همه چیز درباره ی ایروبیک

 یکی از ورزش های برپایه حرکات موزون هوازی و روش های تمرینی برای کسب آمادگی جسمانی که امروزه طرفداران زیادی را در باشگاه ورزشی شهرک غرب پیداکرده است، ورزش ایروبیک می باشد.

در حقیقت هر فعالیتی که نیاز بدن به استفاده از اکسیژن را برای مدت قابل توجهی افزایش دهد (ایروبیک) نامیده می شود.

یکی از ورزش های برپایه حرکات موزون هوازی و روش های تمرینی برای کسب آمادگی جسمانی که امروزه طرفداران زیادی را در باشگاه ورزشی شهرک غرب پیداکرده است، ورزش ایروبیک می باشد.

در حقیقت هر فعالیتی که نیاز بدن به استفاده از اکسیژن را برای مدت قابل توجهی افزایش دهد (ایروبیک) نامیده می شود.

ورزش ایروبیک از سال 1960 پایه ریزی شد و در سال1980 به یکی از پرطرفدارترین ورزش های دنیا تبدیل شد. تمرینات ایروبیک موجب افزایش آمادگی جسمانی و در نهایت افزایش قدرت، سرعت و هماهنگی بین اعصاب و عضلات، انعطاف پذیری و چابکی می شود. در انجام حرکات ایروبیک، تمرکز ذهنی از اهمیت زیادی برخوردار است. در ادامه ی مطلب با ما همراه باشید تا شمارا با ورزش ایروبیک و فواید گرم و سرد کردن بدن قبل و بعد از حرکات ورزشی ایروبیک آشنا کنیم.

یکی از مزایای اصلی این ورزش این است که، شیوه تمرین های ایروبیک، به علت اجراهای هوازی موزون و هماهنگ که معمولا با موزیک همراه است، یکی از روش های بسیار موثر برای جلوگیری از افسردگی، رفع بی حوصلگی و بی تابی می باشد. در تمرینات ایروبیک برعکس تمرینات آمادگی جسمانی اجرای حرکات بدنی به شکل ترکیبی (commbination ) صورت می گیرد.

تمرینات ایروبیک به فرد این اجازه را می دهد که فرد ناخودآگاه از خلاقیت های ذهنی و هنری وجودش بیشتر استفاده کند و در نهایت موجب پرورش خلاقیت او می شود.

چه تفاوتی میان ایروبیک و سایر ورزش ها وجود دارد؟

وقتی در رابطه با ایروبیک صحبت می کنیم اکثر افراد فکر می کنند که ورزش ایروبیک یک ورزش انفرادی مانند دویدن و شنا کردن است ولی باید گفت ایروبیک یک ورزش گروهی است که معمولا در سالن های ورزش هوازی باشگاه ورزشی سعادت آباد انجام می شود. این ورزش باعث توسعه بیشترین فاکتورهای آمادگی جسمانی مانند: قدرت، استقامت، انعطاف پذیری، هماهنگی، چابکی، تعادل، توازن، عکس العمل و …می شود.

همانطور که در بالاتر گفتیم، هنگامی که ایروبیک را به صورت گروهی انجام می دهیم به جز افزایش فاکتورهای گفته شده، از افسردگی و بروز بیماری های روحی نیز جلوگیری می کند و باعث ترشح هورمون آندرو فین که هورمونی نشاط آور در مغز است می شود. در این ورزش حضور ذهن تقویت می شود یعنی در اصل، حافظه را ورزش می دهیم و از افسردگی جلوگیری می کند و باعث می شود تا روحیه خیلی خوبی بعد از انجام این ورزش پیدا کنیم.معمولاً این ورزش نیم ساعت تا ۴۵ دقیقه طول می کشد.ورزش ایروبیک برای همه گروه های سنی از جمله سالمندان، کودکان و حتی زنان باردار مناسب است.

علت این که می گویند این ورزش حافظه را تقویت می کند به خاطر این است که ایروبیک از یک سری حرکات ترکیبی تشکیل شده که با موزیک همراه است و کسانی که در این کلاس ها شرکت می کنند به خاطر این که این حرکات را می بایست در ذهن خود بسپارند ناخود آگاه فکرشان مشغول حفظ این حرکات می شود و از آن حالت افسردگی و ناراحتی های روحی به اجبار هم که شده حداقل برای ۴۵ دقیقه تا یک ساعت خارج می شوید.

رژیم غذایی مناسب ورزش ایروبیک چیست؟

در ورزش ایروبیک نیز مانند سایر ورزش ها نیز باید رژیم غذایی را رعایت کرد. برای رعایت رژیم مناسب بهتر است یک اپلیکیشن کالری شمار بر روی گوشی تان نصب کنید و مقدار کالری مجاز را از مربی باشگاه ورزشی بانوان در سعادت آباد بپرسید.

ایروبیك بانوان

اکثر خانم ها تصور می‌كنند اگر با دستگاه، تمرین بدنسازی كنند، زودتر به تناسب اندام دست پیدا خواهند کرد. اما باید گفت به هیچ وجه این طور نیست. بدن خانم ها به علت اختلاف هورمونی با آقایان، واكنش متفاوت به این تمرینات نشان می ‌دهد. زیرا هورمون تستوسترون نقش تعیین‌كننده در تقویت حجم عضلانی دارد و در زنان مقدار این هورمون كم است، در نتیجه تمرینات با وزنه موجب عضلانی شدن آن‌ها و تناسب اندام آن ها در مدت زمان کوتاه نمی‌شود، بلكه خانم ها می‌توانند با ایروبیک به نحوه صحیح عضله سازی در بانوان بپردازند. قبل از رسیدن به سن سالمندی، بهترین ورزش برای بانوان تمرین بدنسازی (كار با دستگاه) است، زیرا این تمرینات بهترین راه برای جلوگیری از پوكی استخوان و . . . هستند.

ایروبیک و زنان باردار

در رابطه با ورزش ایروبیک برای خانم های باردار باید گفت خانم های باردار نیز می توانند با مشورت پزشک و مربی باشگاه ورزشی مدرن غرب تهران این ورزش را انجام دهند. افرادی که پیش از دوران بارداری ورزش ایروبیک انجام داده اند در این دوران نیز به راحتی می توانند این ورزش را ادامه دهند به شرطی که نکات ایمنی مربوط به دوران بارداری را رعایت کنند مثل عدم جهش و پرش، عدم چرخشی که شدت آن بالاست.

خانم های باردار می توانند حرکات پایه ای ایروبیک مانند: راه رفتن، در جا زدن و حرکات کششی و حرکاتی که در کلاس های آموزشی ارائه می شود انجام دهند.سالنی که خانم های باردار ورزش ایروبیک را انجام می دهند باید از هوای مناسبی برخوردار باشد و کاملا مجهز باشد.زنان باردار می توانند زیر نظر مربی مخصوص از دستگاه های بدنسازی استفاده کرده و کارهای قدرتی انجام بدهند.اگر این اصول را رعایت کنند این ورزش باعث خواهد شد افسردگی که بسیاری از زنان پس از بارداری به آن مبتلا می شوند از بین رفته و وضع حمل راحتی داشته باشند.

مزایای ورزش ایروبیک

  1. افزایش سطح هوازی بدن
  2. افزایش و پیشرفت استقامت بدن
  3.  افزایش کارایی دستگاه گردش خون
  4.  کاهش ضربان قلب/li>
  5. کاهش درصد چربی
  6. پیشگیری از امراض قلبی- عروقی
  7. پیشگیری از افسردگی و بی خوابی
  8. افزایش تمرکز و هماهنگی عصبی عضلانی
  9. ایجاد تناسب اندام
  10. افزایش سلامت فکر، روح، جسم، نشاط و شادابی 

مدت زمان انجام تمرینات ایروبیك چقدر است؟

مدت زمان انجام حرکات ایروبیک در باشگاه بدنسازی غرب تهران کاملا به فرد و مدت زمان شروع فعالیت ها بستگی دارد. این موضوع کاملا بستگی به هدف، برنامه‌ریزی و شرایط جسمی شما نیز دارد. اما مدت زمان استاندارد برای انجام حرکات ایروبیک بین 10 تا 60 دقیقه، است.

توجه داشته باشید اگر هدف شما كاهش وزن اضافی بدنتان باشد و در شرایط عادی ای باشد، می‌توانید مدت بیشتری در باشگاه ورزشی غرب تهران ورزش كنید. شاید در این صورت چیزی حدود 30، 40 یا 60 دقیقه هم به شما توصیه شود. تحقیقات نشان داده است كه سطح آمادگی بدنی با تمرینات منظم 10 دقیقه ای ورزش ایروبیک در هر روز افزایش پیدا خواهد کرد. البته بهتر آن است كه این تمرینات 10 دقیقه‌ای، روزی دو یا سه بار و حداقل پنج روز در هفته باشد.