حرکت ورزشی سوپرمن

تقویت ستون فقرات و کاهش دردهای کمری یکی از دغدغه های اصلی اکثر افراد میانسال می باشد. برای تقویت عضلات کمر و کاهش دردهای کمر، حرکات ورزشی موثر زیادی وجود دارد که در این بین حرکت ورزشی سوپرمن یکی از بهترین آن ها به حساب می آید. در ادامه با ما همراه باشید تا همه چیز را در رابطه با این حرکت ورزشی فوق العاده بیان کنیم.

مراحل انجام حرکت ورزشی سوپرمن

 1. در مرحله ی اول، ابتدا بر روی شکمتان دراز بکشید. 
 2. حال دست‌هایتان را کاملا به سمت بالای سر و پاهایتان را نیز کاملا صاف کنید.
 3. به صورت هماهنگ دست‌ها و پاهایتان را تا حد امکان به سمت بالا بکشید. معمولا در این حالت بدن شماشبیه حرف “U” می شود که به پرواز سوپرمن نیز شباهت پیدا خواهد کرد. 

نکته:

 • توجه داشته باشید که حرکت ورزشی سوپرمن را باید با سرعت کم و با برنامه ی منظم انجام دهید. زیرا در غیر این صورت به ستون فقرات شما آسیب زیادی خواهد رسید.
 • هنگام پایین آمدن بازوها و پنجه پاها را روی زمین نکوبید زیرا فشار زیادی را به ستون فقرات وارد می‌کنند.

انجام حرکت سوپرمن چه فوایدی برای بدن دارد؟

 • تقویت ماهیچه‌های سینه، شانه، بازو، پا و شکم و کمر
 • فرم دهی مناسب به عضلات شکم و کمر
 • افزایش انعطاف ستون فقرات و کمر
 • تقویت گردش خون

در حین انجام حرکت ورزشی سوپرمن کدام عضلات درگیر می شوند؟ 

همانطور که گفتیم؛ در حین انجام این حرکت ورزشی، تمامی عضلات مرتبط با ستون فقرات تقویت می شوند. از مهم ترین این عضلات می توان به عضلات لانگیسیموس و ایلیوکاستالیس اشاره کرد که این عضلات نقش مهمی در حرکت و انعطاف کمر و ستون فقرات دارند.

از سایر عضلاتی که حرکت ورزشی سوپرمن موجب تقویت آن ها می شود می توان به حرکت ورزشی گلوت، همسترینگ، پشت شانه ها و عضلات شکم اشاره داشت. 

اشتباهات رایج در انجام حرکت ورزشی سوپرمن:

 • عدم تعادل در تنفس: یکی از موارد بسیار مهم در انجام حرکت ورزشی سوپرمن، تنفس است. هرگز شما نباید در طول این تمرینات نفس خود را حبس کنید.
 • انجام سریع  حرکت ورزشی: همانطور که گفتیم؛ این حرکت را باید به آرامی هرچه تمام تر انجام دهید. زیرا انجام سریع این حرکت فشار کافی را به عضلات وارد نمی کند و شما را از هدف اصلی دور خواهد کرد.
 • انجام بیش از حد حرکت ورزشی سوپرمن: افراط در انجام حرکت ورزشی سوپرمن می تواند پس از مدت کوتاهی به عضلات کمر شما آسیب برساند.
 • بالا بردن بیش از حد دستان و پاها: در صورتی که در این تمرین ورزشی، بیش از حد دستان و یا پاهای خود را بالا ببرید ، به عضلاتتان فشار بسیار زیادی وارد می شود و این موضوع موجب ایجاد درد در شکم و کمر می شود.
 • نگاه کردن و بالا آوردن سر به سمت بالا: این کار موجب وارد شدن فشار زیادی به گردن می شود و پس از مدتی منجر به گردن درد و یا سردردهای شدید خواهد شد..
 • خم کردن کف پا و انگشتان: بهتر است که کف پاهایتان در حین انجام این حرکت ورزشی در حالتی خنثی قرار گیرد. زیرا کشش و خم کردن کف پا باعث افزایش فشار وارده بر روی پاها می شود و به مصدومیت شما کمک می کند.
 • خم کردن زانو ها: بیشتر افراد در حین انجام حرکت سوپرمن زانوهای خود را کمی خم می کنند که این کار کاملا اشتباه است.
 • خم کردن کف پا و انگشتان: بهتر است در حین انجام این حرکت ورزشی، کف پاهایتان در حالتی خنثی باشد زیرا کشش و خم کردن کف پا باعث افزایش فشار وارده بر روی پاها می شود و موجب آسیب رسیدن پاهایتان می شود.

 

سوالات متداول: 

1. برای انجام حرکت ورزشی سوپرمن، بهتر است چند ست در روز را به این ورزش اختصاص دهیم؟

در صورتی که تازه کار هستید تنها بهتر است بر روی درست انجام دادن تمرین ورزشی سوپرمن تمرکز داشته باشید. معمولا در این مرحله برای شروع ۲ ست ۱۰ تا ۱۵ تایی برای شما کافی است. پس از آن با افزایش قدرت عضلات کمر می‌توانید تعداد تکرارها را افزایش دهید. همچنین اگر در انجام این حرکت حرفه‌ای هستید، می توانید تمرین را در ۳ تا ۵ ست ۱۸ تا ۲۰ تایی انجام دهید و برای به چالش کشیدن عضلات خود، هر بار ۲ تا ۳ ثانیه در قسمت پیک تمرین مکث کنند.

2. چه کسانی نباید حرکت ورزشی سوپرمن را انجام دهند؟

خوشبختانه انجام این حرکت ورزشی بسیار موثر، برای اکثر افراد امکان پذیر است و هیچ مشکلی را برای فرد خاصی ایجاد نمی کند. تنها افرادی که دارای مشکلات مزمن کمر هستند باید از انجام این حرکت خودداری کنند و در صورت نیاز باید با پزشک خود در رابطه با انجام آن مشورت کنند.

3. لوازم مناسب برای انجام حرکت ورزشی سوپرمن چیست؟

این ورزش را روی سطحی نرم مانند تشک های مخصوص باشگاه و یا یوگا انجام دهید. انجام این حرکت روی سطح سخت و یا زبر باعث کبودی و یا آسیب به قسمت جلویی بدن شما می شود.