ایروفیت و فواید آن برای بانوان

این روز ها رسیدن به تناسب اندام و زیبایی یکی از هدف های اصلی برای بانوان است. یکی از ورزش های محبوب و پرطرفدار و جدید که شما را در مدت کوتاهی به اندام ایده آل تان می رساند ورزش ایروفیت می باشد که ترکیبی از ورزش های ایروبیک و فیتنس است. انجام تمرینات این ورزش فواید بیشماری برای جسم و روح افراد خواهد داشت. در ادامه این مقاله از باشگاه ورزشی پارت نوین ویژه بانوان با ما همراه باشید تا به معرفی ایروفیت و مزایای آن برای بانوان بپردازیم.

ایروبیک چیست؟

به مجموعه تمرینات ورزشی هوازی با شدت بالا و در مدت کم ایروبیک گفته می شود. این تمرینات به صورت موزون و با ریتم خاصی به مدت حداقل 10 تا 12 دقیقه طول خواهد کشید و عضلات بزرگ بدن را درگیر خواهد کرد. ورزش هایی مانند پیاده روی، شنا، دو، دوچرخه سواری، کوه نوردی پله ای، اسکی در مناطق کوهستانی، اسکیت، انواع حرکات موزون و… در دسته ورزش ایروبیک قرار می گیرند.

فیتنس چیست؟

فیتنس شامل دو کلمه Fit به معنای مناسب و به اندازه و Ness به معنای برتری و بالا بودن بوده و در نهایت به معنای تناسب اندام می باشد. این ورزش در سال های اخیر بین ورزشکاران و غیر ورزشکاران محبوبیت بسیاری پیدا کرده و افراد زیادی را در سرتاسر دنیا به خود جذب نموده و یک رشته ‌مسابقه‌ ای به نام فیتنس نیز به خود اختصاص داده است. هدف از انجام تمرینات فیتنسی آن داشتن اندامی متناسب، سالم و ورزیده بوده و هدف تنها داشتن عضلاتی حجیم نیست؛ علاوه بر آن در این ورزش استفاده از داروهای نیروزا و آنابولیک به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

مهمترین ویژگی این ورزش این است كه در آن ورزشكار ابتدا یك تصویر ذهنی از اندام ایده آل مورد نظر خود را در نظر می گیرد و سپس برنامه تمرینی برای رسیدن به حالت مورد نظر ورزشكار ترسیم شود. این بدین معنی است كه ورزشكار خود انتخاب می كند كه فرم بدنی او چگونه باشد. این روش برخلاف تمرینات بدنسازی است كه تمام تمرینات برای افزایش حجم عضلانی می باشد.

 انجام تمرینات این ورزش برای تمام افرادی كه از فرم بدنی خود راضی نیستند، همچنین افرادی كه دارای اضافه وزن بوده و تصمیم به کاهش وزن خود دارند و یا افرادی كه دچار كمبود وزن هستند و می خواهند وزن خود را اضافه نمایند و همچنین افرادی كه به دنبال افزایش استقامت و قدرت بدنی خود هستند، همینطور افرادی که تمایل به داشتن اندامی فوق العاده متناسب و زیبا دارند نیز مفید و نتیجه بخش است.

ایروفیتنس چیست؟

ایروفیتنس ورزشی است که شامل تمریناتی هوازی برای رسیدن به اندامی دلخواه می باشد. یکی از ویژگی هایی که این ورزش را از سایر ورزش ها متمایز نموده  استفاده از وزنه های کوچک در هنگام انجام تمرینات هوازی می باشد  که این موضوع سبب می‌شود که کالری بسیار بالایی بسوزانید. یکی دیگر از ویژگی های ایروفیتنس آن است که در ابتدا ورزشکار انتظارات خود را از اندام ایده آل خود مطرح نموده و سپس برنامه ورزشی مناسبی بر اساس توقعات فرد از بدن خود طراحی می شود که این موضوع آزادی عمل بیشتری به فرد خواهد داد. بنابراین به افرادی که از فرم بدنشان رضایت کافی نداشته و یا به دنبال افزایش استقامت و قدرت بدنی خود بوده و همچین افرادی كه به دنبال تناسب اندام می باشند شرکت در کلاس های ورزشی ایروفیتنس در باشگاه ورزشی بانوان شهرک غرب را توصیه می نماییم.

فواید ایروفیتنس برای بانوان

 • کاهش چربی خون
 • پیشگیری از سرماخوردگی
 • آزاد شدن ماده ای به نام اندروفین که سبب احساس آرامش و آسایش در فرد می شود.
 • از بین رفتن افسردگی
 • ایجاد حس شادابی، سرزندگی و انرژی بخشی فوق العاده
 • بهبود عملکرد در سیستم ایمنی
 • مستحکم کردن ﺍﺳﺘﺨﻮﺍﻥ
 • بهبود جریان خون و اکسیژن رسانی بهتر
 • کمک به کاهش ابتلا به بیماری های قلبی- عروقی
 • کمک به کاهش ابتلا به بیماری دیابت
 • بهبود در کیفیت خواب
 • افزایش سلامت فكر، روح و جسم
 • کاهش خطر مبتلا شدن به برخی سرطان ها

 

 

سوالات متداول

 

1- ایروفیتنس چیست؟

ترکیب ایروبیک با فیتنس، ایروفیت را پدید می آورد این ورزش بدین صورت است که فرد با وزنه های سبک شروع به انجام تمرینات هوازی نموده و با انجام این تمرینات باعث ساختن اندامی خوش فرم و نیرومند می شود.

2- انجام تمرینات ایروفیتنس به چه افرادی توصیه می گردد؟

ورزش ایروبیک فیتنس برای افرادی می باشد که از استایل بدن خود راضی نبوده، اضافه وزن دارند، چاق هستند، کمبود وزن دارند و همواره می خواهند از بدنی خوش فرم، زیبا و دارای استقامت بالا برخوردار شوند.

3- به چه علت ایروفیتنس یکی از بهترین ورزش های هوازی است؟

ترکیب ورزش‌های هوازی مانند ایروبیک با حرکات با وزنه در ایروفیتنس سبب می‌شود که کالری بسیار بالایی بسوزانید و از این رو می‌توان ایروفیتنس را یکی از بهترین ورزش های هوازی دانست زیرا ترکیب قدرت و تحرک را با یک دیگر دارد.

4- ایروبیک چیست؟

هر فعالیتی که نیاز بدن به استفاده از اکسیژن را برای مدت قابل توجهی افزایش دهد ایروبیک نام دارد. این ورزش یکی از روش‌های تمرینی برای کسب آمادگی جسمانی است و توانایی قلب و عروق و سیستم تنفسی را افزایش می‌ دهد.

5- انجام تمرینات ایروفیت چه مزایایی برای بانوان دارد؟

تمرینات ایروفیت باعث افزایش تراکم استخوان ها شده و خطر ابتلا به امراضی چون ناراحتی های قلبی و عروقی، دیابت، سرطان ریه، سرطان سینه و سرطان روده بزرگ را کاهش می یابد. کاهش کلسترول، بالا بردن میزان انرژی، افزایش اعتماد به نفس، کاهش استرس، از بین بردن افسردگی و در نهایت آرامش و کنترل وزن از اثرات ایروفیت می باشد.