ورزش ترامپولین چیست؟

ورزش کردن یکی از فعالیت های بوده که از گذشته تا به امروز توسط علاقه مندان انجام می شده است. بعضی ورزش ها در میان ورزشکاران محبوبیت بیشتری دارند و افراد به انجام آن ها تمایل بیشتری نشان می دهند. ترامپولین یکی از این ورزش های بسیار محبوب و شناخته شده است. مزایای و ویژگی های این ورزش به حدی زیاد است که هر فردی را به انجام آن علاقه مند می کند. اگر شما قصد دارید این ورزش محبوب را انجام دهید بهتر است ابتدا کمی با آن آشنایی پیدا کنید.  بر همین اساس در این مقاله قصد داریم به معرفی ورزش ترامپولین، مزایا، معایب و غیره بپردازیم با ما همراه باشید.

ورزش ترامپولین چیست؟

آشنایی با ورزش ترامپولین

بهتر است ابتدا به صورت مختصر آشنایی با ورزش ترامپولین پیدا کنید، این ورزش  یکی از پر طرفدارترین ورزش های ابداع شده تا به امروز بوده  و یکی از شاخه های ورزش ژیمناستیک است. البته امروز برای انجام ورزش ترامپولین از یک وسیله استفاده می شود که آن را بیشتر به عنوان ترامپولین می شناسند. تحرکات در ورزش ترامپولین بسیار بالا است و  پرش و جامپ در آن صورت می گیرد.

 حرکات ریتمیک  بالا و پایین که در این ورزش به صورت  مداوم انجام می‌ شود فواید باید بسیار زیادی برای بدن دارد. ترامپولین فقط برای بزرگسالان نیست بلکه کودکان نیز از انجام این ورزش لذت زیادی می برند و به عنوان یکی از سرگرمی های جالب آن ها شناخته می شود.  این ورزش محبوب در سال ۱۹۷۱ با اختراع ترامپولین توسط فردی به نام Georg Nissen  به همگان معرفی شد.

این ابزار به حدی شناخته شده و کار آمد بود که فضانوردان از آن برای تمرینات آمادگی جسمانی خود بهره می برده اند. در سال ۱۹۷۹ در جریان  یک مصاحبه ترامپولین به عنوان موثر ترین حرکت ورزشی و اصلاحی ابداع شده توسط بشر معرفی کرده اند. این ابزار برای انجام ورزش های هوازی مختلفی مانند زومبا، پیلاتس،  ایروبیک نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

فواید ورزش ترامپولین

همه ورزشکاران قصد دارند که قبل از پرداختن به یک ورزش ابتدا و مزایای آن را بررسی کنند.  اتفاقا این کار بسیار درست است، بررسی فواید یک ورزش به شما این امکان را می دهد که با دیدی باز آن را انتخاب کنید. فواید ورزش ترامپولین بسیار گسترده و وسیع هستند. بر همین اساس به مهم ترین آن ها اشاره می کنیم تا آشنایی نسبی با این فواید پیدا کنید.

کاهش وزن

اگر شما به دنبال ورزشی هستید که بتواند در کاهش وزن به شما کمک کند ترامپولین بسیار گزینه مناسبی است. از گذشته تا به امروز این ورزش را به عنوان یکی از ورزش های موثر در کاهش وزن می شناسند. ورزشکاران در هنگام انجام ورزش ترامپولین تحرک دارند،   این تحرک موجب می‌ شود که چربی های اضافه بدن از بین برود.  به مرور زمان این امر کاهش وزن و تناسب اندام را در پی دارد.

سلامت بدن

یکی از مشخصه بارز  ورزش های مختلف حفظ سلامت بدن است. اگر ورزشی نتواند سلامت بدن شما را تضمین کند پرداختن به  آن سود زیادی نخواهد داشت.  حرکات و تمرینات ورزش ترامپولین باعث می شود که سیستم لنفاوی بدن تحریک شود.  این گونه سموم و مواد مضری که در بدن بر اثر بی تحرکی تشکیل شده اند خیلی سریع دفع می شوند. طبیعتاً با توجه به موارد گفته شده این ورزش نقش قابل توجهی در حفظ سلامتی شما دارد.

افزایش انرژی

به دلیل سبک زندگی مدرن و بی تحرکی زیاد، افراد انرژی ندارند همچنین شادابی و نشاط در زندگی آن ها بسیار کم است. اما ورزش ترامپولین با پرش ریتمیک به میزان قابل توجهی در تنظیم تنفس و جریان خون نقش قابل دارد. این ورزش جریان خون را تسریع می ‌کند و منجر می شود که اکسیژن و مواد غذایی به سلول های بدن بهتر برسد. همین امر موجب می شود که سطح انرژی بدن افزایش یابد و افراد حس شادابی بیشتری در طول روز داشته باشند.‌

عملکرد بهتر قلب و عروق

قلب و وظیفه پمپاژ خون به کل بدن را دارد پس باید حتماً عملکرد خوبی داشته باشد. سبک زندگی نادرستی که امروزه بسیاری از افراد دارند سبب شده که قلب و عروق عملکرده زیاد خوبی نداشته باشند. مصرف بیش از حد غذاهای پرچرب منجر به تجمع چربی در بدن شده است. قطعا اگر این چربی ها به جریان خون وارد شود می تواند عواقب و مضرات زیادی را در پی داشته باشند.

 ترامپولین به میزان قابل توجهی می تواند سلامت قلب را تضمین کند.  انجام حرکات این ورزش ضربان قلب و تعداد تنفس را بالا می برد.  در نتیجه پمپاژ خون به صورت سریع تری انجام می شود و تمام سلول های بدن اکسیژن دریافت می کنند. پس اگر قصد دارید که به عملکرد بهتر قلب و عروق خود کمک کنید این ورزش می تواند کمک شایانی برای شما باشد.

 ورزش ترامپولین

مقابله با افسردگی

ترامپولین در دسته ورزش های شاد و پر تحرک قرار می گیرد.  انجام مداوم این ورزش می تواند منجر به افزایش نشاط شده و با افسردگی مقابله کند.  اگر شما از انجام ورزش های تکراری و بدون نشاط خسته شده اید ترامپولین بهترین گزینه است. تحقیقات نشان داده افرادی که این ورزش را انجام می دهند نسبت به دیگر افراد از سلامت روحی بیشتری برخوردار هستند.  قطعا هیچ امری مهم تر از این نیست که سلامت روح و بدن خود را تضمین کنیم پس از تمرینات ترامپولین غافل نشوید.

مسکن اعصاب

از دیگر مزایای بسیار مهم و موثر ورزش ترامپولین می توان به تسکین سیستم ایمنی اشاره کرد.  ورزشکارانی که این تمرینات را به صورت مداوم انجام می دهند  حس آرامش بیشتری دارند. اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که به  ورزش برای ایجاد آرامش و تسکین سیستم عصبی خود نیاز دارید می ‌توانید از ترامپولین بهره ببرید. کافی است مدتی این ورزش را انجام دهید تا به خوبی متوجه  آرامش روحی آن شوید.

کاهش استرس

افراد به دلایل مختلف استرس زیادی در طول زندگی دارند، این استرس باعث می‌شود نتوانند به آرامش  روحی برسند و امور خود را به خوبی انجام دهد.  حتی استرس منجر به کاهش اعتماد به نفس می شود.  اما انجام حرکات ورزش ترامپولین  باعث می شود که استرس به میزان چشمگیری کاهش پیدا کند.  انجام این تمرینات منجر خواهد شد که حواس ما از مسائل و دغدغه های روزمره به سمت ورزش سلامتی و تمرکز بیشتر جلب شود.

تقویت سیستم ایمنی

ورزش ترامپولین با کمک به عملکرد بهتر غدد لنفاوی منجر به افزایش ایمنی بدن می شود. سیستم لنفاوی نقش چشمگیری در بالا بردن سیستم ایمنی بدن دارد که ورزش ترامپولین آن را به عنوان هدف خود قرار می دهد.   بر همین اساس بدن افراد در صورت مواجه شدن با عوامل بیماری زا و ویروس ها میزان مقاومت بیشتری دارد و کمتر دچار بیماری های مختلف خواهد شد.

تقویت استخوان و مفاصل

این ورزش تاثیر بسیار زیادی بر سلول ها و ماهیچه های بدن دارد و فشار مساوی و مثبتی را به آن ها وارد می کند‌. این تمرینات اگر به صورت درست و اصولی انجام شوند بر روی استخوان و مفاصل تاثیر خوبی خواهند گذاشت. دقیقا یکی از عواملی که منجر شده ناسا برای آمادگی فضانوردان خود از این ورزش استفاده کنند همین تاثیر مثبت آن بر روی مفاصل است.

قوانین ورزش ترامپولین

حرکات ورزش ترامپولین بسیار متنوع هستند و ورزشکاران می توانند از آن ها استفاده کنند. البته نیازی نیست که شما یک ورزشکار باشید و به صورت حرفه ای به این ورزش بپردازد. بلکه بسیاری از افراد برای سرگرمی نیز این رشته ورزشی و حرکات را انتخاب می کنند. اما باید بدانید که هر ورزشی قوانین خاص خود را دارد ترامپولین نیز از این قاعده مستثنی نیست.  قبل از انجام این ورزش  باید قوانین آن را بدانید، قوانین ورزش ترامپولین به شما کمک می کند تا کمتر دچار حادثه شوید و از این ورزش لذت ببرید.

آموزش ببینید

اگر شما به ورزش ترامپولین علاقه مند هستید و دوست دارید که در این رشته  فعالیت داشته باشید نیاز است که حتماً یک مربی شما را آموزش دهد.  اگر شما آموزش های لازم را در این زمینه ندیده باشید حرکات را به درستی انجام نخواهید داد. به طور حتم انجام نادرست حرکات ورزشی می تواند عواقب سنگینی را در پی داشته باشد.

 مراکز مختلفی در سطح کشور وجود دارد که به طور تخصصی این ورزش را آموزش می دهند. شما نیز می ‌توانید از این مراکز برای یادگیری ترامپولین استفاده کنید. البته نیاز است که ابتدا از دانش و آگاهی مربی اطمینان حاصل کنید.  با بررسی سابقه مربی می توانید مطمئن شوید که در این رشته ورزشی موفق بوده و آگاهی کامل برای آموزش به شما را دارد.

جوراب نپوشید

به افرادی که قصد دارند حرکات ساده و پیچیده ترامپولین را انجام دهند توصیه می‌ شود که در هنگام ورزش جوراب نپوشید. پوشیدن جوراب سبب می شود که به طور مداوم سر بخورد و بتوانید تعادل خود را حفظ کنید. شما اینگونه نمی توانید حرکات را به درستی انجام دهید و ممکن است که به خودتان آسیب بزنید پس نیاز است که حتما به این امر توجه داشته باشید.

سوابق بیماری خود را چک کنید

یکی از قوانین اساسی  ورزش ترامپولین این است که قبل از انجام این ورزش سابقه بیماری خود را بررسی کنید.  بعضی از بیماری ها به دلیل خاص بودن آن ها انجام بعضی از فعالیت های ورزشی را محدود می‌ کنند. اگر شما بیماری خاصی در گذشته داشته اید یا هنوز درگیر آن هستید بهتر است که با پزشک متخصص و مربی خود صحبت کنید و سپس این ورزش را انتخاب کنید.

مکان قرار گیری ترامپولین

توجه داشته باشید که ترامپولین را بر روی سطح های بسیار سخت مثل بوتن قرار ندهید این امر ممکن است منجر به آسیب دیدن شما شود. همچنین بهتر است که تا حد امکان آن را در فضاهای آزاد قرار بدهید. البته نیاز است که حتماً به دور از درختان و شاخه برگ آن ها باشد. در هر صورت مکان قرارگیری ترامپولین بسیار حائز اهمیت است و اگر ترامپولین شما حفاظ ندارد بیشتر باید این امر را مورد توجه قرار دهید.

عوارض ورزش ترامپولین

عوارض ورزش ترامپولین

به طور حتم نمی توان هیچ ورزشی را پیدا کرد که فقط دارای فواید باشد ورزش ترامپولین نیز دارای معایبی است. عوارض ورزش ترامپولین در مقابل مزایای آن چندان زیاد نیستند. البته بیشتر این معایب در مواقعی خود را نشان می دهند که افراد به صورت نادرست و غیر اصولی از این ورزش استفاده کنند. انجام نادرست حرکات ورزش ترامپولین ممکن است به بدن شما ضرر های غیرقابل جبرانی را تحمیل کند.

 پس نیاز است که این حرکات را به صورت درست و اصولی انجام دهید.  توصیه می شود که کودکان زیر شش سال این ورزش را انجام ندهند. این امر به این دلیل است که این کودکان نمی توانند حرکات ترامپولین را به خوبی انجام دهند و سرعت لازم را برای انجام آن ها ندارند. اگر کودکان این ورزش را بدون نظارت انجام دهند ممکن است با خطراتی مانند شکستگی عضلات، در رفتگی مفاصل و غیره مواجه شوند.

اما افراد بزرگسالی که این ورزش را بدون چک کردن سوابق بیماری خود و غیره انجام می دهند ممکن است که با عوارضی مواجه شوند. از جمله این عوارض می توان به سردرد، سر گیجه، حالت تهوع و غیره اشاره کرد. در صورت مشاهده همچنین مواردی مربی یا پزشک مربوطه را در جریان قرار دهید. این ورزش برای بانوان باردار و شیرده نیز محدودیت های دارد که نیاز است ابتدا با مشورت مربی و پزشک خود این تمرینات را شروع کنند.

 ورزش ترامپولین در المپیک

المپیک به عنوان بزرگ ترین مسابقه ای است که همه جهانیان آن را می شناسند و از اعتبار بسیار زیادی برخوردار است. ورزشکارانی از سراسر دنیا در این رقابت ورزشی بزرگ شرکت می کنند و به رقابت می پردازند. ورزش ترامپولین نیز با توجه به اینکه به مرور زمان  شناخته می شد توانست خود را دربین ورزشهای المپیکی جای کند. این ورزش محبوب و پر متقاضی در سال ۲۰۰۰ در بازی های تابستانه المپیک سیدنی به عنوان یکی از ورزشهای المپیکی حضور پیدا کرد.

به طور کلی این ورزش دارای سه زمینی کاملاً مجزا است. این سه زمینه شامل دابل مینی ترامپولین، رشته زمینی و ترامپولین هماهنگ می شود. رشته زمینی بسیار به ژیمناستیک شبیه است اما در آن ورزشکاران حرکات مختلف را بر روی ترامپولین یا زمین انجام می دهند. برای شرکت کنندگان هر کشور در المپیک برای ورزش ترامپولین محدودیت وجود دارد.

 هر کشور فقط می تواند یک مرد و یک زن را برای این ورزش به المپیک بفرستد.  ترامپولین های حرفه ای با ترامپولین های معمولی بسیار متفاوت هستند و ورزشکاران می توانند بر روی این ترامپولین های حرفه ای تا ارتفاع ۱۰ متر نیست به پرند. ورزش ترامپولین در المپیک به این گونه اجرا می شود که ورزشکاران هر دو کشور بر روی ترامپولین در کنار هم رقابت می کنند.

به مرور زمان تعداد کشورهایی که در المپیک در این ورزش شرکت کرده اند افزایش یافت و ما امروز شاهد هستیم که بسیاری از کشورها ورزشکاران خود را برای انجام ترامپولین به المپیک می فرستند. اولین ورزشکارانی که در المپیک توانسته اند مقام اول در رشته ترامپولین دست پیدا کنند هر دو روسی بوده اند. این افتخار را در سال ۲۰۰۰ و در اولین المپیکی که این ورزش در آن حضور داشت پیدا کرده اند.

نکاتی که قبل از انجام ورزش ترامپولین باید به آن ها دقت کنید

افراد متخصص و ماهر در ورزش ترامپولین نکاتی را به ورزشکاران جدید و افراد علاقه من به این ورزش توصیه می کنند. نیاز است که شما نیز قبل از پرداختن به این ورزش این نکات را بدانید و در هنگام تمرینات آن ها را مد نظر داشته باشید. اکنون بارز ترین این نکات را برای آشنایی شما بیان می کنیم حتماً از آن ها در انجام تمرینات بهره ببرید.

مصرف غذا

توصیه می‌ کنند که پس از مصرف هر وعده غذایی تا یک الی یک و نیم ساعت از انجام تمرینات ترامپولین خودداری کنید. انجام این تمرینات بعد از مصرف غذا ممکن است که عواقب سنگینی را در پی داشته باشد. بعضی از ورزشکاران بعد از مصرف غذا و با معده پر به انجام این ورزش می پردازند.  اما  در هنگام  ورزش و بعد از آن معده درد شدیدی را احساس می کنند. قطعا انجام مداوم این کار منجر به درد در ناحیه معده و مضرات دیگری خواهد شد.

لباس مناسب

نیاز است که حتماً ورزشکاران یک لباس مناسب برای ورزش ترامپولین انتخاب کنند.  لباس های نامناسب سبب می‌ شود که شما نتوانید تمرینات ترامپولین را به خوبی انجام دهید و در هنگام تمرین احساس ناراحتی کنید.  لباس هایی که جنس پنبه یا نخ دارند گزینه مناسبی برای این تمرینات هستند.  توجه داشته باشید که لباس ورزشی ترامپولین باید بیش از حد گشاد یا تنگ باشد سعی کنید که این لباس را سایز مناسب خود انتخاب کنید.

مصرف نوشیدنی

به دلیل اینکه در ورزش ترامپولین  میزانی آب بدن خود را از دست می دهید بهتر است که به صورت مداوم نوشیدنی مصرف کنید. به طور کلی پزشکان بر این اعتقادند آب بهترین گزینه برای این ورزش است.  البته شما می توانید از نوشیدنی های پروتئینی نیز بهره ببرید.  به عنوان مثال شیر یکی از نوشیدنی های پروتئینی مفید برای ورزشکاران  ورزش ترامپولین  محسوب می شود. که در صورت تمایل می توانید از آن استفاده کنید.

سوالات متداول

ورزش ترامپولین چه فوایدی دارد؟

کاهش وزن، سلامت بدن، افزایش انرژی، عملکرد بهتر قلب و عروق، مقابله با افسردگی، مسکن اعصاب و کاهش استرس

کودکان از چه سنی میتوانند ورزش ترامپولین را انجام دهند؟

توصیه می شود که کودکان بالای شش سال ورزش ترامپولین را انجام دهند.

ورزش ترامپولین از شاخه های کدام ورزش است؟

ورزش ترامپولین یکی از شاخه های ورزش ژیمناستیک است.

چه زمانی بعد از مصرف غذا می توان ورزش ترامپولین را انجام داد؟

پس از مصرف هر وعده غذایی تا یک الی یک و نیم ساعت از انجام تمرینات ترامپولین باید خودداری کرد.

مکان قرار گیری ترامپولین باید چگونه باشد؟

ترامپولین را بر روی سطح های بسیار سخت مثل بتن نباید قرار داد. ترجیحا در فضای باز به دور از شاخه های درختان بر روی سطحی نرم باید ترامپولین قرار داده شود.

 

 سخن پایانی

ورزش ترامپولین یکی از ورزش های بسیار محبوب در بین بانوان و آقایان است. برای انجام این ورزش هیچگونه محدودیت جنسیتی وجود ندارد و همه افراد می توانند از آن بهره ببرند. اما نیاز است که حتماً این ورزش را به صورت اصولی و با آموزش شروع کنید.  در این راستا مجموعه هایی وجود دارند که می توانید از آنها کمک بگیرید.  باشگاه پارت نوین یکی از مجموعه های فعال در این زمینه است که  ورزش ترامپولین را به صورت اصولی و درست به ورزشکاران آموزش می دهد. در صورت تمایل می توانید از آموزش های این مجموعه نهایت استفاده را ببرید.