تمرینات ورزش بادی بیوتی

برای رسیدن به تناسب اندام می توانید تمرینات ورزش بادی بیوتی را در برنامه ورزشی خود داشته باشید. این تمرینات با اهداف متفاوتی مانند چربی سوزی و بهبود وضعیت جسمانی انجام می شوند. هر ورزشکار متناسب با اهداف و وضعیت جسمانی خود می تواند شدت انجام تمرینات بادی بیوتی را تعیین کند. اما لازمه انجام تمرینات متنوع این ورزش و بهره بردن از آن ها ابتدا شناخت دقیق ورزش بادی بیوتی است.  در همین راستا ما را همراهی کنید تا شما را برای انجام تمرینات بادی بیوتی راهنمایی کنیم.

تمرینات ورزش بادی بیوتی 

معرفی ورزش بادی بیوتی

هر فردی قبل از اینکه در هر رشته ورزشی شروع به فعالیت کند ابتدا باید آن را به طور دقیق بشناسد. این امر درباره افرادی که قصد دارند به انجام ورزش بادی بیوتی نیز بپردازند صادق است. ورزش بادی بیوتی که به آن بادی بیوتی بلی نیز گفته می شود یکی از رشته های ورزشی نوین است. این ورزش با اهداف متفاوتی مانند حفظ تناسب اندام و رسیدن به تندرستی صورت می گیرد. می توان این ورزش را زیر مجموعه ورزش ایروبیک و آمادگی جسمانی دانست.

البته می‌ توان مهم ترین ویژگی ورزش بادی بیوتی را قدرت بالای آن در چربی سوزی به حساب آورد. این ورزش قادر است به افراد کمک کند تا بتوانند چربی های اضافی ناحیه پهلو و شکم خود را کاهش دهند. البته بادی بیوتی با ایروبیک تفاوت هایی دارد به عنوان مثال این ورزش به صورت تخصصی تر انجام می شود. بادی بیوتی را می توان یک ورزش تخصصی ایروبیک دانست که در دسته ورزش های بدنسازی نیز قرار می گیرد.

تمرینات ورزش بادی بیوتی

برای انجام تمرینات این ورزش در اکثر مواقع نیازی نیست که از وسایل تمرینی به خصوصی استفاده کنید. با این حال بعضی از تمرینات این ورزش با کمک تجهیزات ویژه ای انجام می شوند. مربیان به شما آموزش می دهند که برای انجام هر حرکت باید از چه تجهیزاتی استفاده کنید. از جمله تجهیزاتی که برای انجام حرکات ورزش بادی بیوتی به آن ها نیاز خواهید داشت کش و استپ است. صندلی و دمبل نیز در بعضی از حرکات بادی بیوتی مورد استفاده قرار می گیرند.

مزایای ورزش بادی بیوتی

انجام ورزش بادی بیوتی می تواند مزایای بسیاری را به همراه داشته باشد، اکنون بعضی از این مزایا را ذکر خواهیم کرد.

برای روحیه خوب است 

ورزش بادی بیوتی به بهبود وضعیت ذهنی شما کمک می کند و استرس و سایر افکار منفی را از خود دور می کند. با این ورزش بین بدن و ذهن خود ارتباط برقرار می کنید. به لطف این ورزش، بدن شما اندورفین ترشح می کند که باعث می شود احساس خوبی داشته باشید. انجام این ورزش باعث افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس شما می شود.

بهبود عملکرد قلب

قلب  یک عضله محسوب می شود و شبیه هر عضله دیگری با تمرین قوی تر خواهد شد. به لطف فعالیت بدنی ضربان قلب و فشار خون به تدریج کاهش می یابد و دیواره رگ ها نرم می شود. بنابراین این ورزش به کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی و سکته کمک می کند. چربی اطراف شکم برای قلب خطرناک است، عمدتاً این ورزش باعث کاهش آن می شود. با ورزش منظم چربی های شکم و پهلو خود را از بین می برید و عملکرد قلب خود را بهبود می بخشید.

 مزایای ورزش بادی بیوتی

تمرینات ورزش بادی بیوتی با برنامه ریزی

اگر قصد دارید نتایج تمرینات ورزش بادی بیوتی را خیلی سریع تر مشاهده کنید باید برنامه ریزی داشته باشید. اهداف هفتگی را برای خود تعیین کنید زیرا تعیین اهداف راهی ثابت شده برای تغییر رفتار است و سریع تر به شما کمک می کند به نتیجه برسید. در فعالیتی که انجام می دهید، روزهای هفته، زمان روز و تعداد دقیقه فعالیت را انتخاب کنید. تا حد امکان واقع بین باشید، تلاش برای جبران سال ها بی تحرکی با هدفی دست نیافتنی هیچ فایده ای ندارد.

با 5 دقیقه فعالیت شروع کنید و همیشه می ‌توانید بعداً مدت زمان بیشتری به انجام این تمرینات بپردازید. با برنامه خود واقع بین باشید اگر شبی است که معمولاً تا دیر وقت کار می ‌کنید، روز بعد تایم بیشتری به استراحت بپردازید و سپس تمرینات ورزش بادی بیوتی را انجام دهید. از موفقیت برنامه خود اطمینان حاصل کنید و برنامه ورزشی را با توجه به وضعیت خود انجام دهید. اگر به تازگی شروع به ورزش کرده اید به یاد داشته باشید که تعیین اهداف کارساز است.

پیشرفت خود را یادداشت کرده و هر هفته اهداف خود را تعیین کنید. نباید تعیین اهداف و داشتن یک برنامه تمرینی خوب را دست کم بگیرید. مهم ترین و همچنین اغلب سخت ترین کار این است که شروع کنید هنگامی که این کار را انجام دهید، بعد از چند دقیقه فعالیت از اینکه چقدر احساس بهتری خواهید داشت شگفت زده خواهید شد.

ورزش بادی بیوتی یک ورزش هوازی

ما تا به امروز ورزش های هوازی زیادی را انجام داده ایم اما دقیقاً منظور از تمرینات ورزش بادی بیوتی هوازی چه چیزی است؟ تقریباً هر فعالیتی که انجام می دهید می تواند هوازی باشد. پیاده ‌روی، دویدن، دوچرخه‌ سواری، شنا، رقص، اسکیت، پرش و سایر فعالیت ‌ها هوازی هستند. اگر بتوانید فعالیت خود را به راحتی بیش از چند دقیقه ادامه دهید می تواند یک تمرین هوازی به حساب بیاید. با این حال، تمام تمرینات ذکر شده می تواند بی هوازی (بدون هوا) باشند.

آن ها بی هوازی هستند اگر آن ها را آنقدر سخت و سریع انجام دهید که مجبور شوید پس از چند دقیقه ورزش را متوقف کرده و نفس خود را تازه کنید. قانونی که هنگام انجام تمرینات هوازی ثابت بوده این است که هنگام انجام آن ها احساس گرم شدن و تنگی نفس می کنید. وقتی تمرینات بادی بیوتی هوازی انجام می دهید، به این معنی است که هوای زیادی وارد ریه های خود خواهید کرد. در این مواقع به قلب و ماهیچه های خود اکسیژن زیادی می دهید (بی هوازی به این معنی است که شما آنقدر شدید ورزش می کنید که تنها پس از چند لحظه از نفس می افتید).

به تمرینات هوازی، تمرینات کاردیو یا استقامتی نیز گفته می شود. همه این اصطلاحات به این معنی است که شما در حال انجام تمرینی هستید که باعث می شود ضربان قلب شما افزایش یابد. در انجام تمرینات بادی بیوتی تعداد نفس شما با شدت افزایش می یابد و کلید تمرینات هوازی پر بازده توانایی حفظ این وضعیت است.

تعادل تغذیه ای در ورزش بادی بیوتی

یک رژیم غذایی ورزشی که به خوبی طراحی شده باشد باید انرژی کافی برای انجام تمرینات ورزش بادی بیوتی را فراهم کند. خوردن غذاهای مناسب قبل و بعد از ورزش و مواد مغذی می تواند شما را سریع تر به تناسب اندام برساند. بنابراین، رژیم غذایی متعادل ورزشکار باید به اندازه کافی حاوی مواد غذایی خاصی باشد که به معرفی آن ها می پردازیم.

 • کربوهیدرات ‌هایی که به شکل گلیکوژن در بدن ذخیره می‌ شوند، منبع اصلی انرژی در طول تمرینات ورزش بادی بیوتی هستند. در طول ورزش شدید، کربوهیدرات ها منبع اصلی سوخت به حساب می آیند.
 • پروتئین ها برای سنتز ماهیچه ها، انتقال مواد مغذی در خون، حمایت و ترمیم بافت های همبند (ماهیچه ها، تاندون ها، استخوان ها) ضروری هستند.
 • چربی های خوب، به عنوان سوخت در طول تمرینات ورزش بادی بیوتی با شدت کم تا متوسط ​​مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین چربی ها برای تولید هورمون، انقباضات عصبی و فرآیند جذب ویتامین های محلول در چربی ضروری هستند.
 • ویتامین ها و مواد معدنی که به تنظیم عملکرد بدن کمک می کنند، با استرس اکسیداتیو (آنتی اکسیدان ها) مبارزه می کنند و از سیستم ایمنی حمایت خواهند کرد.
 • آبی که 60 تا 70 درصد بدن را تشکیل می دهد، برای آبرسانی بهینه، انتقال مواد مغذی و اکسیژن به بافت های فعال، تنظیم دما، روانکاری مفاصل سودمند است.

تعادل تغذیه ای در ورزش بادی بیوتی

تغذیه قبل، حین و بعد از تمرینات ورزش بادی بیوتی

برای تغذیه خوب قبل، حین و بعد از تمرینات ورزش بادی بیوتی توصیه های تغذیه ای خاصی باید رعایت شود. اکنون این توصیه ها را به صورت مختصر ذکر خواهیم کرد.

 • آخرین وعده غذایی قبل از تمرین باید سرشار از کربوهیدرات باشد. این وعده باید حاوی 20 تا 30 گرم پروتئین بوده و به راحتی هضم شود.
 • اگر نمی توانید قبل از تمرین یک وعده غذایی واقعی مصرف کنید، یک ساعت قبل از تمرین یک میان وعده حاوی 30 گرم کربوهیدرات و 5 تا 10 گرم پروتئین بخورید.
 • اگر ورزش بیش از 90 دقیقه طول کشید، در طول تمرین حدود 30 تا 60 گرم مواد قندی مفید در ساعت مصرف کنید. به طور منظم آب بنوشید، 150-250 میلی لیتر هر 15-20 دقیقه.
 • لازم است بعد از تمرینات ورزش بادی بیوتی حداقل 1 گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن کربوهیدرات و 20 تا 30 گرم پروتئین برای بهبود ریکاوری، مصرف کنید.
 • برای سایر وعده های غذایی روز، حتما به رژیم متعادل دقت داشته باشید و خود را به سمت مصرف میوه ها و سبزیجات بیشتر، کربوهیدرات های پیچیده، پروتئین کافی و منابع خوب چربی سوق دهید.

غذاهایی که در انجام تمرینات ورزش بادی بیوتی توصیه نمی شود

هنگام انجام تمرینات ورزش بادی بیوتی، توصیه می شود غذاهای زیر را محدود کنید.

 • غذاهای فرآوری شده صنعتی، پرچرب و قند. این غذاها می توانند کالری های خالی را فراهم کنند که به عملکرد ورزشی مطلوب کمک نمی کند. آن ها همچنین می توانند به افزایش وزن و سایر مشکلات سلامتی کمک کنند.
 • قهوه و چای. اگرچه کافئین تمایل به بهبود عملکرد دارد، مصرف بیش از حد آن می تواند منجر به عوارض جانبی مانند بی خوابی، اضطراب، تپش قلب و اختلالات گوارشی شود.
 • الکل که می تواند در ریکاوری عضلات، هیدراتاسیون و اختلال در قضاوت و هماهنگی عضلات اختلال ایجاد کند.
 • نوشیدنی‌ های ورزشی، نوشابه ‌های گازدار و نوشیدنی ‌های انرژی ‌زا (بیرون تمرین).
 • آب نبات و شیرینی.
 • غذاهای سرخ شده.
 • دسرهای صنعتی (شیرینی، بستنی، بیسکویت).

این غذاها به دلیل کالری بالا و میزان کم مواد مغذی توصیه نمی شوند، آن ها به عملکرد ورزشی مطلوب کمک نمی کنند. آن ها همچنین می توانند به افزایش وزن و سایر مشکلات سلامتی کمک کنند. با این حال موارد گفته شده جایگاه خود را در رژیم غذایی ورزشکاران دارند و نباید به طور کامل حذف شوند.

بنابراین فهرست خاصی از غذاهایی که برای ورزشکاران کاملاً  ممنوع هستند وجود ندارد. هر ماده غذایی می تواند جای خود را در رژیم غذایی ورزشکار داشته باشد به شرطی که تعادل غذایی رعایت شود. یادآوری این نکته مهم است که نیازهای غذایی هر ورزشکار ممکن است بسته به سن، جنسیت، قد و نوع ورزش متفاوت باشد.

عوارض بادی بیوتی

انجام ورزش بادی بیوتی می تواند معایبی نیز داشته باشد البته این ورزش جزو ورزش هایی که دارای معایب گسترده ای هستند نیست. در بیشتر مواقع زمانی با عوارض بادی بیوتی مواجه خواهید شد که این ورزش را به صورت غیر اصولی انجام دهید. انجام نادرست تمرینات این ورزش به مرور زمان بر سلامتی شما تاثیرات منفی خواهد گذاشت. البته افرادی که بیماری خاصی دارند و بدون توجه به توصیه پزشک به انجام این ورزش می پردازند نیز ممکن است با مشکلاتی مواجه شوند.

کلاس های بادی بیوتی

قطعاً اگر قصد داشته باشید تمرینات بادی بیوتی را به گونه ای انجام دهید که سودمند باشند باید این ورزش را به صورت اصولی فرا بگیرید. چندین روش وجود دارد که شما می توانید از طریق آن ها تمرینات این ورزش را فرا بگیرید که کلاس های بادی بیوتی یکی از این روش ها است. کلاس های این حرفه به صورت خصوصی و عمومی برگزار خواهند شد. اما شرکت در کلاس های عمومی و با ورزشکاران دیگر می تواند شما را به انجام تمرینات این ورزش بیشتر ترغیب کند.

کلاس های بادی بیوتی می توانند با موسیقی مناسب کلاس همراه باشند. مربیان ماهر در طول کلاس همراه شما هستند و حرکات را به صورت صحیح به شما آموزش خواهند داد. علاوه بر این امر تمامی تجهیزاتی که شما برای انجام تمرینات بادی بیوتی به آن ها نیاز دارید در کلاس وجود دارد. برای داشتن یک رژیم مناسب نیز می توانید با مربیان خود مشورت داشته باشید.

موارد احتیاط در انجام تمرینات بادی بیوتی

مانند هر ورزش دیگری، خطراتی در انجام تمرینات ورزش بادی بیوتی وجود دارد، اما با کمی دقت می توان آن ها را مدیریت کرد. چند نکته برای انجام این ورزش به صورت ایمن را ذکر خواهیم می کنیم پس به آن ها توجه داشته باشید. قبل از شروع تمرینات این ورزش با پزشک خود صحبت کنید. برای بسیاری از افراد یک برنامه ورزشی با شدت متوسط ​​ممکن است مناسب باشد. با این حال برخی دیگر با توجه به وضعیت جسمانی خود می توانند ورزش بادی بیوتی را با شدت بیشتری انجام دهند.

 همیشه مراقب باشید که قبل و بعد از ورزش گرم و سرد کنید. قبل از افزایش سرعت، با یک دوره 3 تا 5 دقیقه ای فعالیت آسان شروع کنید. همیشه با یک دوره 3 تا 5 دقیقه ای دیگر با فعالیت سبک به ورزش خود پایان دهید. این امر به این دلیل است که نفس بگیرید و اجازه دهید ضربان قلب شما به حالت عادی برگردد. اگر در انجام تمرینات سطحی را حفظ کنید که به شما احساس گرم شدن و کمی تنگی نفس بدهد، این فعالیت موثر خواهد بود.

توجه داشته باشید که سوق دادن بدن به حالت خستگی و ضعف هیچ فایده ای ندارد. قند خون شما ممکن است پس از یک جلسه تمرین کاهش یابد، بنابراین قبل و بعد از دوره تمرین، قند خون خود را اندازه بگیرید. پزشک می تواند به شما کمک کند دوز انسولین و یا غذای خود را تنظیم کنید تا بعد از تمرینات دچار اپیزودهای هیپوگلیسمی نشوید. خطر ابتلا به مشکلات قلبی در طول یک جلسه تمرینات ورزش بادی بیوتی با شدت متوسط ​​بسیار نادر است. اما اگر در حین ورزش دچار درد قفسه سینه شدید، فوراً آن را متوقف کنید و با پزشک یا مربی خود ارتباط بگیرید.

 موارد احتیاط در انجام تمرینات بادی بیوتی

در آخر

بهبود وضعیت جسمانی و رسیدن به یک اندام ایده آل کار چندان دشواری با تمرینات ورزش بادی بیوتی نخواهد بود. با انجام تمرینات این حرفه ورزشی خیلی سریع می توانید میزان چربی های اضافی بدن خود را کاهش دهید. البته نیاز است که شما این تمرینات را زیر نظر مربی خود انجام دهید تا به نتیجه دلخواه برسید. همچنین توصیه می کنیم حتماً یک باشگاه مناسب برای پرداختن به این حرفه ورزشی انتخاب کنید. حتی اگر تاکنون در هیچ رشته ورزشی فعالیت نکرده باشید با آموزش اصولی می توانید تمرینات این ورزش را انجام دهید.

در انجام تمرینات بادی بیوتی باید به چه نکاتی توجه داشته باشیم؟

نیاز است حتما قبل از انجام تمرینات این ورزش در صورت داشتن بیماری یا مشکل زمینه ای با پزشک یا مربی مشورت کنید

داشتن برنامه تمرینی چه تاثیری در نتایج ورزش بادی بیوتی دارد؟

داشتن یک برنامه ریزی درست منجر می شود خیلی سریع تر به نتیجه دلخواه خود از انجام تمرینات برسید

چرا تغذیه در تمرینات ورزش بادی بیوتی موثر است؟

تغذیه خوب سبب می شود سلامت بدن شما حفظ شود و سریع تر به تناسب اندام برسید

کلاس های بادی بیوتی چگونه است؟

کلاس های بادی بیوتی می توانند همراه با موسیقی باشند و زیر نظر مربی ورزشکاران تمرین می کنند

ورزش بادی بیوتی چه نوع ورزشی است؟

ورزش بادی بیوتی یک نوع ورزش مدرن است که به تناسب اندام و حذف چربی ها به خصوص در ناحیه شکم و پهلو تاکید دارد