حرکت ورزشی رول زانو

زانو یکی از اعضای بسیار حساس و مهم در ناحیه پا است که در صورت بروز هرگونه صدمه و آسیب، مشکلات زیادی را برای فرد به وجود می آورد و زندگی فرد را مختل می کند. برای درمان و کنترل مشکلات زانو، ورزش های زیادی وجود دارد. همانطور که می دانید یکی از موثر ترین راه ها برای پیشگیری از بروز زانو درد، علی الخصوص زانو درد های ناشی از فشار مضاعف به زانو و دردهای مزمن زانو، تقویت عضلات پا به کمک ورزش است.

معمولا ورزش‌هایی که برای کنترل زانو درد و مشکلات ناحیه زانو در باشگاه ورزشی منطقه سعادت آباد طراحی شده اند، شامل ورزش‌های تقویتی و کششی برای عضلات و مفاصل زانو می‌باشند.

یکی از موثر ترین ورزش ها برای کاهش دردهای زانو، ورزش های کششی مانند حرکت ورزشی رول زانو  در باشگاه ورزشی سعادت آباد است.  شما به کمک حرکت ورزشی رول زانو می توانید به انعطاف پذیری عضلات پای خود بپردازید. همانطور که می دانید عضلات انعطاف‌پذیر در مقایسه با عضلات منقبض و گرفته، به راحتی آسیب نمی بینند و این ورزش نیز با همین هدف طراحی شده است. 

حرکت ورزشی رول زانو چیست؟

حرکت ورزشی رول زانو یکی از حرکات بسیار موثر برای افزایش انعطاف عضلات پشت پا و در نهایت تقویت زانو است که به کمک وسیله ای به نام فوم رولر یا همان غلتک فومی انجام می شود.

فوم رولرها، ابزارهای بسیار کاربردی هستند که اکثر ورزشکاران در طول تمرینات ورزشی در باشگاه ورزشی غرب تهران از آنها استفاده می کنند. انجام حرکات ورزشی به کمک فوم رولرها دامنه حرکتی را افزایش می دهند، خستگی عضلات را کاهش داده و درد بعد از تمرینات ورزشی را کم می کنند.

نحوه ورزش رول زانو با فوم رولر:

همانطور که گفتیم فوم رولرها یکی از ابزارهایی برای ماساژ عضلات می باشد. شما می توانید از فوم رولرهای در تمامی نواحی عضلانی اصلی خود مانند عضلات چهارسر ران، همسترینگ، ساق پا و کمر استفاده کنید. توجه داشته باشید که از فوم رولرها هرگز نباید در نواحی که بخش های حساسی از بدن که اعصاب و عروق خونی نزدیک پوست می باشند، بهره ببرید.

  1. برای انجام حرکت ورزشی رول زانو به کمک فوم رولرها، ابتدا بنشینید و پای راست خود را بر روی فوم رولر قرار دهید.
  2. سپس زانوی چپ را خم کنید و روی زمین بگذارید و دست ها را روی زمین و پشت بدن خود قرار دهید.
  3. حال پای خود را از زانو ها تا زیر باسن روی غلتک فومی حرکت دهید. سپس پاها را عوض کنید. 

کاربرد فوم رولر در حرکت ورزشی رول زانو چیست؟

شما می توانید پس از دردهای زانوی خود و مشورت با پزشک ارتوپد پس از انجام کارهای تحریک کننده درد زانو مانند نشستن های طولانی مدت و…، به کمک فوم رولرها ورزش رول زانو را در باشگاه ورزشی پارت نوین سعادت آباد انجام داده و به افزایش دامنه ی حرکتی و بهبود عملکرد زانوهای خود کمک زیادی نمایید.

استفاده از انواع فوم رولر قبل و بعد از جلسات تمرینی به کاهش درد عضلانی، افزایش دامنه ی حرکتی و بهبود عملکرد ورزشی شما کمک زیادی می کند، همچنین استفاده از فوم رول در طول روز و پس از نشستن طولانی نیز به بهبود گردش خون کمک کرده و فواید زیادی دارد.

 

سوالات متداول:  

1. آیا می توان به کمک حرکت ورزشی رول زانو، انعطاف پذیری را افزایش داد؟

بله. تحقیقات زیادی نشان داده است که کشش عضلات پشت پا به کمک حرکت رول زانو، می تواند به بهبود انعطاف پذیری و در نتیجه دامنه حرکت مفاصل شما کمک کند.

2. چه زمانی بهتر است از فوم رولرها استفاده کنیم؟

• برای کاهش دردهای عضلانی عمومی

• پیش از شروع تمرینات برای به شل کردن عضلات و افزایش دامنه حرکتی

• پس از انجام تمرینات برای رفع خستگی عضلات بدن و کاهش گرفتگی های بدن

3. فوم رولر ها چند مدل دارد؟

• فوم رول سفت: این غلتک برای کسانی کاربرد دارد که فعالیت روزانه شان زیاد است و دچار سفتی عضلات شده اند. فوم های سفت بر روی عضلات عمقی و هدف فشار بیشتری وارد می کند.

• فوم رول استاندارد: این مدل، سفتیِ متوسطی دارد و در ورزش های یوگا و پیلاتس بکار می رود.

• فوم رول نرم: برای افرادی مطلوب است که فوم استاندارد هم نمی توانند استفاده کنند و به فوم نرم و راحت احتیاج دارند.

• فوم رول خاص: این مدل دارای سطح دندانه دار و طول و قطر مختلفی است و روی عضلات خاصی فشار وارد می کند.