چگونه با پیاده روی وزن بیشتری کم کنیم؟

پیاده روی یکی از ورزش های توصیه شده از سوی اکثر کارشناسان سلامت و پزشکان و کارشناسان باشگاه ورزشی شهرک غرب برای کاهش وزن، سلامت بدن و تندرستی است. پیاده روی یک ورزش هوازی کالری‌سوز است که دارای قواعد و قوانین زیادی می باشد.در ادامه با ما همراه شوید تا شما را با ورزش پیاده روی بیشتر آشنا نماییم.

چقدر در روز پیاده روی کنیم؟

اگر قصد کاهش وزن را دارید باید در طی روز بین ۳۰ تا ۹۰ دقیقه پیاده روی تند انجام دهید. برای خسته نشدن می‌توانید برخی روزها بیشتر و برخی روزها کمتر پیاده روی کنید، ولی به طور میانگین باید حداقل ۱۵۰ دقیقه (دو ساعت و نیم) در هفته پیاده روی کنید. شما می‌توانید زمان پیاده روی‌تان را به پارت های ۱۰ دقیقه‌ای تقسیم کنید تا بدنتان کمتر خسته شود. همچنین برای چربی سوزی بیشتر می توانید پس از گرم کردن بدن به مدت ۳۰ دقیقه تندتر و بی‌وقفه پیاده روی کنید.

 

چربی‌‌سوزی و کالری‌‌سوزی با پیاده روی:

در یک پیاده روی با سرعت تقریبا بالا که حدود ۳۰ دقیقه زمان می‌برد شما می توانید بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ کالری و با یک ساعت پیاده روی با سرعت بالا ۲۰۰ تا ۶۰۰ کالری بسوزانید.

حال شاید بپرسید کالری از چه قسمتی از بدن سوخت می شود.معمولا در ۳۰ دقیقه‌ی اول ورزش، بدن شما قندِ اضافه و ذخیره شده ی بدن را به عنوان سوخت مصرف می‌کند که این مقدار پس از حدود ۳۰ دقیقه افزایش می‌یابد. بدن برای تداوم این روند چربی‌ها را از سلول‌های چربی آزاد کرده و آنها را به عنوان سوخت مصرف می‌کند. این چربی ها همان چربی های اضافی ای هستند که باعث افزایش وزن ما شده اند، پس بهتر است برای انجام ورزش پیاده روی،بدون توقف بیشتر از ۳۰ دقیقه پیاده روی کنید.

 

برای کاهش وزن در پیاده روی چه نکاتی را رعایت کنیم؟

 • توصیه می شود هنگامی که ضربان قلب‌ شما به ۵۰ تا ۷۰ درصد میزان حداکثرش رسید به مدت ۳۰ تا ۶۰ دقیقه تمریناتی برای کنترل تنفس حین راه رفتن انجام دهید.
 • بهتر است در ۵ تا ۱۰ دقیقه‌ی اول با سرعت کم پیاده روی کنید.
 • در حین پیاده روی گه گاهی بایستید و چند تمرین کششی و انعطافی انجام دهید.
 • هنگامی که ضربان قلب‌تان به حد مورد نظر رسید به مدت ۳۰ تا ۶۰ دقیقه پیاده روی تند انجام دهید.
 • پس از ۵ دقیقه سرعت خود را کم کرده و بدن‌تان را خنک کنید.
 • در پایان پیاده روی با چند حرکت کششی ملایم پیاده روی‌تان را به پایان برسانید.

 

 

سرعت مناسب پیاده روی برای چربی سوزی:

 برای چربی سوزی بیشتر در پیاده روی، بهتر است سرعتی معادل 7 کیلومتر در ساعت داشته باشید. البته این را باید گفت که چنین سرعتی برای افرادی که عادت به پیاده روی ندارند و یا پیاده روی منظم انجام نمی دهند، سرعتی بسیار زیاد و خسته کننده است و قطعا نمی توانند در جلسات اول با چنین سرعتی پیاده روی کنند. به افراد مبتدی پیشنهاد می شود در آغاز کار، پیاده روی را با سرعت کم شروع کنید و کم کم در هر جلسه بر سرعت راه رفتن خود بیفزایید.

 

چگونه سرعت پیاده روی را تنظیم کنیم؟

 برای کنترل سرعت پیاده روی شما می توانید از گجت های مخصوص یا اپلیکیشن های کیلومتر شمار بهره ببرید. اما اگر دسترسی به این گجت ها و اپلیکیشن ها را ندارید، می توانید از این روش در باشگاه ورزشی سعادت آباد استفاده کنید:

ابتدا مسافت 1.5 کیلومتر رو در نظر بگیرید. اگر طی کردن این مسافت برای شما 20 دقیقه طول کشید یعنی سرعت شما، 3 کیلومتر بر ساعت بوده است. اگر طی کردن این مسافت، 15 دقیقه طول کشید یعنی سرعت شما، 4 کیلومتر در ساعت بوده است. اگر 13 دقیقه طول کشید، سرعت شما 4.5 کیلومتر در ساعت بوده است و اگر توانستید این مسافت رو در 12 دقیقه طی کنید یعنی سرعتی معادل 5 کیلومتر در ساعت داشته اید. هر چقدر سرعت پیاده روی شما سریعتر باشد، انرژی بیشتری می سوزانید و در آخر وزن بیشتری را کم کنید.

 

چگونه عادت پیاده روی را به سبک زندگی خود وارد کنیم؟

از مزایای تمام ورزش ها در باشگاه ورزشی بانوان در سعادت آباد علی الخصوص پیاده روی، افزایش فعالیت بدن ، بهبود حالت ها روحی، کاهش خطر بیماری هایی چون سرطان و بیماری های قلبی، افزایش طول عمر و سلامت بدن می باشد.

یکی از دغدغه های اکثر افراد برای انجام تمرینات ورزشی، عدم عادت به سبک زندگی سالم و به اصطلاح دیگر تنبلی در ورزش می باشد. روش‌های زیادی برای افزایش میزان راه رفتن و رسیدن به هدف و عادت به پیاده روی در باشگاه ورزشی سرو شرقی وجود دارد:

 • از یک اپلیکیشن fitness tracker بهره ببرید و قدم‌های خود را در آن وارد کنید تا انگیزه برای پیاده روی بیشتر کسب کنید.
 • هرروز پس از ناهار یا بعد از شام پیاده روی کنید.
 • از دوست خود بخواهید که برای گردش شبانه به پارک بروید و قدم بزنید.
 • برای رسیدن به قرارهایتان پیاده روی کنید.
 • اقداماتی مانند رساندن بچه‌ها به مدرسه یا رفتن به فروشگاه را پیاده انجام دهید.
 • اتومبیل خود را دورتر پارک کنید و یا چند ایستگاه زودتر از اتوبوس پیاده شوید و بقیه راه را پیاده طی کنید.
 • سعی کنید مسیرهای جدید و چالش‌برانگیز را انتخاب کنید تا حوصله تان سرنرود و برای این کار تشویق شوید.
 • به یک گروه پیاده‌روی بپیوندید.
 • به ‌تدریج میزان پیاده‌روی روزانه خود را افزایش دهید.
 • برای چالش های خود هدیه ای در نظر بگیرید.

 

 تغذیه‌ سالم چه تاثیری بر پیاده روی دارد؟

همه ما میدانیم که تغذیه سالم یکی از پایه های اصلی برای کاهش وزن و افزایش تندرستی است. اگر قصد کاهش وزن دارید، باید میزان کالری مصرفی‌تان از کالری‌ای که با پیاده روی می‌سوزانید کمتر باشد.

مشکل اکثر افراد ،محاسبه ی میزان کالری مصرفی‌شان می باشد که برای حل این مشکل ما به شما اپلیکیشن ها را توصیه می کنیم.

 

چگونه وزنمان را ثابت نگه داریم؟

توجه داشته باشید که حتما پس ازرسیدن به وزن ایده آلتان، فعالیت بدنی خود را متوقف نکنید. طبق توصیه ی مرکز مدیریت و پیشگیری بیماری آمریکا و طبق توصیه های باشگاه ورزشی میدان کاج، برای حفظ وزن ایده‌آل باید اغلب روزهای هفته بین ۶۰ تا ۹۰ دقیقه فعالیت بدنی با شدت متوسط داشته باشید و کالری مصرفی‌تان نیز نباید بیشتر از کالری‌ای باشد که در طول روز می‌سوزانید.

 

کلام آخر:

پیاده‌روی، ورزشی است که می‌تواند به راحتی در زندگی روزمره شما گنجانده شود. پیاده روی یکی از ورزش های بسیار عالی برای لاغری می باشد و همچنین مزایای دیگری برای سلامتی ازجمله کاهش خطر بیماری و بهبود حالات روحی دارد.

در واقع، تنها یک مایل راه رفتن در حدود 100 کالری می‌سوزاند. اگر می‌خواهید وزن کم کنید بهترین نتیجه را با ترکیب کردن افزایش فعالیت فیزیکی با تغییرات سالم در رژیم غذایی خود به دست آورید.