فواید گرم و سرد کردن بدن قبل و بعد از حرکات ورزشی

گرم‌ کردن و سرکردن بدن قبل و بعد از ورزش در باشگاه ورزشی شهرک غرب نقش بسیار مهمی در کیفیت ورزش و حفظ سلامت بدن افراد دارد اما نقش و تاثیری که گرم کردن بدن قبل شروع فعالیت های بدنی سنگین دارد بسیار پر رنگ تر است اما این موضوع از اهمیت سرکردن بدن پس از انجام ورزش نمی کاهد. گرم کردن بدن و همچنین ذهن انسان را برای انجام هر گونه فعالیت بدنی مانند بدنسازی، دویدن و… آماده می کند و سرد کردن، بدن را به میزان انرژی و آمادگی پیش از ورزش باز می گرداند.

در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با فواید گرم و سرد کردن بدن قبل و بعد از حرکات ورزشی در باشگاه ورزشی سعادت آباد آشنا نماییم.

گرم کردن بدن قبل از ورزش:

گرم نمودن بدن قبل از انجام هر گونه فعالیت بدنی دما بدن شما را به تدریج به میزان یک تا در درجه بالا برده و عضلات شما را از حد نرمال فعالیت های روزانه به میزانی که در حین ورزش دچار آسیب نشود و آماده می سازد و پذیرش ذهن را برای انجام ورزش بالا می برد. برای گرم کردن بدن و رساندن آن به حالت ورزشی در باشگاه ورزشی بانوان در سعادت آباد انجام 10 تا 30 دقیقه حرکات ساده و نرم مانند دویدن و جست و خیز آرام مورد نیاز می باشد و پس از آن می توانید با انجام فعالیت های سنگین تر به تدریج ضربان فلب را بالا برده و فعالیت ورزشی مورد علاقه خود را آغاز نمایید.

حا اگر بدن خود را قبل فعالیت بدنی گرم نکنیم و از همان ابتدا شروع به ورزش نماییم کارایی بدن خود را در ورزش کردن پایین آورده سبب ایجاد آسیب های فراوان به عضلات و بافت های بدن خود خواهیم شد. همچنین با افزایش شدید ضربان قلب ،افزایش بی رویه جریان گردش خون در بدن، نارسایی اکسیژن به مغز، عملکرد پایین مغز و به خطر افتادن بدن از لحاظ جسمی مواجه خواهیم شد.

فواید گرم کردن بدن قبل از انجام حرکات ورزشی در باشگاه ورزشی سرو شرقی:

1. تاثیر گرم کردن بر روی عضلات

• گرم کردن، سبب می شود که جریان خون در عضلات افزایش یافته و عضلات از حالت انقباض رها شده و در نتیجه جریان اکسیژن در سلول ‌های عضلات افزایش یافته و بدن را برای ورزش کردن آماده شود.

• گرم کردن، افزایش تدریجی دمای بدن شده و در نهایت باعث افزایش سرعت و قدرت عضلات در حرکات انقباضی می شود، علت این موضوع این است که هنگامی که دمای بدن بیشتر باشد، اعصاب بدن پیغام‌ ها را سریع ‌تر ارسال می کنند و عضلات منعطف ‌تر خواهند شد.

2. تاثیر گرم کردن بر روی قلب

• گرم کردن باعث می شود تا ضربان قلب به تدریج افزایش یافته و این موضوع سبب افزایش تدریجی فشار و کار وارد شده بر سیستم متابولیسم و گردش خون می شود.

• گرم کردن به صورت اصولی و تدریجی باعث می‌شود تا خون از قسمت‌های مختلف بدن مانند، سیستم گوارش، به عضلاتی که تمرین داده می‌شوند، انتقال پیدا کند.

3. تاثیر گرم کردن بر روی مغز

اگر بدن خود را پیش از ورزش کردن گرم نمایید کمک بسیاری به تقویت عملکرد اعصاب و هماهنگ سازی بدن و در نتیجه حفظ سلامت مفاصل اصلی خواهید نمود همچنین گرم کردن بدن میزان مایع سینوویال را افزایش داده و مفاصل غضروفی را برای انجام فعالیت بدنی ضخیم‌ تر خواهد کرد.

 

میزان و شدت گرم کردن بدن:

میزان گرم کردن بدن باید به اندازه ای باشد که باعث تعریق بدن شما شده و شما را خسته نکند همچنین با توجه به میزان برنامه ورزشی، نوع ورزش شما، سن و آمادگی بدنیتان نوع گرم کردن بدن متفاوت خواهد بود.

 

نحوه گرم کردن بدن:

• پیاده روی و یا دویدن آهسته برای افزایش دمای بدن

• حرکت‌های کششی برای منعطف کردن عضلات

• حرکت‌های کششی مخصوص برای عضلات مورد استفاده در ورزش مورد نظر

سرد کردن بدن پس از ورزش در باشگاه ورزشی میدان کاج:

سرد کردن بدن قسمتی از ورزش است که به میزان گرم کردن بدن از اهمیت بالایی برخوردار است و بدن را به حالت قبل از انجام حرکات ورزشی و حالت طبیعی و نرمال باز می گرداند. همچنین این کار از ایجاد آسیب به بافت ها و ماهیچه ها جلوگیری به عمل می آورد و به کاهش خستگی بدن و رسیدن به حالت آرامش کمک شایانی می کند انجام ورزش های سبک و حرکات کششی استاتیک و پیاده روی آرام در باشگاه ورزشی مدرن غرب تهران به مدت 5 تا 10 دقیقا به سرد کردن بدن کمک می کنند.

توقف ناگهانی و بدون سرد کردن بدن در حین انجام ورزش‌ های سنگین در باشگاه بدنسازی غرب تهران منجر به آسیب و انقباض بافت‌ها و عضلات بدن و تغییرات زیان باری در فشارخون و ایجاد سرگیجه می‌شود. زیرا هنگام ورزش می‌کنید بدن شما هیجان فراوانی قرار دارد و قلب خون را با فشار بالایی پمپاژ می‌کند و همچنین ریه ها اکسیژن را به سختی به ماهیچه ها و عضلات می‌رسانند در نتیجه عضلات درگیر خون و سایر مایعات بدن شده و هنگامی که شما به صورت ناگهانی ورزش متوقف نمایید بدن به راحتی نمی تواند روند فعالیت‌ها را معکوس سازد و به درجه ثبات و پایداری برسد و احتمال سکته و نا رسایی قلبی به شدت بالا می رود.

 

نحوه ی سرد کردن بدن:

• 3 الی 5 دقیقه، پیاده روی

• دویدن آهسته

• انجام حرکات کششی

• ریختن آب بر روی بدن

 

فواید سرد کردن بدن بعد از انجام حرکات ورزشی در باشگاه ورزشی غرب تهران

 

1- تاثیر کلی سرد کردن بر روی بدن

• با کاهش ضربان قلب، سطح انرژی و متابولیسم بدن را به حد نرمال بر می گرداند.

• سطح آدرنالین خون را کاهش می‌دهد.

• سبب کاهش تاخیر شروع DOMS یا درد پس از فعالیت شدید ورزشی می‌شود.

• به کاهش فرآورده‌های خون از جمله اسید لاکتیک کمک بسیاری می‌کند.

2- تاثیر سرد کردن بر روی قلب

• از تجمع خون جلوگیری نموده و خون را به قلب باز می‌ گرداند و در نتیجه مانع تجمع خون در عضلاتی می‌ شود که تمرین داده شده اند.

• ضربان قلب را به تدریج، کاهش می دهد.

3- تاثیر سرد کردن بر روی مغز

• سرد کردن بدن سبب می شود تا مغز به میزان کافی خون و اکسیژن دریافت نماید و از شوک ناگهانی به بدن جلوگیری می کند.

• میزان لاکتیک اسید خون را کاهش می دهد.