حرکت کرانچ شکم

به جرات می توان گفت یکی از حرکات ورزشی بسیار موثر و پر استفاده در تمامی برنامه های ورزشی، حرکت ورزشی کرانچ علی الخصوص حرکت ورزشی کرانچ شکمی در باشگاه ورزشی پارت نوین در منطقه سعادت آباد می باشد. هدف از انجام این حرکت، درگیری عضلات شکم و زیباسازی عضلات ناحیه شکمی است. حرکت کرانچ، حرکت ورزشی بسیار مشابه حرکت دراز نشست است که با اصولی خاص انجام پذیر می باشد.

 حرکت کرانچ شکمی چیست؟

همانطور که گفتیم حرکت کرانچ شکم یک تمرین محبوب قدیمی است که یکی از کم هزینه ترین حرکات ورزشی در باشگاه ورزشی غرب تهران به حساب می آید که برای انجام آن نیاز به هیچ تجهیزات ورزشی وجود ندارد. در صورتی که از انباشتگی چربی در ناحیه شکم خود رنج می برید، وقت آن است که ورزش کرانچ را جدی بگیرید.

در حرکت کرانچ شکم کدام عضلات بیشتر درگیر می شوند؟

 • عضلات اصلی درگیر شده شامل: عضلات راست شکمی
 • عضلات فرعی درگیر شده شامل:  عضلات مورب شکمی

نحوه اجرای صحیح حرکت کرانچ شکم:

 1. ابتدا بر روی زمین بنشینید.
 2. حال زانوهایتان را خم کرده و مچ پاهایتان را به یکدیگر بچسبانید.
 3. دستانتان را پشت سر خود قرار دهید. در این مرحله می‌توانید دستانتان را به صورت ضربدری بر روی سینه تان قرار دهید.
 4. حال به آرامی شانه را از زمین بلند کنید و تا نیمه بنشینید.
 5. پس از ۲ ثانیه مکث به آرامی به وضعیت اولیه برگردید و کمی استراحت کنید.

 معرفی فواید حرکت کرانچ شکم برای بدن:

 • تقویت قسمت میان تنه بدن

به کمک حرکت کرانچ شما می توانید قسمت میان تنه ای خود را تقویت نمایید. همانطور که می دانید عضلات میان تنه ای از ستون فقرات شما محافظت می‌کنند و موجب افزایش قدرت بدن می شود.

 • پیشگیری از آسیب‌دیدگی و گودی کمر

طبق تحقیقات مشخص شد یکی از مهم‌ترین آسیب‌ها و دردهای کمری ناشی از ضعف عضلات می باشند. بنابراین شما می توانید به کمک حرکت کرانچ شکم و تقویت عضلات شکمی، از آسیب‌های جدی کمر در امان بمانید.

 • اصلاح فرم بدنی

همانطور که می دانید، ورزیدگی عضلات شکم رابطه ی مستقیم با نحوه ی استقرار بدن شما دارد. همچنین این را باید بدانید که کمر و میان تنه از گروهی عضلات تشکیل شده که  موجب پشتیبانی از ستون فقرات در حالت ایستایی می شود. هنگامی که شما عضلات میان‌تنه را به کمک حرکت کرانچ شکم تقویت می‌کنید، بدنتان در تراز درست قرار می‌گیرد و همین موضوع موجب اصلاح فرم بدنی شما می شود.

 • افزایش انعطاف پذیری بدن

حرکات کرانچ شکم یکی از حرکات ورزشی موثر است که می‌تواند به افزایش انعطاف ‌لگن و ستون فقرات شما کمک زیادی کند.

 • تقویت عملکرد ورزشی

افزایش قدرت میان‌ تنه و به دنبال آن افزایش کنترل بر روی ناحیه میان‌ تنه برای تقویت عملکرد ورزشی شما امری ضروری محسوب می شود. هنگامی که شما یک فعالیت بدنی انجام می‌دهید، معمولاً قدرت و نیروی شما از ناحیه میان‌ تنه ‌تان گرفته می‌شود. بنابراین شما می توانید با نیرومندکردنِ عضلات میان‌ تنه به کمک حرکت کرانچ شکم، به مرور قدرت خود را در حرکات ورزشی روزمره افزایش دهید.  

سوالات متداول:

 1. اشتباهات رایج در انجام حرکت کرانچ کدام می باشند؟

varzeshe_keranch_shekam1

حرکت کرانچ یکی از حرکات ورزشی ای  است که اکثر افراد احساس می کنند بسیار ساده و راحت است درحالی که به جرات می توان گفت این حرکت یکی از تمرینات بسیار پر نکته است که افراد می توانند تنها با تکرار، اصول آن را یاد بگیرند.

 1. مزایا اجرای حرکت کرانچ شکم چیست؟
 • ایزوله کردن عضلات شکم
 • تقویت عضلات همجوار شکم
 • ایجاد سیکس پک
 • بدون تجهیزات بدنسازی
 • حرکتی مبتدی پسند
 1. معایب اجرای حرکت کرانچ چیست؟

این حرکت فقط عضلات شکم را هدف قرار می دهد. حرکت کرانچ شکم عضلات مایل یا سایر عضلات مرکزی را درگیر نمی کند،.بنابراین اگر به دنبال تقویت تمامی عضلات مرکزی خود هستید، این حرکت ممکن است بهترین تمرین برای شما نباشد.

احتمال خطر آسیب های کمر و گردن. در هنگام اجرای حرکت کرانچ ستون فقرات شما خم می شود. بنابراین امکان دارد که به کمر و گردن شما فشار وارد شود و خطر آسیب در این نواحی را افزایش دهد.

به طور بالقوه این حرکت برای افراد مسن ایمن نمی باشد. با توجه به خم شدن مورد نیاز برای انجام این تمرین، ممکن است برای افراد مسن تر و علی الخصوص کسانی که آسیب های مربوط به نواحی کمر یا گردن داشته اند، ایمن نباشد.

 

سوالات متداول:  

1. اشتباهات رایج در انجام حرکت کرانچ کدام می باشند؟

حرکت کرانچ یکی از حرکات ورزشی ای است که اکثر افراد احساس می کنند بسیار ساده و راحت است درحالی که به جرات می توان گفت این حرکت یکی از تمرینات بسیار پر نکته است که افراد می توانند تنها با تکرار، اصول آن را یاد بگیرند.

2. مزایا اجرای حرکت کرانچ شکم چیست؟

• ایزوله کردن عضلات شکم • تقویت عضلات همجوار شکم • ایجاد سیکس پک • بدون تجهیزات بدنسازی • حرکتی مبتدی پسند

3. معایب اجرای حرکت کرانچ چیست؟

این حرکت فقط عضلات شکم را هدف قرار می دهد. حرکت کرانچ شکم عضلات مایل یا سایر عضلات مرکزی را درگیر نمی کند،.بنابراین اگر به دنبال تقویت تمامی عضلات مرکزی خود هستید، این حرکت ممکن است بهترین تمرین برای شما نباشد. احتمال خطر آسیب های کمر و گردن. در هنگام اجرای حرکت کرانچ ستون فقرات شما خم می شود. بنابراین امکان دارد که به کمر و گردن شما فشار وارد شود و خطر آسیب در این نواحی را افزایش دهد. به طور بالقوه این حرکت برای افراد مسن ایمن نمی باشد. با توجه به خم شدن مورد نیاز برای انجام این تمرین، ممکن است برای افراد مسن تر و علی الخصوص کسانی که آسیب های مربوط به نواحی کمر یا گردن داشته اند، ایمن نباشد.