دانستنی های ورزش کیک بوکسینگ

یکی از ورزش های رزمی پرطرفدار در باشگاه ورزشی شهرک غرب با حرکات منحصر به فرد که نقش مهمی در کاهش وزن در بانوان و آقایان دارد، ورزش کیک بوکسینگ است. ورزش کیک بوکسینگ یک ورزش رزمی با ترکیب حرکات هوازی و قدرتی است که می تواند باعث افزایش سوخت و ساز بدن و در نتیجه چربی سوزی بیشتر به نسبت سایر ورزش های رزمی گردد.

در این مقاله با ما همراه باشید تا به معرفی ورزش کیک بوکسینگ بپردازیم و شما را با کلاس ورزشی کیک بوکسینگ در باشگاه ورزشی سعادت آباد آشنا نماییم.


ورزش کیک بوکسینگ از چه حرکاتی به وجود آمده است؟

به طور کلی ورزش کیک بوکسینگ یک شاخه از ورزش های رزمی در باشگاه ورزشی بانوان در سعادت آباد است از ترکیب ورزش های بوکس، موی تای و کاراته به وجود آمده است.

سبک و استایل های ورزش کیک بوکسینگ:

ورزش کیک بوکسینگ درکشورهای مختلف مانند نیویورک، یونان، تایلند، برزیل و …، به صورت های انجام می شود. به طور کلی نمی توان یک تعریف واحد از این ورزش در دنیای هنرهای رزمی انجام داد. در اینجا به چند سبک برجسته تر این ورزش در دنیا اشاره کرده ایم:

 

 1. سبک موی تای

  تاریخچه سبک موی تای به تایلند در قرن 16ام بر می گردد. این سبک به ورزش هشت اندام شهرت دارد و علت نام گذاری آن این است که در آن از هشت نقطه تماس برای ضربه به حریف استفاده می شود. هشت نقطه ی مورد استفاده در این سبک ورزشی شامل: دو دست، دو پا، دو آرنج و دو زانو می باشند. مبارزان موی تای پس از یک کلینچ از هم جدا نمی شوند، اما در عوض به دنبال استفاده از این مجاورت برای انجام تکنیک های ضربه های زانو و آرنج هستند.

 2.  سبک کیک بوکسینگ ژاپنی

  سبک کیک بوکسینگ ژاپنی از سال 1960 پایه ریزی شد.این سبک ورزش اولین نقطعه ی شروع ورزش کیک بوکسینگ به حساب می آید. کیک بوکسینگ ژاپنی مشابه با سبک موی تای است با این تفاوت که امتیازدهی در این سبک ورزشی متفاوت است.

 3.  سبک کیک بوکسینگ آمریکایی

  در سبک کیک بوکسینگ آمریکایی، ضربه زیر کمر حریف مجاز نمی باشد. همچنین ضربه با آرنج ها و نیز ضربه زدن با ساق پا نیز معمولاً آزاد نیستند.

 4. سبک سانشو

  سبک سانشو که به ساندا نیز شناخته می شود، نوعی از ورزش کیک بوکسینگ چینی است که در آن استفاده از فنون پرتابی وکششی انجام می شود. در سبک سانشو گلاویز شدن به حریف (grappling) و قفل حریف در خاک (submissions) مجاز نمی باشد.

 5. سبک ساواته (کیک بوکسینگ فرانسوی)

  ساواته یکی دیگر از سبک های کیک بوکسینگ است که به معنای کفش یا پوتین قدیمی می باشد. علت نامگذاری این سبک، پوشیدن کفش برای انجام حرکات آن است. افراد در انجام حرکات ساواته تنها مجاز هستند که فقط با پا و نه با زانو یا ساق پا ضربه بزنند.

 6. سبک آدیتادا (کیک بوکسینگ هندی)

  کیک بوکسینگ سبک آدیتادا یا کیک بوکسینگ هندی یکی دیگر از سبک های اختصاصی کیک بوکسینگ است. در این سبک نه تنها شامل ضربات دست ها، آرنج ها، زانوها و پاها می شود، بلکه ضربات از ناحیه پیشانی را نیز در بر می گیرد. تکنیک های گلاویز شدن و تمرکز بر مورد هدف قرار دادن نقاط فشار، نیز مهم هستند. حریفان آدی تادا، پدهای محافظ نمی پوشند.

 7. سبک یاو-یان (کیک بوکسینگ فیلیپینی)

  منشأ آغاز سبک یاو-یان در سال 1970 بود. نام این سبک از کیک بوکسینگ برگرفته از” سایاونگ کاماتاپایان” می باشد که این کلمه به معنای “رقص مرگ” می باشد. ضربات این ورزش معمولاً رو به پایین هستند و از چرخش ران برای اعمال نیرو در آن استفاده می کنند.

 8. سبک لت وی (کیک بوکسینگ برمه ای)

  لت وی یکی دیگر از سبک های کیک بوکسینگ است که ضربات آن شامل ضربات به تمامی نقاط حتی ضربات سر می باشد. این ورزش گاهی اوقات به عنوان کیک بوکسینگ باندو نیز در بین ورزشکاران شهرت دارد.

 9. سبک کیک بوکسینگ کره ای

  عناصر دو سبک ورزش رزمی معروف در کره مانند موی تای و تایکواندو را با هم ترکیب می کند. در حال حاضر یک مبارز از یک سبک می تواند با مبارزی از سبک ورزشی دیگر مبارزه کند.

 10. سبک پرادال سری

  این سبک از ورزش کیک بوکسینگ از کامبودیا می آید. برای انجام حرکات ضربه ای این ورزش از چرخش ران ها استفاده می شود. در این سبک ، ضربه با آرنج نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.

ورزش کیک بوکسینگ چه مزایایی دارد؟

 • افزایش سوخت وساز
 • تناسب اندام
 • تقویت بدن
 • افزایش حداکثر اکسیژن مصرفی
 • افزایش سلامت قلب
 • افزایش استقامت عضلانی