ورزش ایروژیم و فواید آن

در سال های اخیر صدها نوع رشته ورزشی به ورزشکاران سراسر جهان معرفی شده است. ورزش ایروژیم نیز یکی از این رشته های جدید است. این ورزش مزایای زیادی برای روح و جسم شما دارد. تمرینات ایروژیم با داشتن حرکات موزون سبب جذب ورزشکاران می شود. شما می توانید برنامه تمرینات ایروژیم را به صورت تک نفره و گروهی انجام دهید. از دیرباز مردم برای حفظ سلامت خود ورزش می کردند. در زمان قدیم رشته های ورزشی مانند امروزه نبود و مردم فعالیت ورزشی خیلی کمتری داشتند. اما امروزه نوع جدیدی از ورزش در بین مردم متقاضیان فراوانی پیدا کرده است. ورزش ایروژیم یکی از این ورزش هاست. اما به دلیل جدید بودن افراد زیادی این ورزش را نمی شناسد. ولی اگر شما فقط یک بار این ورزش را انجام دهید، حتماً به آن علاقه مند خواهید شد. پس با ما در این مقاله از باشگاه بدنسازی بانوان پارت نوین همراه باشید تا شما را بیشتر با ورزش ایروژیم و فواید آن آشنا کنیم.

ورزش ایروژیم چیست؟

ورزش ایروژیم یک ورزش هوازی است و از ترکیب ایروبیک و ژیمناستیک تشکیل شده است. در این ورزش قلب، ماهیچه ها و ریه به طور دائم و مستمر فعالیت می کنند. اگر شما به ورزش های تند با ریتم شدید علاقه مند هستید، ورزش ایروژیم گزینه ی بسیار مناسبی برای شماست. همانطور که می دانید ورزش ایروژیم از ورزش ایروبیک و ژیمناستیک تشکیل شده، هر کدام از این دو نقش جداگانه ای دارند.

بخش ژیمناستیک این رشته تلفیقی سبب می شود که استخوان های شما تقویت شود. ژیمناستیک سبب افزایش شادابی و نشاط در افراد و ایجاد روحیه شاد در آنها می شود. علاوه بر این سبب افزایش قدرت بدن و بالا بردن انعطاف پذیری آن خواهد شد. اما بخش ایروبیک این ورزش باعث افزایش سوخت و ساز بدن همچنین بالابردن تمرکز روی امور مختلف می شود.

ورزش ایروژیم از یونان شروع شد. می توان گفت مهد این ورزش یونان است. حرکات این ورزش ریتم دار و هماهنگ بوده، همین امر سبب شده حتی کودکان نیز به انجام این ورزش مشتاق شوند. با توجه به ریتم شاد و همچنین حرکات موزون این ورزش کودکان برای انجام آن مقاومت نمی کنند و اتفاقاً با علاقه حرکات آن را انجام می دهند. انجام این ورزش سبب می شود تمرکز و دقت شما به حد قابل توجهی افزایش یابد.

به چه ورزشی هوازی می گویند؟

به ورزش های هوازی، کاردیو هم گفته می شود. در این ورزش ها خون اکسیژن دار توسط قلب پمپاژ شده و به تمام عضلات بدن می رود، تا بتواند اکسیژن را به خوبی با آنها برساند. ورزش های هوازی می توانند ضربان قلب و تعداد تنفس را در مدت های طولانی بالا نگه دارند. اما ورزش های بی هوازی سبب شده یک دفعه نفس قطع شود و دیگر نتوانید ادامه دهید. دویدن، رکاب زدن، ایروبیک، ایروژیم و… نمونه هایی از ورزش های هوازی است.

توجه داشته باشید اگر شدت ورزش های هوازی بسیار زیاد شود آن ها را به بی هوازی تبدیل می کند. اگر شما قصد تناسب اندام را دارید سعی کنید از ورزش های هوازی استفاده کنید. این ورزش ها می توانند سلامت شما را حفظ کنند و شما را از ابتلا به بعضی بیماری ها مانند سرطان، دیابت، پوکی استخوان و… ایمن نگه دارند. اگر قصد انجام ورزش های هوازی را دارید می توانید بدون هیچ وسیله ای آن ها را انجام دهید. البته اگر علاقه مند هستید و وسایلی نیز برای انجام ورزش های هوازی وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید.

همه افراد بدون هیچ محدودیت سنی می توانند از ورزش های هوازی بهره ببرند. اگر شما دوست دارید کودکان خود زندگی سالمی داشته باشند بهتر است از زمان کودکی آن ها را با ورزش آشنا کنید. بعضی از ورزش های هوازی دارای ریتم تند و شاد هستند مانند ایروژیم. این نوع ورزش های هوازی ریتم دار گزینه بسیار مناسبی برای کودکان هستند. بهتر است در ابتدا کودکان خود را به انجام این نوع ورزش تشویق کنید.

مزایای حرکات ورزش ایروژیم

قبل از انجام هر ورزشی لازم است که از مزایای آن اطلاع داشته باشید. اطلاع از فواید و مزایا یک ورزش سبب می شود شما با دید باز بتوانید آن را انتخاب کنید. حرکات ورزش ایروژیم مزایای فراوانی برای بدن دارد که تاکنون به آن توجه خاصی نشده است. اکنون به بررسی مهم ترین مزایای این ورزش می پردازیم با ما همراه باشید تا مزایای این ورزش را بررسی کنیم.

 • محافظت از بدن در برابر بیماری سرطان

مطالعات نشان داده تاثیری که برنامه تمرینات ایروژیم روی سرطان داشته بسیار چشم گیر است. این ورزش میزان خستگی را در بدن کاهش داده و از ایجاد اضطراب در ورزشکاران جلوگیری می کند.‌ شما با انجام درست برنامه تمرینات ایروژیم می توانید قدرت دفاعی بدن خود را به حد قابل توجهی بالا ببرید. بالا بردن قدرت ایمنی بدن باعث می شود در برابر بسیاری از بیماری ها ایمن باشد.

 • جلوگیری از پوکی استخوان

انجام برنامه تمرینات ایروژیم در پوکی استخوان تاثیر گذار است. ورزش ایروژیم سبب می شود تراکم استخوان در بدن بالا برود. با افزایش تراکم استخوان در بدن امکان مبتلا شدن به پوکی استخوان بسیار ضعیف است. به علاوه افراد بزرگسال و کودکان بالای چهار سال نیز می توانند از این ورزش استفاده کنند و تراکم استخوان های خود را بالا ببرند. پوکی استخوان عوارض بسیار شدیدی برای بدن دارد شما در صورت مبتلا بودن به پوکی استخوان به صورت خیلی سریع به خیلی از بیماری ها مبتلا خواهید شد.

 • جلوگیری از افسردگی

تمرینات ایروژیم علاوه بر تاثیر بر جسم روی روح نیز تاثیر گذارند. همه ما می دانیم ورزش کردن سبب ایجاد روحیه شاد در افراد می شود. با توجه به اینکه ورزش ایروژیم دارای ریتم تند و حرکات موزون است می تواند در روحیه شما بسیار تاثیر گذار باشد. اگر می خواهید به افسردگی مبتلا نشوید حتماً سعی کنید در برنامه روزانه خود استفاده از ورزش ایروژیم را داشته باشید.

 • تناسب اندام

ورزش ایروژیم با افزایش سوخت و ساز بدن در کم کردن توده های چربی تاثیر گذار است. اگر شما می خواهید ورزشی را انجام دهید که به تناسب اندام شما کمک کند توصیه ما ورزش ایروژیم است. این ورزش می تواند وزن شما را ثابت نگه دارد و آن را کنترل کند. با توجه به فعالیت های روزانه بانوان ورزشی ایروژیم می توانند در تناسب اندام آنها بسیار تاثیر گذار باشد. مراکز فراوانی در سطح کشور وجود دارد که به انجام ورزش ایروژیم بانوان مشغول هستند. شما با عضویت در باشگاه ورزشی پارت نوین در غرب تهران می توانید به راحتی این ورزش را انجام دهید و از چاقی خود جلوگیری کنید.

 • کاهش بیماری های قلبی عروقی

مطالعات نشان داده که ورزش های ایروژیم با پمپاژ خون اکسیژن دار به تمام عضلات بدن می تواند به حد قابل توجهی بدن را از ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی ایمن نگه دارد. این ویژگی ورزش ایروژیم سبب شده بسیاری از افراد با سن بالا به این ورزش روی بیاورند تا بدن خود را سالم نگه دارند. همچنین شما با انجام تمرینات ایروژیم می توانید بدن در برابر ابتلا به فشار خون و خیلی از بیماری ها ایمن نگه دارید.

 • جلوگیری از دیابت

همه ما می دانیم داشتن برنامه غذایی نامناسب باعث می شود بدن به خیلی از بیماری ها دچار شود. ورزش ایروژیم با تاثیری که بر روی تغذیه دارد می تواند بدن شما را سالم نگه دارد. شما با انجام تمرینات ایروژیم و داشتن برنامه غذایی مناسب می توانید از ابتلا به دیابت پیشگیری کنید. بنابراین افرادی که زمینه دیابت دارند، بهتر است که به این ورزش رو بیاورند و آن را انجام دهند. این ورزش در دراز مدت می تواند تاثیر شگرفی بر کنترل و درمان دیابت داشته باشد.

 • افزایش تمرکز

حتماً برای شما هم پیش آمده که نتوانید بر روی امور مختلف تمرکز کنید. ورزش ایروژیم می تواند تمرکز شما را بر روی امور مختلف افزایش دهد. این تمرینات با ساختار ویژه ای که دارند باعث می شوند شما بتوانید قدرت ذهنی خود را افزایش دهید. امروزه به دلیل مشغله زیاد افراد نمی توانند بر روی امور مختلف تمرکز کنند، پس بهتر است ورزش های هوازی را در کنار برنامه روزانه خود داشته باشند تا سبب افزایش تمرکز شان شود.

سن مناسب ورزش ایروژیم

این ورزش به دلیل سنگین نبودن و همچنین هوازی بودن گزینه بسیار مناسبی برای همه افراد است. همه افراد از این ورزش می توانند بهره ببرند. اما توجه داشته باشید که سن کودکان باید بالای چهار سال باشد. این ورزش با داشتن ویژگی های خاص و منحصر به فرد برای شما بسیار مناسب است. اگر می خواهید یک ورزش راحت با بازدهی بالا انجام دهید ورزش ایروژیم را حتماً مد نظر داشته باشید.

تغذیه مناسب برای ورزش ایروژیم

داشتن تغذیه مناسب برای هر ورزشکاری لازم و ضروری است. اگر شما به طور سخت ورزش کنید اما تغذیه مناسبی نداشته باشید مطمئن باشید می توانید به نتیجه دلخواه خودتان برسید. اما یک تغذیه مناسب برای تمرینات ایروژیم چگونه چیست؟ با ما همراه باشید تا مهمترین نکات تغذیه ای را برای شما بازگو کنیم. اگر می خواهید به نتیجه مناسبی دست یابید این قسمت را با دقت زیاد مطالعه کنید.

 • کربوهیدرات ها

کربوهیدرات ها در مواد شیرین و قندی وجود دارد. توجه داشته باشید که بخش اعظم سوخت بدن را کربوهیدرات ها فراهم می کنند. کربوهیدرات در بدن تبدیل به گلوکز می شود، این گلوکز یا به طور طبیعی می سوزد و یا در ماهیچه های بدن تبدیل به گلیکوژن می شود. این گلیکوژن موجود در ماهیچه ها ذخیره می شود تا در مواقع ضروری بدن از آن استفاده کند. توجه داشته باشید که روزانه باید به مقدار نیاز بدنتان کربوهیدرات مصرف کنید.

اگر بدن شما به میزان لازم کربوهیدرات نداشته باشد در صورت نیاز بدن از پروتئین و چربی ها برای سوخت استفاده می کند. استفاده بدن از چربی و پروتئین به عنوان سوخت می تواند عواقب بدی برای شما داشته باشد. بهتر است قبل از انجام فعالیت های مهم ورزشی میزان لازم کربوهیدرات مصرف کنید. اگر ورزشی که مشغول آن هستید سخت و سنگین است، بهتر است در هنگام ورزش نیز از کربوهیدرات ها استفاده کنید.

 • پروتئین

در گوشت، لوبیا، ماهی و… به مقدار قابل توجهی پروتئین یافت می شود؛ این مواد سرشار از پروتئین هستند. پروتئین باعث می شود بدن بافت های جدید بسازد. بدن قابلیت ذخیره پروتئین را ندارد پس یا آن را به چربی تبدیل می کند و یا آن را می سوزاند. میزان نیاز بدن ورزشکاران به پروتئین با یکدیگر فرق دارد. نیاز ورزشکاران مختلف متناسب با نوع ورزش، ساعات ورزش، وزن، سن و…تعیین می شود.

توجه داشته باشید که پروتئین ها نقش بسزایی در عضله سازی دارند. اگر شما می خواهید نتیجه مناسبی از ورزش بگیرید باید پروتئین ها را به میزان لازم مصرف کنید. اما نکته حائز اهمیت این است که از پودرهای پروتئین موجود در بازار بدون نظر و اطلاع به متخصص خود استفاده نکنید. همچنین باید پودر پروتئین زیر نظر وزارت بهداشت را حتماً خریداری کنید که از سلامت آن اطمینان خاطر داشته باشید.

 • چربی

بدن برای انجام فعالیت های روزانه خود به مقداری چربی نیاز دارد. اما مصرف بی رویه و نادرست چربی ها می تواند بدن را به انواع سرطان و همچنین بیماری قلبی مبتلا کند. توجه داشته باشید که از چربی ها به میزان لازم و متناسب بدن استفاده کنید. توجه داشته باشید در صورت فعالیت های کم بدن انرژی خود را از چربی ها تامین می کند. اما در صورت انجام فعالیت های سنگین بدن انرژی مورد نیاز خود را از کربوهیدرات ها به دست می آورد.

افرادی که قصد فعالیت این ورزشی سنگین را دارند بهتر است در آن روز مقدار زیادی چربی و پروتئین مصرف نکنند، زیرا که به کلیه آسیب می رساند. جالب است که بدانید هضم پروتئین و چربی ها بسیار مشکل تر از هضم کربوهیدرات ها است. استفاده زیاد از چربی های اشباع و غیر اشباع سبب افزایش توده های چربی و اضافه وزن خواهد شد.

هزینه تمرینات ایروژیم

می توان گفت ورزش ایروژیم با توجه به بقیه ورزش ها از قیمت بسیار مناسب تری برخوردار است. توجه داشته باشید که قیمت این ورزش بسته به مرکزی دارد که شما به آن مراجعه می کنید و همچنین تعداد ساعاتی که می خواهید به این ورزش بپردازید. اگر این ورزش را به صورت گروهی انجام دهید هزینه کمتری برای شما به همراه خواهد داشت. اما می توان گفت به نسبت دیگر رشته های ورزشی شما با پرداخت مبلغی نه چندان زیاد می توانید از آن بهره بگیرید.

نوشیدنی های مناسب ورزش ایروژیم

ورزشکاران از نوشیدنی های فراوانی در هنگام ورزش یا قبل از آن می توانند استفاده کنند. توجه داشته باشید که نوشیدنی ها تاثیر بسزایی در تامین انرژی بدن دارد. مایعات دامنه گسترده ای دارند که هرکدام خاصیت و ویژگی خاص خود را دارد. در ورزش های مختلف نیاز است که از یک نوشیدنی یا چند نوشیدنی خاص استفاده کنید. بسته به نوع ورزش تان باید بدانید چه نوشیدنی مناسب ورزش برای بدن شماست. اکنون به بررسی چند نوشیدنی مناسب ورزش ایروژیم می پردازیم.

 • آب

در هنگام ورزش مقدار قابل توجهی از آب بدن از آن خارج می شود. به همین دلیل بدن نیاز دارد که میزان کافی آب به آن برسد. آب جز مفید ترین نوشیدنی ها در هنگام ورزش به حساب می آید. این نوشیدنی به دلیل نداشتن کالری تاثیری در اضافه وزن شما ندارد و برای افرادی که تلاش دارند لاغر شوند گزینه بسیار مناسبی است. توجه داشته باشید که نوشیدنی ها علاوه بر آبرسانی به بدن می توانند به آن انرژی بدهند.

بسیاری از ورزشکاران بعد از انجام ورزش متوجه کاهش وزن خود می شوند. این کاهش وزن دلایل گوناگونی دارد که مهمترین آن از دست رفتن آب بدن است. مصرف نکردن آب به میزان لازم عواقبی دارد از جمله این عواقب می توان به کاهش رطوبت بدن و خشکی پوست اشاره کرد. پس اگر مشغول به فعالیت های ورزشی از جمله تمرینات ایروژیم هستید آب را به میزان لازم در برنامه روزانه خود قرار دهید.‌

 • قهوه

قهوه میزان کافئین بسیار بالایی دارد. این کافئین سوخت و ساز بدن را بالا می برد و تأثیر بسزایی در چربی سوزی دارد. اگر شما قصد دارید که لاغر شوید بهتر است از قهوه استفاده کنید. اما توجه داشته باشید که استفاده از قهوه را به قبل از ظهر موکول کنید، زیرا که این نوشیدنی سبب بی خوابی شما می شود. اما حتماً در استفاده از نوشیدنی های کافئین دار دقت لازم را داشته باشید، زیرا استفاده نامناسب و زیاد از این نوشیدنی ها عواقب سنگینی برای بدن به همراه خواهد داشت.

 • نوشیدنی های لبنی

نوشیدنی های لبنی نیز متقاضیان فراوانی دارند. این نوشیدنی ها به دلیل داشتن پروتئین زیاد در ورزش های بدنسازی و وزش ایروبیک بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. ورزشکاران بسته به نیاز خود باید از مقدار تعیین شده و درستی از این نوشیدنی ها استفاده کنند. اگر شما استفاده نامناسب و زیادی از این نوشیدنی ها داشته باشید به دلیل داشتن پروتئین زیاد عواقب سنگینی را به بدن خود را متحمل خواهید کرد. این نوشیدنی ها شامل شیر، شیر کاکائو و… هستند.

 

سوالات تکمیلی 

1. ورزش ایروژیم چیست؟

این ورزش یک ورزش هوازی از تلفیق ورزش ژیمناستیک و ایروبیک حاصل می شود.

2. سن مناسب ورزش ایروژیم چند سال است؟

سن مناسب این ورزش از کودکان بالای ۴ سال و همه افراد شامل می شود.

3. مزایای ورزش ایروژیم شامل چه می شود؟

مزایای ورزش ایروژیم بسیار زیاد است. از مهم‌ ترین آن ها می توان به کاهش وزن، جلوگیری از پوکی استخوان، مبارزه با دیابت، جلوگیری از سرطان، خوش اندام شدن و…اشاره کرد.

4. نوشیدنی های ورزش ایروژیم چیست؟

• آب

• قهوه

• نوشیدنی لبنی

5. میزان پروتئین مصرفی ورزشکاران بسته به چه چیزی دارد؟

میزان پروتیین مصرفی ورزشکاران بسته به رشته ورزشی، فعالیت، سن و وزن آنها متفاوت است.