تفاوت بین بدنسازی و فیتنس

در این روزها تقریبا اکثر افراد اهمیت زیادی برای سلامتی و همچنین تناسب اندام خود قائلند. یکی از اصلی ترین روش ها برای داشتن اندامی متناسب و بدنی سلامت ورزش کردن است. اما یکی از موضوعاتی که ممکن است در آن دچار تردید شوید انتخاب رشته ورزشی مناسب می باشد. یکی از دو راهی های چالش بر انگیز در انتخاب رشته های ورزشی انتخاب بین فیتنس و بدنسازی است. در این مقاله قصد داریم در این انتخاب به شما کمک کنیم و به بررسی تفاوت های بین بدنسازی و فیتنس بپردازیم پس با ما همره باشید.

فیتنس چیست؟

فیتنس شاخه ای از ورزش است که شامل حرکات ریتمیک و آکروباتیک می باشد. این ورزش دارای سه رشته ایروبیک، آماده سازی عضلات و کاهش توده چربی می باشد که با انجام این ورزش همراه با رعایت رژیم غذایی سالم می توانید چربی بدن خود را تا میزان قابل توجهی کاهش داده و به فرم ایده آل بدنی خود دست یابید. به طور کلی با انجام تمرینات فیتنس که معمولاً 3 تا 5 روز در هفته خواهد بود شما بدنی متناسب، ظریف و زیبا خواهید داشت و خبری از بدنی با عضلات حجیم و رگ دار نخواهد بود.

تغذیه مناسب فیتنس کاران

توصیه می شود که فیتنس کاران از رژیم غذایی شامل میوه و سبزی و پروتئین به مقدار استفاده نمایند. همچین استفاده از شیک پروتئین پس از انجام تمرینات برای تمامی افراد مبتدی و حرفه ای توصیه می شود.

بدنسازی چیست؟

بدنسازی شاخه ی دیگری از ورزش است که در آن پرورش اندام با انجام تمرینات سخت با وزنه های سنگین جهت رشد و حجیم کردن عضلات صورت می گیرد. برای این که با استفاده از بدنسازی به اندام ایده آل خود رسیده و آن را پرورش دهید لازم است تا از یک برنامه غذایی اصولی و استاندارد که شامل مقادیر بالایی از پروتئین باشد پیروی کنید.

تغذیه مناسب بدنسازان

توصیه می شود که بدنسازان از رژیم غذایی شامل پروتئین، کربوهیدرات، میوه‌ جات و سبزی‌ جات، چربی های سالم  و همچنین انواع مکمل های غذایی جهت افزایش عضلات استفاده نمایند. به علت این که پس از تمرینات بدنسازی میزان بسیاری از گلیکوژن بدن سوخت می شود توصیه می شود که با مصرف شیک پروتئین پس از انجام تمرینات میزان از این گلیکوژن را جایگزین نمایید.

شیک پروتئین بعد از انجام تمرینات ضروری است. چرا که با انجام تمرینات بدنسازی مقدار قابل توجهی از گلیکوژن بدنتان برای سوخت استفاده می شود. بنابراین با مصرف شیک پروتئینی مقداری از گلیکوژن از دست رفته عضلات جایگزین می شود.

فرق بین بین بدنسازی و فیتنس چیست؟

همانطور که به آن اشاره نمودیم در فیتنس احتیاجی به وزنه زدن های سنگین نیست اما در در بدنسازی نیاز است با هل دادن و کشیدن وزنه های سنگین ماهیچه های خود را تحریک نموده تا رشد آنها سریع تر شود و قدرت بدنی ما افزایش یابد. ماهیچه ها سریع تر رشد می کنند و ورزشکاران قدرت بدنی بیشتری بدست می آورند. پس می توان نتیجه گرفت که هدف از بدنسازی داشتن عضلاتی برجسته، برآمده، حجیم و قدرتمند است و هدف از انجام تمرینات فیتنس سوزاندن چربی و کالری های اضافی و داشتن اندامی متناسب و ظریف می باشد.

تفاوت دیگر این دو رشته ورزشی این است که  در تمرینات بدنسازی مرحله ای به عنوان افزایش وزن وجود دارد؛ در صورتی که در ورزش فیتنس این مرحله وجود ندارد، زیرا احتیاجی به بدست آوردن توده عضلانی و حجیم شدن نیست.

یکی دیگر از تفاوت های فیتنس و بدنسازی، میزان انجام فعالیت ورزشی در آن هاست. به عنوان مثال ممکن است یک جلسه بدنسازی حدوداً دو ساعت طول بکشد اما جلسات فیتنس معمولا ۴۵ دقیقه ای هستند.

 

سوالات متداول 

 

1. تفاوت بدنسازی و فیتنس چیست؟

بدنسازی و فیتنس در یک خانواده قرار دارند اما از لحاظ نوع تعذیه، زمان و شدت تمرینات با یکدیگر تفاوت دارند. فیتنس در رسیدن شما به اندامی ایده آل و بدنسازی به رشد و تقویت عضلات کمک می کند.

2. هدف از انجام تمرینات فیتنس چیست؟

تمرینات فیتنس با اهداف کشش و انعطاف پذیری عضلات ، تقویت عضلات، آمادگیِ جسمانی و آمادگیِ قلبی و عروقی انجام می شوند.

3. هدف از انجام تمرینات بدنسازی چیست؟

در صورتی که قصد حجیم کردن عضلات خود را داشته باشید انجام تمرینات بدنسازی در کنار رعایت رژیم غذایی اصولی روش مناسبی برای شما می باشد.

4. برای بانوان بدنسازی بهتر است یا فیتنس؟

اغلب بانوان به دنبال بدنی ظریف، زیبا و متناسب هستند بنابراین این انجام تمرینات فیتنس کمک زیادی به آن ها خواهد نمود.

5. آقایان بهتر است تمرینات بدنسازی انجام دهند یا فیتنسی؟

بدنی ورزیده، قدرتمند با عضلاتی حجیم تقریبا مورد علاقه ی اغلب آقایان می باشد. انجام تمرینات بدنسازی به حجیم سازی عضلات کمک بسیاری می کند بنابراین رشته ی بدنسازی بیشتر مناسب آقایان می باشد.