ورزش زومبا (Zumba) و فواید آن

بر کسی پوشیده نیست که ورزش روزانه برای سلامتی بدن بسیار مفید است. اما معمولاً افراد از انجام نرمش و حرکات تکراری حوصله سر بر راضی نیستند. افراد دوست دارند که از ورزش کردن لذت بیشتری ببرند. بر همین مبنا در سال های اخیر ورزش های جدیدی طراحی شده که افراد را سرگرم می کند. این ورزش ها حس شادی و نشاط  دو چندانی نسبت به بقیه ورزش ها در فرد ایجاد می کند. زومبا یکی از این ورزش های جذاب است. با ما از باشگاه بانوان پارت نوین همراه باشید تا با ورزش زومبا (zumba) و فواید آن آشنا شوید.‌

ورزش زومبا چیست؟

به جرات می توان گفت یکی از مهم ترین دلایل محبوبیت زومبا تنوع موسیقی و حرکات آن بر اساس رقص هایی از سراسر جهان است. در واقع حرکاتی که در این ورزش مورد استفاده قرار می گیرند بر اساس حرکات پایه چهار ریتم اصلی مرنگه، رگتون، سالسا، هیپ هاپ، بلی دنس و…است. بر اساس تحقیقات انجام شده سایت رسمی زومبا تعداد رقصندگان زومبا در سراسر دنیا بسیار زیاد است. در حال حاضر می توان گفت زومبا یکی از داغ ترین و کارآمد ترین روش کم کردن وزن به حساب می آید.

شاید هنوز به خوبی متوجه نشده اید که زومبا چیست؟ در واقع ورزش زومبا ترکیبی از حرکات هوازی است. مراحل رقص در این ورزش با گام های سریع و آسان که بسیار سرگرم کننده هستند طراحی شده است. ورزش زومبا از اصول و قواعد اینتروال و تمرینات استقامتی بهره می گیرد. بر همین اساس می تواند متابولیسم بدن را به میزان قابل توجهی بالا ببرد. اگر شما به دنبال  ورزشی سرگرم کننده در عین حال موثر هستید می توانید از زومبا بهره بگیرید. البته باید یادگیری این ورزش کامل اصولی و زیر نظر مربی باشد.

تاریخچه ورزش زومبا

ورزش زومبا در سال ۱۹۹۹ بر اساس رقص های لاتین شکل گرفت و مطرح شد. فردی به نام آلبرتو پرز که یک رقصنده کلمبیایی بود این حرکات منظم و ورزشی را اختراع کرد. نام  zumba از یک کلمه کلمبیایی گرفته شده، که معنای این کلمه تکان خوردن سریع و خوش گذراندن است. موسیقی زومبا نیز موسیقی پر نشاط لاتین بوده که از موسیقی و رقص های اسپانیایی تبار ها و آفریقایی تبار ها و…الهام گرفته است. پس می‌توان گفت این ورزش تاریخچه ای درازی داشته و روی حرکات آن طراحی و دقت بسیاری صورت گرفته است.

انواع ورزش زومبا

حتماً برای شما نیز این سوال به وجود آمد که انواع ورزش zumba کدامند؟ هر شخصی می تواند متناسب با هدف و رویکرد خود از انواع ورزش زومبا بهره ببرد. اکنون به معرفی انواع مختلف این ورزش می پردازیم.

 • زومبا تونینگ

این نوع حرکات زومبا کاملا هوازی هستند. افراد می توانند در باشگاه یا خانه در انجام این تمرینات بپردازند. این تمرینات با استفاده از وزنه، حرکات ریتمیک زومبا را دنبال می کنند. اما نکته حائز اهمیت این است که در این نوع ورزش زومبا تمامی عضلات ران، بازوها و شکمتان درگیر خواهند بود. بسیاری از افراد مخصوصاً افرادی که به ورزش با وزن علاقه مند هستند، می توانند از زومبا تونینگ استفاده کنند.

 • زومبا قدرتی

ورزشکارانی که در تمرینات زومبا تونینگ ماهر و حاذق شده اند، می توانند در زومبا قدرتی مهارت خود را بالا ببرند. در زومبا قدرتی ورزشکاران تمرینات قدرتی شدید تری را انجام می دهند. حتی می توانند از وزنه های بسیار سنگین با حرکات رقص زومبا بهره ببرند. ورزشکارانی که دوست دارند تمرینات قدرتی را با ریتم انجام دهند، می توانند از زومبا قدرتی بهره ببرند‌.

 • زومبا طلایی

افراد با هر سنی می توانند از ورزش زومبا استفاده کنند. در واقع این نوع تمرینات زومبا zumba مخصوص افراد میان سال و کهن سال است. در زومبا طلایی سرعت انجام حرکات، سبک آهنگ، نوع حرکات همه بر اساس سلیقه و متناسب با نیاز افراد میانسال طراحی شده است. این تمرینات می تواند تعادل و هماهنگی را در بدن این افراد بهبود ببخشد.

 • زومبا آبی

اگر شما نیز فردی هستید که به ورزش های آبی علاقه خاصی دارید زومبا آبی مناسب شما است. این تمرینات زومبا مناسب افرادی است که به آب و آب تنی علاقه مند هستند. مزیت این نوع ورزش این است که با ورزش در آب مقاومت آب به تمرینات شدت بخشده و بدن سریع تر روی فرم خواهد آمد. البته بر کسی پوشیده نیست که ورزش های آبی خود نشاط فراوانی دارند.

 • زومبا استپ

این نوع از ورزش زومبا ترکیبی از حرکات استپ ایروبیک و زومبا است. هدف این تمرینات افزایش قدرت عضلات و چربی سوزی است. افرادی که به دنبال پاهای زیبا و خوش فرم هستند، می توانند از زومبا استپ بهره ببرند. معمولاً بانوان به این نوع تمرینات بیشتر می پردازند.‌ البته این تمرینات محدودیت جنسیتی ندارد. پس هر فردی می ‌تواند با این تمرینات به تناسب اندام برسد. 

‌فواید ورزش زومبا

ورزش زومبا یک ورزش نوپا و جدید است، ولی در عین حال فواید بسیار زیادی دارد. اکنون مهم ترین فواید ورزش زومبا را بیان می کنیم تا شما به طور دقیق تر این ورزش را بررسی کنید.

 • تناسب اندام

افرادی که به دنبال کاهش وزن و چربی سوزی هستند تمرین زومبا گزینه مناسبی برای آنها است. در واقع این تمرینات کالری سوزی بالایی در اثر حرکات ورزشی انجام می دهند. طراحی تخصصی این حرکات همراه با موسیقی مفرح خاصیت چربی سوزی این ورزش را حداکثر می رساند. مثلاً افراد با ۱۵ دقیقه انجام این تمرینات می توانند ۱۵۰ کالری را بسوزانند. در زومبا رقص و حرکات بدنسازی با هم وجود دارند. جالب است که بدانید افراد با انجام یک جلسه از این ورزش می توانند ۱۰۰۰ کالری را بسوزانند.

 همین امر سبب شده تمرین زومبا به لاغری بسیار کمک کند. مزیت قابل توجه این ورزش این است که شما حتی اگر رژیم غذایی نیست نداشته باشید می توانید با این حرکات خیلی سریع به تناسب اندام برسید. کلاس های های زیادی در سطح کشور برگذار می شود که به انجام این ورزش می پردازند. از جمله  این کلاس ها می توان به کلاس زومبا در باشگاه بانوان غرب تهران اشاره کرد.

 • افزایش انعطاف پذیری بدن

حرکات زومبا برخلاف بسیاری از حرکات ورزشی با رقص ترکیب شده اند. این حرکات به میزان قابل توجهی انعطاف پذیری بدن را بالا می برند. بر همین اساس ورزش زومبا برای بانوان بسیار توصیه می شود. البته آقایان نیز می‌ توانند برای افزایش انعطاف پذیری بدن از این ورزش بهره ببرند.  

 • دسترسی آسان

حتماً شما نیز در بعضی موارد به دنبال آموزش یک ورزش بوده اید، اما نتوانستید مکان مناسب برای آموزش را پیدا کنید. شما  به راحتی می توانید کلاس های آموزش ورزش زومبا را در سراسر کشور پیدا کنید. آموزش رقص زومبا در بیشتر باشگاه و اموزشگاه های معتبر برگزار می شود. کلاس های این ورزش معمولاً ظرفیت بالایی دارند. کلاس آموزش زومبا در باشگاه بانوان غرب تهران نیز از جمله کلاس های پرمتقاضی است، که تا به امروز بازدهی و رضایت بالایی توانسته کسب کند.‌

 • حس شادی و آرامش

تا به الان به خوبی متوجه شده اید که zumba چیست و چه تاثیری بر روی بدن دارد. اما این حرکات علاوه بر جسم بر روی روح نیز تاثیر گذار هستند. این ورزش می ‌تواند افراد را بسیار سرگرم کند. موسیقی که در این ورزش استفاده می شود، خلق و خو و روح را در بر می گیرد. همین امر سبب می شود شما احساس شادی و آرامش پیدا کنید. افراد می توانند برای بالا بردن روحیه از این حرکات استفاده کنند.

 • بالا بردن اعتماد به نفس

شاید تا به حال به جنبه اجتماعی تمرینات زومبا توجه نکرده باشید. افراد با بهبود حرکات ورزشی و سلامت جسمی خود در کلاس زومبا احساس نشاط و سلامت جسمی بیشتری خواهند داشت.‌ این امر می تواند باعث افزایش اعتماد به نفس ورزشکاران شود. داشتن اعتماد به نفس بالا برای حضور در جامعه امروز بسیار لازم و ضروری است. تمرینات زومبا مانند انجام دیگر تمرینات هوازی به افزایش جذب اکسیژن کمک کرده و قلب را نیرومند می کند.

کلاس زومبای خانمها نیز برای بانوان بسیار مفید است. این کلاس ها می‌تواند به حد قابل توجهی اعتماد به نفس بانوان را زیاد کند. با افزایش اعتماد به نفس قطعا آن ها می‌ توانند بیشتر در جامعه پیشرفت کند.‌ به علاوه قادر خواهند بود سلامت جسمی خود را تضمین کنند. برای هر بانوی استفاده از این کلاس ها برای سلامت جسم و روح لازم و ضروری نیست. پس با توجه به اینکه این کلاس ها وقت و هزینه زیادی از شما نخواهند گرفت بهتر است از آن ها غافل نشوید.‌

 • جلوگیری از تنبلی مغز

نکته حائز اهمیت این است که این ورزش علاوه بر بدن ذهن را نیز تقویت می کند. در واقع این ورزش یک ورزش ذهنی و مغزی بسیار خوب و پر بازده است. حرکت زومبا همراه با رقص استرس را از بین برده و سبب بهبود خلق و خو ورزشکاران خواهد شد. این ورزشی اجتماعی و گروهی است که سبب آزاد شدن اندورفین و انتقال دهنده های عصبی می شود. این انتقال دهنده های عصبی و اندورفین در افزایش روحیه و خلق و خو موثر هستند.  

جالب است که بدانید این موارد هورمون استرس را در بدن از بین خواهند برد. به علاوه با انجام این ورزش فعالیت ذهنی ورزشکاران نیز افزایش خواهد یافت که این امر برای مغز فوق العاده مفید است. تمرینات هوازی در رقص زومبا خطرات سلامتی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. این ورزش می تواند اضافه وزن را از شما دور کند. همچنین ورزش زومبا برای لاغری و تناسب اندام توسط مربیان و پزشکان توصیه می شود.

مضرات ورزش زومبا

 ورزش های زیادی تا به امروز ابداع و طراحی شده اند. اگر هر کدام از این ورزش ها به صورت درست و صحیح انجام نشود، ممکن است برای بدن ضرر های غیرقابل جبرانی را به همراه داشته باشند. اما در واقع هیچ ورزشی مضر نیست، بلکه این ما هستیم که با انجام نادرست این ورزش ها به خود آسیب می رسانیم. اکنون به برخی از مضرات این ورزش اشاره خواهیم کرد.

 • انجام تمرینات هوازی ورزش زومبا کاهش وزن را به همراه دارد. اما در صورت رهایی و عدم ادامه تمرینات ممکن است افراد با بازگشت وزن و چاقی رو به رو شوند.
 • با توجه به اینکه این حرکات تحرک زیادی را به همراه دارند در صورت اشتباه انجام دادن آنها ممکن است به بدن خود آسیب وارد کنید. بر همین مبنا لازم است که آموزش زومبا را به طور دقیق و اصولی فرا گیرید.
 • توصیه می شود افرادی که پوکی استخوان دارند به این ورزش نپردازند. افرادی نیز که سن بسیار بالایی دارند این ورزش برای آن‌ ها مضر است.
 • قطعاً ورود به هر عرصه یا ورزشی نیاز به علاقه دارد. اگر شما ورزش زومبا علاقه ندارید بهتر است در این زمینه فعالیتی انجام ندهید.
 • بر کسی پوشیده نیست که رقص زومبا برای لاغری بسیار تاثیر گذار است. اما افرادی که خیلی چاق هستند یا اینکه به دلیل مشکلات بدنی نمی توانند سرعت زیادی در انجام حرکات داشته باشند، پرداختن به زومبا برای این افراد سخت است.

زومبا فیتنس

Zumba fitness نوعی فعالیت ورزشی هوازی است. در واقع حرکات این ورزش بر مبنای حرکات تمرینی ایروبیک طراحی شده اند.‌ در زومبا فیتنس معمولاً حرکات اندام های پایینی بدن همراه با حرکات پاها و دستان صورت می گیرد. اما تفاوت شایع این ورزش با ورزش ایروبیک این است که میزان هماهنگی پاها، دست ها، ضربه زدن و…. متفاوت است. این دو ورزش در عین داشتن شباهت ها و تفاوت های بارزی نیز با هم دارند.

زومبا یا ایروبیک

بسیاری از افراد سوال دارند که زومبا یا ایروبیک برای آن ها مناسب تر است. معمولا ایروبیک را به عنوان تمرینات هوازی می شناسند. در این تمرینات می توان از کش های بدنسازی، تخته های استپ، مت یوگا و غیره استفاده کرد. در این ورزش هیچ گاه ماهیچه ها تحت فشار ناگهانی و شدید قرار نخواهد گرفت. البته ایروبیک نیز نسبت به زومبا به عنوان ورزش سخت شناخته می شود. بیشتر تمرکز ایروبیک بر روی قلب است و به عملکرد بهتر آن کمک می کند. اما زومبا مجموعه ای از حرکات است که احساس استرس، ترس، ضعف، خستگی را از بین می برد.

ورزش زومبا برای چه افرادی مناسب است؟

معمولا هر ورزشکاری می داند قبل از پرداختن به یک ورزش باید از آن آگاهی پیدا کند که آیا این ورزش مناسب است یا خیر. بسیاری از افرادی که به باشگاه ها مراجعه می کنند این سوال را دارد که ورزش زومبا برای چه افرادی مناسب است؟ در واقع  هر فردی که به دنبال شادی و افزایش روحیه خود است می‌تواند از این ورزش بهره ببرد. البته قبل از انجام این ورزش بهتر است با مربی خود صحبت کنید که اگر زمینه بیماری یا مشکل خاصی را دارید مطلع شود.

هزینه ورزش زومبا

شما به خوبی آگاهی پیدا کرده اید که تمرین زومبا چیست؟ اکنون به طور کامل می دانید که این ورزش می تواند چه تاثیری بر جسم و روی شما داشته باشد. اما نکته حائز اهمیت قیمت کلاس های زومبا است. قطعا اگر کلاس های زومبا هزینه زیادی داشته باشند، افراد از شرکت در آنها  منصرف خواهند شد. پس می‌توان گفت قیمت یکی از فاکتورهای اساسی در بهره گیری از این تمرینات است. اما هزینه این کلاس ها به چند فاکتور بستگی دارد.

یکی از این فاکتورهای اصلی مرکزی، است که شما به آن مراجعه خواهید کرد. قطعاً مراکز مختلف هزینه های متفاوتی از شما درخواست خواهند کرد. البته بسیار مهم است که شما به مرکز معتبر مراجعه کنید.  قطعاً مراجعه به مرکز معتبر می تواند تاثیر چشمگیری بر هزینه و یادگیری شما داشته باشد. عامل دیگری که در تعیین هزینه های این ورزش  تاثیر گذار خواهد بود تعداد جلسات است. بسته به تعداد جلساتی که شما به این ورزش می پردازید هزینه آن تعیین خواهد شد.

تغذیه در ورزش زومبا

همه ورزشکاران می دانند که برای رسیدن به هدف خود در کنار ورزش باید تغذیه مناسبی داشته باشند. ورزشکاران زومبا نیز از این قاعده مستثنی نیستند. این افراد باید تغذیه خود اهمیت دهد تا بتواند بازده این ورزش را سریع تر به میزان بیشتری مشاهده کنند. تحقیقات نشان داده ورزشکارانی که در کنار ورزش به تغذیه خود نیز بها می‌ دهند، توانستد عملکرد بهتری را از خود نشان دهند.

 • مایعات

بخش اعظمی از بدن انسان از آب تشکیل شده است. در واقع آب نقش تعیین کننده در تمامی واکنش های بدن را دارد. ورزشکارانی که به انجام تمرینات ورزشی می پردازند بخش زیادی از آن بدن خود را از دست می دهند. بر همین مبنا نیاز است که آنها در هنگام ورزش قبل و بعد از آن مقدار زیادی آب بنوشند. پژوهش ها نشان داده آب بهترین مایعی است که می توان در حین تمرینات ورزشی استفاده کرد. علاوه بر این مصرف آب تاثیر چشمگیری در طراوت و شادابی پوست دارد.

 توصیه می شود که آب را کم کم و به صورت مداوم بنوشید. همچنین شما برای کاهش حرارت مرکزی بدن می توانید از مایعات خنک استفاده کنید. شما می توانید بعد از اتمام  ورزش خود را وزن کنید و به اندازه وزن کم شده آب بنوشید. یک راه آسان برای تشخیص میزان آب بدن توجه به ادرار است. اگر ادرار شما پررنگ باشد، میزان آب بدن شما کم است.

سخن پایانی

ورزش زومبا یکی از پر متقاضی ترین ورزش های عصر جدید است. این ورزش می‌ تواند در کاهش وزن شما تاثیر گذار باشد. بسیاری از بانوان علاقه خاصی به انجام این تمرینات دارند. اما مهمتر از همه این است که شما این تمرینات را زیر نظر یک مربی خوب آموزش ببینید. مراجعه به یک مرکز معتبر می تواند به شما کمک شایانی کند. کلاس زومبا در باشگاه بانوان غرب تهران گزینه مناسبی است که شما می توانید از آن بهره بگیرید. لازم است بدانید هزینه این کلاس ها به نسبت کیفیت آنها و همچنین مربیان مجرب مورد استفاده، زیاد نمی باشد.