تمرینات فانکشنال چیست؟

با پیشرفت جامعه بشری انواع مختلفی از ورزش ها بین عموم مردم رایج شده است. ورزش فانکشنال نوع جدیدی از ورزش است. تمرینات فانکشنال باعث افزایش توان بدن و استقامت آن می شود. شما با انجام تمرینات فانکشنال  بخش عظیمی از عضلات بدن خود را به حرکت در می آورید. اگر شما به دنبال ورزشی هستید که بتواند توان جسمی شما را بالا ببرد، مطالعه مقاله تمرینات فانکشنال از سایت باشگاه ورزشی پارت نوین گزینه مناسبی است. زیرا با توجه به اینکه کارهای روزانه انسان ها بسیار زیاد است، باید ورزشی انجام داد که توان جسمی افراد را بالا ببرد.

تمرینات فانکشنال، بدن شما را برای فعالیت های روزانه آماده کند. اگر شما نمی خواهید به طور تخصصی ورزش انجام دهید، می توانید از این تمرینات استفاده کنید. تمرینات فانکشنال با الگو قرار دادن زندگی روزمره برنامه ریزی شدند و می توانند بدن شما را ورزیده و آماده کنند. شما با انجام این تمرینات می‌ توانید بدن خود را در برابر آسیب های احتمالی حفظ کنید. اگر قصد انجام تمرینات فانکشنال را دارید، اما آگاهی لازم را ندارید اکنون به بررسی بیشتر این ورزش می پردازیم پس با ما همراه باشید.

ریشه تمرینات فانکشنال

تمرینات فانکشنال در ابتدا توسط متخصصان فیزیوتراپی برای درمان بیماران خود طراحی شده است. این متخصصان به بیماران حرکت هایی شبیه به حرکاتی که در روزمره آنها را انجام می دهند می دادند. آنها هدف این کار را تقویت قوای جسمی بدن برای انجام فعالیت های روزانه می دانستند. این تمرینات سبب می‌ شد بیمارانی که آسیب دیدند و توان انجام فعالیت های روزانه خود را ندارند با انجام این تمرینات بتوانند به زندگی روزمره خود برگردند. خوشبختانه نتیجه این تمرینات برای بیماران بسیار درخشان بوده و توانسته آن ها را به زندگی عادی برگرداند.

با توجه به تأثیر خوب این تمرینات بر روی بیماران افراد ورزشکار به این فکر افتادند که این ورزش را برای همه افراد به کار ببرند. اکنون تمرینات فانکشنال بسیار گسترش یافته و همه افراد این تمرینات را انجام می دهند. تمرینات فانکشنال در بین بانوان نیز بسیار پر متقاضی است. به دنبال همین استقبال، باشگاه ورزشی پارت نوین ویژه بانوان نیز تمرینات فانکشنال بانوان را در محل خود راه اندازی کرده است. این ورزش توانسته جایگاه خود را در بین عموم مردم پیدا کند. اگر شما نیز می خواهید توان جسمی خود را به حد قابل توجهی برای فعالیت های روزانه بالا ببرید از ورزش فانکشنال کمک بگیرید.

تمرینات فانکشنال و کراس فیت

تمرینات ورزش فانکشنال و ورزش کراس فیت بسیار شبیه هم هستند. این تمرینات جزوه یک خانواده هستند به همین دلیل بسیاری از افراد آنها را با هم اشتباه می گیرند. اکنون به بررسی این دو تمرین و تفاوت های آنها با هم می پردازیم. تمرینات فانکشنال به طور همزمان عضلات بالا تنه و پایین تنه را حرکت می دهد. این مدل تمرین سبب تقویت عضلات می شود. می‌توان گفت تمرینات فانکشنال تاریخچه کهن تری نسبت به تمرینات کراس فیت دارند و افراد مدت زمان بیشتری است که از این تمرینات  استفاده می کنند.

تمرینات کراس فیت سه حالت دارند. این حالت ها شامل فسفاژن، اسید لاکتیک و هوازی می شوند. این حالت ها با قرار دادن بدن در شرایط سخت باعث تناسب اندام می شود. این حرکات به دلیل چند مفصلی بودن باعث فشار بر روی یک مفصل خاص نمی شوند. تمرینات هوازی کراس فیت سبب افزایش پمپاژ خون در قلب شده و عملکرد آن را بهبود می بخشند. این تمرینات بر روی ذهن افراد نیز تاثیر گذار هستند. تمرینات تناسب اندام کراس فیت قدرت مغز را بالا برده و سبب افزایش تمرکز می شوند.

به کراس فیت و فانکشنال ورزش های تناسب اندام گفته می شود. این دو ورزش می‌ توانند تاثیر شگرفی بر روی تناسب اندام شما داشته باشد. بسته به خواسته و هدف تان می توانید از این تمرین ها استفاده کنید. اما نکته ای که حائز اهمیت است این است که این تمرینات را به صورت اصولی و زیر نظر افراد با تجربه و متخصص انجام دهید. همه ما می دانیم انجام اشتباه تمرینات ورزشی می تواند عواقب و تاثیرات بدی بر روی شما و بدنتان بگذارد. پس حتما این تمرینات را به صورت درست و با برنامه صحیح انجام دهید. 

مزایای تمرینات فانکشنال

تمرینات متفاوت تاثیرات گوناگونی بر روی بدن دارند. قطعا افراد قبل از انجام تمرینات ورزشی به دنبال تاثیرات آن بر روی بدن و روح جسم هستند. افراد با دانستن تاثیرات این ورزش ها می توانند با دیدی باز آن را انتخاب کنند. اکنون به طور دقیق مزایای تمرینات فانکشنال را بررسی می کنیم. قطعا شما با دانستن این موارد خواهید فهمید که این ورزش برای شما مناسب است یا نه.

 عضله سازی

تمرینات فانکشنال به حدی می توانند عضله سازی کنند. این تمرینات با به حرکت در آوردن عضلات آن ها را مجبور به فعالیت می کند. عضله سازی برای هر ورزشکاری مهم است، پس به دنبال ورزشی هستند که بتواند عضله سازی کند. این تمرینات با عضله سازی می تواند بدن شما را برای انجام فعالیت های روزانه آماده کند. اگر شما قصد انجام ورزش دیگری در کنار تمرینات فانکشنال را دارید این تمرینات می تواند بدن شما را به حد قابل توجهی آماده کند. کمتر تمرینی را می توان یافت که این همه ویژگی را با هم داشته باشد.

بهبود عملکرد مفاصل

این تمرینات با به حرکت در آوردن مفاصل و کار بر روی آن ها می تواند عملکرد آن ها را بهبود ببخشد. اگر شما از درد های مفصلی رنج می برید می توانید از این حرکات کمک بگیرید. این تمرینات باعث افزایش قوای جسمی بدن می شوند و تاثیر بسیار خوبی بر روی مفاصل دارد. افراد برای انجام فعالیت های سنگین روزانه  نیاز به تمریناتی دارند که  عملکرد بدنشان را بهبود ببخشد و تاثیر مخربی بر روی مفاصل نداشته باشد ورزش فانکشنال بهترین گزینه است.

تناسب اندام

داشتن تناسب اندام خواسته هر ورزشکاری است. ورزش فانکشنال سبب افزایش متابولیسم بدن می شود. با افزایش متابولیسم  بدن شروع به چربی سوزی می کند.  این تمرینات با کاهش توده های چربی بدن، سبب خوش اندام شدن شما خواهد شود. این تمرینات سبب بزرگ شدن عضلات بدن می شود، و بدن فرد را خوش اندام تر نشان می دهد. طبیعتاً بزرگ بودن عضلات بدن روی خوش فرم شدن آن تاثیر بسزایی دارد.

بهبود حرکات بدن

ساختار بدن انسان به گونه ای است که بر روی حرکت کردن متمرکز شده است. همان طور که می دانید ورزش فانکشنال از روی حرکات روزمره بدن طراحی شده، پس می تواند عملکرد آن ها را بهبود ببخشد. اگر شما در سنین جوانی این حرکات را انجام دهید، هنگام بالا رفتن سن نیز به خوبی می توانید فعالیت های خود را انجام دهید.  چه افراد تازه وارد و چه ورزشکاران حرفه ای از تمرینات فانکشنال استفاده می کنند.

کاهش چربی های بدن

این تمرینات نوع جدیدی از تمرینات ورزشی هستند. سرعت چربی سوزی این تمرینات به نسبت تمرینات قدیمی بسیار بیشتر است. این تمرینات با هدف درگیر کردن بیشتر عضلات بدن می توانند به حد قابل توجهی در از بین بردن توده های چربی تاثیر گذار باشند. علاوه بر این موارد این تمرینات سبب می شود دستگاه تنفس افراد عملکرد بهتری از خود نشان دهد. شما به راحتی می تواند با انجام تمرینات فایکشنال به سیستم تنفس خود کمک کنید.

تمرینات فانکشنال و فیتنس

این فانکشنال ترینینگ به نسبت به ورزش های با وزنه بیشتر شما را مجبور می ‌کند از تمام عضلات بدن استفاده کنید. اگر شما با دستگاه ها  و وزنه های مختلف ورزش کنید، فقط یک قسمت از بدن تان را ورزش می دهید. این امر سبب تقویت آن قسمت است بدن می‌ شود. اما در فانکشنال ترینینگ شما از بیشتر نقاط و عضلات بدن خود استفاده کنید و سبب تقویت آن ها می شوید. اگر شما به دنبال ورزشی هستید که تمام عضلات بدن تان را تقویت کند بهتر است از فانکشنال ترینینگ استفاده کنید.

این تمرینات سبب می‌شود اندام شما به حد قابل توجهی زیباتر باشد. اگر این ورزش را مداوم و با تمرکز انجام دهید تاثیرات آن را به وضوح مشاهده خواهید کرد. اگر شما این تمرینات را به صورت فردی انجام دهید برای شما نتیجه بهتری خواهد داشت. انجام فردی این تمرینات سبب می شود تمرکز شما بر روی حرکات بیشتر شود. علاوه بر این انجام تمرینات فانکشنال و فیتنس به صورت فردی به تمرکز بیشتر مربی بر روی شما کمک می کند.

غذای مناسب افراد با تمرینات فانکشنال

تغذیه مناسب نقش به سزایی در بیشتر تاثیر این تمرینات دارد.  اگر ورزشکاران دوست دارند که از ورزش نتیجه بهتری کسب کنند باید حتما به تغذیه خود توجه داشته باشد. اگر شما در کنار تمرینات فانکشنال تغذیه مناسب نداشته باشید نباید منتظر تغییر وضعیت بدنتان باشید. اکنون  به بررسی بیشتر و دقیق تر تغذیه در زمان ورزش می پردازیم. توجه داشته باشید که حتما این نکات را در رژیم غذایی خود به کار ببرید.

  • چربی ها

چربی ها  انرژی بدن را تامین می کنند. شما برای انجام فعالیت های روزانه و همچنین تمرینات ورزشی خود نیاز به انرژی دارید. با استفاده از این چربی ها می تواند انرژی روزانه خود را به دست آورد. هیچ ماده ای وجود ندارد که استفاده نامناسب و زیاد از آن تاثیرات مخرب این نداشته باشد. اگر شما از چربی ها استفاده کنید عواقب بدی برای بدنتان خواهد داشت. استفاده بیش از حد از چربی ها سبب تجمع چربی و افزایش وزن  می شود. پس حتماً در میزان استفاده از چربی ها دقت داشته باشید.

  •  پروتئین ها

پروتیین ها جز ضروری ترین مواد برای بدن هستند. تمام بافت های بدن از پروتئین ساخته شده اند. اگر بدن میزان لازم پروتیین نداشته باشد نمی تواند عضله سازی کند. بدن افرادی که ورزش فانکشنال انجام می دهند به میزان بیشتری پروتئین نسبت به افراد عادی نیاز دارد. پروتئین مورد نیاز بدن هر فرد با توجه به فعالیت روزانه، سن، وزن و… متفاوت است. توجه داشته باشید از پودرهای پروتئین موجود در بازار بدون مراجعه به متخصص مصرف نکنید. استفاده نادرست از این ماده می تواند تاثیرات مخربی بر بدن شما داشته باشد.

  • کربوهیدرات

دیگر ماده ای که می توانید برای سوخت بدن از آن ها استفاده کنید کربوهیدرات هستند. کربوهیدرات ها تاثیر شگرفی بر سوخت و ساز بدن دارند. شما باید حتما از این ماده در رژیم غذایی خود استفاده کنید. اما میزان استفاده از کربوهیدرات ها باید درست و به جا باشد. استفاده بیش از حد از این ماده سبب مبتلا شدن به دیابت و دیگر بیماری ها می شود. شما می توانید کربوهیدرات را از غذا های گوناگونی مانند نان، ماکارونی و…دریافت کنید. اگر بدن شما کربوهیدرات لازم برای فعالیت های روزانه را سوزانده باشد شروع به استفاده از پروتیئن ها می کند که عواقب بدی را به همراه دارد.

فانکشنال ترینینگ برای چه افرادی مناسب است

می توان گفت functional training برای همه افراد با هر سنی مناسب است. به دلیل ساختار اصلی این ورزش که تاثیر بدی بر روی سیستم بدن ندارد همه افراد به راحتی می توانند از آن بهره بگیرد. این ورزش به افرادی که از نظر جسمی توانایی زیادی ندارند نیز می تواند کمک شایانی کند. باید توجه داشته باشید که فانکشنال ترینینگ برای افراد مختلف متفاوت می باشد. مثلاً این ورزش برای افراد جوان سبب افزایش قدرت جسمی و حجمی بدن  آن ها می شود.

فانکشنال ترینینگ برای افراد با سن زیاد با هدف انجام فعالیت های روزانه طراحی شده است. مثلا یک فرد کهنسال به راحتی نمی تواند کارهای روزانه خود را انجام دهد. منظور از کارهای روزانه راه رفتن تمرکز بر روی امور مختلف و ….می باشد. این تمرینات به این افراد کمک می کند به راحتی بتوانند کارهای روزانه خود را انجام دهند و تمرکزشان بر روی امور مختلف بیشتر شود. Functional training جز بهترین ورزش ها برای افراد با سن زیاد است.

هزینه تمرینات فانکشنال

هزینه تمرینات فانکشنال به نسبت بقیه تمرین ها بسیار مناسب تر است. شما با صرف هزینه نه چندان زیاد می توانید از این تمرینات استفاده کنید. البته نوع هزینه تمرینات فانکشنال بسته به تعداد روز و ساعات آن متفاوت است. بسته به برنامه ای که برای شما طراحی شده هزینه متفاوتی از شما گرفته می شود. لازم به ذکر است که بدانید با توجه به اینکه سیستم فیزیکی بدن هر فردی با افراد دیگر متفاوت است برنامه افراد نیز با تفاوت زیاد طراحی می شود. پس هزینه های دریافتی از افراد مختلف با توجه به تمرین ها با هم فرق دارد.

نوشیدنی مناسب تمرینات فانکشنال

همانطور که نیاز بدن به غذا خوردن بسیار مهم است رفع تشنگی نیز بسیار مهم می باشد. نوشیدنی ها می توانند تاثیرات متفاوتی بر بدن داشته باشند. شما با نوشیدن مایعات مختلف می ‌توانید نیازهای متفاوت بدن را تامین کنید. اکنون به بررسی چند نوشیدنی می پردازیم. شما با مطالعه دقیق این مطلب خواهید دانست که چه نوشیدنی متناسب با بدن شماست. پس با ما همراه باشید نکات لازم را به شما درباره نوشیدنی های مناسب در تمرینات بیاموزیم.

  • آب

می توان گفت بهترین و مناسب ترین نوشیدنی برای هر ورزشکاری آب می باشد. با توجه به اینکه بخش اعظمی از بدن ما را آب تشکیل داده لازم است که انسان ها مداوم این ماده را مصرف کنند. خوردن آب کافی در شبانه روز می تواند تمام سموم بدن را دفع کند. افراد ورزشکار در تمرین ها مقدار قابل توجهی از آب بدن خود را از دست می دهند به همین دلیل بسیار واجب است که مصرف آب روزانه خود را بالا ببرند. این ماده معدنی خاصیت فراوانی برای بدن دارد علاوه بر این هزینه تامین این ماده نیز بسیار اندک است.

  • نوشیدنی لبنی

نوشیدنی های لبنی شامل شیر کاکائو، شیر، شیر موز و… می شوند. این نوشیدنی ها به دلیل طعم بسیار عالی متقاضیان زیادی دارد. در این بین مصرف روزانه شیر بسیار بیشتر است. این ماده سرشار از مواد مغذی، پروتئین، و… می باشد. شما در مصرف این نوشیدنی باید نکاتی را رعایت کنید. مثلاً میزان کالری، چربی و کربوهیدرات موجود در این ماده بسیار بالاست پس شما باید به اندازه از این نوشیدنی  استفاده کنید. سعی کنید از این ماده بعد از تمرین و قبل از خواب استفاده کنید.

  • آبمیوه های طبیعی

آبمیوه های طبیعی دارای قند لاکتوز هستند. قند موجود در این آب میوه ها به دلیل طبیعی بودن ضرر بسیار کمی برای بدن دارد. شما می توانید در بین تمرین ها از این نوشیدنی استفاده کنید زیرا که کالری بسیار بالایی دارد. افرادی که سعی در کاهش وزن دارند باید با احتیاط از این نوشیدنی استفاده کنند. اگر قصد استفاده از این  نوشیدنی ها را دارید سعی کنید از نوع صنعتی آن استفاده نکنید زیرا که دارای مواد نگهدارنده است و برای بدن ضرر دارد. اگر این آبمیوه های طبیعی را خودتان با دستگاه بگیرید خواص بیشتری برای بدن شما خواهد داشت.

  • قهوه

این نوشیدنی نیز در بین افراد مختلف بسیار پر متقاضی است. اگر شما سعی در کاهش وزن خود دارید می توانید از قهوه قبل از تمرین استفاده کنید‌. این نوشیدنی با کالری سوزی بالایی که دارد توده های چربی بدن را خیلی سریع از بین می برد. قهوه میزان کافئین بالایی دارد که برای ریکاوری  بدن در بین تمرین ها بسیار مناسب می باشد.

 

 

سوالات متداول    

1. هدف تمرینات فانکشنال چیست؟

هدف این تمرینات این است که بدن را برای انجام فعالیت های روزمره آماده کند و قوای جسمی بدن را بالا ببرد.

2. نوشیدنی های مناسب تمرینات فانکشنال کدامند؟

آب، شیر، قهوه..

3. هزینه تمرینات فانکشنال چقدر است؟

این هزینه بسته به بدن شما و روزهای تمرین متفاوت است.

4. آیا بانوان می توانند ورزش فانکشنال را انجام دهد؟

همه افراد با هر جنسیتی می توانند از این ورزش بهره بگیرند.

5. مزایای تمرینات فانکشنال چیست؟

سبب افزایش قوای جسمی بدن، کاهش وزن، افزایش تمرکز و.. می شود.