عضلانی و سفت کمک می کند.

همچنین باسن شما را محکم و تقویت کرده و شما را در تمام حرکات عملکردی قوی تر خواهد کرد. به علاوه، شما را بسیار کمتر در معرض آسیب قرار می دهد.  تمرینات شکمی اغلب خسته کننده و یکنواخت هستند، اما در این مورد CXWORX بسیار بیشتر از یک تمرین اصلی است و انجام حرکات آن خسته کننده نخواهد بود. اگر سر، پاها و بازوهای خود را درگیر کنید، هسته خود را حفظ خواهید کرد. منظور از هسته در این حرکت ماهیچه های باسن، قسمت بالایی پشت و میانی پشت است.

  تقویت تمامی این عضلات در برنامه ورزش سی ایکس بانوان قرار دارد. هنگامی که قدرت مرکزی را افزایش می دهید، ستون فقرات شما به خوبی حمایت می شود.  این امر به شکم و پشت شما اجازه می‌ دهد تا هر بار که برای برداشتن چیزی خم می‌ شوید، درگیر شوند و به شما کمک کنند. این نوع ورزش از آخرین علم برای ارائه آموزش های اصلی بهینه استفاده می کند. 

 

مزایای ورزش سی ایکس بانوان بر روی سلامتی

 

انجام ورزش سی ایکس بانوان به صورت مداوم منجر خواهد شد که وزن شما به میزان چشم گیری کاهش پیدا کند. شما با انجام حرکات این ورزش می توانید به تناسب اندام برسید. به علاوه تمرینات این ورزش بر روی عملکرد قلب تاثیر گذاشته و آن را بهبود می بخشد. خون در رگ های شما بهتری جریان پیدا می ‌کند همچنین اعتماد به نفس شما با این ورزش ارتقا خواهد یافت.

 

 چه وسایلی برای CXWORX مورد نیاز است؟

 

در ورزش سی ایکس بانوان وسایل و تجهیزاتی برای انجام حرکات مختلف به شما کمک خواهند کرد. برای انجام CXWORX به یک لوله مقاومتی، یک تشک و یک حوله نیاز دارید. معمولاً گزینه ای برای استفاده از صفحه وزن کوچک، متوسط ​​یا بزرگ برای مقاومت بیشتر وجود دارد. توجه به این نکته ضروری است که هم خانم ها و هم آقایان باید مراقب باشند که لباسشان خیلی کوتاه نباشد زیرا باید حرکات متنوعی را انجام دهند.

لوله مقاومت مورد استفاده در این ورزش یک وسیله همه کاره است که به شما امکان می دهد با انجام حرکات بدون تکانه به عضلات خود بار اضافه کنید. این باند ها هیچ حرکتی ندارند زیرا فقط زمانی که آن ها را بکشید تحریک می شوند. بنابراین، استفاده از میله در حین حرکات سریع و با دامنه وسیع در سراسر بدن به جای وزنه، ایمن تر است.

علاوه بر این، می توانید شدت تمرین را بسته به میزان کشش باند یا نوع سفتی که انتخاب کرده اید، تطبیق دهید. در مورد استفاده از صفحات وزنه، بهتر است دو گزینه متفاوت داشته باشید. یک صفحه سبک را برای حرکات ترکیبی شانه و یک صفحه کمی سنگین تر برای انجام حرکات شکمی انتخاب کنید. حداکثر وزن 5 کیلو کفایت می کند در صورت تمایل می توانید به مرور زمان آن را تغییر دهید.

 

نکات مفید برای اولین بار شرکت در کلاس ورزش سی ایکس

 

 صادقانه بیان کنیم تمرینات CXWORX تمرینات بسیار سختی، حتی برای مربی هستند. شما قرار است تمام بدن خود را به شدت درگیر کنید و در یک موقعیت، باید چندین گروه عضلانی را همزمان تمرین دهید. وقتی برای نخستین بار در کلاس شرکت کنید مربی حرکات آسان و ابتدایی را به شما آموزش می دهد پس نگران نباشید. اما اکنون بعضی نکات برای شرکت در کلاس ورزش سی ایکس بانوان را ذکر می کنیم.

 • کمی قبل از شروع کلاس حاضر شوید و به مربی بگویید که تازه کار هستید تا او توضیح دهد که قرار است با چه چیزی روبرو شوید.
 • خجالتی نباشید و در ردیف جلو بایستید تا تمام حرکات را ببینید.
 • اگر از وزنه استفاده نکنید، هیچ اتفاقی نمی افتد زیرا گزینه پیشرفته تری است.
 • وسایل ورزشی مختلفی وجود دارد، یکی را انتخاب کنید که با توانایی های شما سازگار است.
 • اگر نمی دانید چگونه از وسایل استفاده کنید، لطفاً از مربی بپرسید.
 • همیشه با دستورالعمل های مربی همراه باشید تا بدانید بدن شما باید چه احساسی داشته باشد.
 • از توقف چند ثانیه ای برای نفس کشیدن غافل نشوید و آن را انجام دهید.
 • خودتان را با کسی مقایسه نکنید و به دنبال رقابت نباشید فقط باید با خودتان رقابت کنید.
 • اگر اشتباه حرکات را انجام دهید، هیچ کس به جز مربی به شما نگاه نخواهد کرد و متوجه شما نخواهد شد. من به شما اطمینان می دهم که آنقدر حرکات شدید هستند که هر فردی فقط به این فکر می کند که بخواهد تمرینات را سریع تمام کند.
 • هیچ کس متوجه لباس یا مدل موهای شما نخواهد شد، بنابراین نگران ظاهر خود نباشید و از ورزش لذت ببرید.

 

قبل از پرداختن به ورزش سی ایکس بانوان ابتدا باید بررسی کنید که برای شما مناسب است. منع زیادی برای متقاضیان این ورزش محبوب وجود ندارد و افراد زیادی می توانند به آن بپردازند. اما به دلیل حرکات قدرتمند این ورزش بانوان باردار بدون نظر مربی و پزشک نمی توانند آن را انجام دهند. افراد کهنسال و کودکان نیز بدون مشورت با مربی و پزشک نباید به این ورزش بپردازند. اگر دارای بیماری خاص مانند مشکلات تنفسی نیز باشید ابتدا باید درباره شرایط شرکت در کلاس سی ایکس تحقیقاتی انجام دهید.

 

آیا می توان ورزش سی ایکس را بدون آموزش انجام دهیم؟

 

بعضی افراد گمان می ‌کنند که می ‌توانند حرکات این رشته ورزشی را بدون آموزش انجام دهند. شاید ابتدا فکر کنید همچنین امری امکان پذیر است اما کاملا در اشتباه هستید. ورزش سی ایکس بانوان دارای حرکات متنوع و قدرتی است. انجام نادرست هر کدام از آن ها منجر خواهد شد که به سلامتی خود ضربه بزنید. بر کسی پوشیده نیست که انجام مداوم حرکات به صورت نامناسب تاثیر غیر قابل جبرانی بر سلامتی خواهد داشت.

در این راستا انجام این ورزش بدون آموزش و مهارت امکان پذیر نخواهد بود. پس توصیه می کنیم حتما ابتدا آموزش های لازم را کسب کرده و سپس این ورزش را انجام دهید. بعد از سپری کردن این آموزش ها شما قادر خواهید بود حتی به تنهایی تمرین های سی ایکس را انجام دهید. پس به طور کلی حرکات هر ورزشی را بدون آموزش اصولی انجام ندهید و این امر را جدی بگیرید.

 

سخن پایانی

 

اگر به دنبال انجام یک ورزش مفید برای سلامتی و تناسب اندام هستید ورزش سی ایکس بانوان بهترین گزینه محسوب می شود. با شرکت در کلاس های این ورزش اعتماد به نفس خود را چندین برابر خواهید کرد. به علاوه تحقیقات نشان داده تاثیرات این ورزش محبوب بر روی سلامتی بسیار گسترده است. البته در صورتی می توان تاثیر آن را مشاهده کرد که آن را به صورت درست انجام دهید. در این راستا از یک مربی ماهر برای فراگیری سی ایکس کمک بگیرید. تبحر و سطح مهارت مربی نقش چشم گیری بر آموزش شما خواهد داشت. در این زمینه بهتر بوده در کلاس های باشگاه های معتبر سطح کشور با مربیان با تجربه شرکت کنید.

 1. آیا می توان ورزش سی ایکس را بدون آموزش انجام داد؟ انجام صحیح حرکات ورزش سی ایکس بانوان منجر خواهد شد در اکثر موارد به سلامت خود ضربه بزنید. پس ابتدا آموزش های لازم را در این زمینه به دست آورید.
 2. چه کسانی نمی توانند در کلاس های ورزش سی ایکس شرکت کنند؟ منع زیادی برای شرکت کنندگان در این کلاس ها وجود ندارد اما بانوان باردار، افراد کم سن و کهن سال، افراد با بیماری های خاص برای شرکت در کلاس ها باید با پزشک یا مربی مشورت کنند.
 3. هر جلسه ورزش سی ایکس بانوان چه مدت زمانی طول خواهد کشید؟ هر جلسه این تمرینات بین ۳۰ تا ۴۵ دقیقه خواهد بود.
 4. ورزش سی ایکس چه نوع ورزشی است؟ ورزش سی ایکس یک نوع ورزش هوازی بوده که بر روی هسته بدن تمرکز دارد.
 5. فواید ورزش سی ایکس چه هستند؟ تقویت تمامی عضلات بدن، بهبود عملکرد قلب، بهبود وضعیت ستون فقرات و غیره.