بهتر ورزش فیتنس را بشناسیم

ورزش فیتنس را بهتر بشناسیم

فیتنس به معنی (تناسب اندام ) نام یک رشته ورزشی است . که در سالهای اخیر بین ورزشکاران بسیار محبوب است و افراد زیادی در سراسر دنیا مجذوب این رشته ورزشی شده اند.

این ورزش جذاب باعث سلامت جسمانی و روانی افراد میشود و برای ورود به ورزش فیتنس هیچ محدودیت سنی و جنسیتی وجود ندارد و اکثر افرادی که وارد این رشته میشوند یا به دنبال تناسب اندام برای مسابقات ورزشی هستند و یا تنها برای داشتن زندگی سالم این ورزش را دنبال میکنند.

برای اینکه در ورزش فیتنس به اهداف مورد نظرتان برسید به غیراز تمرینات ورزشی باید یک برنامه غذایی مناسب زیر نظر متخصصان تغذیه داشته باشید و زمانی شما به تناسب اندام رسیده اید که درصد مشخصی چربی و پروتیین و آب وکلسترول  و وزن کلی بدن رسیده باشید .

ورزش فیتنس تاثیرات جسمانی و روانشناختی بر روی افراد دارد. این ورزش باعث زیبایی  و تناسب اندام آرامش اعصاب و روان افزایش اعتماد به نفس و تخلیه انرژی و عامل پیشگیری از استرس و افسردگی در زندگی میشود در بعد اجتماعی نیز در زندگی افراد اثر مثبتی نیز دارد مانند افزایش تعاملات اجتماعی -گذراندن اوقات فراغت – کارایی بیشتر در زندگی شخصی – سلامت و نشاط اجتماعی.

با انجام ورزش فیتنس توانایی قلب و عروقی افزایش پیدا میکند همچنین باعث استقامت عضلات میشود چربی بدن را کاهش میدهد و میزان پروتیین و ماهیچه ها به حد استاندارد خود میرسد.

نکات مهم در فیتنس 

                                                      

 

  • در ورزش فیتنس صبور باشید.مدت زمان زیادی طول میکشد تا به تناسب اندام مورد نظرتان در این ورزش برسید البته این موضوع به وزن فعلی بدنتان و وضعیت بدن و سن افراد نیز بستگی دارد اما در هر صورت 2 تا 3 ماه بعد نتایج ورزش کردن شما نمایان میشود.البته در بعضی افراد حدودا 6 ماه طول میکشد تا تاثیر ورزش را در بدن خود ببینند.با انجام تمرینات و تکرار آنها به صورت منظم و داشتن یک رژیم غذایی مناسب شما سریعتر به اهدافتان خواهید رسید اما در هر صورت بعد از شروع کردن ورزش فیتنس باید صبور باشید.
  • موقعیت جسمانی و محدودیتهای بدن خود را در نظر بگیرید.ممکن است با فیتنس به تناسب اندام مورد نظر خود در این ورزش نرسید. زیرا باید ژنتیک و ساختار بدنی خودتان را در نظر بگیرید سرعت رشد عضلات و سوخت وساز در بدن افراد با یکدیگر متفاوت است و مربیان فیتنس از رژیم غذایی خاصی پیروی میکنند.باید کاملا واقع بین باشید اگر هدفی خارج از تواناییهای بدن خود دارید ممکن است انگیزه خود را از دست بدهید سعی کنید موقعیت جسمانی و محدودیتهای خود را در نظر بگیرید تا به بهترین فرم بدن خود برسید.
  • شما به مربی نیاز دارید. تا تکنیکهای درست ورزشی را به شما یاد بدهد .بعد از 5 تا 7 جلسه تمرین با مربی خودتان نیز به تنهایی میتوانید تمرین کنید هر یک ماه و نیم مربی خود را عوض کنید تا برنامه ورزشی شما عوض شود
  • تناسب اندام در ورزش را با حرکات پایه ای آغاز کنید و بعد تمرینات ایزوله را شروع کنید که فقط یک عضله را درگیر میکندزیرا حرکات پایه ای به ساخت عضله کمک میکند حرکات پایه ای شامل لانگز، پلانک، ددلیفت، اسکوات و شنا .باید دقت کنید که کدام یک از حرکات پایه ایی بهترین تاثیر را بر عضلات شما میگذارد زیرا این موضوع در افراد مختلف متفاوت است
  • رژیم غذایی مناسب و متنوعی زیر نظر متخصص داشته باشید. تا زمانی که هدفتان شرکت کردن در مسابقات نیست از پروتیین های صنعتی و چربی سوزها استفاده نکنید . شما با ورزش کردن چربی هایتان خواهد سوخت . شما با رژیم غذایی مناسب و ورزش کردن بدون استفاده از تغذیه ورزشی خاصی به تناسب اندام مورد نظرتان خواهید رسید.
  • یک جلسه حرکات ورزشی شکم در هفته برای داشتن شکم زیبا کافی ست زیرا تکرار زیاد بعضی از حرکات شکمی ممکن است شکم شما را پهن تر کند.تمرینات پایه ای به اندازه کافی از میان تنه کار میکشد.
  • فیتنس زنان و مردان با یکدیگر متفاوت است .زنان باید تعداد حرکات را بیشتر و استراحت بین تمرینات خود را کمتر انجام دهند.زنان زمانی از ماهیچه های خود کار میکشند که توانایی بدنیشان به اوج میرسد زیرا داخل بدن زنان نوعی تنظیمات درونی وجود دارد که آنها را از فشاراوردن به بدنشان باز میدارد.این موضوع به این معنی نیست که با وزنه های سنگین تمرینات را انجام دهند فقط کافی است که تعداد تکرار را بیشتر کنند. زمان استراحت برا ی زنان بیتن تکرار تمرینات 30 تا 40 ثانیه کافی است.ولی مردان بعد از کار با وزنه به استراحت بیشتری نیاز دارند.
  • تمرینات هوازی بهترین برای چربی سوزی در بدن است .برای ورزش دادن سیستم قلبی عروقی و تنفسی و افزایش قدرت تحمل تمرینات هوازی انجام دهید.40 دقیقه بعد از شروع تمرینات هوازی در یک جلسه کامل تمرین چربی سوزی آغاز میشود. اما انجام تمرینات هوازی بعد از تمرینات قدرتی چربی سوزی از همان اول آغاز میشود در نتیجه 20 دقیقه تمرین کافی است.