چگونگی چربی سوزی موضعی با ورزش

چربی سوزی موضعی چیست؟

نوعی سبک ورزشی  جدید است که افراد با تمرینات ورزشی اقدام به چربی سوزی در قسمتهای خاصی از بدن میکنند. به تازگی این سبک از ورزش در بین افراد بسیار محبوب است. و این ورزش که با سلامت و تناسب اندام افراد در ارتباط است رو به رشد است. 

به عنوان نمونه با انجام ورزش سه سر میتوان چربی اضافی در قسمت بازوها را کاهش داد.

با این روش افراد روی بخشی خاصی از بدن تمرکز میکنند نه روی کل بدن .چربی سوزی موضعی برای افرادی که کاهش وزن سختی داشته اند یا نتیجه مورد نظر خود را بدست نیاورده اند میتواند مفید باشد.

 

چرا افرد تمایل دارند چربی خود را در بخش های خاصی از بدن کاهش دهند؟

 

کاهش وزن و تناسب اندام بر روی سلامتی انسانها تاثیر مستقیمی دارد.عواملی مثل جنس – سن – ژنتیک و شیوه زندگی بر افزایش چربی و انباشت در مناطق خاصی از بدن تاثیر به سزایی دارند.

بعضی از افراد به طور متناسب در کل بدن چاق میشوند اما برخی از افراد در نواحی خاصی مانند باسن – ران ها – شکم دچار چاقی میشوند.

آیا کاهش چربی موضعی از نظر علم اثبات شده است؟

کاهش چربی موضعی از نظر علمی یک فرضیه است و هنوز به اثبات نرسیده است.هرچند هدف قرار دادن چربی های خاصی از بدن بسیار ایده آل است.

تحقیقات بر روی چربی سوزی موضعی نتایج متناقضی به همراه داشته است . تری گلیسرید همان چربی ذخیره شده در بدن که به عنوان منبع انرژی سوزانده میشود قبل از آن باید به صورت چربی آزاد و گلیسرول تجزیه شود تا بتواند وارد جریان خون شود.

تعدادی از پژوهشگران در تحقیقات خود متوجه شدند که این چربی های آزاد و گلیسرول تنها از قسمتهای خاصی که در حال انجام ورزش است آزاد نمیشود بلکه از تمام نقاط بدن چربیها سوزانده میشود.اما گروهی دیگر از پژو هشگران در تحقیقات خود به این نتیجه رسیدند که بدن در مناطقی که نزدیک به ماهیچه ها منقبض شده اند چربی بیشتری میسوزانند و یا بعد از تمرینات مقاومتی در قسمتهای تحت فشار چربی سوزی افزایش میابد.

راهکارکاهش چربی سوزی و افزایش حجم قسمتهای خاص بدن چیست؟

تقویت عضلات زیرین قسمتهای مورد نظر در بدن میتواند به برجسته شدن و سفت شدن آن قسمت کمک کند البته قبل از آن باید یکسری تمرینات ورزشی برای سوزاندن کلی چربی های بدن انجام شود.مثلا میتوان با تمرینات هوازی (کاردیو) به ترکیب انقباض عضلات و چربی سوزی کلی بدن رسید و بعد از آن میتوان با تمرینات مقاومتی مانند ورزش با وزنه قسمتهای خاص بدن را سفت و برجسته کرد.

تمرینات ورزشی با شدت زیاد تمام بدن را درگیر خود میکند که منجر به چربی سوزی در کل بدن و کاهش وزن میشود.

در نتیجه با ورزش های هوازی و تمرینات مقاومتی و رژیم غذایی میتوانید به هدف خود برسید.

کم کردن چربی کلی بدن با انجام این تمرینات میسر است:

۱- تمرینات هوازی یا کاردیو مانند دویدن – دوچرخه سواری

۲- تمرینات اینتروال با شدت بالا که شامل یک دوره کوتاه مدت فعالیت شدید و بلافاصله ریکاوری است.

۳-تمرینات کلی بدن مانند بارپی. بارپی ترکیبی از حرکات اسکوات – پلانک – شنا و… که با جهش همراه است و به صورت متوالی انجام میشود.این ورزش عضلات ران – باسن- ساق – سرشانه – سینه و عضلات شکمی را درگیر میکند.

۴- تمرینات ترکیبی همان ترکیب ورزش های   هوازی و مقاومتی است.

۵- تمرینات شدید

۶- تمرینات با شدت کم شنا و پیاده روی نیز میتواند در چربی سوزی بدن موثر باشد.

رژیم غذایی

علاوه بر ورزش باید یک برنامه غذایی سالم را برای کاهش وزن کلی بدن پیگیری کرد . رژیم غذایی نامناسب میتواند تمام زحمات شما را در باشگاه از بین ببرد.