حرکت اسکات پا باز

اسکات یکی از تمرینات قدرتی و پویا در حرکات بدنسازی می باشد. این حرکت بسیار کاربردی توانایی به کارگیری چند عضله در بالاتنه و پایین تنه را به صورت هم‌زمان دارا می باشد. تقویت عضلات در تمارین اسکات موجب آسان تر شدن کارهایی مانند: راه رفتن، بالا یا پایین رفتن از پله‌ها، خم شدن یا حمل کردن اجسام سنگین خواهد شد.

تمرینات اسکات همچنین دارای تنوع بسیار بالایی می باشند و می توان با این تنوع نقاط دلخواه بدن را تقویت نماییم. یکی از کاربردی ترین تمرینات اسکات یا اسکوات، حرکت اسکات پا باز می باشد. در این مطلب قصد داریم به معرفی حرکت اسکات پا باز و حرکات پا در بدنسازی بانوان در باشگاه بدنسازی پارت نوین در سعادت آباد بپردازیم و این ورزش موثر را بررسی نماییم.

حرکت اسکوات هالتر پا باز چیست؟

اسکات پا باز مجموعه حرکاتی از ورزش اسکات است که به صورت مستقیم بر روی عضلات پا تأثیر می گذارند. حرکت اسکات پا باز معمولاً به صورت ایستاده و با لوازمی همچون هالتر یا دمبل اجرا می شوند.

با توجه به این که در این ورزش، عضلات بزرگ پا درگیر می شوند، شما کالری و چربی بیشتری به نسبت سایر حرکات اسکات می سوزانید.

حرکت اسکات پا باز چه مزایایی دارد؟

۱. به تقویت ماهیچه‌های مرکزی بدن کمک می کند.

همان‌طور که گفتیم، تقویت ماهیچه‌های مرکزی بدن می تواند موجب تسهیل حرکات روزمره و روتینی مانند: چرخیدن، خم شدن و ایستادن شود و تعادل بدن را بهبود ببخشد، دردهای ستون فقرات را کاهش دهد و فرم مناسبی به بدن ببخشد.

۲. کاهش خطر آسیب ‌دیدگی ناشی از حرکات ورزشی

به کمک این حرکت و تقویت ماهیچه‌های پایین تنه می‌توان، سایر حرکات ورزشی را به درستی و بدون آسیب دیدگی انجام دهید. همچنین انجام حرکت اسکات پا باز به شما کمک می‌کند تاندون‌ها، رباط‌ها و استخوان‌های خود را هم تقویت کنید.

با تقویت این قسمت های بدن می‌توانید قوای بدنی خود را افزایش دهید و مقاومت بیشتری در برابر فشارهای وارده بر بدن داشته باشید. ‌

۳. افزایش سوزاندن کالری بدن به کمک این حرکت

شاید تصور کنید که کالری سوزی تنها با ورزش های هوازی امکان پذیر می باشد. اما باید این را گفت که شما می توانید به کمک انجام تمرینات قدرتی و شدید مانند اسکات پا باز، کالری زیادی بسوزانید.

harekate_eskat_paa_baaz1

همچنین، با توجه به آن که ورزش اسکات پا باز یک تمرین قدرتی است، می‌تواند قدرت و حجم ماهیچه‌ها و عضلات بدن شما را افزایش دهد. همچنین هر چقدر ماهیچه‌های قوی تری داشته باشید، بدنتان باید انرژی بیشتری صرف نگهداری قدرت ماهیچه ها کرده و همین موضوع موجب چربی سوزی بیشتر شما و رسیدن به وزنی ایده آل می شود.

۴. قویت ماهیچه‌های پایین ‌تنه

عضلات پایین‌تنه‌ بدن یکی از بزرگ ‌ترین و قوی‌ ترین عضلات بدن به حساب می آید. عضلات در انجام حرکات گوناگونی مانند نشستن روی صندلی و ایستادن و راه رفتن، نقش مهمی ایفا می کند. از این رو تمرینات قدرتی مانند اسکات پا باز می‌توانند به تقویت این ماهیچه ها بپردازد و موجب افزایش سلامتی شما شود.

۵. در هر مکان و زمانی می‌توانید آن را انجام دهید.

برای اجرای این حرکت نیاز به وسیله ی خاصی نمی باشد و شما می توانید در همه زمان ها و همه مکان ها این حرکت را در کمترین زمان انجام دهید. در صورتی که یک برنامه‌ی بدنسازی ‌ متعادل و مناسب دارید، بهتر است دو روز در هفته را به ماهیچه‌های پا و حرکت اسکات پا باز اختصاص دهید.

چگونه می توان حرکت اسکات پا را انجام داد؟

برای انجام حرکت اسکات پا باز، ابتدا باید یک میله هالتر را پشت گردن قرار داده و سپس با شانه‌ها به آن تکیه دهید. حال پاهایتان را تا جایی که بتوانید به راحتی حرکت اسکات را انجام دهید، باز کنید و کمرتان را صاف نگه دارید.

در این مرحله شما باید به صورت نشسته بر روی صندلی تا جایی که ران‌هایتان موازی زمین قرار بگیرند، پایین بروید و سپس مجدداً به حالت قبلی برگردید.

در این حرکت برای تمرکز بیشتر بر صاف ماندن کمرتان می‌تـوانید به نقطه ‌ای خاص در بالای دیوار روبرویتان زل بزنید و متمرکز شوید.

نکات مهم در رابطه با انجام حرکت اسکات پا باز:

harekate_eskat_paa_baaz2

  • حرکت اسکات پا باز دقیقا مانند سایر حرکات ورزش اسکات اجرا می شود با این تفاوت که ، در این حرکت پا ها ۲ برابر عرض شانه ها باز می شوند.
  • توجه داشته باشید، هنگام پایین رفتن در این حرکت، زانو ها باید زاویه ی ۹۰ درجه خم داشته باشند. 
  • در این حرکت، پنجه پا ها باید به صورت ۴۵ درجه به بیرون باز شوند.
  • زانو ها باید در امتداد پنجه پاها حرکت نمایند.
  • توجه داشته باشید مانند سایر حرکات ورزشی، این حرکت را به صورت ناگهانی و بدون آمادگی های لازم انجام ندهید.
  • حرکت اسکات پا باز را می توانید با استفاده از دمبل یا کتل بل نیز اجرا کنید.
  • بهتر است در دامنه حرکات عضلات باسن را منقبض نمایید.

سؤالات متداول: 

1. برای شروع حرکت ورزشی اسکات پا باز باید چه تعداد اسکوات انجام دهیم؟

حداکثر تعداد مجاز برای شروع این حرکت ورزشی، 3 ست 12 – 15 تکرار با چند بار انجام در هفته است.

2. آیا اسکات چربی شکم را کاهش می دهد؟

شما نمی توانید چربی بدن را به صورت نقطه ای کاهش دهید. زیرا این کار غیر ممکن است. با این اوصاف، اسکات ورزش خوبی برای سوزاندن چربی بدن و ایجاد عضله است که اگر این ورزش را به صورت مرتب انجام دهید، احتمالاً شروع به کاهش چربی بدن از جمله شکم و ران خواهید کرد.

3. برای انجام حرکت اسکات پا باز باید چه لوازمی را تهیه کنیم؟

برای انجام حرکت اسکات پا باز به هیچ تجهیزات و وسیله‌ای نیاز نمی باشد.

4. بهترین برنامه برای انجام حرکت اسکات پا باز چیست؟

برای انجام این حرکات بهتر است کار خود را تنها با ۵۰ اسکات پا باز در روز آغاز کنید. همچنین سعی کنید ۲۵ حرکت اسکات در صبح و ۲۵ حرکت اسکات در شب بزنید. با گذشت زمان و سازگار شدن با این حجم، ۲۵ حرکت دیگر هم در بعدازظهر انجام دهید. توجه داشته باشید در صورتی که می‌خواهید این حرکت را با وزنه یا به همراه سایر ورزش‌ها انجام دهید، باید از زیاده‌‌ روی در انجام این حرکت به شدت خودداری کنید.